HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 52. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 14-4. van ZATERDAG 2 Juli 1892. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. op ZONDAG 5 Juli 1892. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VEEBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommcrs 3 centen per stak Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet <op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Collecte ten behoeve van de Chr. School voor On- en Minvermogenden in alle beur ten, behalve Vroegpreek, Kinderkerk en Namiddagbeurt. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, van Lennep. Voorm. 10 ure, Sioaan. Nam. 2 ure, Barbas. "s Avonds 6 ure, J. L. Zegers Ond -Zendelingleeraar, Voorbereiding. (Voor Knottenbelt). Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Veen. Jan8-Kerk. Voorm. 10 nre, O. F. Gronemeijer, Pred. te Amsterdam. (Voor Hoog). Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Barbas. Eglise Wallonne. Dix heures, pas de service. Christelijk Gereform. Gemeente. Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Fooiman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. Avondmaal. Bemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet Pred. te Santpoort. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, C. J. van Hoogstraten, Pred. te 's-Gravenhage. Ds. Veen ie wegens Zendingsfeest ver hinderd Woensdag te catecbiseeren. Door Ds. Swaan in dank ontvangen van M. W. f 1.voor de Christ. Bewaar school in de Oranjestraat. Ontvangen voor de CbriBt. School voor On- en Minvermogendenbij den Heer J. Bierens de Haan van A f 25.en bij De. Barbas van Mej. R. f 10. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Gerth van Wijk Jr. Nam. 21/g ure, J. A. Gert van Wijk Jr. I Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. jNam. 1 ure, Zondagschool. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. I). van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Hillegom. Voorm. 91/2 ore, M. Buchli Fest. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Nam. 21/2 nre, C. van Koetsveld C.Ez, Doopsbediening. Geen Zondagsobool. Sandpoort. Voorm. 10 ure, Br. B. Tideman Jz. Pred. te Haarlem. Spaarndam. Voorm. 10 nre, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, H. W'aardenburgDoops bediening en Collecte. 's Avonds 5 ure, geen dienst. Donderdagsavonds 81/» nur, Bijbellezing in het lokaal voor Chr. belang. II. IVaarden- burg. Ymuiden. 's Avonds 5 ure, H. JVaardenburg. Bevestiging van den Heer Wesseldijk, Evangelist, en Intrede van den Heer Wesseldijk. Zandvoort. Voorm. 10 nre, C. Barneveld. Nam. 2 nre, C. Barneveld. Doopsbediening. Ticeede Kamer. In de zitting van Dins dag werd het debat over de belasting voorstellen voortgezet. De heer van Velzen verdedigde de antirevol. partij tegen den aanval van den beer v. Houten en bestreed de vooretellen van antirevol standpunt. De hoofdgrieven waren, dat het onroe rend goed ook in de vermogensbelasting zal moeten betalen, en dat de bedrijfsbe lasting niet te gelijkertijd met de ver mogensbelasting is voorgesteld. De heer Poelman ontkende, dat deze ontwerpen werkelijk de maatschappelijke ongelijkheid eeDigszins zullen wegnementot zijn leedwezen worden noch de lage standen noch de middelstand er voelbaar door ontlast. De Minister had minder konser- vatief en meer doortastend te werk moeten gaan met afschaffing der akcijnsen, vrij- stelling van de grondbelasting en hooger progressie. Volgens Spreker worden deze wetten in den lande ale te klein en te gering beschouwd, om sympathie te kunnen wekken, ook omdat men niet weet wat de nadere voorstellen zullen inhouden. De heer van Karnebeek stemde in met de hoofdgedachte der ontwerpen, maar had tooh verscheidene bedenkingen. O. a. betrenrde hij dat niet de talrijkheid van het gezin werd in aanmerking genomen bij de vermogensbelasting. Vooral had hij bezwaar tegen eene vermogensbelas ting, zonder dat nog de bedrijfsbelasting bekend is. Hoogst wenschelijk achtte bij het, dat de bedrijfsbelasting door denzelf den minister en dezelfde Kamer worden tot standgebracht als de vermogensbe lasting. De heer Veegens verklaarde zich ingenomen met de ontwerpen, die veel verbetering aanbrengen, ze zijn een goed begin. Tegenover den heer Ha velaar be toogde bjj, dat de mntatierechten volstrekt niet altoos door den kooper betaald wor den. Hij achtte de voorstellen voor den eigengeërfden boerenstand een bepaald voordeel. Met een weneeh van den heer van Houten om ook de landbouwers aan te elaan in de bedrijfsbelasting, kon hij zich niet vereenigen. Spreker bestreed eene verhooging van den akcijns op het gedistilleerd. Hg betoogde verder, dat er geen reden beetaat, om belastinghervor ming uit te stellen terwille van de kies rechtregeling. Hij acht het wenschelijk, dat de Kamer toone, dat zij onrecht wil doen ophouden. Spreker gaf den Min. in overweging, een overgange bepaling te ma ken, waardoor zoolang de patentbelasting niet is herzien, in de vermogensbelasting niet belast worden de vermogensdeelen, die afhankelijk zijn van winstverwerving. De heer van Delden was niet tegen de vooretellen, doch had alleen bezwaar, dat het grondbezit in de vermogensbelasting zou worden getroffen. Hg gaf in over weging het cijfer voor het onroerend ver mogen te stellen op 15 in plaats van 20. De heer Vermeulen betoogde, dat de ver mogensbelasting juist zal drukken op den ngveren middenstand, die reeds zwaar ge drukt wordt, terwgl de kwijnende land bouw niet wordt opgewekt, de sociale .toe stand niet verbeterd. Verlaging van den zout-akegne en wijziging der mntatiereoh- leu zijn op zichzelf goed, maar baten wei nig voor de mindere klassen, en het equi valent daarvoor had niet gezocht moeten worden in eene vermogensbelatting, doch liever in eene tariefhervorming, of eene beursbelasting of eene tabaksbelasting. Eene slechte staatkunde zou het zijn deze be- i lasting aan te nemen bij wijze van kon cessie aan hen, die eene kapitaalbelasting wenschen. De heer Levy bestreed de heeren Havelaar en Poolmande verla ging der mntatierechten achtte hg nood zakelijk, en den heer Poolman verweet hg, eigenlijk niet dan algemeenheden te hebben gezegd, die geen steek houden. Ook de heer de Kanter ontkende ten stelligste dat de landbouw door de voorstellen niet belangrijk zou worden gebaat. Verhoo ging van het gedistilleerd vond hij niet verstandig, tenzg de Min. zoover mocht willen gaan, dat het drinken onmogelijk werd. Spreeker wees er op, dat het eene niet genoeg te prijzen verdienste van den Mm. mag heeteD, dat deze een bres heeft willen schieten in een onrechtvaardig be lastingstelsel. In Friesland begint het er met de werkzaamheden der arbeiders bij den landbouw reeds slecht nit te zien, ter wijl anders omtrent dezen tijd van het jaar door die menschen veel geld werd verdiend. Men schrijft dit toe aan de scharen Duitschers die naar Friesland afkomen, en daar tegen uiterst laag loon hunne diensten aanbieden, eene hulp waarvan de landbouwers om die reden gaarne gebruik maken. Ook hier moet dus de meereischende landzaat voor den niterst matigen Dnitscher plaats maken en het mooist is, dat de laatsten boven dien nog, na afloop der werkzaamheden, met goed gevnlden buidel hniswaarts keeren. Volgens de N. li. C. wordt op last van den minister van oorlog in alle gemeenten van beteekenie een onderzoek ingesteld Daar geschikte gelegenheden, om, als de algemeene diensplicht zal zijn ingevoerd, de jonge recruten in hun ei gen woonplaats in den wapenhandel te oefenen. Door de minister van justitie is aan de besturen van gevangenissen enz. een volledig dienstrooster opgevraagd, in ver band met het voornemen om den dienst tijd van bet personeel in zulke inrichtin gen zoodanig te regelen, dat hnn althans een zeker aantal vrije dagen worde ver zekerd, voor zooverre daartoe aanleiding beetaat. De voorgenomen bouw van het nieu we postkantoor te Amsterdam schijnt weer vertraging te zullen ondervinden, naar dien het officieels plan niet de goedkeu ring van den minister van handel en nij- verheid heeft verworven. Men meent, dat thans eene prijsvraag in deze zal uitge schreven worden. Het afgekeurde plan was ontworpen in gothischen stijl. De Arosterdameche Parkschouwburg is bij afslag publiek verkocht voor hon derdtwintig dnizend gulden aan den zaak gelastigde voor de Antwerpsche bank. Tot 1 Augustus 1893 blijft de Heer de Groot huurder tegen 2/3 van de netto opbrengst. Gedurende de drie laatste jaren werden er steeds verliezen geleden op de ex ploitatie. Een treurig ODgeval had te Leiden plaats. De notaris Van der Sohalk van Noordwijk had per rijtuig een bezoek te Leiden gebraoht. Door het een of ander toeval schrikte het paard, met het gevolg dat het rgtnig met de zich daarin bevin dende personen te water geraakten. Niet tegenstaande er dadeigk hnlp verleend werd, bleek het dat die voor den heer Van der Schalk en zijne dochter reeds te laat was; slechts hnnne lijken konden ver voerd worden. Tijdens den storm van den vorigen Donderdag avond en nacht bevond zich de geheele Urker visschersvloot op de Noordzee. De opvarenden hebben door het slechte weer grooten angst uitgestaan en men meende, dat twee schuiten geheel weg zonden zgn. Gelukkig zgn nu ook deze binnengekomen. Iemand te Delft, die eeDigen tijd afwezig moest zgn, had voor zgn vertrek eenige geldswaardige papieren en goudgeld bij zijne echoondochter in bewa ring gegeven. Door binnenbraak heeft zgn zoon, de echtgenoot der vrouw, zich van het in bewaring gegevene meester gemaakt, en is met het ontvreemde vertrokken. Woensdag avond, terwgl eene dame nit Rotterdam, met haar tweetal kinde ren langs 's-Gravenweg te Kralingen liep te wandelen, had een der kinderen het ongeluk, al spelende in het water te val len. De dame sprong zonder zich te be denken haar kind na, gevolgd door het andere kind. Het drietal liep groot gevaar van te verdrinken, doch gelukkig werd het gevaar door een paar hengelaars ontdekt, die ter stond te hulp schoten en de drenkelin- behonden op het droge brachteD. Een neger nit Kamerun, die in Dnitechland waB geweest, liet zich aldus nit: „Alles werkt in dit land. De man werkt, de vronw werkt, het kind werk het paard, de ezel en de oe werkent; zelfs de stoom en het water werken. Alleen het varken werkt niethet varken is dus de eenige edelman in Duitschland.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1