HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 51. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 29 Juni 1892. N ieuws berichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr ,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentim worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ttr«, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Nieuw verschenen werken op aanvrage ter inzage te bekomen by de boekhande laars De Erven Loosjes. 25CHM1D. C. Het Bloemenmandje geb-.y.60. De werken van H. J. Schimmel afl. 1, Compleet in 100 afleveringen, h.25. De inteekenaren behoeven zich aanvan kelijk slechts te verbinden voor een Serie van 80 afleveringen.) "VONDELS, J. v. Leeuwendalers. Met in leiding, aanteekeningen en woordenlijst van Dr. F. A. Stoett.30. <P. LANGENDIJK, Qoincampoix of de windhandelaars eo Arlequijn Actionist. Opnieuw uitgegeven met inleiding en aanteekeningen door Dr. C. H. Ph. Meijer.30. De spiegel der Vaderlandsche Koop lieden" Met inleiding en aanteekeningen van Dr. C. H. Ph. Meijer.30. Die Borchgravinne van Vergi Middelne- derlandsch gedicht uit het begin der 14e eeuw. Uitgegeven eu toegelicht door Dr. F. A. Stoett.30. VOSMAER, JACOB Het leven en de wandelingen van meester Maarten Vroeg. Met inleiding en aanteekenin gen van Dr. P. Fockens.30. Buiteulandeche nieuw verschenen werken R. V. PICON, Distribution de l'électricité. 1.40. INICHOLSON MOTTET, Dictionnaire pratique d'Horticulture afl. I/II A. 0.85. PERRIER, Elements d'anatomie compa- rée Ia 11.—. 1ZOLA, EMILE La debacle1.90. IRevue des arts décoratifs 12e anné, prix de l'abonnementn 15.40. 'COUPIN, HENRI. Les Mollusqnes I/III. 6.60. Russische Dichtungen iibersetzt von So phie BehrK 1.95. GRIMM, J. THEO DOR Heimatkunde des Staates Rio Grande do Sul3.90. BIESENDAHL, Dr. KARL, Karl Bleib- treuM —.65. Academy Architecture 18922.60 JAMES, CHARLES F.C. Holy Wedloeck. (Tauchn-edition vol 2833)1. Alle bovenstaande werken zyn ver krijgbaar gesteld by de erven Loosjes. Ged. Oude Gracht 86, Haarlem. Tweede Kamer. In de zitting van Donderdag bracht de heer de Beaufort -verslag uit namens de Kommissie tot on derzoek van klachten over de mishande ling van een milicien in het hospitaal te Vlissingen. De meerderheid dier Komm. stelde voor dank te betuigen voor de verstrekte inlichtingen: de minderheid wenschte den Min. van Oorlog te ver zoeken de herziening der bevoegdheid van den geneesk. dienst ter hand te ne men. Daarna vingen de algemeene be raadslagingen aan over de belasting voor stellen. De heer Bool bracht hnlde aan den Min. voor de omvangrijke taak door hem verricht en hoopte dat zij vrucht baar zon zijn. Hij zou voor stemmen, al betreurde hij dat het plaatselijk belas tingstelsel niet tevens is geregeld. Hij verwachtte epoedig een ontwerp in zake ■de bedrijfsbelasting en herziening der patentwet en regeling der grondbelasting. De heer A. van Dedem was van oordeel, dat de financieele toeetand geen nienwe belasting druk van 10 millioen noodig maakt. Hij noemde de voorgestelde ver mogensbelasting onrechtvaardig omdat de grond daardoor wordt getroffen, die bovendien meer zal bijdragen in de grond belasting. Volgens dezen spreker hadden de vermindering der mutatiereohten, de afschaffing van tollen, de verlaging der grondbelasting, de verlaging van de zout- akcijns voor den landbouw weinig te be duiden. Er Bcheen niet veel animo te zijn, want de Voorzitter moest mededeelen, dat er geen sprekers meer waren ingeschreven, wat den heer v. Kerkwijk deed uitroepen „stemmenDe heer de Geer van Jnt- phaas nam echter het woord, die op hu- moristiesche wijze trachtte aan te toonen, dat een inkomstenbelasting verre boven een vermogersbelaeting te verkiezen was. Hij verdedigde de belangen der grond eigenaren en vind het een groot bezwaar dat de Nederlander, omdat by getroffen wordt door de vermogensbelasting, min der voor onroerend goed kan geven dan de vreemdeling, die in deze belasting niet bydraagt. Ook naar 't oordeel van dezen spreker zon verlaging der grondbelasting weinig baten, en evenmin de verminde ring der mutatiereohten, als de notarissen in de verkoop-konditien peroenten kun nen bedingen zooveel als zy maar willen. De Min. van Fin. verklaarde ten volle het moeilijke van zijn taak te beseffen. Verband met de gemeentebelastingen acht te hy wenschelyk en noodig, maar men moest met de grondslagen aanvangen, dat is met het Byksbelastingstelsel. De be drijfsbelasting is een der moeilijkste on derwerpen van financieele politiek,maar het werk was reeds zeer gevorderd,en zoodra de vermogensbelasting zou zijn aangeno men, zou de Min. er de laatste band aan slaan. De Min. wederlegde met kracht de door den heer A. v. Dedem ingebrachte beschuldiging, als zou hy ontrouw zyn geworden aan zyn program, door den landbouw eenerzijds te willen belaeten, anderzijds ontlasten. By toonde verder aan, hoe wel degelijk de landbouw ge baat werd door de belangryke verlaging der mutatierechten enz. De heer van Hou ten zeide, dat de Min. in't algemeen van de linkerzijde steun had te wachten. Op één pnnt heerscht echter geen eenstem migheid. Ten aanzien van het gedis- teleerd kon spreker niet met den Min. meegaan. Hy erkende, dat het een eisch van sociale rechtvaardigheid zon zyn als men zegt: de jenever-akcyns is een vrijwillige belasting; niets is vrijwillig; de motieven; die den arbeider leiden om jenever te drinken zyn misschien duide lijker dan de motieven, die ons nopen wijn te drinken. Bovendien achtte spreker de verhooging onnoodig. De bewering, dat de landbouw niet gebaat zon zyn door het voorgestelde, was zijns inziens onge rechtvaardigd. My drong er op aan, dat notarissen niet meer percenten zullen mo gen heffen dan de wet toelaat, en achtte het wenschelyk, dat de sukcessiebelasting verband hield met de opgave voor de ver mogensbelasting te ontduiken. Naar zyn overtuiging kon eene bedryfsbelasting zeer goed verband honden met de voorgestelde vermogensbelasting, maar hy vond het niet goed, dat de Min. de landbouw niet in de bedryfsbelasting wilde doen deelen beter achtte hy het de ryksopcenten te verminderen. Wat het kiesrecht betreft, deze wetten zyn het gevolg van de kies rechtshervorming van '87, en met gerust heid dnrft spreker met deze wetten ko men by het meer uitgebreide kiezerskorps waarvan voordeel zullen hebben van deze wetten. Vrijdag werd het algemeen debat voort gezet. De heer Sehaepman was niet voor nemens den Min. te bestrijdenhij dweept wel niet met diens staatkunde, maar de geestdrift en frischheid, die hy by hem opmerkt, deden hem aangenaam aan. Spre ker weet, dat het beste onbereikbaar is, dat men niet allen kan bevredigen, en wil daarom van elk ideaal afzien, mits men slechts het bereikbare en noodige kan verkrijgen. Hy betuigde zijne sym pathie voor de grondgedachten der voor stellen wegneming van het privilege op het roerend goed en afschaffing van druk kende lasten. Hy heeft echter bezwaren vooral tegen art. 33 der vermogensbe lasting en tegen de verhooging van den akcyns op het gedistilleerd. Alleen wenscht by zekerheid, dat deverdere voorstellen, door den Min. aangekondigd, znllen worden behandeld, en niet ver schoven door een in te dienen kieswet. Er moet voorkomen worden, dat men zegt er komt toch niets van. Hy vroeg naar het voornemen der Reg. ten dezen op zichte. De heer Rutgers van Rozenburg herinnert er aan, dat hy sedert 1869 ge pleit heeft voor opheffing der mutatie rechten en van het privilege van het roerend Kapitaal. Nu zullen de ontwer pen wel niet afdoende een einde maken aan het onrecht, maar dit toch verminde ren. Daarom staan deze ontwerpen hem vry wel aan. Of Spreker zich dan heeft laten omkoopen om sympathie te betuigen met de voorstellen der Ministère Ja, en dat wel door de verlaging der mutatierechten. De overige voorstellen znllen den landbouw wel niet veel ontlasten, maar op zichzelf acht by ze goed. Wat de vermogensbe lasting betreft, waarvan by het systeem goedkeurt, ontwikkelt hy tegen de voor gestelde vrijstellingen versohillende bezwa ren gereed geld, dat rentelooB blijft liggen moet niet worden vrijgesteld, evenmin de verzamelaar van kostbaarheden en schil derijen, die misschien zyn geld in deze zaken belegt nit speknlatie op ridder orden; ook keurde hij het af geen be lasting te laten betalen voor de juweelen en paarlen, waarmede hy vrouw en doch ter optuigt, en voor het gond en zilver waarmee hy zyne tafel versiert. Vrijstel- ling van de doode hand acht Spreker eene schandelijke ongerechtigheid. Spreker wenschte ook, dat, om de opbrengst te verzekeren, zooveel mogelijk de kans van ambtelyken aanslag worde benomen, die den belastingschuldige te veel voordeeli- ge kansen aanbiedt. De heer Havelaar betoogde, dat veel meer landbouwers in de vermogensbelasting znllen moeten be talen, dan door den Min. ie voorgespie geld, en dat de landbouw, ondanks de ver minderingen, door eene vermogensbelasting zwaarder zal worden gedrukt. Ook achtte hy deze belasting te drukkend voor den middenstand. Verder zette deze Spreker uiteen, dat de wijze, waarop in de be hoeften de schatkist zal moeten worden voorzien, in de toekomst zeer onzeker is, vooral als binnen enkele jaren belangryke sommen voor verschillende doeleinden noodig zyn. Hy achtte het daarom ge waagd reeds Dn te besluiten tot de afschaf fing van verschillende belastingen. Een Amerikaan onderneemt op eene vélocipède eene reis om de wereld, welke naar hij heeft berekend, twee jaar zal duren Dwars door Amerika gekomen, zal hij zich naar Japan inschepen, trekt dan door China, Indië, Afghanistan, Aziatisch Ras- land, Perzië; Turkije, Oostenrijk, Dnitsoh- land, Holland, Frankrijk, Engeland, Schot land en Ierland om aldaar het pnnt van uitgang te bereiken. Dat aan den tooht eenig wetenschappelijk doel verbonden is, blijkt niet. Alleen een photografietoestel dat de reiziger bij zich zal hebben, ge tuigt dat er ten minste nog iets zal gedaan worden, al is het dan niet veei. De loffelijke gewoonte van te overdrij ven heeft ook weer plaats gehad bij het bericht van het storm-ongelnk op den Paul-Paoific-Spoorweg, waardoor honderd meDsehen zonden om het leven gekomen zyn het waren er gelukkig slechts zeven, hoe wel toch altijd nog zeven te veel. In Banjoemaas, Java, ie in de water- staatskas een tekort ontdekt van ongeveer twintig dnizend gnlden. Het bagatel is waarschijnlijk versmolten in de handen van een inlandsch schrijver. HAARLEM, 28 Juni 1892. De Bchiedwedstryd, gehouden door de Vereeniging „Voor Vaderland en Ko ning" ter gelegenheid van haar vijf en twintig jarig bestaan, heeft Zondag plaats gehad. Ongeveer driehonderd Bohutters hadden aan de nitnoodiging tot deelneming gehoor gegevon. De uitslag van den Personeelen wed strijd, waarvoor behalve een verguld zilveren, eene zilveren en een bron zen medaille, ook nog zeBtien prijzen waren beschikbaar gesteld, was als volgt I, W. J. Pot de Vin met 572, J. Wij- doogen met 523, F. A. Boeree met 51; 4, F. W. R. Grippeling met 51; 5, A. C. Blokker met 49; 6, R. de Raat met 497, P. van Rhijn met 458, A. C. Balabrega met 45; 9, Brandt met met 4410, H. A. Balabrega met 44 II, Pieterse met 44; 12, M. A. Paap met 44; 13, A. A. Znurendonk met 44; 14, A, Smits met 43; 15, J. W. de Ja gers met 43; 16, H. van Daalen met 42 puDten. Bij den korpwedstryd werd de eer ste prijs, vergnld zilveren medaille, be haald met 204 punten door de Vereeni ging Willem III; de 2de prijs, zilveren medailie met 202 pnnten door het Kader der Haarlemsche Sohntterijde 3de prijs, bronzen medaille met 198 pnnten door de volontairs der Miltaire school alhier. Bij den wedstrijd op de vrije baan werden de volgende punten gemaakt: A. Smits 49; T. Grippeling 49Abern 48A. Boeree 47Paap 46J. Droste 45; W. F. Roosdorp 42 punten. Bij den wedstrijd flobettgeweer behaal den de H. H. Aartsen 57, Van Tarel 53, De Bont 53; bij dien met flobertbaks de H. H. P. van Rhijn 27, A. C. Balabre ga 25, A. Smits 24 pnnten. Een groot aantal bezoekers woonde den wedstrijd bij. De gnnstig bekende organisten, de h.h. V. E. en W. van Thienen nit Delft, znllen Zaterdag middag 2 Juli in de Groote of St. Bavokerk alhier een orgel concert geven. Gaarne vestigen wij de aandacht van onze lezers op deze uitvoe ring, waarvan de belangrijkheid niet wei nig zal worden verhoogd door de mede werking van onze stadgenoote Mej. Jean ne Landré. Deze zingt een drietal aria 's eene nit Matheus Passion van Bach, eene nit Paulus van Mendelssohn en eene nit Xerxes van Handel. Mej. Landré liet zich meermalen met succes bij der gelijke nitvoeringen hooren. Bovendien zal de heer Th C. 'de Maré, cellist van het Concert-gebouw eenige cello-nummers voordragen, zoodat het aan de vereischte afwisseling niet ontbreken zal. Afgaande op de belangstelling, die in den regel aan nitvoeringen als de hier besprokene wordt geschonken, mag zeker eene goede opkomst worden verwacht; hel gehalte der uitvoering heeft daarop ongetwijfeld

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1