67 tegen 16 stemmen. Tegen stemden de heeren Schaepman, v. d. Sohrieck, Van Velzen, F. Mackay, Lucassen, Van de Vel de, A. van Dedem, Michiels van Ver- dnynen, Donner, Bevers, G. van Dedem, van Löben Seis, de Geer, A. Mackay, Beelaerts van Blokland en Havelaar. We moesten nog vermelden twee inciden ten, nl. een debat tnsschen de beeren V.Vlij men, Schaepman en Bahlmann over de beteekenis van het votum van 16 Oct. 1890, toen de meerderheid der Kamer van destijds het voorstel van den heer Goeman Borgesius c. s. verwierp, om de tinancieele ontwerpen van den minister Godin de Beaufort te onderzoeken in de afdeelingen, en verder een dispuut tus- sohen de heeren Lieftinck en van Löben Seis, betreffende bet door laatstgenoemden gesprokene in eene vergadering te Gouda. Volgens het verslag van De Standaard zou de heer Seis gezegd hebben, dat de subsidiën sleohts gegeven zullen worden aan liberale gemeenten. De heer Lieftinck had zich daarover zeer kras uitgelaten, doch de heer Seis verklaarde, dat het verslag van De Standaard niet geheel en al juist was, dat dit een „impressionis- tiesch verslag" was. De heer Lieftinok gaf aan den afgevaardigde uit Ede den raad om in het vervolg wat duidelijker te zijn, want dat onduidelijkheid slechts aanleiding gaf tot „impressionistiesche verslagen". Aan de orde was vervolgens de nieuwe overeenkomst met de Billiton- Maatschappij. De Min. van Kol. deed eene mededeeling betreffende beschuldi ging van oneerlijkheid tegen den ontvan ger der in- en uitgaande rechten op Billi- ton. De heer van Gijn motiveerde zijne stem tegen dit kontrakt en meende, dat men niet bevreesd behoefde te zijn voor een proces. De Min. van Kol. beloofde de verschillende adviezen, ook die van den Lands-advokaat ter griffie te zullen nederleggen. Vrijdag was de heer Keuchenius het eerst aan 't woord. Hij was van oordeel, dat verdere rechtskundige adviezen omtrent de overeenkomsten van 1882 en 1890 onnoodig zijn, waar de kamer uitspraak heeft gedaan, dat de overeenkomst van '82 ten eenenmale nietig was. Geen nieu we onderhandelingen moesten zgn aange vangen, alvorens de Billiton-Maatschappij de nietigheid van laatstgenoemd kontrakt had erkend. Naar mate men de Billiton- Maatschappij meer in hare handelingen leert kennen, meent Spreker, vermindert de achting voor haar. Zij handelt met de Reg. als een kooper van een oude jas met een kletrkooper 't is loven en bieden. Spreker had gaarne gezien dat de Min. zich op een ot ander standpunt tegenover de Maatsch. had gesteld. Thans zal, als de voorgestelde overeenkomst wordt goed gekeurd, gedurende 35 jaar 1 miljoen jaar lijks worden geschonken aan de Maatsch. die reeds zooveel heeft genoten. Spre ker konstateerde nog, dat het grootste ge deelte der aandeelen is gebleven in handen van de drie oorspronkelijke koncessiona- rissen, de erven van Prins Hendrik, van Tuyll en John Loudon, die van deze 35 miljoen 28 miljoen zullen trekken, terwijl de 7 overige miljoenen verdeeld zullen wor den over de 1000 overige aandeelhouders. Spreker wijst er ook op, dat de Billiton- Maatschappij zich extra-gunsten schijnt te hebben willen verwerven, boven de gun sten, die zij reeds van den Staat genoot, en hij doelde daarmee op de berichten aan gaande de handelingen van den ontvanger der rechten op Billiton. De heer Levy advizeerde tot goedkeuring van dit kon trakt, omdat men der Reg. niet staats exploitatie kan opdringen, de kamer niet kan blijven loven en bieden, en bij deze overeenkomst het algemeen belang is be hartigd. De heer Farncombe Sanders zon tegen het contrakt stemmen, omdat bij staats-exploitatie voorstaat. Hij eischte nader onderzoek omtrent den ontvanger op Biliton. Is die ambtenaar schuldig, nog meer schuldig zgn dan de Maatsch. en de Regeering die hem aan verleiding blootstel den. De heer Roëll verdedigde krachtig dit kontrakt, dat 's Lands belang behartigt en op weinig na voldoet aan 't geen de heer Keuchenins verlangt. Spreker merkte op, dat waar de keus is tusschen voldoende waarborging van het algemeen belang en tnsschen een proces met jarenlange onze- zekerheid, zij niet twijfelachtig kon zgn. De heer Tijdens bestreed het kontrakt op de ruwe en onbekookte manier, die hem zeker verhindert ook maar den geringsten invloed in de kamer te oefenen. Hij flapte uit, dat de Maatschappij ongeoorloofde, ja gemeene middelen had gebruikt om het sup pletoir kontrakt te verwerven. De heer Michiels van Verdnynen, Commissaris der Biliton-Maatschsohappg kon zich dat niet laten aanleunen en vroeg naar bewijzen, wel ke de afgevaardigde uit Winschoten niet ge ven kon. Deze beklaagde zich later, dat de heer Zaayer hem een sohetteraar had ge noemd. De Voorzitter moest hem herhaal delijk interumpeeren, en mocht de heer Keuohenius al een woordeken tot zijne verontschuldiging spreken, blijkbaar was de geheele kamer er van overtuigd, dat het kiesdistriot Winschoten geen eer be leeft aan zijn afgevaardigde. De heer A. Mackay zou vóór stemmen, overtuigd als hg was, dat dit kontrakt is in 's Lands belang. De heer v. Houten, de honding van den heer Tg den s afkeurende, wees er op, dat de verlieskaos van een proces alles behalve hersenschimmig is. De Min. van Kol.verdedigdehet kontrakt. Hij verzekerde naar aanleiding van 's heeren Tijdens, „geschetter" dat noch de Koningin, noch de Regentes aandeelen bezit. Wat den ambtenaar op Biliton betreft, verklaarde de Min. dat diens handelingen juist geen oneerlijkheid behoeven in te sluiten, doch dat ze eene berisping verdienen en een amb tenaar onwaardig zgn. Hij gaf antwoord op eene vraag van den heer Vrolik betreffende het tinerts, dat 1 Mei 1892 uit den grond was gehaald. Omdat dit antwoord hem niet bevredigde, zon de heer Vrolik tegen stemmen. De Biliton overeenkomst werd aangenomen met 65 tegen 16 stemmen. Tegen stem den de heeren: Van Gijn, Keuchenius, Vrolik, van Löben Seis, Farncombe San ders, Veegens, Bahlmann, Lieftinck, G. van Dedem, Tijdens, Pyttersen, Kerdijk, Zijlma, Hennequin en Seret. De Kamer iB op reces uiteengegaan. De slager Kroeze, die te Sloten eene aan miltvuur lijdende koe had afgemaakt, schijnt daarbij een wondje in de hand te hebben gehad, dat met bloed van het rund in aanraking is gekomen. Tengevolge van bloedvergiftiging zgn arm en hand sterk opgezwollen en is de man naar het Gasthuis te Amsterdam overgebracht. Een hond, die van den afval der koe had gebruikt is aan miltvuur gestorven en op last van den district-veerarts verbrand. De voorjaars grasverpaohtingen te Houtrijk en Polanen zijn afgeloopen even als elders waren ook hier de sommen hooger dan vorige jareD, als een gevolg van het langdurige sohrale voorjaarswe der, den geringen hooivoorraad en de lage veeprijzen. Het grasgewas op Rijnland's dijkgronden bracht ruim 20% meer op dan in 1891, terwijl de opbrengst van dat langs de dijken en wegen in de IJ- en Houtrakpolders bedroeg ƒ2224 en 2736 tegen 2090 en ƒ2419 in het vorige jaar. HAARLEM, 27 Mei 1892. Het slot van den Tooneelwedstrijd ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der Letterlievende Vereeniging J, J. Cre- mer" had Woensdag 1.1. in den schouwburg alhier plaats. De voordrachten der verschillende me dedingende Yereenigingen namen den af geloopen winter een niet gering deel in van de amusementen der talrijke leden en menig gunstig oordeel van het publiek, dat ze bijwoonde, getuigde van het feit, dat stellig de beste rederijkersvereenigin- gen hier hunne gaven tegen elkander hebben gemeten. De feestelijkheid dan, werd geopend met de uitvoering van een muzikaal pro gramma, waartoe medewerkten het ge heele strijkorkest van het stedelijk mu ziekcorps, het hier ter stede zoo gunstig bekend staande kwartet Lorely en de Heer G. Roling, welke uitvoering zeer stellig de feestelg ke stemming verhoogde. Aan de afgevaardigden der mededin gende Vereenigingen werden alsnu de prijzen uitgereikt door den beschermheer van Cremer, den Heer J. T. Cremer. Een incident deed zich hierbg voor, wijl de afge vaardigden van de Vereeniging „de Gene- stet" den haar toegekenden derden prijs niet in ontvangst wenschte te nemen, omdat zij meendeneene hoogere onderschei ding verdiend te hebben. Tot eereleden van de Vereeniging „Cremer" werden bij deze gelegenheid benoemd de Heeren F. Allan en C. P. W. Kriens. Dinsdag zijn bij de herstemming voor een lid van Gedeputeerde Staten in het kiesdistrict Haarlem uitgebracht 4067 stemmen, waarvan 19 van onwaarde. Op den Heer D. Mijsberg vereenigden zich 1883, den heer W. S. J. Waterschoot van der Graoht 1554 en den Heer G. B. 't Hooft 611 stemmen alzoo is ver kozen de Heer D. Mijsberg. De meeting ten gunste van de in schrijving op de Staalwaterbron, Woens dag avond in de bovenzaal van de socië teit „Vereeniging" gehouden, werd vrij tal rijk bezocht. De heer C. Prins Sz., lid van den Raad der gemeente, aan wien de leiding der bijeenkomst was toevertrouwd, zette opnieuw het belang der zaak voor Haarlem en omstreken uiteen. Zonder zich te willen wagen aan al te optimistische beschouwingen, meende spreker op den steun van kapitalisten en neringdoenden, welke laatsten vooral bij de totstandko ming der zaak belang hebben, te mogen aandringen. De splitsing der aandeelen maakt eene algemeene deelneming daar bg mogelijk. Verschillende aanwezigen spraken in gelgken geest en meenden vooral in de door de wetenschap erkende uitne mende kwaliteit van het water een waar borg te vinden voor het welslagen der ex ploitatie. De heer F. Lieftinck wees erop, hoe millioenen het land waren uitgegaan voor zeer twijfelachtige ondernemingen in Europa en aan de overzijde van den Oce aan de kapitalisten, meende hij, mochten zich, waar het geldt eene geringe som voor een onmiskenbaar Haarlemsoh belang, niet onttrekken. Bij mislukking der inschrij ving zullen zeer stellig anderen buiten Haarlem de zaak aanvatten en er onge twijfeld rijpe vrachten van trekken. Staande de vergadering werden eenige inschrijvingen verdubbeld en eenige nieu we op de lijst gebracht. Met een opwekkend woord, om elk in zijn kring voor alsnog het welslagen te helpen verzekeren, sloot de Heer Prins de samenkomst. L. 1. Woensdag nacht te ruim 1% ure ontmoette de agent van politie S. bij het doen zijner ronde aan de Ged. Oude Gracht een manspersoon, gekleed met blauw boeseroen, die bg zijn nadering terng en de Frankestraat in liep. Dit kwam hem verdacht voor waarom hg dien per soon is achtervolgd. In de Peuselaarsteeg hadden zich nog twee personen bg hem gevoegd, die hem ziende allen op den loop gingen. In de Groote Houtstraat, alwaar hg hen bijna had ingehaald, loste een van de drie een pistoolschot in zijne richting, waarop zij naar verschillende kanten vluchten, ofschoon spoedig eenige agenten waren toegesneld en jacht op de vluchtelingen werd gemaakt is het niet gelukt den dader aantehonden. Later is een persoon gearresteerd zeer zeker een van het drielal, die echter ontkende. In den ochtend is in de Groote Houtstraat gevonden een tweeloops pistool, onge twijfeld het wapen waarmede geschoten is, waarvan nog een loop geladen was. Spoedig werd algemeen verteld dat de tuindeur van den Heer Kleiweg Dyserinck, uitkomende in de Peuselaarsteeg, was opengevonden en men getracht had al daar in te breken, maar dat de dieven, de drie bedoelde personen door de politie waren verjaagd. Hiervan is echter bij onderzoek niets geblekeD, de deur die open gevonden is, is die van een gemeene poort die bgna altijd open staat. Dien nacht heeft aan de politie werk gegeven De zoogenaamde dauwtrappers geschat op een paar duizend, waren zeer rnmoerig in den Hout en hebben nog al hnis gehouden bij den tapper van Sta veren aldaar. Eenige rustverstoorders zgn gearresteerd, waarbij nog al verzet tegen de politie is gepleegd. Door de politie alhier is een val- sche rijksdaalder in beslag genomen, voe rende de beeltenis van koning Willem III en het jaartal 1871, blijkbaar be staande nit lood. L. 1. Woensdag namiddag te ruim acht nnr is in het Noorder Bui ten Spaarne onder de gemeente Haarlem- merliede een 20 jarig jongmensch, am- tenaar bij de H. IJ. S. M., woonachtig te Haarlem, bij het baden verdronken. Op den hoogen leeftijd van ruim 78 jaren ontsliep eergisteren hier ter stede de heer Mr. H. J. Smit, in der tijd Burge meester van Zaandam en lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, in welke be trekking hij zich als een ijverig en wel willend man deed kennen. Z. M. erkende de verdiensten van den ontslapene door hem te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Hier ter stede is wederom een ond strijder, behoord hebbende tot de mobiele Bchutterij in de jaren 1830/31, n.l. Pieter van der Meer, overleden. Hg was geboren den 23 Januari 1813. Bg de Godsdienstoefeningen der Ne- derduitsch Gereformeerde Kerk (doleererr- de) zal op Zondag 29 Mei 1892, in de Noorderkerk optreden des voormiddag» ten 10 ure en des namiddags ten 6 ure,, den Heer de Jong van Amsterdam. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 25 Mei. J. H. Huijbiom en 1. M. Smink. A. van Ekeren en C. A. van Dantsik. D. Switser en A. M. Dictus.J.F. II. X. Geeraets en A. O. Pel. T. Schouten en J. Verbeek. C. Switser en J. M. Mulders. H. Kuipers en G.van Eeden. GETROUWD. '21 Mei. A. de Waard en Avan den Berg. 25 Mei. J. C. Bonfrer en M. C. van Gennip. J. Pijnakker en H A. Kennik J. van Haas trecht en H. Tkoolen. K. Zon en R. M. Takken. S. de Zee en A. Out. W. J. Bonke en J. F. M. Bolmers. P. Lust en G. Aarse. G. M. Toebes en E. C. C. Braunstahl. J. L. van Zorge en M. H. de Graaft'. J. M. Dam- miaans en A. J. fl. W. Ides. H. Sernéen M. C. de Jong. P. Hoogestjjn eD M. A. Hoogveldt. -R. Hooglanden J. van Noorduijn. E. Loerakker en E.G. Prins. F. A. Geerlings en A. M. Cormont. P. H. Kion en F. van Oostwaard. J. W. Blom en L. van Roode. GEBOORTEN. 19 Mei. L. C. Slootemaker geb. den Hollan der d. J. Zonneveld geb. Hagendoorn 2 z. H. W. Kamp geb. Pieleprat, z C. Visarius geb. Reukeloos z. 20 Mei. J. C. Jasper geb. Brinkers d. G R. Luiting geb. Gosewehr z. JH. Mulder geb. van Est d. M. Kobs geb. van der Walle d. A. M. van Bemmelen geb. Wentholtz. M. G. van Geleen geb. van Aken z. W. van Osgeb. Middelkoopd.(levenl.) 21 Mei. W. Wolzak geb. Krom z. J. Klingers geb. van Beveren z. M. van Bree geb. Kiezeling z. N. Hagebout geb. Zweers d. C. C. J. Dernison geb. Jansen z. M.Hein- huis geb. Boonekamp d. J. A. F. Jeswiltgeb. Höpken z. 22 Mei. M. E. Peper geb. Warmer z. J. de Jong geb. Grootenboer z. J. Kors geb. Heere d. 23 Mei. D. de Vries geb. van der Hout d. A.M. van Del den geb. de Haan z. P. van Dansik geb. de Raad (1. 24 Mei. J. Dekker geb Hoogveld z. (levenl.) OVERLEDEN. 19 Mei. M. Boeree geb. Brakenburg 70 j. Anthoniestraat C. Zoet geb. Jongman 38 j. K. Annastraat. D. M. A. Gutkschmidt 14 j. d. Bakenessergracht. J. J. Roos 2 m.z Gast huislaan. 20 Mei. M. Caris geb. Nien 79 j. Hagestraat. M. Amersbeek geb. Held 67 j. Burgwal. E. van Rijn geb. van der Geer 48 j. Brouwersvaart. A. M. Kroon geb. Aker sloot 77 j. Drappenierstraat. M. Zurendonk 1 in. d. Brouwersvaart. J. Bronkuorst 75 j. N. Heiligland. H. H. Heinsius 63 j. Kouden- horn. 22 Mei. P. Landman 22m.z.L. Heeren- vest. J. Jabobs 14 m. d. Krom. C. J. van Koperen 8 ni. z. Asterstraat. 23 Mei. P. B. Koster 1 m. z Kenaustraat. 24 Mei. D. Pols geb van Nimwegen 68 j. Krom. C. WBrag- gaar geb. Castien 75 j KHoutstraat. M .van Schie geb. van Eek 30 j. KI. Houtstraat. F. van Zutphen 22 m. z. de Clercqstraat. Voorwerpan, gedtponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags), van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars teriig te bekomen zijn. Een kinderschoentje. Een paternos ter. Een koperen deksel waarin een boterhamzakje. Een ijzeren bont van eenen wagen. Een slot met koperen kruk. Een R. K. kerkboek. Een tee- kenboek. -■ Een hooge heerenhoed. Twee hangsloten. Twee knipmessen. Een muilkorf. Een fantasie-armband. Een Fransch leesboek. Een stalen pot loodhouder. Een zwarte zak. Een ring met eenige sleutels. Een sleutel- Terug te bekomen bij W. Roozen, Wijde Gelderlooze pad no, 15, een bouquet kunst bloemen. Idem bg P. van der Kroft, Rozenprieëlstraat no 13, een gouden pot loodpen.Idem bij Heijkoop, Brouwer straat no. 121. een hond. Idem bij den bierbottelaar Kok, Spekstraat, een jas met pélètine. Idem bij Van der VaartGroote Houtstraat no. 71, een zilveren horloge waaraan eene dito ketting. ACHTSTE MUZIEKUITVOERING. in den Hout op Zondag 29 Mei des nam van 24 uur, door het Gemeentelijk Mu ziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1Jaeger Marsch.Bilse. 2. Ouverture PresiosaWebcr. 3. Les Brigands, QuadrilleOffenbach. 4. Potpourri de Poperette Le Grand MogolAudran. 5Ouverture Le Cheval de Bronze.Auber. 6. Dream of The Oceaan, Walz.. Gung'l. 7Eantaisie sur des Motifs de l'opera Premier jour de Bon- beurAuber.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2