HAARLEMSCH Eerste Blad. BERICHT. No. 55. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedenvpte Oudegracht 86, Veertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van WOENSDAG 6 Juli 1892. De ondergeteekenden maken be iend, dat de BOEKENLIJST, 2de kwartaalgereed is. De abonne's van Haarlemsch Advertentieblad kunnen dezelyst gratis bij de uitgevers afhalen, terwijl ook nog een gering getal BOEKENLIJST, \ste kwartaal, aldaar te verkrijgen is. De En ven Loosjes. Nieuwsberichten. T E I. E P H O O N N U M M E R TELEPHONISCHE VERBINDINfl ABONNEMENTSPRIJS TPer drie maanden—,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Óinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Haarlem5 Juli 1892. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken, op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De Erven Loosjes. MEER, Dr. B. VAN, De Synode te Ein- t den 1571ƒ2.50. NIEl' \Y LAX 1) Szu, YV. Loon naar wer ken 2 dln 5. KöNIG, EWALD, AUGUST, Onterfd.. 2.75 Postgids van het Koninkrijk der Neder landen 1892, No. 20.60 Bij abonnement, van 2 Nrs. 1. Kohier van de plaatselijke directe Belas ting der Gemeente Haarlem, dienst 1892 1. Buitenlandsche nieuw verschenen werken MUSSET, ALFRED DE, La mouche Geïll. 22. COPPÉE FRANCOIS, Les vrais riches Geïll. ,2.20 BIESENDAHL, Dr. KARL, Karl Bleib- treu0.65 BEtilt, SOPHIE. Rnsissche Dichtungen. 1 95 :SCHLIEF, Dr. EiiGEN, Der Friede in Europa6.50 RAVAGE, RICHARD, HENRY, The little lady of Lagunitas, 2 vols„2. Alle bovenstaande werken zijn ver krygbaar gesteld bij de erven Loosjes, Ged. Oude Gracht 86, Haarlem. ORGELCONCERT. In den laatsten tijd is er nog al eens gelegenheid geweest, muziek en zang te hooren in de Groote Kerk de uitvoering van het d capella- koor, onder de leiding van den heer Dan. de Lange, en het orgel concert van de Haarlemsche /lachvereeni- ging liggen nog verecb in het geheugen. Geheel te verwonderen is het derhalve niet, dat de uitvoering van de Gebr. van ThieneD, Zaterdag middag gegeven, min der belangstelling ondervond, dan waarop zij in vele opzichten aanspraak mocht ma ken. De H.H. van Thienen mogen gerekend worden te behooren tot de voortreffelijkste organisten in ons vaderland. Beiden zijn blind geboren en vinden in de mnziek, waarvoor zij uitsluitend leven, hun geheele wereld. Zij leggen in hun orgelspel eene nauwkeurigheid en eene duidelijkheid aan den dag, die met het oog op het gemis van de gezichte organen de grootste bewon dering moeten wekken. Op het groote orgel der St. Bavo Kerk gevoelen de H.H. van Thienen zich geheel te huis; zij vinden, zonder een enkelen keer mis te tasten, den weg in den doolhof van registers, welke het orgel bezit. Daarbij blykt tevens hun beproefde muzikale smaak. Opmer kelijk in hooge mate zijn de schoone klank combinaties steeds in gelukkige over eenstemming met het karakter van het voorgedragen toonwerk die deze or ganisten op ons orgel weten te verkrij gen menig organist zon daarvoor by de Gebr. van Thienen in de leer knnnen gaan. Als proeven van register-behandeling her inneren wij aan de sobere, mooie klank verbindingen bij de begeleiding der Noc turne van Goltermann en aan de goede evenredigheid in geluidsterkte tusschen de zangstem, de violoncel en het orgel in de heerlijke aria nit Xerxes van Handel. Overigens onderscheiden zich de heeren van Thienen in hnnne kunst door een zui ver rhythmisch spel, dat het gemis aan accentuatie, aan bet instrument van nature eigen, doet vergeten en in den marmer- konden klank der orgelmachine bijna ziel vol leven wekt. Hun technisch kunnen, de virtuositeit dit woord gebruikt ia den besten zin heeft daarbij eene hooge mate van ontwikkeling bereikt, zoodat zy niet behoeven terug te deinzen voor zware orgelwerken en den hoorder ook te dezen opzichte voor hnn meesterschap ontzag weten in te boezemen. Het Allegro Ener- gico uit de sonate Op. 25 van J. A. van Eijken, gespeeld door den heer V. E. van Thienen en de Fuga in D. kl. terts van Bach, voorgedragen door den jongeren broeder, strekten daartoe ten bewyze. Van de bij deze uitvoering medewer kende solisten mogen wij in de eerste plaats Mej. Jeanne Landré noemen en over de voordracht van de door haar gezongen aria's met veel lof gewagen. Was misschien in de aria nit Matheus Passion, waarin de stem zich aanhoudend beweegt in de hooge ligging, haar geluid niet breed en krachtig genoeg om te triomfeeren over de geheele ruimte van het kerkgebouw, in de beide andere nommers, en daarvan vooral in Xerxes, wist zij ongemeen ge not te schenken. Met lnide ingenomenheid zou de vervulling, van de taak aan Mej. Landré opgedragen zeker zijn begroet, in dien de plaats der bijeenkomst niet elke huldebetuiging had buiten gesloten. De beer de Maré kon ons niet geheel bevredigen in zijne cellovoordrachten. De toon van zijn instrument is klein en sohraal terwijl eene zekere terughouding in de voordracht aan het spel wei nig uitdrnkkiDg geeft; een vrijere, minder aan de noten gekluisterde vertolking zou dieper tot de toehoorders gesproken heb ben. Dat nu en dan de reinheid te wen- echen overliet, mogen wij niet verzwijgen. In ae begeleidende violoncelpartij van de genoemde Handelsche aria droeg hij nog- tans veel bij tot de voortreffelijke uit voering, welke dit nummer in zijn geheel genoot. Summa summarum', het mnzikale ge deelte der uitvoering van Zaterdag mid dag slaagdei goedde finantiëele resultaten daarentegen waren helaas, pover. Wy maken van dit schrijven gebrnik, de aandacht te vestigen op de uitvoering van het Berljnsche Domkoor. Het Bestuur der Bachvereenigingwaar van het concert uitgaat, stelt daarbij den toegang tevens open voor niet-Ieden van Back en zal daardoor zeker aan vele mu ziekliefhebbers een dienst bewijzen. B. Tweede Kamer. Woensdag werd het al gemeen debat over de belastingvoorstel len voortgezet. De heer v. d. Kaay kon- stateerde, dat het zeer goed mogelyk was, behalve eene vermogens- ook eene bedrijfsbelasting af te doen. Nu de Reg. daarvoor borg staat vordert de eer der liberale party daartoe mede te werken. Zij vertrouwt van de Reg. en van zich zelve en mocht niet zich er aan blootstel len, dat men haar een mislukken van belastinghervorming verwijt. Het door de heer van Velzen gesprokene moge eene waarschuwing zijnSpreker bestreed voorts de heeren Poelman en van Karnebeek. De heer Roëll behield zich zyne stem voor omdat hy bedenkingen had, ontleend aan het verband van dit ontwerp met ver mindering van grondbelasting en bedrijfs- belasting, aangaande welke zijns inziens behoort beslist te worden vóór de invoering eener vermogensbelasting. De heer Mees bestreed het denkbeeld van den heer Poelman een impót unigue dat instaat zou stellen alle andere belastingen af te schaffen. Hoe zou men dien impot ur.igue innen? Geheel Nederland met al zijn ren teniers en fabrikanten zou in entrepot dienen geplaatst te worden, en men zou er de menschen het land mee uitdryven. De font van den heer Poelman, zeide spreker, is die van alle radioialen, om alles toe te schrijven aan één oorzaak. Men vergete niet dat een groot deel van het kwaad te zoeken is in een onevenre dige toeneming der bevolking. Verder bestreed Spreker den heer Vermeu len. Verhooging van de snkcessie-belas ting, die in de zijlinie reeds zeer hoog is, is niet gewenscht; eene tabaksbelas ting is in Nederland onmogelijk, niet enkel om de bezwaren van den groothandel, doch omdat zich in ons land een huis industrie heeft gevestigd, die zoodanige be lasting onmogelijk maakt. De Minister van Bosse heeft eens eene tabaksbelasting voor gesteld, en wat zou die hebben opgebracht Een halve ton. Belasting op spoorweg kaartjes zou de eenige vrocht der spoorweg overeenkomsten tariefverlaging wegnemen. Spreker verdedigde het voor stel der Reg. Tegenover den heer Ver meulen hield hy vol, dSt veel winkeliers buiten deze belasting znllen vallen, omdat zij niet alleen krediet verleenen, en dus een groot bedrag kunnen laten aftrekken. Verder toonde Spreker aan, dat deze af zonderlijke vermogensbelasting te verkie zen is boven een algemeene inkomsten belasting; dat eene bedrijfsbelasting zeer goed voor eene herziening van het kies recht behandeld kan worden, en dat alle partijen moeten samenwerken tot verkrij- ging van een gezond realisme op belasting gebied. Wie dat niet doen, zullen het verwyt niet kunnen ontgaan dat, als men |J zelfs niets tot stand brengt, men anderen het werk onmogelijk maakt. De heer v. d. Borch van Verwolde gordde zich aan voor de belangen zyner Schiedammer kiezers en bestreed de verhooging van den ak- cyns op het gedistilleerd, die eene be langrijke industrie zon belemmeren. De heer Hartoch betoogde, dat de progressie zooals die nu is voorgesteld, niet voldoen de geregeld is, en niet genoeg rekening hondt met de draagkracht; in 't eene ge val te hoog, in 't andere te laag. De heer Lambrechts achtte het onmogelijk over de voorstellen te beslissen, zonder de be drijfsbelasting te kennen. Hij bestreed de vermogensbelasting als een aantasting van het kapitaal. Zijn voornaamste be zwaar was, dat er weer een nieuwe last op het grondbezit gelegd wordt. De heer Zijlma ried aanneming der ontwerpen aan in 't belang van den landbouw, en ver klaarde, dat de boerenstand die aanneming wenschelijk acht. Ook de heer Zijp ver zekerde, dat de landbouwer deze ontwerpen gaarne zal zien aannemen als het begin van een beteren toestand. Het verzet komt niet van de landbouwers, maar van de grondbezitters. Spreker drong alleen ernstig aan op geheele afschaffing van de zontbelasting. De heer van Benningen was ingenomen met de ontwerpen, en heeft geen bezwaar, na 's Ministers ver klaringen omtrent de bedrijfsbelasting. Spreker bestreed den heer Havelaar, die het erg genoemd had, dat rijke menschen f 100 zonden moeten betalen, en nam den heer de Geer zeer vaardig aprendre, die te 1'trecht bij de behandeling eener ge meentebelasting dnchtig tegen een in komstenbelasting was opgekomen, maar nn verklaart, dat een belasting op het inkomen in vele gemeenten gemakke- lyk wordt gedrageu. Zoo wordt het een zoeken naar middelen, om deze belasting plannen tegen te werken. In de zitting van Donderdag verklaarde de heer Eerf, dat bij den Min. gaarne zon steunen, doch betrenrde, dat de zoutakcijns niet geheel afgeschaft en verhooging van den akcijns op het gedistilleerd was voor gesteld; verder maakte hij eenige beden kingen tegen de mutatie-rechten. De heer Beelaarts van Blokland achtte het ondenk baar, dat de Reg. in den geest van den heer Schaepman zon verklaren de noodza kelijkheid van behandeling der overige belastingvoorstellen t óór herziening van het kiesrecht, al zijn ze nog niet rijp. Ver der kwam hij op tegen het beweren van den heer v. Houten, dat deze ontwerpen te danken zijn aan de jongste kiesrechtsher vorming, en de kansen van aanneming zijn verhoogd, nu de Kamer verantwoor ding schuldig is aan het kiezerskorps, waar van zeker 3/4 door deze ontwerpen werden bevoordeeld. Spreker bestreed de voorstel len, die enkel belastingen verwisselen, niet afschaffenfinancieel zal de schatkiet er niet door gebaat worden, moreel znllen we er niet sterker door worden en in naam van groote rechtvaardigheid znllen er groote onbillijkheden in 't leven geroepen worden. Onbillijk noemt Spreker het, dat dit liberale Kabinet het privilege van de doode hand niet beperkt, ofschoon het voorgaande li berale Kabinet, sukcessie-belasting in de doode hand voorstelde. Ook onbillijk vindt hij de vrijstelling van vreemdelingen. Het verderfelijke van te groote belastinghef fing van de rijken trachtte spreker in 't oog te doen springen door te beweren de Kamer lachte er hartelijk om dat hem een voorbeeld bekend was, dat iemand een belangrijken arbeid weder afbestelde, alleen uit vrees voor deze belasting. De heer Heldt verklaarde zich ingenomen met de voorstellen, al verwezentlyken zij niet zijn ideaal. Hij drong aan bij de bedrijfs belasting vooral op ontlasting te letten van den kleinen burger. Met kracht kwam hij op tegen de verhooging van den ak cyns op het gedistilleerd; ontheffingen van den zont- en den zeepakcijns achtte hij onvoldoende, maar hij beval afschaffing van den suikerakcijns aan. Ten slotte be toogde hij de urgentie der kieswet, zoodra deze gereed zon zijn voor behandeling. De heer A. van Dedem bestreed het betoog, dat de grondbezitters te veel bevoorrecht worden. De heer Goeman Borgesins ver dedigde krachtig de ontwerpen, die in vele opzichten beter waren dan de door hem en anderen in 1890 ingediende be lastingvoorstellen, Hij noemde de ontwer pen des Ministers, na de wijzigingen, een kunststuk op legislatief gebied. Hy bestreed de argumenten van den heer Beelaerts, wiens overdrijving hij aan dé kaak stelde^

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1