afgeweken, bezoekt hij dezen zomer als naar gewoonte de Zeenwsche badplaats Dom burg, waar dan ook gelegenheid zal zijn tot consultatie. Meer en meer schijnt het in Frank rijk de gewoonte te worden zich aan de moeieiykheden en teleurstellingen des le- venB te onttrekken door zelfmoord. Thans weer leest men dit van Anatole de la Forge, eenmaal bekend als moedig verde diger van zijn vaderland, en die tevens als ondervoorzitter der kamer Frankrijk aan zioh heeft verplioht. De reden van de wanhopige daad kan men zelfs niet gissen. De czaar en de keizer hebben Dinsdag el kaar ontmoet te Kiel. Beeds het vorige jaar was er sprake van, dat het bezoek zou plaats hebben en wel te Berlijn, maar den ozaar scheen de hartelijke ontvangst der Fransche vloot te Kroonstad toen waar schijnlijk een hinderpaal, terwijl het vast houden aan het drievoudig verbond door den keizer zeker nog wel den doorslag heett gegeven. Het bezoek heeft juist zes uren en een kwartier geduurd. De czaar stapte des morgens kwart voor elven aan boord van de Hohenzollern en bleef ruim een kwar tier bg den keizer aan boord. Kwart over elven bracht de keizer zijn tegenbezoek op de Poolster van den czaar, vervolgens begaven zij zich naar het slot, waar ge- lunchd werd. De vorsten bleven tot half zes bij elkaar en toen ging ieder zijns weegs. De ontvangst is zeer hartelijk geweest. Aangaande het samenzijn der keizers te Kiel zegt het Journal de St. Petersbourg, dat alle voorstanders van den vrede in Europa in de ontmoeting der twee vorsten een nieuw onderpand zullen zien voor het handhaven, voor de bevestiging van den vreedzamen toestand, welke zeer duideiyk is in aller belang. Terwijl deze zaak druk besproken wordt in de oude wereld, heeft men het in de nieuwe druk over het ontslag, ge nomen door den staatssecretaris der Ver- eenigde Staten, den Heer Blaine. Het ont slag is even kort aangevraagd als ver leend. Men dicht Blaine toe, eene kandi datuur voor het presidentschap te willen aanvaarden. In hoeverre dit waar is, zal men spoedig kunnen weten, want een der staatkundige partijen in de Vereenigde Staten is al doende om, tot bevordering der eenheid in de stemming, een kandidaat te zoeken. Men vertelt, dat Mc. Kingsley, de va der der nieuwe invoerrechtswetten, ook een der kandidaten is. In Spanje is het sedert lang niet rnstig; vooral Barcaloma schijnt een broei nest van allerhande woelingen zoo, dat er thans de staat van beleg is afgekon digd. Men meent, dat er een algeheele werkstaking der werklieden waohtende is. De cavalerie, die de orde moest hand haven zag zich genoodzaakt eenige uit vallen te doen, waarby verschillende men- schen verwond werden. Ook in Turkije schijnt de zaak niet in orde. De Bultan, bevreesd voor zijn le ven, wantrouwt ieder, verwisselt van hof- dignitarissen, ontslaat hooge staats-amb- tenaren en zoekt waar het niet te vin den is. Men verlangt er naar hervormingen; de sultan verkiest het anders, maar zal den drang der omstandigheden tooh niet kunnen tegenhouden. Thans weer heersoht er groote ontevredenheid onder de Arme niërs, omdat in hunne provincie een waar Turksch schrikbewind heerscht, zoo zelfs dat de patriarch der Armeniërs zijn ont slag heeft genomen. H. H. M. M. de Kooingin Begentes en de Koningin zijn Vrijdag op den be paalden tijd te Utrecht aangekomen. Het bezoek goldt de eerste steenlegging van het te stichten Universiteilgebouw, eene zaak die na jaren van allerlei tegen spoed eindelgk, en in niet geringe mate door de krachtdadige medewerking van den voormaligen minister, De Savornin Lohman, haar beslag heeft verkregen. De stad was geheel in feestgewaad en hiermede in overeenstemming was de ont vangst allerbarteiykst. De feestelykheden hadden plaats volgens programma. Des avonds was de stad prachtig ge ïllumineerd en tegen tien ure verlieten de hooge Bezoeksters de stad. De vraehtryder H. K. te Vrieze- veen, was bezig goederen van den eenen wagen op den anderen te ladenby had met zijn kneclit de aardigheid, met een brandenden lucifer te liohten in een ledig jenevervat. Onmiddellijk sprong dit vat met onzettenden slag uiteen de knal was zoo hevig, dat die wel een uur ver werd gehoord. H. K. werd door een stuk van het vat zoodanig getroffen, dat hij be- wnstloos bleef liggen. Hoewel op ver schillende plaatsen ernstig ln het aange zicht gewond, schynt zyn toestand niet Omtrent het op den 29en Juni e. k. aan te besteden hoofdgebouw, dat op het station Nijmegen zal worden op gericht, ter plaatse waar zioh de tegen woordige barak bevindt, deelt de Arnh. Ct. mede: Het gebouw, dat in het fraaie nieuwe gedeelte van Nymegen, wat architectuur betreft, volkomen past, heeft een monu mentaal karakter en is in alle opzichten breed en royaal opgevat en ingerioht. De lengte bedraagt circa 185 meter, aan het eene einde geflankeerd door een ge bouw bestemd voor den dienst der douane, aan het andere door een gebouw voor dien der bestelgoederen. Een zeer ruime vestibule geeft toegang tot het plaatsbureaulinks daarvan bevinden zich restauraties, buffetten, wacht- en toiletkamers, rechts de verschilende dienst- lokalen, zooals bnreau stationschef, tele graaf, enz. Het middengedeelte is voorzien van eene verdieping bestemd tot woning van den stationschef. Drie torentjes, waar in trappen, geven toegang tot de boven lokalen. De beide ruime perrons worden in hun geheel overkapt en door tunnels met het hoofdgebouw verbonden, de tunnels voor zien van lifts, evenals op het centraal station te Amsterdam. Op het midden perron, dat bereids overkapt is, treft men eenige inrichtingen in miniatuur aan, zooals restauratie, waehtver blij ven enz., wel een groot gemak voor voor door gaande reizigers, die aldaar zonder on- noodig geloop of geklim alles vinden om zich eenige oogenblikken te verpoozen of treinen op te wachten. Bestond eerst het plan de openbare school te Houtrijk en Polanen door bij- bouw te vergrooten, door den gemeente raad is na de daarvoor gehouden aanbe steding besloten daartoe niet over te gaan, doch een geheel nieuwe en naar de eischen des tyds ingerichte school en onderwij- zerswoning te doen bouwen. Minder vlug gaat het met den bouw eener nieuwe pastoriewegens de verzak kingen enz. in de bestaande, is de meening van deskundigen, dat het eenig afdoend middel daartegen bestaat in den bouw eener nieuwe woning; deze is möeielyk te herstellen en na verloop van korten tijd is het huis voor de bewoners zelfs ge vaarlijk. Voor eene nieuwe pastorie is evenwel geld, betrekkelijk veel geld noodig en zonder krachtigen financieelen steun is het de gemeente niet mogelijk de benoo- digde som bijeen te krijgen. Daar ook een aanvrage om hulp by het kerkelijk hoofdbestuur voorloopig geen gewenscht resultaat opleverde is de hulp voor verschillende kerkbesturen ingeroe pen, die door ieder eene geringe bijdrage over te maken de benoodigde som byeen doen komen. De land-en tuinbouw tentoonstelling te Aalsmeer zal gehouden worden op 13, 14 en 15 Juli a. s. De gemeenteraad schonk f 250 in het waarborgfonds. Naar aanleiding van een by den gemeenteraad van Haarlemmermeer ter sprake gebrachte vraag, of hetwensche- lyk is, het tegenwoordige armbestuur, bestaande uit Burgemeester en Wethouders te vervangen door een Armbestuur met een grooter getal ledenzullen Burgemeester en Wethouders den Baad van Haarlemmermeer voorstellen, het burgerlijk armbestuur te bestendigen op den bestaanden voet, maar het te mach tigen, tot het benoemen van een zeker aantal berichtgevers of adviseurs. Tot predikant by de Chr. Ger. Ge meente te Halfweg is beroepen Ds. G. W. H. Esselink te Sliedrecht. In den nacht van Zondag op Maan dag j.l. is de boerenwoning met de kapbergen, bewoond door den landbouwer L. v. d. Helm, aan den IJweg te Haar lemmermeer afgebrand. Van den inboedel kon door het snel toenemen van den brand niets gered wor den. Van de levende have zyn de kippen verbrand. De oorzaak is voorals nog onbekend. HAARLEM, 14 Juni 1892. Ter herdenking van het 25-jarig bestaan der Vereeniging tot verhooging van 's Lands weerbaarheid „Voor vader land en Koning", te Haarlem, hetwelk op 30 Dec. 1891 heeft plaats gehad, heeft deze Vereeniging een stedelijken sohietwetstryd uitgeschreven, welke zal gehouden worden op Zondag 26 Junia. jj s. op de militaire banen, in de duinen onder Overveen. De wedstrijd zal bestaan ina. Corps wedstrijd, 150 Meter, b. Personeels wed stryd, 150, Meter. c. Wedstryd op Vrije baan, 150 Meter. d. Wedstryd op Vrye baan, flobertbuks, 15 Meter.e. Wedstryd op Vrye baan, flobertgeweer 12 Meter. Tot dezen wedstryd zijn uitgenoodigd H. H. Officieren van Schutterij en Leger hier in garnizoen, Kader onderofficieren Sohuttery en Leger, Militaire School, Schietclub „Willem III", „De Blinkert" Afd. Haarlem Bond van Oud-Onderofficie ren, en de Contribueerende leden der Ver eeniging „Voor Vaderland en Koning." Als prijzen worden uitgeloofd voor wedstryd A. 3 medailleswedstr. B. 3 med. en een aantal kunstvoorwerpen daar voor door de Vereeniging aangekocht, alsmede die, welke de Vereeniging tot dat doel mocht ontvangen. Voor wedstry- den C, D en E, de helft der opbrengst van de verschoten kaarten, terwijl boven dien by wedstryd C. nog wordt uitge loofd 1 Verg. Zilv. med. als rozenprys, te behalen met de meeste rozen in twee series van 5 schoten. Zaterdag avond is hier ter stede plotseling overleden de heer A. F. van Kempen sedert 1865 Commissaris van Politie, al vroeger in gelijke betrekking te Zaandam. In 1890 mocht de heer van Kempen onder vele blijken van belang stelling zijn 25jarige ambtsvervulling herdenken. Steeds nam hij zijn ambt waar met ijver en toewijding. De overledene werd 25 Mei 1820 te 's Gravenhage ge boren en was Ridder van den leeuw en de zon van Perzië. Allicht heeft men eens by de eene of andere gelegenheid een gedicht noodig. De dichtader vloeit echter niet altijd en dan blijft men zonder vers, tenzij men zioh het begeerde weet te verschaffen. Mocht iemand in zulk een kritiek ge val goed en niet al te duur willen ge holpen zyn, dan is een zeer aanbevelens waardig adres de Heer H. C. van Soest, Burgwal No. 71. Verschillende zijner verzen hebben hebben wij met genoegen Door wijlen den heer J. A. Fiora zijn vermaakt 1° een legaat ad. f 1000 ann de Vereeniging van den H. Vincenti- us a Paulo en 2° een legaat van f 5000 aan het R. K. wees- en armenhuis St. Jacob, en door wijlen den Weleerw. heer J. F. Vegt eene som van f 500 aan eerst genoemde vereeniging. Als proeve laten we een zijner kleinere gedichtjes volgen, dat stellig door reinen eenvoud en goeden bouw uitmunt. LAATSTE GROET AAN MIJN ZOONTJE HENDRIK CONE LIS, geb. 19 Febr. 1873, overl. 13 April 1875. Rust zacht, mijn lieve kleine! In 't koel en somber graf. Nog rein en onbezoeldeld Nam GOD u 't leven af: Gij kendet nog geen zonde; En hebt Ge al smart geleên, Nu juicht Gij met Gods Engelen Als Engel gingt Gij heen 1 Ofschoon ik om U trenre En moeder besohreit, Het balsemt onze wonde, Dat Gij nn zalig zijt En toch., schoon wij ons troosten, Dooi vlijmt de diepste smart, Als we al uw lief herdenken, 't Geschokte ouderhart. Slaap zacht, o dierbaar kindje 1 Zoo vroeg ons hart ontscheurd Goddankniet zonder hope Wordt Gy door ons betreurd. De oorkonde, bevattende het relaas van de eerste steenlegging van het Nienwe Universiteitsgebouw te Utrecht door H. M. de Koningin is een kunstvolle arbeid, wat het schrijfwerk betreft van de hand van onzen vroegeren stadgenoot den Heer H. Vos. Een der exemplaren is de Koningin aangeboden, een is bestemd voor het archief der gemeente Utrecht en een is by de pleohtigheid ter plaats ingemetseld. Het adres ten geleide van het huldeblijk der burgerij is mede door den Heer H. Vos keurig geteekend en geschreven. Het eerste concert van de Konink lijke kapel der Grenadiers en jager, onder de de leiding van den heer van der Lin den, zal plaats hebben op Vrijdag 24 Juni a. s. in deSooiëteit „Vereeniging." „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben rich de volgende personen voor werk aangemeld 34 voor werkvrouw. 4 voor waschvrouw. 1 voor wasch vrouw van gordijnen. 1 voor nachtwaakster. 1 voor noodhulp. 22 voor schoonmaakster. 15 voor naaister. 1 voor costuumnaaister. 1 voor naaiwerk aan huis. 1 voor verstelwerk. 1 voor wasch aan huiss 1 voor huishoudster. 1 voor kookster. 1 voor mangelwerk. 6 voor oppasser. 9 voor loopwerk. 2 voor sjouwerman. 2 voor schilder. 1 voor stoelenmatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor zink werker. 1 voor goudsmid. 2 voor koetsier. 1 voor portier. 1 voor boekdrukker. 3 voor breiwerk. 3 voor bakkersknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor bloemistknecht. 1 voor schrijfwerk. 3 voor winkelbediende. 4 voor pakhuisknecht. 2 voor schoenmaker. 1 voor kleermaker. 3 voor kantoorlooper. 1 voor kantoorwerk. 1 voor colportage. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande- aanbiedingen gebruik wenschen te maken, wordem beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tofe het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en va» 3-5 uur verkregen worden bij den Admininistra- teur, bureau Doelen. GrHAAN- EN ZAADM ARKT. Marktbericht van 13 Juni. Witte tarwe 6.7. Haver d 3.50. 2) 4.05. Duivenloonen 7.25. DERTIENDE MUZIEKUITVOERING. in den Hout op Woensdag 15 Juni des avonds van 810 uur, door het Gemeentelijk Mn» ziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS PROGRAMMA. 1MarschKriens. 2. OuvertureKalliwoda» 3Pilgerchor und lied an der Abents- stern au9 der Oper Tannhauser. Wagner. 4. Fantasie aus der Oper Martha. Flotow. 5. Ouverture la Muette de Por- ticiAuber. 6. Man lebet nur eiumal Walzer. .Strauss. 7. Cavatiua RaffDuckler. 8Grande Fantaisie sur des motifs de 1' opera La JuiveHalévry Sociëteit VEREENIGING". CONCERT op Donderdag 16 Juni, des avondc te 8 uur, van het Gemeentelijk Muziek korps onder directie van den Luitenant Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1Marsche du CortegeKriens. 2. Ouverture Peter SchmollWeber. 3. Les Patineurs ValseWaldteufel. 4. Grande Fantasie sur des motifs de l'opera la BohemïèneBalfe. 5Ouverture Si j'etais IioiAdam. 6. a. Ave MariaSchubert- b. Aubade PrintemniereLa Comte, 7. Czardas, der Geist des Woiwo- den, ungarisch BalletGrossmann, Geïnstrumenteerd door Kriens. 8. Faotaisie The last Rose of SummerKappey ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 16 Juni 1892, des namiddag© van 2—3 uur door den Heer W.EZERMAN> PROGRAMMA. 1. Toccate en FugaJ.S.Baeh. 2AdagioBeethoven. 3. Sonate No. 2C. Merkel. a. Maestoso. b. Adagio. c. Allegro assai. 4. MeditationGuilmant, 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2