vestigen, het andere van den heer Levy, om de eeden te doen vervangen door verklaringen, en hem, die eene valsche verklaring aflegt, strafbaar te verklaren volgens art. 207 Strafwetboek. De amen dementen werden door de voorstellers toegelicht. De heer van Honten, namens de Komm. sprekend, achtte de hoofd kwestie het zuiverst gesteld in het am.- Levy. De heer Veegens gaf ookdeyoor- keur aan dat am., maar verzocht den heer Levy zóó te wijzigen, dat verklaring bij gemachtigde niet toegestaan wordt. De heer van Alphen sprak den wensch nit, dat bij verwerping der amendementen de sakramenteele woorden in het Eegeerings- artiekel zonden worden ingelascht. De Min. van Fin. had bezwaar tegen het am. Schaepman c. s., minder tegen het am. Levy, dat hij wel wilde overnemen, als daartegen geen gemoedsbezwaren bleken te bestaan. De heer Beelaerts van Blok land was telenrgesteld over de welwil lende honding van den Min. tegenover de amendementen, en scheen te vreezen, dat ook elders, met name bij de snkcessie de iiskale eeden zonden worden afge schaft. De heer de Meyier oordeelde, dat verschillende redenen pleiten voor het am. Levy, en dat de wetgever allengs meer en meer tot het vorderen van ver klaringen zich zal moeten bepalen èn in het belang van de moraliteit èn van de waarheid. De heer Kolkman verklaarde, dat het den Katholieken leden aange naam zon zijn, indien de Min. het am. Levy over nam. De heer A. Maokay deed eene redactie aan de hand, die overeen stemming aanbrengt met het Strafwet boek. De heer de Kanter stelde prijs op het behond der aflegging van de verkla ring bij gemachtigde, vooral voor hen, die op reis gaan, b. v. naar Indië. De heer Levy stelde ter gemoetkoming aan de bedenkingen eene gewijzigde redactie voor. De beraadslaging zal Dinsdag worden voortgezet. Met de Bismarck-kwestie is het voor het oogenblik kalm, zoo kalm, dat men haast zon vragen, of er misschien in Berlijn wat broeit. Het verdient aandacht, dat de stndenten te Weenen, die zich zoo op den voorgrond stelden by het inhalen van den ex kanselier, geducht op hunne plaats zijn gezet. Zy maakten samen uit zestien vereenigiDgen en de regeering heeft ze eenvoudig ontbonden. Daar heeft de regeering het recht toe, maar of het eene verstandige, eene welover- legde daad was, daarin verschillen de mee ningen. Nu wordt gezegd, dat de stu denten, behalve Bismarckianen, ook nog anti-semiten waren. Voorheteersteevenwel kunnen ze niet aansprakeiyk gesteld wor den gelukkig is de jongelingschap die de groote mannen eert. Van het tweede kwaad kan alleen kalm, onbeoordeeld humanisme hen verlossen. De jury te Kleef heeft Buschoff on schuldig verklaard aan den moord te Xanten. 't Was te verwachten. Wie vergoed ech ter de veel geteisterde Jodenfamilie het leed gedurende meer dan een jaar van verschillende kanten ondervonden, wie verheft haar weer tot het peil van ge wone menschen. Wie leert hunne fanatieke tegenstanders hunne dwalingen inzien Om te zorgen dat het gescharrel de wereld niet uitraakt, hebben de regeering van Duitsohland en van Frankryk bijna geiyktydig het plan opgevat tot het houden van eene wereldtentoonstelling in het jaar 1900. De kranten zijn nu druk bezig de kansen voor Berlyn en voor Parijs te wikken en te wegen het resultaat is: Berlyn zal slagen van Dnitschen, Parijs zal Bncces hebben van Franschen kant. Gewone menschen evenwel, die het ontzaglyke nut van wereldtentoonstellin gen nog zoo niet kunnen inzien, laat zoowel Berlyn als Parys koud en de exposanten van 1900, voor zoover de eer hunner flrma's tentoonstellen nood- zakelyk gebiedt, zullen zich richten tot het land, dat hun de laagste eischen stelt en de grootste bekendheid op de wereldmarkt belooft; Duitschland zelf, met zyn streven om in alles geheel van het buitenland onafhankelyk te zyn, levert niet in de eerste plaats kans voor den afzet van buitenlandsche producten. Omtrent de overwinning in den Engelschen roeiwedstryd door den Heer Ooms uit Amsterdam, hebben de Engel- sche bladen het zeer druk, zy komen er rond voor uit, dat de begeerlyke prys der Diamond Sculls eerlyk verdiend is, maar de eigenliefde der Engelsche sportmannen is er sterk door getroffen. „Sedert de Ruyters tocht naar Chatam heeft Engeland niet zulk eene nederlaag geleden," klaagt een der bladen, welke klacht alleen door een sportman kan geuit en begrepen worden. Men troost er zich mede, dat Ooms nog nimmer is verslagen, maar allen vinden het diep vernederend, dat de twee eenige vreemde lingen die aan den wedstryd deelnamen, een Franschman en een Nederlander, hunne Engelsche mededingers verre over troffen. Inmiddels is Ooms in het vaderland terng gekomen en op de meest vereeren- de wyze door de verschillende vereenigingen voor watersport gefêteerd. Ook op den wielerwedstryd te Keulen was het een Nederlander, die den prijs had behooren te hebben, maar zooals daar wel meer plaats heeft gehad als er een vreemdeling met een prys gaat stryken, wist men de zaak zoo voor te stellen, dat de kamp ongeldig werd verklaard, waarop de vreemdelingen weigerden den stryd te hernieuwen en zoo was het, dat een Duitscher de overwinning behaalde. Deze minder nobele handeling wekte al- gemeene verontwaardiging onder de wiel- ryders. De vorige week verloor een fabri kant uit Oosterhout eene portefeuille, wel gevuld met geldswaardige papieren. Eene conducteur van de Zuid-Neder- landsche Tramwegmaatschappy vond de portefeuille en stelde haar aan zyne direc tie ter hand, van welke de eigenaar haar later terng ontviDg, voor de conducteur eene goede belooning achterlatende. Te Batavia is in behandeling ge komen de geruchtmakende zaak van A. Holst, Agent der Int. Cred. en Hand. Vereeniging Rotterdam te Batavia. Zoo als men zich herinnert, is genoemde heer beschuldigd van moord. Vier medeplich tigen staan mede in deze zaak terecht. Op voorstel van de verdediging heeft de behandeling met gesloten denren plaats. De electriciteit wordt thans ook aan gewend tot het vangen van insecten. Om een booglamp is een net van zeer dun platinadraad bevestigd, waardoor deelec- trische stroom gevoerd wordt, welkedit zeer sterk verwarmt. De insecten vliegen zeer op het licht aan en vinden den dood aan het platina-net. Om te verhoeden, dat vo gels zich aan den toestel beschadigen is een netwerk met groote mazen om het eerstgenoemde bevestigd. In bosschen enz. waar vlinders en muggen in den regel nogal last veroorzaken, kan de inrichting van zeer veel nut zyn. De Nieuwmarkt-kwestie te Amster dam neemt steeds scherper verhoudingen aan. Er is sprake van een proces, dat de kooplieden de gemeente willen aandoen, wyt hun patent hun recht op een stand plaats op de Nieuwmarkt geeft, en er zou den adressen aan H. M. de koningin re gentes zyn gericht, om Hoogstderzelver invloed ten behoeve der zich benadeeld achtende kooplieden aan te wenden. Als een staaltje, hoe weinig som mige mindere militairen weten, waarom zy op verjaardagen van leden van het vorstelyk huis in groote tenue zyn, kan het volgende dienen dat uit Bergen op Zoom aan het N.-Br. Dagbl. gemeld wordt: Wy ontmoetten van morgen op onzen weg een reoruut of wat, wien wy by tnssohenpoozen vroegen: waarom zy in groot tenue waren. Geen enkel antwoord was juist. Eén zeide: „Er zal er een in Den Haag jarig wezen, meneer. Ik weet het anders niet." Een tweede antwoordde: „Koning zun zuster verjaart." Een derde maakte het nog mooier. Volgens hem verjaarde de zoon van den koning van Pruisen,waarmee onze koningin was „geangageerd." Op onze opmerking, dat zulks vry vlug was, antwoordde de landverdedi- ger: „Ja maar meneer, zulken trouwen vlug ger, ze hebben het voor de kosten niet te laten." Vóór een paar dagen kwam te Gro ningen eene vischvrouw met een zak visch thuis. Haar man deed een greep in den zak, waardoor hy zich met de hand stak aan de vin van een „pieter man". De hand niet alleen, maar ook de arm zwol op. Geneeskundige middelen mochten niet baten. Daarom werd beslo ten den man op te nemen in het zieken huis. Trots alle pogingen der chirurgie, verergerde zyn toestand, zoodat hy aan de gevolgen is overleden. HAARLEM, 19 Juli 1892. De uitslag der examens aan de Hoo- gere Burgerschool ter opleiding voor Han del en Ny verheid (3j. c.) is als volgt Na voldoend eindexamen werd het di ploma uitgereikt aan 6 leerlingen der 3e klassein alphabetisohe volgorde zyn hunne namen A. J. P. van den Broek, W. J. Cramer, J. do Koek, H. Koning, F. Vaarzon Morel en V. de Wilde. Uit de 2e klasse werden bevorderd tot de 3e, onvoorwaardelyk: B. A. Blits, J. L. van Citters, M. Dalmeyer, G. J. Holtz C. F. G. Metsch, J. F. Lamp, L. C. van Royen en L. W. van Suchtelen. Voorwaardelijk: B. H. Gryseels, J. Jan sen, A. R. Kuipers en G. M. Phlippeau. Niet bevorderd werden 6 leerlingen. Uit de le klasse werden bevorderd tot de' 2e, onvoorwaardelyk: C. Blokhuys, P. A. Leupen, G. F. Louwerse, W Maks, W. ten Wolde en K. Wüst. Voorwaar delyk J. N. Bonman, S. Cats, P. M. Hahn, Ch. F. Heynen, J. A. van Royen en H. de Wilde. Niet bevorderd werden 9 leerlingen. Voor den cursus 1892/93 hadden zich aangegeven 43 candidates, van welke 38 aan het examen deelnamen. Van deze werden toegelaten tot de le klasse, onvoorwaardelykA. Copper. E. K. A. van Oosterzee, M. Bolman, P. P. van Zwol, W. van Leuven, A. J. A. van de Stadt, J. Bosch, Ch. van Heyst, W. F. C. van Oordt, D. Sohornagel en W. C. Tennissen. VoorwaardelykJ. Samson, H. Matthes, J. G. Cramer, J. H. Tromp de Haas, J. Dekker, G. Fortgens, M. van Breemen, S. de Vries, F. Davidson, W. P. Harten en A. Molenaar. De overigen moesten worden afgewezen. Tot de 2e kl., onvoorwaardelyk: J. Sabel, en tot de 3e kl., onvoorwaarde lyk G. Slnyters en W. F. Mikkers. Het 2e toelatingsexamen vangt aan op September a. s. Aan de H. B. School met 5 j. cnrsus zyn na gehouden examen toegelaten Tot de le klasse J. E. van den Arend, J. J. Baale. Y. Bakker, E. G. A. M. S. v. Ba sel, H. Teding v. Berkhout, G. C. Boo gaard, Viotorine Boshouwers, A. Q. v. Braam Houckgeest, C. G. S. Braat, A. Broese v. Groenan, W. J. Brongersma, E. Calkoen, P. G. Carli, E. Cats, R. W. de Clercq, H. W. Dahlberg, W. Droog- leever Fortuyn, D. C. Endert, J. M. Grevers, A. M. G. Gyselman, H. S. Hallo P. C. Heemskerk, L. A. Hissink, G. A. Hoogenraad, H. H. Hoyer, H. W. ter Horst, A. Hubregtse, D. G. J. P. Hulst, J. R. K. v. Itersum, W. J. Kalis, D. Keus, Th. A. Klinkhamer, K. Koopman, G. Thai Larsen, A. G. v. d. Land, P. M. S v. Leeuwen, P. Lohr, H. A. Lugt, C. H.v. d. Mersch, Adriana de Byll Nachenius, A. A. Pauw, J. H. Poppink, E. W. Rem- mert, J. C. Ritsema, J. Th. Ruigrok, E. de Steurs, W. H. v. Schouwenburg, C. L. Strieker, J. Tideman, Th. H. de Veer, J. Voet, C. E. Volker, Maria v. der Voort, R. A. Weerman, A. M. Weasels, Julie v. West, J. H. Westerveld, K. W. Wierda, M. Wierdeman, S. de Wilde en J. W. Wilson. Voorwaardelyk toegela ten A. L. Hofstede, F. Ledeboer, P. H. de Vries en F. Westendorp. Tot de 2e klasseJ. Broese van Groe nan, J. J. L. Feisser, J. Belt de Hasett, J. Putkens. Tot de 3e klasse: A. J. P. v. d. Broek en G. P. Mesrope. Voorwaardelyk toege laten: H. L. M. Dolleman. Tot de 4e klasse: T. Th. Bonk, B. ten Broeke Hoekstra, F. H. Dolleman, J. Hartog en H. Kuiper. Voorwaardelyk toegelatenK. L. Moens. Men meldt ons uit Bloemendaal: Het voornemen bestaat, dezen zomer te Bloemendaal eenige Muziek - uitvoerin gen te geven. De eerste zal plaats heb ben in den tuin van Hotel «Welgelegen", hoek Boschlaan. Wy gelooven gaarne, dat dit voornemen met algemeenen by val wordt begroet. Het zal zeer zeker menigeen naar buiten lok ken en vooral de families, die heden te Bloemendaal en Omstreken vertoeven, eene aangename verpozing geven. Wy hopen, ook voor hen die daartoe het initiatief namen, dat velen deze con certen zullen bywonen. De directie der Tram-Onnibus zal, zoo lang het noodig blykt te zyn, Tramwa gens laten ryden. De Koninklyke liedertafel Zang en VriendscJiap behaalde Zondag te Brussel eene dubbele onderscheiding. In de prima vista afdeeling eene Eervolle vermelding en voor enBemble-zang den tweeden prijs (zilveren medaille en 300 fr.). De mannen- zangvereeniging Crescendo mocht Maan dag den tweeden prijs (zilv. palmj ver werven voor prima-vista-zang. Ds. C. van Koetsveld CEz predikant bij de Ned, Herv. Gemeente te Houtryk en Po- lanen, heeft het beroep naar Goes aange nomen en vertrekt daarheen met October. Door de politie te 's Gravenhage is aangehouden en gevankelyk herwaarts overgebracht Martinne Jacobus Lelyveld, oud 17 jaren, geboren te 's Gravenhage, zynde de tweede schuldige aan den dief stal in de Maarten van Heemskerkstraat alhier. Hy heeft erkend medeplichtig aan den diefstal te zyn. Hy is naar het hnis van bewaring alhier overgebracht, waar- hy reeds vroeger een maand heeft door- gebraoht. Gisteren is H. J. Pelser, werkzaam op het terrein der werkplaatsen van de Holl. IJzeren Spoorw. Maatsoh. van een ladder gevallen, waardoor hy zich aan de hnkerdy en voet heeft bezeerd. Hij is per brancard naar zyne woning over gebracht. Gisteren namiddag is aan denDreef een bespannen vrachtwagentje door het schrikken van het jonge paard op hol geslagen. De bestuurder en zyn zoon heb ben geene letstel bekomende wagen is stukgeslagen en het paard onder Heemstede opgevangen. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeuiging hebben riek de volgende personen voor werk aangemeld: 38 voor werkvrouw. 5 voor wasehvrouw. 1 voor wasehvrouw van gordijnen. 1 voor nachtwaakster. 1 voor noodhulp. 23 voor schoonmaakster. 16 voor naaister. 1 voor costuumnaaister. 1 voor naaiwerk aan huis. 2 voor verstelwerk. 2 voor wasch aan huis. 2 voor huishoudster. 1 voor kookster. 1 voor mangelwerk. 1 voor dagmeisje. 6 voor oppasser. 10 voor loopwerk. 2 voor sjouwerman. 2 voor schilder. 1 voor stoelenmatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor zinkwerker. 1 voor goudsmid. 2 voor koetsier. 1 voor portier. 1 voor boekdrukker. 3 voor breiwerk. 2 voor bakkersknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor bloemistknecht. 1 voor schrijfwerk. 3 voor winkelbediende. 5 voor pakhuisknecht. 2 voor schoenmaker. 1 voor kleermaker. 4 voor kantoorlooper. 1 voor kantoorwerk. 1 voor colportage. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worde» beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelqks van 9-1 en va» 3-5 uur verkregen worden bij den Admininistra» teur, bureau Doelen. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht 18 Juli. Witte tarwe j 7.75. DRIE EN TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woensdag 20 Juli des avonds van 8—10 uur, door het Gemeentelijk Mu ziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1Jaeger MarschBilse. 2. Ouverture der Koenigs Lieute nant Titl. 3. Quadrille aus der Operette der BettelstudentStrauss. 4. Grande Fantaisie sur des motif9 de P opera MireilleGounod. 5. Ouverture de l'operette Les clo ches de CornevillePlauquete. 6. Zwei nngari8che Tanze. .Brahms. (Geïnstrumenteerd door Kriens.) 7. La Plus Belle, WalseWaldteofel» 8Potpourri aus der Operette Car- neval im RomStrauss. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 21 Juli 1892, des namiddag» van 23 uur door den Heer W.EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Audante uit de 6e Symphonie.. Beethoven. 3SonateJ. A. v. Eyken. a. Moderato. b. Andante. cIntermezzo dFuga 4MeditationGuilmant. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2