welke overdrijving alleen overtroffen was door die van den heer van der Borch, die gezegd heeft, dat het een aohande was groote grondbezitters te treffen die door God geordineerd zijn hun kapitaal in den grond te steken. Znlke redevoeringen, zeide Spreker, zijn karikaturen van bestrijding, die zioh zelf veroordeelenSpreker be treurde de bestrijding van den heer Har- toch, zijn mede-voorsteller in 1890. Tegen over den heer Poelman toonde hij aan, dat wel degelijk de mingegoeden zullen profiteeren van deze belasting hervorming. Den heer Roëll trachtte hij gerust te stel len diens vrees achtte hg overdreven. Spreker geloofde niet dat deze voorstellen met groote meerderheid zonden worden aan genomen, maar hij hoopte, dat zij zonden worden aangenomen, omdat op de hoofd vraag of de ontwerpen meer dan de bestaan de wetten aan den eisch.der rechtvaardigheid voldoen, bevestigend moet worden geant woord. De heer Houwing, ofsohoon van meening, dat wat is voorgesteld, lang niet genoeg is, zon voor de voorstellen stem men. De Heer Viruly Verbrngge was van oordeel, dat de landbouw enkel moet wor den ontheven daar waar die onevenredig zwaar wordt gedrukt. Hij kwam op tegen de stelselmatige oppozitie, die tegen de voorstellen wordt gevoerd. De heer Kolk man had wel bezwaren, maar zon toch met de voorstellen meegaan. Hjj vond het wenschelijk, dat de heffing der grondbe lasting op 5 werd teruggebracht. Dat zou een stap tot den vrede zijn, en het miljoen, dat daaraan opgeofferd werd, zon zijns inziens gevonden knnnen worden door een hoogere sukcessie in de zijlinie. Spreker verdedigde de notarissen tegen de bewe ring van den heer de Geer, dat verlaging van mntatie-rechten in hnnne zakken zon terecht komen. Hij wenschte wettelijke maatregelen tegen schenking onder de le venden. Bedenkingen had hg tegen som mige artiekelen,; inzonderheid die van den eed. De Kamer heeft met 48 tegen 36 stem men besloten Dinsdag en Woensdag a.s. niet te zitten met het oog op de Staten vergaderingen. Een voorstel van den heer A. Mackay om dan aanstaanden Zaterdag te vergaderen werd verworpen met 52 tegen 35 stemmen. In de zitting van Vrijdag was de heer G. van Dedem de eerste spreker, die op de onbilijkheid wees om het grond bezit dubbel te treffen. Veel beter achtte hg het, de grondbelasting af te schaffen, en het equivalent daarvoor te vinden in de vermogensbelasting. Hij wilde wel meegaan met de vermogensbelasting, mits de Min. wilde verklaren niet te staan of te vallen met eene vermindering van de belasting voor ongebouwd met 1/7, maar tot 3/7 te willen gaan; voorts dat de boeren niet in de bedrijfsbelasting zullen worden aangeslagen en eindelijk dat ook de traktementen in de bedrijfsbelas ting, zullen worden opgenomen. Ook de heer Oppedijk ontwikkelde tal van be zwaren ontleend aan den zwaren drnk op het grondbezit. Hg hoopte echter vóór te kunnen stemmen. De heer van Houten hield vol dat de getroffenen in de vermo gensbelasting zeer weinig gedrukt, en velen hunner zeer gebaat zullen zijn. Hg bleef de ontwerpen verdedigen, die ve len ontlasten van schadelijke heffing. Aangaande den wensch van den heer Roëll, om de voorstellen wel aan te ne men, maar ze niet in te voeren voordat de overige ontwerpen zijn vastgesteld, beweerde spreker, dat hst een kamper- streek is een gebouw niet te willen be trekken omdat een zijvleugel wordt ver bouwd, als meu weet dat het overige deel van het gebouw met het verbouwde in verband kan worden gebracht. Ten aanzien van de notarissen gaf spreker de Reg. in overweging, hen uittenoodigen verantwoording te geven van het geen zij berekend hebben. De Min. van Fin. betuigde zijn dank voor den onder vonden steun en voor de persoonlijke waardeering hem gebracht. Hij verklaar de vast te houden aan het plan om als de vermogensbelasting is aangenomen onmiddelgk de percentage der perequatie op 6 te brengen. Hg stelde nogmaals in 't licht het groot belang der afschaffing van den zeepakcijns, der verlaging van de zoutbelasting en vooral der ver laging van de mutatiereohten, waardoor de verkoop van grond even vrij wordt als de verkoop van effecten. Door ver laging van het mutatierecht zal het klein grondbezit toenemen, wat het zout betreft, de verlaging zal den margarinefabrie kanten, dus den konkurrenten der bo- terfabriekanten tón goede komen; maar waarom zou zulk eene belangrijke in dustrie geen steun vinden. Gesteld, vroeg de Min., deze ontwerpen bestonden reeds en een Min. zou de vermogensbelasting willen afschaffen door den zeepakcijns in te voeren, de zoutakcgns te verhoogen ten bate der znivelboeren, die dan beter kun nen konknrreeren tegen de margarine fabriekanten, tollen heffen, de mutatie rechten opdrijven daar niemand er aan denkt grond te verkoopen, en de grond belasting verhoogen in het belang van den landbouw, zondt gij een nur levens aan zulk een kabinet gunnen Men had gezegd, dat het groote grondbezit zon toenemen ten koste van het kleine. De Min. was van het tegendeel overtuigd. De groote oorzaak van de toeneming van groot grondbezit zijn de ontzaggelijk hooge kosten en rechten bij overgang. Regel zal zijn, dat door verlaging der mntatierechten het klein grondbezit zal toenemen. De Min. bestreed krachtig de theorie in zake de grondbelasting van anti revolutionairen, die thanB met pak en zak schijnen overgeloopen tot het rationalisme, waartegen zij anders zoo heftig protesteeren: Verder toont de Min. aan, dat het hem waarlijk niet aan liefde voor den landbouw ontbreekt, al wil hg ter wille van de rechtvaardigheid het grondbezit in de vermogensbelasting treffen. Hij verklaar de namens de Regeering, dat zij alles zal doen wat in haar vermogen is om afdoening der perequatie en der bedrijfs belasting te bevorderen, in het vertrouwen dat de Kamer daartoe zal medewerken. De Min. verdedigde de verhooging van den akcijns op het gedistilleerd, waardoor geen te zware druk ontstaat en hg de handen wat ruimer krijgt. De heeren Farncombe Sanders en Bahlmann bleven hunne bedenkingen volhouden, dat de vermogensbelasting zou samengaan met de bedrgfsbelasting. Laatstgenoemde, die zijne rede in de ochtendzitting niet ten einde had kun nen brengen, zette haar in de avondzit ting voort. Hij sprak over het verband tusschen de vermogensbelasting en de personeele, die eigenlijk voor de winke liers verdubbeling van het patent is. Bij in voering der vermogensbelasting, terwijl pa tent en personeel nog bestaan, pleegt men, naar spreker inzien, eene groote onrecht vaardigheid. Verder besprak hij de verhou ding der nienwe belasting in ons stelsel van Rijks- en Gemeentebelastingen. Voor verhooging van den jenever-akcijns zon hg niet kunnen stemmen, zoo niet alvo rens de wgnakogns werd verhoogd, en ook bepleitte hij bescherming voor bin- nenlandschen wijn nit rozijnen, druiven- suiker enz. Ook de eedkwestie besprak bij, en het resultaat van al zijne beschou wingen was, dat hg als zijn gevoelen nitsprak, dat men hen, die tegen de ont werpen zullen stemmen, later zal zege nen, waarop de heer v. Kerkwijk hem toeriep, dat hij daar niets van geloofde. De heer Tijdens vond, dat de Min. veel te weinig notietie genomen had van de rede van den heer Poelman. Hg betreurde, dat de linkerzijde der liberalen niet kraohtiger optrad. Hij zou nemen wat krijgen kon, maar was niet dankbaar. De heer A. Mackay ontkende, dat door de antirevolntionairen stelselmatige oppositie werd gevoerd. Hg drukte de hoop nit, dat de Minister naar beide zijden der Kamer zou zien, daar de ontwerpen veel meer ingang zullen vinden als ze niet eenzijdig worden aangenomen. Na replieken van den heer van Vel- zen en van den Min. van Fin. werd eindelijk het algemeen debat gesloten. Ds. C. van Koetsveld, predikant te Houtrijk en Polanen, heeft een eenstem mig beroep ontvangen naar Goes. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Ger. Kerk te Halfweg door Ds. G. W. H. Esseling te Sliedrecht. HAARLEM, 5 Jnli 1892. Aan het kunstonderwijs is in de laatste jaren en niet ten onrechten eene voorname plaats toegekend en zgn verschillende gelegenheden opengesteld tot het ontvangen van onderricht. De Nederlandsche Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid, de Burgeravond school bezitten hier goed ingerichte scholen voor kunstonderwijs, doch ook van particuliere zijde bestaat eene school tot dit doel, die van den Heer P. van Looy, die wel genoemd mag worden. Als naar gewoonte is ook dit jaar eene tentoonstelling gehouden van het werk der leerlingen van dezen verdienstelijken teekenonderwijzer. Om niet in herhalin gen te treden, bepalen wij er ons toe, dat de verschillende teekenigen, naar opvol ging ten toon gehangen, er kenrig uit zien en blijk geven van ambitie bij de leerlingen, van veel toewijding van de zijde des Heeren van Looy. Wij willen even wel niet nalaten te wijzen op de prachtige resultaten in de afdeeling nit het hoofd teekenen, eene tak van onderwijs door den Heer van Looy met ernergie voor zgne leerlingen ingevoerd, en waarvan het nut niet nader behoeft- betoogd te worden. Het is natuurlijk een zeer inspannend werk voor den onderwijzer, de leerlingen te leeren zien en in het geheugen te doen prenten de versonillende vormen der deelen van het voorwerp, hnnne onderlinge ligging, ook in verband met de perspec tief. Doch de meerdere moeite beloont zichmen zie het resultaat. Nog troffen ons de fraaie zoogenaamde symetrische teekeningen. Men weet, er zgn verschei dene hulpmiddeltjes om zulk werk gemak kelijk te maken als doortrekken, omleg gen enz. Die middelen, hoewel ze bevor- delijk zgn aan den spoed van het werk, zgn niet in het belang der leerlingen de Heer van Looy gebruikt ze niet, wat de waarde van het in deze tentoongesteld, aanmerkelijk verhoogd. Maandag namiddag had alhier de begrafenis plaats van den heer Mr. H. Jacobi, in leven griffier der Staten van Noordholland. Achter den lijkwagen, die voorafgegaan werd door de boden der Provinciale griffie, sloten zioh bij het Gonvernementgebouw de verschillende ambtenaren bij den lijk stoet aan. Op het kerkhof werd het woord gevoerd door den Conmissaris der Koningin, de Heer Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, die de groote verdiensten van den overledene sohetste als ambtenaar, echtgenoot en vader waar na de Heer C. Druyvesteyn namens de ambtenaren hnlde bracht aan de na gedachtenis van den Heer Jacobi, in wien zg tevens een vriend verloren. Toen bracht de Heer P. Dyserinck hnlde aan de menigvuldige diensten door den over ledene bewezen aan het Haarlemeche Nnts-departement en zgne versohillende instellingen, waarna Ds W. R. Poolman de rei der sprekers sloot met een harte- lijk woord aan de nagedachtenis van den ontslapenen. De zoon des overledenen, de Heer J. W. Jacobi, bracht ten slotte namens de familie dank aan allen voor de betuigingen van deelneming bij het smartelijk verlies. De Inschrijving op het restant van f 500.000, tot een bedrag van f 200.000 4 pCts pandbrieven, opengesteld door de Haarlemscbe Hypotheekbank, is volkomen geslaagd. Er werd ingeschreven voor f 204.500, waarvan f 112,000 in Haarlem. De in korting van f 4500 had plaats op in schrijvingen boven f 20.000. Door de politie alhier is aangehou den en naar het huis van bewaring over gebracht H. B. die zich ten nadeele van zgn patroon had schuldig gemaakt aan verduistering, door het ontvangen geld van quitantien zich toe te eigenen. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags), van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een zilveren oorlepeltje. Een zak doek. Eene ivoren broche. Eenige beschreven quitantiën. Een paar dames handschoenen. Eene zilveren dasspeld. Een paternoster. Een halsboord. Een leesboek. Een paar handschoenen. Eenige sleutels aan een bandje. Een muilkorf. Een pendule-sleutel. Eeni ge Bleutele. Terug te bekomen bij J. van der Kroft, Brouwersvaart No. 134, een hangslot en een stalen ring met eenige sleutels. Idem bij Berghuis, Lange Margaretha- straat No. 24, een bloedkoralen armband met gouden sluiting. Idem bij S. Ver steeg, Koningstraat No. 44 een zilveren paternoster in fondraal. Idem bij P. Groenendaal, Nieuwe Groenmarkt No. 23, een wandelstok. Idem bij P. Zwanen burg, Zomervaart No. 21 A. een zilveren horloge met nikkelen kettingje. Idem bij J. Cornelissen, Barendsestraat No. 55, eene portemonnaie waarin eenig geld. Idem bij J. Ruurda, Jan Steenstraat No. 1, een gouden armband. In een der tram wagons achtergelaten Een paar glacé handschoenen. In een der waggons van de Bloeme- daal-Overveen-Haarlem Tram-Omnibus- Maatsohappg achtergelaten Een paar Handschoenen. v.ERG ADERING- van den Raadde? Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 6 Juli 1892. 's namiddags ten 1 ure, De volgende stukken en punten zulle aan de orde gesteld worden: 1Mededeelingen en ingekomen stnkken. Goedgekeurde besluiten. Rekening gemeentelijk muziek korps over 1891. Adres bewoners Delftstraat. Bestendiging benoeming assistent leeraars Burgeravondschool. Verzoek eervol ontslag leeraree middelbare meisjesschool. 2. Voorstel B. en W.W. vernieuwing Kennemerbrug. 3Idem idem crediet meubileering enz- verbouwd Raadhuis. 4Idem idem adres commissie Koloniaal Mnsenm om subsidie. 5. Idem idem adres J. van den Berg omtrent hoegrootheid der van hem over 1891 gevorderde vergoeding voor diensten door den dienst der gemeente-reiniging bewezen. 6. Idem idem regeling herhalingsonder- wijs. 7. Idem idem vermindering huurprijs voor grond Heerenhek, met advies comm. van fin. 8Voordracht commissarissen stads-apo- theek, benoeming directeur. 9. Idem B. en W.W. benoeming onder wijzers aan de tweede tusschen- school en kostelooze scholen lett- A. en C. 10. Idem idem idem onderwijzers koste looze school lett. A. 11Aanbeveling idem idem leeraars H. B school met vijfjarigen cursus. 12. Rapport opzichter gasverlichting over Mei. KAASMARKT van 29 Juni 1892. Aang. en verk. 47 stapels, uitmakende 5941 kazen, wegende 11145 kilogrammen- Hoogste prijs per 50 kilogr. 28. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht 4 Juli. jRogge f 6.75 f 6.50- NEGENTIENDE MUZIEKUITVOERING. in den Hout op Woensdag 6 Juli des avonds- van 8—10 uur, door het Gemeentelijk Mu ziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marsch aus der SuiteRaff. 2Ouverture im Italiauisclien Style.Schubert. 3Salon- stiickReigert. 4Homage a Richard Wagner, Fan- taisieClement, 5. Ouverture TancretRossini. 6. Juristen Bal Tauze, Walzer..Stauss. 7. Die Kaiser WilhemsjagdKonisky. 8. Potpourri de l'operette La vie ParissieneOffenbach. „Sociëteit VEREENIGING". CONCERT op Donderdag 7 Juli, des avonds te 8 uur, door het Gemeentelijk Muziek korps onder directie van den Luit- Kapelmeesler C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. March ans der Oper Rienzi.. .Wagner. 2Concert OuvertureMassenet. 3. Galiostro WalserStrauss. 4. Loreley ParaphraseNeswadha. (Geïnstrumenteerd door Kriens.) 5. Grosse Fantasie aus der Oper „Der fliegende HollanderWagner. 6Ouverture ZauberflöteMozart. 7. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra FaustGonnod. 8. a. Wilhelmus van Nassonwen ..Marnix de St. Aldegonde. b. Hongaarsche dans No. 6...Brahms. 9Gaande Fantaisie sur des motifs de l'opéra Trouvère.-Verdi. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 7 Juli 1892, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1Preludium en FugaJS. Bach. 2. Adagio uit de Sonate Pathétiqne.Beethoven. 3. Sonate No. 6Mendelshon. 4. Variatien op het Engeische Volks lied Rinck. 6Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2