HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 56. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 16 Juli 1892. Ned. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG 17 Juli 1892. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. TELEPIIOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent ,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel .Afzonderlijke nommers 3 centen per atnk. meer 5 cents, grOOte letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, van hennep. Avondmaal, 's Avonds 6 nre, Knottenbelt. Nieuwe Kerk, Voorm. 10 nre, Barbas. Vrije beurt. Jiins-Kerk. Voorm. 10 nre, Moeton. Avondmaal. Bakenesser Kerk. Voorm. 10 ure, Deen. Vrge beurt. Eglise Wallonne. Dii heures, Debry. Christelijk Gereforni. Gemeente. (Gei. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 'e Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 uur, hang/iout. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, L. Brunner Pred. te Harlingen. Kerk der Vereen igde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, S. de Waar it Pred. te 's-Gravenbage. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, l'ideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Baron van Doorn. De catechisatiën van De. Moeton worden tot nadere aankondiging uitgesteld. Ds. Swaan bericht aan zijne leerlingen, •dat hij tot nadere aankondiging niet zal catechiseeren. Door Ds. Swaan in dank ontvangen van N. N. 1.— voor de Christ, bewaar school in de Oranjestraat. Nagekomen voor de school voor on- en minvermogenden ƒ1.35 van de lidmaten- catechisatie van Ds. Barbas. Beimebroek. Voorm. 10 ure, A. Gerth van Wijk Jr Collecte voor de Kerk. Nam. 21/a ure, J. A. Gert van Kijk Jr. Collecte voor de Kerk. Bloemendaal. Voorm 10 ure, J. D. van Arkel. Avondmaal. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Nam. 1 ure, Zondagschool. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, geen dienst. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Heemstede. Voorm. 10 ure, JKuglman. Hillegom. Voorm. 91/2 ure, P. II. Ilugenholtz Jr. Pred. te Amsterdam. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Nam. 11/2 Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, geen dienst, 's Avonds 6 nre, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, II. Waardenburg. 'e Avonds 5 ure, geen dienst. 's avonds 71/2 ure, Evangelie verkondiging op de Heide, door den Heer B. van Zweien. Donderdagsavonds 8V2 our. Bijbellezing in het lokaal voor Chr. belang. H. Waarden burg. Zandvoort. Voorm. 10 ure, C. Barneveld. Avondmaal. Nam. 2 nre, C. Barneveld. Datkzegging. Tweede Kamer. Dinsdag werd het debat over de vermogensbelasting voortgezet. Art. 8 (aftrek voor berekening van ver mogen) werd goedgekeurd, na verwerping met 44 tegen 28 stemmen van een am. van den heer Havelaar, om voor verschul- digde lijfrenten, pensioenen, renten en ver strekkingen aan levensonderhond het 25 voud in plaats van het 20 voud aan te nemen, bij aftrek van kinderen. De Min. van Fin. had er op gewezeo, dat dit laat ste bij de personeeie belasting te pas komt en verzekerde, dat bij aan de herziening der pers. bei. druk werkt, zelfs in deze dagen. Art. 9 werd na debat goedgekeurd, aldus gewijzigd, dat de balans van koop lieden grondslag kan zijn voor de bereke ning van het vermogen, mits des gevor derd blijke, dat bij opmaking de baten en lasten gesobat zijn naar de regels dezer wet, terwijl het geschatte bedrag ver meerderd of verminderd kan worden met de kapitalen sedert bet opmaken der ba lans toegevoegd of onttrokken. Art. 10 (maatstaf der heffingj stelt vermogens onder f 13.000 vrij, heft van 13—14.000 2 van ƒ14—15000 f 4, van 2 ton een vast bedrag van 237.50 en 2 per mille boven de 2 ton. Op dit art. was voorgesteld: 1° een am. van de heeren Tijdens eu Heldt, om liatstgenoemd cijfer op ƒ3 per mille te bepalen2° een am. van de heeren Smeenge en Poelman, om van de twee laagste kategorieën minder te eischen, slechts f 1 en ƒ3, maar boven 5 ton, dns groote fortuinen, zwaarder te treffen, tot 3.75 per mille 3° een am. van den heer Kolkman, om tot twee ton minder te eischen dan door den Min. is voorgesteld, maar boven de twee ton meer. Er werd over deze amendementen druk gedebatteerd, het vóór en tegen gewogen. De Min. van FiD. konstateerde, dat terwijl hij verwacht had groote bestrijding van de progressie, reeds buiten de Kamer van alle zijden is aan gedrongen om de progressie grooter te ma ken. Dit bad hem verheugd, daar hij al tijd verkondigd heeft, dat de bezitters moeten betalen. Juist door deze oppozitie was hij nog trotscher geworden op bet Nederlandsche volk. Hij achtte het even wel niet wenschelijk verder te gaan dan zijn voorstel, dat berust op eene vaste theorie, dat de lasten bohooren verdeeld te worden naar het vrije inkomen, en daarin past progressie. De overige voorstellen even opportunistiesch als het zijne, berusten niet op eenige theorie. De Min. herinnerde aan het oud-Hollandsch spreekwoord„Wie het onderste uit de kan wil hebben, valt bet deksel op den nens." Hij erkende, dat de amendementen van een goed beginsel nitgingen, maar ontried de aanneming. Het am. Smeenge-Poelman werd verworpen met 44 tegen 15, het am. Kolkman met 53 tegen 36, het am. Tijdens-Heldt met 74 tegen 15 stemmen. Art. 10 werd daarna onveranderd aangenomen met 68 tegen 20 stemmen. Onder de tegenstemmers was geen lid der linkerzijde. Art. 11 (Vrg- stelling vreemde Konsuls enz.) werd on veranderd goedgekeurd. Met 66 tegen 17 stemmen werd besloten het debat tot den volgenden dag te verdagen. Donderdag te lOVs unr zullen op voor stel van den Voorzitter verschillende ont werpen in de afdeelingen onderzocht wor den, o.a. de onteigening voor de nieuwe koopmansbeurs te Amsterdam. Het voorstel om het onteigeningsontwerp voor een duin waterleiding te Haarlem dan ook te on derzoeken werd bestreden door den heer Boreel van Hogelanden met het oog op de velerlei bezwaren en eventueels plannen voor de gemeente Amsterdam, die ernstige overweging verdienen. De heer van Farn- combe Sanders bestreed den heer Boreel, op grond van de behoefte van Haarlem aan water. De heer Rutgers vao Rozen berg achtte uitstel van het sektie-onder- zoek zeer gewensebt. Volgens hem gaf Amsterdam geen verdere uitbreiding aan de waterleiding te Haarlem, omdat te Haar lem per persoon dubbel zooveel water ge bruikt wordtals te Amsterdam per persoon. Deheer v. d. Feltz verklaarde zich voor da delijk sektieonderzoek. Het voorstel van den heer Boreel, om dit onderwerp niet in de afdeelingen te onderzoeken, werd ver worpen met 38 tegen 27 stemmen. Te Kleef is thans een proces in behandeling, dat in hooge mate de aan dacht trekt. Het betreft den vroeger ge- pleegden moord op een vijfjarig kind te Xanten, waarvan verdacht werd het ge zin van den Joodscben slachter Bnscbhoff, en er werd toen beweerd, dat men met een zoogenaamden ritueelen moord te doen had. In verband met de zaak waren de man, de vrouw en de dochter gevangen ge nomen doch later losgelaten, terwijl naar aanleiding ervan verschillende gevallen van geweldpleging aan eigendommen der Joden plaats vonden. Na verloop van drie maanden werden de gevangenen iD vrijheid gesteld, doch in Februari opnieuw gearresteerd, wer den de vrouw en de dochter op vrije voeten gesteld en de man gehouden on der beschuldiging van moord. Men is zeer in spanning omtrent de beslissing in deze zaak, te meer, daar bet niet geble ken is dat de Joodsche ritus, in eenig opzicht moord aanbeveelt of noodig acht. De meening schijnt te bestaan, dat men in deze met eene mystificatie te doen heeft. Een vertoog van een deskundige maakte nogal indruk. Het was die van Dr. Noeldeke, hoogleeraar inde Semietische talen te Straatsburg. Hij verklaarde, dat in geen der Joodsche wetboeken, noch in den Talmud sprake is van den ritueelen moord en dat het dwaasheid is, telkens maar weder te beweren dat de joden christenbloed noodig hebben, welke be wering te ongerijmder is wanneer men in aanmerking neemt, dat de joodsche godsdienst zelfs het genot van alle die renbloed ten strengste verbiedt. Inmiddels heeft het proses een an deren keer genomen, dan van zekere zijde gewenscht was. Een der voornaamste ge tuigen, de metselaar Wezendnrp, wegens wangedrag vroeger uit den dienst van Buschhoff ontslagen, kon op voorstel van de verdediging niet btëedigd worden, waarop de ambtenaar van het openbaar ministerie mededeelde, dat tegen Wezen dnrp reeds een gerechtelijk onderzoek is ingesteld, onder verdenking dat hij den knaap' vermoord zon hebben. Intusschen komt, naar mate bet proces vordert, meer en meer Buschhoffs on schuld aan het lioht. Zaterdag werd Bnschoffs doohter ge hoord, een meisje, tenger en niet groot van gestalte, zoodat men niet den indruk kreeg, alsof zij instaat geweest zou zij n het lijk van den zeejarigen knaap uit het huis haars vaders naar de schuur van Ruppers te dragen, zonder eene inspanning die den voorbijgangers in het oog moest vallen. Een in Bnschoffs huis gevonden zak, welke eenige vlekken vertoonde, is door deskundigen onderzocht, die deze vlekken toeschreven aan bet rooken van vleesob, waarbij die zak naar Bnschoffs opgaaf dan ook gebruikt placht te wor den. Er is dns geen grond voor het ver moeden, dat die zak bij het overbrengen van het lijk gebruikt zou zijn. Ten overvloede is Zaterdag de eenige geneeskundige, die verklaard had te ge- looven dat het kind niet in de schunr vermoord was, na al het geboor de van zijn gevoelen teruggekomen, zoo dat nu al de in dit proces gehoorde des kundigen eenstemming zijn in hun oordeel dat de knaap in die schnur den dood gevonden heeft.Daarmede vervalt das geheel en al de verklaring van een der getuigen, waaruit men bad kunnen op maken dat Busohoffs dochter het lijk des namiddags te 3 nnr zou hebben overgebracht en is bet nn zoo goed als zeker, dat de moord tnsschen 2 en 6 uren in den na middag van 29 Jnni 1891 heeft plaats gevonden. Het bewijs nu, dat Buseboff gedurende die uren van kwartier tot kwartier elders gezien is, wordt door zijne verdedigers zoo goed geleverd, dat reeds nu Bnschoffs vrgspraak door de jnry hoogst waarschijnlijk wordt geacht. Het openbaar ministerie verklaarde, dat naar zijne meening Bnschoffs onschuld gebleken is en concludeerde tot vrgspraak. Eene nieuwe Londensche straat, de Rosebery-avenue, die Gray's Inn-road met de Angel verbindt, werd Zaterdag voor het verkeer geopend. Zij vormt niet slechts eenen voortreffelgken toegang tot noordelijk Londen, doch is vooral op merkelijk doordien zij van het begin tot het einde eenen zes voet hoogen on- deraardschen koker beeft voor gaspijpen, waterpgpen, telephoondraden en alle mo-

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1