EAARLE1BCH ri;i;i»iki:i;uiii;\ Eerste Blad. No 42. 144. van ZATERDAG 28 Mei 1892. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. op ZONDAG 29 Mei 1892. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. TE l.EPHOON NUMMER TELEPHONISCHE VERBIND 1 N8 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenT ,25. franco p. poet —,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nlmmers 3 centen "per stnk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën wordm aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Vroegpr. 7 nre, Hoog. Voorm. 10 nre, van Lennep. Nam. 2 nre, Barbas. 22 Zondag, 's Avonds 6 ure, Veen. Heemstede. Voorm. 10 nre, geen dienst. Nam. 2 V2 nre, J. Kuylman 's Avonds 6 nre, Inzegening van Broeders nit de Inriohting „Meer en Bosch". Medewerking van de Zangvereeniging „Hallelujah" te Haarlem. Versohillende Sprekers. Hillegom. Voorm. 9y2 nre, M. Buchli Fest. Nienwe Kerk. Voorm. 10 nre, Moeton. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Knottenbelt. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Barbas. Eglise Wallonne. Dix heures, pas de service. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 nre, C. van Koetsveld C.Ez. Nam. iy2 Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet. Spaar ndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. 's Avonds 6 nre, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 nre, H. Waardenburg. 's A vonds 5 ure, geen dienst. 's avond 7 Va nre, Evangelie verkondi ging op de Heide, door den Heer B. v. Zweden. Donderdagsavonds 81/2 uur. Bijbellezing in 't lokaal voor Chr. belang. H. Waarden burg. Christelijk Gereforni. Gemeente. Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre, Mulder. Woensdag 's av. 8 nre, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, d'Auzon, Pred. te Edam. h Kerk derV ereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, Hesta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Stenfert Kroese, Pred. te Enschedé. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. ,s Av. 6 ure, Weiss. Voorbereiding. Ds. Swaan bericht, dat hij verhinderd is, Maandagmiddag var, 13 unr te cate- chiseeren en dat deze week de catechisatiën van Donderdag voormiddag 11 unr en Donderdagavond 61/3 uur znllen (plaats hebben op WOENSDAG voormiddag en avond op dezelfde nren. Ds. Tideman is verhinderd Dinsdag en Woensdag 31 Mei en 1 Jnni les te geven. De collecte, gehouden aan de deuren der kerken op Zondag 22 Mei 1892 ten be hoeve van het Gereformeerd Diaconiehuis heeft opgebracht f 138.926. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Gerth van Wijk Jr. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Doopsbediening. Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Zandvoort. Voorm. 10 nre, C. Barneveld. Nam. 2 nre, C'. Barneveld. Doopsbediening. Tweede Kamer. Dinsdag was eerst aan de orde de nienwe regeling der pensioenen voor het loodswezen. Na een kort algemeen debat, waaraan de heeren Bahlman, Land en de Min. van Marine deelnamen, werd een door den heer Gnyot toegelicht, en door den Minister en den heer Roëll be streden amendement van de Komm. van Rapp. om het recht van pensioen toe te kennen aan loodsen bij ongelukken, be komen in dienst eener reddingsmaataehap- pij, bij poging tot redding van schipbreu kelingen, aangenomen met 41 tegen 19 stemmen Een am. van de Komm. om aan de wednwen en weezen van vroeger gepensi- onneerde loodsen der thans te verlee- nen pensioensverhooging toe te kenneD. werd bestreden door den Minister en den heer Roëll, en verdedigd door de heeren Gnyot en Seret, en aangenomen met 44 tegen 29 stemmen. De pensioenwet werd in haar geheel aangenomen met 70 tegen 3 stemmen. Daarna was aan de orde het ontwerp tot verhooging van Hoofdst. V der Staats- begrooting voor 1892 (steun aan noodlij dende gemeenten). De heer de Beaufort (Amsterdam) zon in afwachting van een spoedige afdoende regeling van het plaat selijk belastingstelsel, en zonder zich voor de toekomst te binden, vóór deze noodwet stemmen. Spreker beweerde, dat, wat den toestand in de Friesche plattelandsgemeen te betreft, de armenwet verkeerd is toe gepast, en een onderzoek wenBchelijk is. De heer Pyttersen verklaarde, dat de Friesche gemeenten niet op de lijst der bedeelden willen geplaatst worden. Zij willen slechts terugbetaling van een klein deel van hetgeen zij te veel aan 's Rijks kas hebben betaald. Friesland gaat gedrukt onder het gemis aan kennis van den wet gever ten gezichte van de behoeften en eisohen van het platteland. Hjj wenschte betere toepassing der armenzorg, maat regelen tegen absenteïsme en wijziging der agrariesche toestanden. De heer Mi- chiels van Verdnynen waarschuwde tegen de gevolgen van dezen maatregel, die er toe zal bijdragen noodlijdende gemeenten te scheppen. De heer Veegens meende ook voorzichtigheid te moeten aanraden. Er znllen zoovele gemeenten komen met aanvragen, dat men een sterk weerstands vermogen zal moeten hebben. Spreker drong aan op pnblieeering van de beslui ten betreffende de snbsidieering. Hjj zon vóór de wet stemmen, in afwachting van wijziging der armenwet, zonder welke in den nood der Friesche gemeenten niet kan worden voorzien. Woensdag werden de beraadslagingen voortgezet over de suppletoire begrooting van Hoofdst. Y der Staatsbegrooting (sub- sidieèn aau noodlijdende Gemeenten). De heer Mees beschouwde deze noodwet als onvermijdelijk, dooh wees tevens op het hoog nood zakelijke eener krachtige beper king, met het oog op de gevolgen, ook finan- eieele, voor den Staat. Hij was er zeer voor, dat de provincieën in de snbsidien zonden bijdragen. Naar Sprekers berekeningzou het verleenen van deze tijdelijke hulp op zjjn minst wel vijf of zes jaar duren. Hjj mbende, dat de verwachtingen op uitbrei ding van het terrein der gemeente belas tingen veel te hoog gespannen zijn. Ver- horgen bronnen van gemeente inkomsten liggen niet onder den grond. De wijziging van 't gemeentelijk belastingwezen zal vooral aan de kleine gemeenten zooveel hulp niet geven, tenzij men alle onderwjjs- nitgaven door het Rijk liet betalen, en de armenzorg tot Staatszaak maakte. Maar doet men het laatste, dan vreesde Spreker, dat de vloot van in Friesland rondvarende hulpzoekenden weldra voor den Haag zal komen te liggen. De heer Ha velaar achtte deze noodwet een hoogst gevaarlijk praece- dent, en zeer noodlottig voor de Rjjksfinan- cieën, daar de aanvragen van gemeenten znllen toenemen, en kontröle zeer moeiljjk zal zijn. Bovendien wordt op deze wjjze de zelfstandigheid der gemeenten bedreigd. Spreker verwachtte meer licht van den Minister. Wil deze prioriteit van behan deling toekennen aan eene regeling der gemeentefinancieën, dan zou spreker vóór de noodwet stemmen. De heer Donner achtte een tijdelijke maatregel, die zóó lang kan dnren, niet gerechtvaardigd, en wenscht thans zekerheid, dat de voorgeno men maatregelen afdoende znllen zjjn voor de gemeenten. De heer Huber zon vóór stem men omdat de Reg. eene definitieve regeling verdaagt, maar hij liet de verantwoorde lijkheid voor het werkplan aan de Reg. en de meerderheid. Hij waarschuwde echter, om niet maar voor één jaar subsidieën toe te staan, want dan zon men de arme gemeenten straffen voor het uitbljjven eener definitieve regeling. De heer van Velzen was principieel een tegenstander van het subsidiestelsel van gemeenten. Hjj bestreed het ontwerp, omdat hij het geneesmiddel erger dan de kwaal achtte. De heer Roes- singh ontkende ten aanzien van de Drentsohe gemeenten, dat de groote weelde in de gemeentelijke hnishonding de oorzaak zon zijn van den nood. De heer Oppedijk trad in uitvoerige beschouwingen over de oorzaken van den nood der Friesche ge meenten, en gaf den Min. den wenk om door decentralizatie in onderwjjszaken en armwezen een beteren toestand in de ge meenten te verkrijgen. De heer Lieftinok zon nit volle overtuiging voor de wet stemmen, omdat hjj daarin eene poging ziet van de Reg. om aan den onhondbaren toestand in vele gemeenten een einde te maken. De heer F. Mackay sprak een woord van lof over het voorstel van den vorigen Minister, en noemde deze noodwet een zeer ongelukkig voorstel, waaraan hjj zijne stem niet zon kunnen geven, tenzij in de wet de namen der te snbsidieeren gemeenten genoemd werden. De heer Bahlman zou het onverantwoor- deljjk vinden, thans tegen dit voorstel te stemmen, maar hoopte, dat in het volgend jaar de voorstellen beter zullen worden toegelicht. De heer v. d. Velde had be zwaar, langs dezen weg in den nood te voorzien. Donderdag verdedigde de Min. van Bin- nenl. Zaken zijne Noodwet als volstrekt noodzakeljjk, in afwachting van eene her ziening der gemeentewet, zoolang kan echter hulpverleening niet uitgesteld worden: de nood dringt. Geen beter tij delijk midddel is aangegeven of bekend. Het voorstel van den vorigen Minister zou het belastingstelsel in de war heb ben gebracht, en toch een snbsidie van 2 ton extra hebben noodig gemaakt. Ook kon geen der in het debat geopperde denkbeelden baten. Voor de Staatsbe grooting van '94 zal reeds eene beslissing over de Kieswet zijn genomen, en de ba kens gesteld zijn van de herziening der provinciale en gemeentewet. Eene de finitieve regeling zal binnen weinige jaren knnnen tot stand gebracht worden. Maar, al mocht de snbsidieering maar 3 jaar dnren, er moet toch tegen misbruik wor den gewaakt. Evenals bij de onderwijs- enbsidiën, zal de Reg. aanvraag-model- len vaststellen, en de Kon. Besluiten, waarbij de enbsidiën worden verleend, met de adviezen van Ged. Staten, in de Staats-Courant pnbliceeren. De Min. sprak de hoop uit, dat de Kamer, door aanne ming van het ontwerp mede zal werken om verergering van den toestand te voor komen. De heer A. van Dedem ver klaarde tegen te znllen stemmen en ver dedigde het voorstel van den vorigen Minister. De heer Tijdens was onvoldaan en wenschte onteigening van grondbezit dat nog niet in knltnnr is gebracht. De heer Mees achtte de rede van den Min. wel wat optimistiesch. Hij bleef zijne be zwaren volhouden, maar zou op grond van den bestaanden nood toch vóór stem men. De heer Pytterssen legde zich ne der bij het werkplan der Regeering. De heer Donner beweerde het ontwerp alleen te hebben bestreden, omdat deze tijdeljjke wet geen afdoend middel aanbiedt. De heer Zaayer achtte eene definitieve rege ling van het plaatselijk belastingstelsel mogelijk, zonder de Kieswet te verschui ven, en drong aan op wjjziging van het werkplan der Reg. Daartegen kwam ds heer Veegens op, en ook de Minister, die zeide, dat zoo de Reg. de toekomst eenigszins wil beheerschen, zij dan niet moet meegaan met de kentering van wis selende inzichten, maar vasthouden aan hare overtuiging. Het algemeen debat werd gesloten. Met 67 tegen 16 stemmen werd aangenomen de verhooging van art. 61 van Hoofdst. V met f 250,000 als onderstand aan gemeenten, die bniten staat zijn in hare hnishonding te voor zien. Ook werd goedgekeurd de verhoo ging van art. 141 met f 50.000 voor verhooging van onderwijs-subsidie. Het geheele ontwerp werd aangenomen met

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1