HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 47. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang 144. van WOENSDAG 15 Juni 1892. Nieuwsberichten. T F, I, E P H O O N N 13 51 M E R TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent —,25. franco p. post 40. Afzonderlijke nommers 3 oenten per stuk. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Nieuw verschenen werken op aanvrage ter inzage te bekomeu by de boekhande laars De Erven Loosjes. BREYER, J H. Adolf en Maria ANKUM, L. VAN, Bloemlezing uit Dr. J. P. Heye's Volksdichten, gekozenen gerangschikt voor de jeugd POLIS, Dr. Moederschap naar verkiezing. VROLIK, VV. K. M. Billiton, onuitge sproken Rede CRAANDIJK, Wandelgids door Neder land ing. 1.65. geb. Platte Grond was 's Gravenüage in 1892. Gids voor 's Gravenhage, Scheveningen en Omstreken SNIJDER, Jr. D. Rome's voornaamste leerstellingen tn bedoelingen voor den Protestant BRED HARTE, JACK (No. 5 Geül. Nov. Bibl.) ANDRIESSEN, Columbus BUREN SCHELE, VAN, Keur van Ge denkwaardigheden uit de Geschiedenis der Ned. Oost en West Indische be zittingeni KNEIPP, De begietingen, omslagen, baden en wassingen. Eene nauwk. aanwijzing tot het juiste gebruik der waterkuur met illustraties en met een voorwoord. f0.15. 0.25. 0.60. 0.50. 1.90. 0.60. 0.35. 1 ,0.10. ,0.90. 0.90. 0.50. Buitenlandsche nieuw verschenen werken FRENZEL, KARL, La Pucelle„3.90. BÜTSCHLI, O, Untersuchungeu über Mi- kroskopische Schiiume und das Proto- pTasina„15.60 FRANKLIN, ALFRED, La vie privée d* antrefois. (Les Médecins) 1.90. SILVESTRE, ARM AND, Histoires extra- vagdntes1,90. ENAULT, LOUIS, Paris-Salon 1892, Vol. 7 de la 2e Serie. Bulletin de 1' amateur de Tissus 0.70. Per Jaargang van 12 nummers „7.80. RUBINSTEIN, A, La musique etsesre- presentants„2.75. Salon de 1892 No. 112.75. Compleet in 12 alle veringen. L' evolution Religieuse dans les diverses races humainesw 5.50 Twenty-four authors, The fate of Fe- nellaw i JEROME, K. JEROME, Diary of a Pil grimagem l._ HOPE, ANTHONY, Mr. Witt's Widow. 1.— Twenty four authorsThe fate of Fenella. Iets nieuws in de Engelsche letterkun de is bovenstaand boekje. Het is samen gesteld door 24 van de beste Engelsche schrijvers en schryfsters, waaronder McCar thy, Mrs. Trollope, Florence Marryate. a. Elk hunner heeft geheel zelfstandig een hoofdstuk bewerkt, hetgeen een geheel oplevert, dat niet alleen als een letterkun dige merkwaardigheid, doch tevens als een pakkend doorloopend verhaal den lezer aan genaam aandoet. Vele koopers zal dit nieuw tje voorzeker vinden. Het is a f 1.in de Tauchnitz-Edition by de Erven Loosjes voorhanden. Het Muziekfeest der Bachvereeniging. Vrijdag morgen wapperde van den to ren der St. Bavokerk de vaderlandeche driekleur vroolijk in de zonnig blauwe zomerlucht. Zij, die het muzikale leven leven in onze stad medeleven, begrepen terstond de beteekenis daarvan, zij wisten wie de hulde van het ontplooide dundoek gold. Geen vorstelijke personen, die hare blijde inkomst deden in de Spaarnestad; geen gewichtige industrieele of handels onderneming, die haar beslag had gekre gen niets van dit alleszij gold de feest viering van de Haarlemsche Bachvereeni ging, bij gelegenheid van haar twintig jarig bestaan. Inderdaad eene aangename verrassing. Het mag op prijs gesteld wor den dat het BeBtnnr der stad op deze wijze zijn sympathie hecht aan het nobel streven van onze kunst-instellingen en toont niet alleen oog te hebben voor hare materieele belangen, doch ook aan de din gen welke van geestelijken aard zijn, be langstelling weet te schenken. De mensoh kan by brood alleen niet leven. Wy behoeven over de feestviering, over den invloed, welke de Bachvereeni ging op het muzikale leven heeft uitge oefend, over de vele voortreffelijke concer ten, die zij in den loop der tijden haar talrijk ledental mocht aanbieden niet op nieuw uit te weidenniet de namen in herinnering te brengen van hen, die als oprichters en bestnnrders der Baohver- eeniging aanspaak hebben op onze dank baarheid. Wy deden dat reeds vroeger by gelegenheid van het concert, dat op den datum van oprichting 16 December gegeven werd. Bovendien, het tekstboekje voor dit muziekfeest bevat van de hand de heeren F. Allan, Eerelid der Bachvereeniging, een inleidend woord, waarin met loffelijke nauwkeurigheid de geschiedenis der ver- eeniging wordt geschetst en door hen, die belangstellen in hare ontwikkeling, kan worden opgeslagen. Bepalen wy ons derhalve tot eenige me- dedeelingen betreffende de concerten van Vrijdag en Zaterdagavond en dat van Zon dagmiddag. Het was zeer zeker eene goede gedachte het jubilé te openen met eene uitvoering in de kerkdaar toch kan men in zeke ren zin het best het woord geven aan den grootmeester der gewijde muziek, wiens naam de Bachvereeniging draagt. De Heer Louis Hoog liet zich tegenover Bach's orgelmuziek, waarvoor een orga nist van eere de diepste bewondering mag koesteren, niet onbetuigd. Het grootste deel van zijn programma was hem gewijd. Met lof mogen wy over de voordracht der verschillende werken gewagen. De behan deling er van komt ons voor de juiste te zyn wat tempo, registreering en opvat ting betreft. Bach mag niet te voorzichtig, niet te statig gespeeld wordenniet te klein wor den opgevat. Men ontneemt hem daardoor ziel en hart, maakt hem diepzinnig ge leerd en dor als een leerboek over contra punt. Zon, licht en ruimte ontbreken te dikwyls by de vertolking zijner werken. De meesterlijke beheersching over het reusachtige instrument der St. Bavo en de deugdelijkheid der studiën van den heer Hoog mochten vooral bly ken in de tweede Toccate. In een fliok volgehouden tempo, met eene gelukkige combinatie van stem men en eene treffende technische volko- mendheid werd dit doorwrochte werk ge speeld. Een drietal kleine nommers, waar onder het Andante van Mendelssohn uit blonk, gaven daarna gelegenheid zachtere stemmingen te wekken. De gelouterde zin voor klenr en nnanoeering traden daarbij in een gunstig licht. Met ingenomenheid hebben de talrijke aanwezigen ongetwij feld het spel van den heer Hoog, aan wien de eer te beurt viel, het muziekfeest der Bachvereeniging te mogen inzetten, gevolgd. Mejuffrouw Z. Bakker uit Am sterdam bracht door eenige vocaalnum mers de gewenschte afwisseling in het programma Met hare mooie, volle alt stem droeg zy drie, in het kader der or- gelstnkken passende aria's voor die, keurig door den heer Hoog begeleid, met onver deeld genot werden aangehoord. By het concert van Zaterdag avond, waar behalve het orkest van het Concert gebouw onder de leiding van den heer Kes de dames Alice Barbi, K. K. Oostenr. Kamerzangeres te Bologna en Gabriële Wietrowetz, Violiste te Berlijn medewerk ten, was de opkomst minder talryk ook voor de Matinee van Zondagmiddag had de belangstelling grooter moeten zyn, met het oog op het optreden van den pianist Emil Saner uit Dresden. De heer Kes mocht zich door de schoo- ne uitvoering van Beethovens 8ste Sym- phonie, Mendelssohn's ouverture„Som- mernachtstraum en de Balletmuziek uit Rosamunde" van Schubert, nieuwe lau weren vlechten, terwijl de genoemde so listen in eene serie belangrijke werken gelegenheid werd gegeven, de heerlijke talenten, waarop elk hunner kan bogen, ten toon te spreiden. Het zou moeieiyk vallen te zeggen, aan wie, by de waardeering der verrich tingen, den voorrang moet gegeven wor den. Alice Barbi gaf volop rijpe kunst te genieten. Begaafd met edele stemmiddelen en in het bezit eener sympathieke, gloed volle voordrachtswyze wist zy, zoowel in de aria's, waardoor zich de ongemeen vol le stem in hare buigzaamheid en wellui dendheid bijzonder leent, als in het Duit- sche lied, waarbij deze hoedanigheden zich paarden aan eene voortreffelijke uitspraak, eene poëtische opvatting en eenen onge- kunstelden, slechts naar innigheid van uitdrukking strevenden stijl, onverdeeld te boeieD. Bezwaarlijk zonden wy uit de rij der gezoDgen werken er een enkele kunnen aanstippen, waarmede zy hare hoorders koel en onbevredigd liet. Van Mej. Wietrowetz kan veilig hetzelfde wor den getuigd. Mooht al in het concert van Brahms een werk dat misschien beter aan mannenhanden is toevertrouwd het verlangen naar meer toon en eene bree- dere opvatting zich hebben doen gevoe len, in de overige, op beide concerten gespeelde nommers, toonde zij zich eene waardige leerlinge nit Joachim's beroemde school. Zy bezit artistieke gaven en be koorlijkheden. die haar overal de harten zullen openen. De milde tinten zyn in het spel van Mej. Wietrowetz overbeer- sehenddaardoor kon zy vooral in het Adagio uit het vioolconcert van Mendels sohn en in de Rêverie van Vieuxtemps meeslepen en treffen. De losse, graeieuse stokvoerÏDg en de sehoone, rustige stand verhoogden den indruk van haar nobel spel. Toejuichingen werden haar mild toebedeeld en aanhoudende terugroepin gen gaven uitdrukking aan de sympathie, die de Berlynsche violiste had weten te wekken. Hopen wy, dat eene herhaling van haar optreden onder ons niet te lang wordt verschoven. De heer Emil Saner, der Dritte im Bnnde, een jengdig kunstenaar-leerling van Ant. Rubinstein die in Dnitschland reeds zijne sporen heeft verdiend, maar hier nog onbekend was, deed zich kennen als een groot pianist; als een der man lijke beheerschers van het klavier, die in een woord alles op de piano doen, wat er op gedaan kan wordendie uit de toet sen van het stugge instrument met zacht gestreel eenen zefir weten te tooveren en evenzoo met beukende slagen eenen storm ontketenen kortom, een der zulken, voor wie alle technische moeielykheden hebben opgehouden te bestaan. Geen kunstvorm zoo grillig, of deze spe ler wist hem tot klaarheid te brengen geen opeenstapeling van moeielykheden zoo hoog, of met sonvereine macht werd de weg gebaand. De verschillend voor drachten mochten bovendien door opvat ting en muzikale intentie reohtmatige be wondering wekken. Een stormaohtig applaus wist de heer Saner zyne hoorders na elk nummer af te dwingen. De lange ry van kunstenaars en kunstenaressen, welke de Bachvereeni ging voor hare leden deed optreden,is met een drietal vermeerderd, wier heerlyke ta lenten ons in den afgeloopen dagen veel hebben te genieten gegeven daarvoor het Bestaur dank te betnigen, is ons eene aangename plicht. B. De anarchisten, althans die zich te Rome ophonden, schijnen te lyden aan eene kwaal, die ook wel chronisch voor komt bij niet- anarchistenzy hebben geldgebrek. Om in dit kwaad te voor zien hadden zy zekeren prins aldaar ge sommeerd om op eene anngednide plaats een half millioen francs te brengen, dan zonden ze wel zoo beleefd zyn het som metje af te halen. De politie heeft men in de zaak betrokkenzóó geschiedde het, dat twee jonge mannen werden gevat in wie men anarohisten herkende, die reeds vroe ger door hunne handelingen de aandacht op zich hadden doen doen vestigen. Op het te Londen gehouden, mijnwer kers-congres waren negenhonderd tien duizend arbeiders vertegenwoordigd. Vol gens het programma is het doel: lo Toenadering te brengen tnsBchen de verschillende nationaliteiten der wereld. 2o. Den arbeid per dag tot acht uur te beperken. 3o. Een voldoend toezicht over de mijnen te verkrijgen en het recht der mijnwerkers om de inspecteurs, die door den staat bezoldigd worden, te verkiezen. 4o. Samenwerking te erlangen in alle in ternationale kwesties. 5o. Oprichting van een comitié ter uitvoering van de ge nomen besluiten. En eindelijk 60. gebrnik te maken van alle wettelijke middelen om zekerheid te verkrijgen omtrent billy- ke contracten en een rechtvaardige be handeling van alle geëmployeerden be neden in de mijn of boven den grond. Men zou zoo mogen meenen, dat enkele pnnten billijke wensehen inhielden, doch ongetwijfeld zijn er ook bij, die men aan de myn-beBtnren behoorde over te kunnen laten, altijd aangenomen, dat die goed gereglementeerd zijn en dns van wille keur of van machtsoverschrijding niet ongestraft sprake kan zijn. Het punt: Werkstaking ten einde het bovenstaande te bereiken werd van alle kanten bekeken, maar de Doitschers zyn daar niet voor en de Engelschen hebben van werkstaking al zoo veel ondervonden, dat het de vraag blijft of deze den door slag zullen geven ten gunste van deze kwestie. Naar wordt medegedeeld, zal Dr. Mezger aan zyn plan gevolg geven om Wiesbaden met der woon te verlaten en zich te Rome te vestigen, waar hy zijne prak tijk zal voortzetten. Dit zal natuurlijk weer een gevoelige slag zijn voor eerstgenoemde stad, waar de voornaamsten der wereld zich verdringen om de massage-kuur van den beroemden doctor te gaan. Men zegt, dat te Rome reeds eene geschikte woning voor Dr. M. in gereedheid wordt gebracht. Als van het voorloopig plan niet wordt V

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1