dit heerlijke bosch heeft geslagen. Hij heeft zijne misdaad bekend. Hij was reeds vroeger wegens brandstichting en wegens eene tweede zware misdaad veroordeeld. Op Hemelvaartsdag ontving de klui zenaar op Friedrichsrnhe bezoek van on geveer 1000 leden van den Duitsche wiel- rijdersbond. Bij deze gelegenheid hield Bismarck een toespraak en betuigde daar bij zijn genoegen dat de Dnitschers zich steeds meer toeleggen op lichaamsoefenin gen. De Engelschen spelen met hallenen ringen, zeide hij, doch hebben in Dnitsch- -land weinig navolging gevonden des te meer wordt het wielrijden beoefend. Het verwondert mij zoo, zeide hij verder, dat die knnst niet reeds veel vroeger is beoefend. Toen ik, 70 jaar geleden, in de gymna- j stiekschool kwam, was daar reeds een toestel van dien aard. Het heette toen draisine en werd door den berijder, die met de teenen op den grond drnkte, voort bewogen. De vaart was op vlakken grond niet geringer dan thans. Later kwam er een hefboom bij, als aan een koffiemolen, maar eerst na een halve eenw rast heeft het rijwiel burgerrecht gekregen. Ik ver heug mij daarover, vooral omdat het ge leid heeft tot een algemeen Duitsch ver bond, dat, evenals de vereenigingen voor muziek en zang, de Duitsche eenheid hechter maakt," Óp Buitenzorg werd onlangs een tuinman bij het plaatsen van een bloem pot door een slangentje (oeler tanah) in de hand gebeten. Zijn heer, die er bij stond, liep dadelijk naar binnen om een geneesmiddel te halen, maar toen hij zoo wat tien a vijftien minuten later terug kwam, vond hij zijn tuinman dood op den grond liggen. Te Veszprim, in Hongarije, stierf dezer dagen zekere Von Freistaedter, een ware Cresus. Nog onlangs bad hij aan den minister van openbaar onderwijs eene som van 1,000,000 florijnen gezonden, waarvan de intrest mo9st worden besteed tot de instandhouding van een Israëlitisch gymnasium. Omtrent den overledene wordt nog de volgende anecdote verhaald, waaruit zijn rijkdom voldoende blijkt. Hij begon zijne loopbaan als officier by de huzaren in Bosnië, maar gaf zoo on gehoord veel geld uit, dat zijn huisbaas bang werd, dat hem de huur niet zou kunnen worden betaald en een brief naar den „ouden heer" schreef om hem van de uitspattingen van zoontjelief op de hoogte te stellen en hem tevens te vra gen, hoeveel dat jongmensch toch wel verteren mocht per jaar. Hij ontving een voudig tot antwoord: „Niet meer dan 1,000,000 florijnen. Te Valeja, in Texas, kwam dezer dagen in de dorpsherberg een pas gehuwd paar aan. De man, een welgesteld land bouwer uit de buurt, stond als een las tige sinjeur bekend, een echte nydigaard. Eenige jongelieden in de herberg maak ten zich te zijnen koste vroolijk, waarover hy alweer in woede ontstak, 's Avonds bracht een troep jongelui hem een ke telmuziek. Hy vertoonde zich op het balcon zijner logeerkamer en beval hun op hoogen toon heen te gaan. Toen dit met verdubbeld gejuich en lawaai beant woord werd, schoot hy met een revolver op de menigte. Met de twee eerste scho ten doode hy twee der jongeliedenhet derde schot raakte niemand en toen hy voor de vierde maal wilde vuren, vloog zijne jonge vrouw hem ter zijde en ver hinderde dit. Maar juist op dit oogenblik hadden de jongelui hunne revolvers ge trokken en het pas gehuwde paar viel, door verscheidene kogels doorboord, dood neer. Twee broeders van den verslagene verzamelen nu hunne vrienden en drei gen bloedige wraak. Als een zeer curieus plan deelt zeker blad mede, datzioh te Nieuw-York eene maatschappij gevormd heeft, die de exploitatie van eene „melkleiding" op zich heeft genomen. Haar doel is om verschillende wijken van New-York, op dezelfde wijze als waarop het systeem der waterleidiog berust, van melk te voor zien. Op een zeker punt, dat als het cen trum der stad beschouwd kan worden, is het reusachtig reservoir gevestigd, van waar pijpen naar de onderscheidene wij- ken loópen. Het spreekt bijna van zelf dat de steller van het stuk om een praat je heeft verlegen gezeten. De Courrier de Brnxelles bericht onder het noodige voorbehoud, dat on langs 5000 nieuwe geweren voor het Belgische leger door eene Belgische fa briek in defectueu8en staat zyn geleverd. De controleurgeneraal heeft verboden, dat man by het schieten zich er van zoude bedienen. Op eene onlangs in The Britüch Medical gedane vraag of door het mond stuk van de telephoou besmetting kan worden overgebracht, geeft dr. Anderson een bevestigend antwoord. Als iemand, die aan eene besmettelijke keelziekte lijdt, in den telephoon spreekt, dicht met zyn mond by het toestel, kan daaraan smet stof bly ven kleven. Het toestel moet daar-1 om, of het in een kamer is of in een open baar gebouw, dikwijls worden gereinigd, en misschien is het beste middel daarvoor warm water met teerzeep. Naar men ons mededeelt, heeft de heer J. C. Enschedé, sedert 1853 burge meester der gemeente Velsen, als zoodanig eerval ontslag aangevraagd. Onze koninginnen zyn Zaterdag avond van het bezoek aan het hof van Berlijn terug gekeerd. H. H. M. M. zyn door de keizerlijke familie ontvangen met al de eerbewyzingen welke sleohts den voornaamsten vorsten ten deel vallen, zij het dan ook dat misschien onze vorst innen uit den aard der zaak minder belang kannen stellen in al het militaire vertoon, dat in Duitschland als het hoog ste, het grootste het schoonste wordt aangemerkt. Intnssohen zyn door deze contra-visite de oude banden tusschen beide vorsten huizen opnieuw hechter geworden, wat natuurlijk voor een klein land als Neder land zeer belangrijk is. Men deelt ons mede, dat het huldeblijk' dat door medewerking van de gebeele burgerij H. M. de Koningin by het aan staand bezoek zal aangeboden worden,be staat in een miniatuur Martinitoren van goud. Aan H. M. de Koningin-regentes zal een gouden gedenkpenning worden vereerd, welke het bezoek der vorstinnen aan die stad vereeuwigt. Door deechtge- noote van den commissaris der Koningin is voor het kinderfeest voor de onvermo gende schoolkinderen eene som van f 600 geschonken. Aan de hulde, te brengen aan H. M. de Koningin, zullen de leerlingen van 27 scholen deelnemen. Te Leeuwarden worden mede groo- te toebereidselen gemaakt tot ontvangst van onze koninginnen en de feestelijkheden aldaar zullen, naar het zich laat aanzien, een niet minder nationaal karakter dragen dan te Groningen. Heeds sedert eenigen tijd was de achterdocht van enkele bewoners der 2e Spaarndammerstraat te Amsterdam opge wekt door de verdwijning van een knaapje uit eeu gezin in die buurt. Sedert Paschen had men het kind, dat dikwyls door zyne stiefmoeder mishandeld werd, niet meer gezien. Ten laatste wilden de buren zich zekerheid verschaffen en doorzochten het huis. Men vond den kleine toen in een kast onder den gootsteen in de keuken opgesloten. Verscheidene weken had de jongen in het hok doorgebracht. Voor- loopig werd by naar het politiebureau gebracht en later toch aan de ouders te ruggegeven. Met die oplossing waren de de verontwaardigde buren eohter niet te vreden. Toen de vader en de stiefmoeder thuis kwamen, ontvingen zy hen met een dracht slagen en koelden hun woede der mate, dat de beide echtelieden deerlijk gehavend werden. In verschillende kleine gemeenten in ons vaderland had men met 1 Mei den Greenwich-tyd aangenomenspoedig evenwel bleek, dat, men niet straffeloos met den nieuwen tyd kan meegaan als niet allen dien weg opgaan. Zooals reeds voorspeld was, hadden er dien ten gevol ge in de nieuwetydsgemeenten van tyd tot tyd storingen plaats, die niet te voor zien waren, temeer, daar soms eene aan grenzende gemeente den ouden tyd behield. Om aan een en ander een eind te maken, komen die gemeenten van lieverlede weer tot den ouden tyd terug. In ééne gemeente is men gaandeweg tot den Greenwich-tyd gekomen, door eiken dag de klok een weinig te ver zetten. In de warme dagen hebben de veenarbeiders het zwaar te verduren. Den geheelen dag staan zij in de felle zon te arbeiden en drinken dan veel van het onzuivere veenwater. Plotselinge sterfge vallen zyn daarvan het gevolg. Te Mil- dam zakte o. a. een veenwerker op het land ineen en was een lijk, en ook te Terband stierf plotseling een veenarbei der. HAARLEM, 7 Juni 1892. Naar wy vernemen heeft de Onder linge Brandwaarborg -Vereeniging voor de Gemeente Haarlem, na eene overeenkomst voor herverzekering gesloten te hebben, den 1 Juni 1.1. hare werkzaamheden be gonnen. Voorzitter van het Bestuur is de Heer H. L. Janssen van Raag, Onder- Voor zitter de heer II. F. van Thiel, Penning meester de heer Mr. F. R. Crommelin, terwijl de heeren A. F. Balabrega en J. A. donkermet den heer A. C. Louwerse als plaatsvervanger, de Commissie van beoordeeling der waarde van de ter ver zekering aangeboden goederen vormen. Door het Bestuur is tot Secretaris Boek houder benoemd der Vereeniging benoemd de heer B. G. BotmanHarmenjansweg 31, bij wien de aangiften ter verzekering kunnen worden gedaan. In de maand Juli zal op het Mu seum van Kunstnijverheid te Haarlem eene tentoonstelling gehouden worden van het werk der leerlingen van de Grootherto gelijke Badensche Sohool voor Kunstnij verheid te Karlsruhe, die onder de beste in Duitschland kan gerangschikt worden. Daarentegen zullen eenige werkstukken der school voor kunstny verheid te Haar lem gedurende de maand Augustus in het Kunstny verheidsmuseum te Karlsruhe wor den tentoongesteld. Het overzicht omtrent de verdeeling van de winst gedurende het dienstjaar 1891 1892 gemaakt door de Haarlem- sohe Tramwaymaatsohappy, voorkomende in het vorige nummer van ons blad, is door een misverstand niet overeenkomstig het op voorstel van Commissarissen vast gestelde. Hat behoort te zyn als volgt: Saldo winst 1891/2 ƒ6286.45. Hiervan afgeschreven. Gebouwen5% 645.59. Rollend materieel4% 620.19. Tramlijn enz4% „1414. Meubelen enz4% 182.42. Paarden bijna10% 924.25. 3786.45. 2Vs% dividend 2500. ƒ6286.45. Gedurende de afgeloopen maand zyn door de politie alhier 37 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Mei van het vor'g jaar was dit getal 43, dus 6 meer. Gedurende de Pinksterdagen syn hier door de tramwaymaatschappy ver voerd 10324 passagiers. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben ziel de volgende personen voor werk aangemeld 34 voor werkvrouw. 4 voor waschvrouw. 1 voor waschvrouw van gordijnen. 1 voor nachtwaakster. 1 voor noodhulp. 22 voor schoonmaakster. 15 voor naaister. 1 voor costuumnaaister. 1 voor naaiwerk aan huis. 1 voor verstelwerk. 1 voor wasch aan huiss 1 voor huishoudster. 1 voor kookster. 1 voor mangelwerk. 6 voor oppasser. 9 voor loopwerk. 2 voor sjouwermaD. 2 voor schilder. 1 voor stoelenmatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor zink werker. 1 voor goudsmid. 2 voor koetsier. 1 voor portier. 1 voor boekdrukker. 3 voor breiwerk. 3 voor bakkersknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor bloemistknecht. 1 voor schrijfwerk. 3 voor winkelbediende. 4 voor pakhuisknecht. 2 voor schoenmaker. 1 voor kleermaker. 3 voor kantoorloop er. 1 voor kantoorwerk. 1 voor colportage. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Admininistra* tear, bureau Doelen. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 7 Juni. Rogge f 5.55. VERGADERING van den Raad der- Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 8 Juni 1892. 's namiddags ten 1 ure, De volgende stukken en punten zulle aan de orde gesteld worden: 1Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde beslniten. 2. Voorstel van B. en W.W. crediet nieuwe operatiekamer in St. Eli sabeths of Groote Gasthqis. 3 Idem idem bordes Raadhuis enz. 4. Idem idem opruiming vestingmuur in vaarwater Zuider Spaarne. 5. Idem idem crediet bouw eerste tus- schenschool Parklaan. 6Idem idem crediet bestrating en rio- leering en betiteling nieuwe weg tusschen Kruisweg en Kinderhuis- vest. 7Idem idem op adres afschaffing nieu we faeealiën-belasting. 8. Idem idem op adres omtrent de be lastingplichtigheid der nienwe ge bouwde perceelen voor nieuwe fae ealiën-belasting. 9. Idem idem wijziging reglement Mu ziekkorps. 10. Idem idem bevordering onderwijzer kostelooze school lett. D. 11. Idem idem definitieve benoeming on derwijzers en onderwijzeressen kos- stelooze school left. A. 12. Aanbeveling idem assistent gymnas- tiek-onderwyzer aan twee H. B. Scholen voor jongens. 13. Voorstel idem op adressen kermis. 14. Idem idem stoomtram in den Hout. 15. Idem idem restauratie Burgermees terskamer. 16. Idem idem verhuring grond Zuider Buiten-Spaarne, met advies comm. v. tic. 17. Rapport comm. v. iio. r kening 1891 van St. Elisabeths of Groote Gast- hnis. 18. Idem idem rekening 1891 burgerlijk armbestuur. 19. Idem idem rekening 1891 stads apo theek. 20. Idem idem rekeoing 1891 gildegoe- deren. 21. Idem idem comm. v. pensioenen op adres eervol ontslagen brugwach ter L. Verpntten. 22. Idem idem idem op adres eervol ont slagen stadsapotheker J. P. C de KleiD. 23JRapport opziener gasverlichting over April. ELFDE MUZIEKUITVOERING. in den Ilout, op Woensdag 8 Juni des avonds van 810 uur, door het Gemeentelijk Mu ziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1MarschKriene 2. Ouverture AlrunaSpohr. 3. Valse de Popera le Roi de La- hoseMassenet. 4RaphsodiLiszt 5. Ouverture OberonWeber. 6. Einleitung uud Brautchor aus der Oper LoheogrinIVaguer. 7. Die IVacbtparade kommtEilleaberg. 8. Souvernir de Verdi, Fantaisie..Bender. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 9 Juni 1892, des namiddage van 23 uur door den Heer W.EZERMAN. aPROGRAMMA. 1Preludium eu FugaJSBach. 2. Adagio uit bot SeptetBeethoven. 3Concert FantasieBerens. 4. a. TraumereiSchumann. b. Ave MariaBach-Gounod. 5Finale. „Sociëteit VEREENIGING". CONCERT op Donderdag 9 Juni, des avond» te 8 uur, van het Gemeentelijk Muziek korps onder directie van den Luitenant Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marsch MilitaireKriens. 2. Concert OuvertureMassenet. 3. Gescbichten aus dem Wiener Wald, Walzer...Strauss. 4. Grande Caprice MilitaireHerzeelen. 5. Ouverture aus der Oper das Goldene KreuzBr uil, 6. Zwe te ungarische Rhapsodie. Liszt. Geïnstrumenteerd door Kriens. 7. Rondo pour petite fluteDonjon. Uit te voeren door den heer George Schimdt. 8 Grande Fantasie sur des Motifs de 1' opera ErnaniVerdi.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2