de stemmen der visschers, die trachtten hen te redden, maar eteeds stierven we der de stemmen door den grooten afstand weg. Den luchtreizigers gelukte het ein- delyk ondanks den hevigen storm tegen de rotsen op te klimmen, vanwaar zy bij het aanbreken van den dag door de be manning van het Duitsche schip werden gered. Dit Petersburg verneemt de Timet, dat de Czaar een decreet heeft uitge vaardigd, waarbij de kolonisatie wordt toegestaan in een dal op de grenzen van Afghanistan. Tweehonderd achttien ge zinnen van Russische landbouwers kunnen daarheen gaan; gedurende tien jaren be hoeven zij geene belasting te betalen en zijn zij vrij van den militairen dienst. Ook znllen zij honderd roebels per gezin ontvangen, waarvoor een by zonder kre diet van 21800 roebels is geopend. De uitbarstingen van de Etna, se dert eenige dagen in gang, nemen in he vigheid toe. Er zyn verscheidene nieuwe kraters ontstaan. Negen van de achttien die er nu zyn, zijn in werking. De lava stroomt naar Nicolosi met eene snelheid van 47 meter in het unr. Er is nu al meer lava uitgeworpen dan in 1886. Groot is de schade die aangericht is. Men bericht, dat op sommige plaatsen de uit gestroomde lava eene hoogte heeft bereikt van vierhonderd meter. De omliggende plaatsen schijnen voor- loopig nog geen gevaar te duchten te hebben. Volgens officieels opgaven bedroeg het getal choleragevallen in Rusland: te Astrakan den 15 Juli 391 aan getasten en 195 dooden, den 16 Juli 369 zieken en 218 dooden; te Saratoff den 15 Juli 90 zieken en 62 dooden te Zarizyn den 15 Juli 89 zieken en 54 dooden te Samara den 15 Juli 51 zieken en 20 doo den, den 16 Juli 62 zieken 32 dooden te Easan den 15 Juli 7 zieken en 3 doo den, den 16 Juli 5 zieken en 3 sterge- gevallen. Te Bakoe en omstreken overleden in de laatste dagen 227 personen. Volgens officieele verklaring is de ge zondheidstoestand te Odessa bevredigend doch heerscht de cholera in al de haven steden aan de zee van Azof en moeten de reizigers van een toegangsverlof voorzien zyn. De stoomschepen op deWolgaende Don zyn van bijzondere geneesmiddelen voorzien. De Porte heeft, de oprichting gelast van nieuwe hospitalen aan de Russische grens. Vele vluchtelingen uit den Kauka- su8 zyn te Konstantinopel aangekomen. De toegang in Oostenrijk is aan Israë- lietische landverhuizers uit Rusland ver boden. Als naar gewoonte bij epidemie hebben ook nu de geneesbeeren het zwaar te verantwoorden. Niet alleen dat de publieke dienst hun hooge eisehen stelt, maar nu komt ook de bevolking, en wel het deel ervan, dat het minst met kennis van zaken kan oordeelen, met kracht op tegen hen, die in de eer ste plaats zyn aangewezen om goeden raad en genezing te brengen. De onzin nigste verhalen zyn in omloop. Men ver beeldt zioh, dat den docters zoo maar vrijstaat om de choleralyders naar wil lekeur te behandelen, allerhande proe ven op hen te doen en des noodig, ze levend te doen begraven. Te Astrakan is hierdoor een oproer ontstaan, waarbij één geneesheer gedood en andere ge wond werden. Inmiddels is ook de sultan opgeschrikt uit zyn rustige rust en heeft order ge- gegeven om zijne hoofdstad Konstantino- pol eens terdege te reinigen, opdat de gevreesde ziekte, die ook daar verwacht wordt, bij hare komst zoo weinig mo gelijk kans gegeven worde zich uit te breiden. De verwachting bestaat even wel, dat, mocht alles gunstig ailoopen de reinigingplannen wel zullen achter blijven en men dan, echt turksch, maar weer wachten zal tot de nood weer eens tot handelen dringt. Keizer Wilhelm heeft op zyne reis naar het Noorden rendieren geschoten en eene walvischvangst bijgewoond. Er zijn, dit moet gezegd, weinig vorsten, die zich zoo op de hoogte stellen van de zaken, welke direct of indirect met nij verheid, van welken aard ook, in ver band staan.Bezwaarlijk toch kan men aan nemen, dat de keizer door rusteloosheid of zucht tot vermaak tot zulke vermoei ende tochten wordt aangedreven. Nog vóór Parijs en Berlijn ver wacht men een wereldtentoonstelling te Antwerpen, althans de plannen er toe worden druk besproken. Volgens het blad de Koophandel is de bedoeling der ondernemers „de Enropeesche uitstallin gen, die terugkomen van de wereldten toonstelling te Chicago, naar Antwerpen te lokken en op die wijze eene tweede groote tentoonstelling tot stand te bren gen." Alles is klaar, zoo vervolgt dit blad, de plannen zyn opgemaakt, de gronden zyn in optie genomen, overeenkomsten zyn met het stadsbestuur aangegaan en dit laatste heeft zyne ondersteuning be loofd en zelfs reeds gestemd. Zaterdag ochtend is de inriohtings- commissie, met den schepen Van der Nest, ter vervanging van den burgemee ster aan het hoofd, door den minister president, de heer Beernaert ontvangen, wien zy de plannen heeft uitgezet en den steun der regeering gevraagd heeft. De minister heeft beloofd, de zaak met den meesten ernst te zullen onderzoeken. Te Amsterdam is op ruim tachtig jarigen leeftijd overleden dr. G. A. Allebé, vooral bekend door zyne werken over de eerste verpleging der kinderen. Den 18en September zal te 's Hage een groote betooging ten gunste van algemeen stemreoht worden gehouden, waaraan zullen deelnemen: de Ned. bond voor alg. kies- en stemrecht, de sociaal democratische bond, het Priesch comité der volksparty, de Ned. bond voor land nationalisatie, de vereeniging van spoor- wegpersooneel „S. V.'', de sociaal-demo cratische jongelingsbond, de sociaal-demo cratische vrouwen vereeniging, de vrije vrouwenvereniging, de Nederl. timmer- liedenbond, de ijzer- en metaalwerkers- bond, de schildersgezellen vereeniging Door eendracht sterk", de schildersgezellen- vereeniging „Volharding overwint," de Nederlansche typografenbond, de kalk en steenbewerkersbond, de sigaren- en tabakwerkersbond, de provinciale Friesche hout- en steenbewerkersbond en de lood- gietersbond. Terwijl eenige kinderen uit éen ge zin te Maarseveen bezig waren met spe len, raakte een hunner verward in een touw. Toen op het gescheeuw van de andere kinderen hulp kwam opdagen, was het elfjarig kind reeds geworgd. De antirevol. Kiesvereeniging te Haarlemmermeer heelt tot Kandidaten gesteld voor de verkiezing voor twee le den voor de Prov. Staten de heerenG. B. 't Hooft te Haarlemmermeer, en Mr. W. S. J. Waterschoot van der Gracht te Amsterdam. HAARLEM, 22 Juli 1892. De heer Matthias van Thiel cn Me juffrouw Maria Spruit, woonachtig in de Schachelstraat alhier, herdachten Don derdag den dag waarop zij vóór een halve eeuw door den echt werden verbon den. Het gouden paar verheugt zich nog in goede gezondheid. De bruid is gebo ren 6 Mei 1818 en de bruidegom 19 October 1806. Te hunner eer hadden een aantal buren de vaderlandsche vlag van hunne woningen uitgestoken. Stellig zal het velen aangenaam zijn van de eenmaal bloeiende, thans deerlijk verwoeste badplaats St. Gervais, aan wel ke voor een groot getal landgenooten aan gename herinneringen zijn verbonden, een aandenken te bezitten. Om aan dit verlangen te gemoet te komen heeft de Firma de Gaan en Zoon alhier Photografiën van genoemde badplaats in kabinet for maat verkrygbaar gesteld. Onze lezers worden opmerkzaam gemaakt, dat de Bibliotheek in Teylers Stichting voortaan geopend is op alle werkdagen van 1 tot 4 uur. De antirevolutionaire kiesvereeni ging alhier heeft bij de aanstaande ver kiezing van twee leden voor Provinciale Staten verkozen de Heeren G. B. 't Hooft, te Haarlemmermeer, en Mr. W. S. J. Wa terschoot van der Gracht te Amsterdam. Bij de Godsdienstoefeningen der Ne- derduitsch Gereformeerde Kerk (doleeren- de) zal op Zondag 24 Juli 1892, in de Noorderkerk optreden des voormiddags ten 10 ure en des namiddags ten 6 ure, Ds. J. Langhout. Woensdag 27 Juli 1892 des avonds ten acht ure Ds. R. Mulder. aUKWERLXJKE STAND. ONDERTROUWD. 15 Juli. W. J. M. Vergnes en A. J. M. J. Sacrc. 20 Juli W. van der Vaart en J. A. van der Fleur. JJ. van Alphen en M. Muis. D. J. Tork en A. C. Treijer. - H. Knijns- j berg en T. Watzema. C. M. van den Broek en C. Vonk. A. Boeree en W. G. Ie Blom. W. F. B. Kwant en S. M. van der Goes. M. Smits en M. H. Moerkerk. P. G. Drogtrop en M. K. Huiter. 21 Juli. W.H. Roodhart en O. G. Negrijn. C. Bakker en C. Eekbof. GETROUWD. 20 Juli. J. P. Selraat en A. M. van den Berg. T. Pape en ME. Kok. JHartman en A. J. Sinink. D. van Zandijk en W. M. Wijkhuizen. B. Gaus en A M. van Miegem. P.G. Muller en G.S.H.Philippo. - J.Hol lander en U. ten Hoopen. C. Koster en R. M. Franken. 21 Juli. A. C. van Ravenswaaij en M. J. P. T. Geeraets. W."Vermeer en W. F1. Uarley. GEBOORTEN. 13 Juli. C. Prinsen geb. Rob z. S. C. Lub bers geb. ter Smitten z. 14 Juli. J. Menke geb. Vring z. J. M. Hartock geb. van der Waar- senburg d. 15 Juli. W. C. van der Sluis geb. Waaning d. M. Prinsen geb. Rentenaarz. J. H. W. Smit geb. Schindler z. 16 Juli. W. Smit geb. Pietersen z. C. van der Meer geb. van Opzeeland z. I. A. A. Köcke geb. Bauer d. (levenl.) 17 Juli. M. Bank geb. Diemei d. H. C. Aukes geb. Ruijgrok d. A. H. de Greef geb. Galjart z. J. M. Mulder geb. van der Meer z. E. J. W. M. Schürmann geb. Hoelen z. L. Benink geb. Bos d. (levenl.) 18 Juli. K. E. Neijenhuis geb. van Konings- bruggen d. H. Bouw geb. de Wilde d. J. A. Lasschuit geb. Heemskerk d. G. Booij geb. Korf z A. van Hoof geb. Geerts d. M. M. Sekeffer geb. de Haas z. lit Juli. D. C. Preijs geb. Lit d. (levenl.) M. Tijssen geb. Boomsd. en z. A.M. M.Laduegeb.Kuperd. OVERLEDEN. 14 Juli. C. Ruijgrok van der Werven 64 j. Nobelstraat. J. M. G.Jansen 6 j. d. K. Poel laan. A. M. C. de Jong van Rodenburgh 6 j. d. Florapark. 15 Juli. J. H. Wubbenhorst feb. van Delden 73 j. Wagenweg. 16 Juli. C. A. Junius van Hemert geb. Baronnesse van Taets van Amerongen 29 jHoutweg.17 Juli. J. C. Burscb geb.Kwinkelenberg70j. Kruisweg. 18 Juli. J. B. T. Venema 11 m. z.Burgwal. A. Braggaar 10 m. d. K. Houtstraat. 19 Juli. H. M. Timmermans 21 m. d. L. Poellaan. A. M. van der Schaar 20 j. L. Heerenvest. 20 Juli. P. L. Koeree geb Kooseman 82 j. KI. Houtstraat. J. B. A. Stellens 3 m. z. Anthoniestraat. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben ziel de volgende personen voor werk aangemeld: 38 voor werkvrouw. 5 voor wasclivrouw. 1 voor waschvrouw van gordijnen. 1 voor nachtwaakster. 1 voor noodhulp. 23 voor schoonmaakster. 16 voor naaister. 1 voor costnumnaaister. 1 voor naaiwerk aan huis. 2 voor verstelwerk. 2 voor wasch aan huis. 2 voor huishoudster. 1 voor kookster. 1 voor mangelwerk. 1 voor dagmeisje. 6 voor oppasser. 10 voor loopwerk. 2 voor sjouwerman. 2 voor schilder. 1 voor stoelenmatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor zinkwerker. 1 voor goudsmid. 2 voor koetsier. 1 voor portier. 1 voor boekdrukker. 3 voor breiwerk. 2 voor bakkersknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor bloemistknecht. 1 voor schrijfwerk. 3 voor winkelbediende. B voor pakhuisknecht. 2 voor schoenmaker. 1 voor kleermaker. 4 voor kantoorlooper. 1 voor kantoorwerk. 1 voor colportage. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Admininistra- teur, bureau Doelen. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags), van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eene rytuigmoer. Een vrouwenzak waarin twee brieven. Een bril in étui. Een defecte horlogeketting. Twee over hemden. Een zakdoek. Twee koperen gewichten. Een brillenétui. Een schoen. Een gouden broche waarin o.a. een paarsen steen. Vijf doosjes kachel- poetsersgoed, Een zakmesje. Een bril in étui. Een gouden buitenkast van een dames-horloge. Een dekseleener melkbus- Een moersleutel. Een honden halsband. Een houten luik. Eenigeslentels. Een paar handschoentjes. Terug te bekomen by T. Beate, Rozen- prieelstraat no. 44, eene gondeu broche. Idem bij D. van Ryo, Kleine Houtstraat no. 125, een pakje inhoudende 4 dames portefeuilles. Idem bij A. Kroon,Oranje straat no. 84, een zilveren armband. Idem by D. van der Want, Spaarnwou- derstraat bo. 31c, twee 3/20 loten in de Staatslotery. Idem by M. L. Scherpen- dmyeen. Tuinstraat no. 11, twee portret ten in lysten. Idem bij H. Iepenburg, Burgwal no. 30, eene neteldoeksohe das. Idem by Smit, Lombardsteeg no. 9, een hond. Idem bij A. Blankenstein, Kin- derhuiseiDgel no. 56, een gouden oorbel letje. In één der tramwagons achtergelaten: Twee paren handsrhoeneD. Een zwart dasje. Een paraplnie. Inlichtingen zyn te bekomen omtrent een roeibootje, dryvende gevonden in het Spaarne. KAASMARKT van 20 Juli 1892. Aang. en verk. 76 stapels, uitmakende 10290 kazen, wegende 19565 kilogrammen- Hoogste prys per 50 kilogr. 28. VIER EN TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zondag 24Juli des namid dags van 2i/o4 uur door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nand-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Wien bleibt Wien, Marsch.Schramm. 2Ouverture ZauberflöteMozart. 3PolonaiseChopin 4. Grande Fantaisie sur des motifs de 1' opéra le Postillon de Lon- germeanAdam. 5. Ouverture Leichte Cavalerie ..Suppé. 7. Man lebt nur einmal, Walzer.Strauss. 7RhapsodieLiszt. (Geïnstrumenteerd door Kriens.) Buiten-societeit „TROU MOET BLYCKEN". CONCERT op Zondag 24 Juli 1892 des- avonds ten 8 uur, te geven door het Stedelijk mu ziekkorps onder directie van den Luit. Kapel meester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1Marsch aus der SuiteLachner. 2Ouverture Raymond, ou le se cret de la ReineThomas. 3Geschichten aus demWiener Wald WalzerStrauss. 4. Ave MariaGounod. (Geïnstrumenteerd door Kriens. 5Grande Fantaisie sur des motifs de l'opera MarthaFlotow. 6. Ouverture StradellaFlotow. 7Finale de l'opera Victory PisanyPeri. 8. a. Es ist bestimmt im Gottes Rath LiedMendelssohn- (Geïnstrumenteerd door Kriens.) b. Plappermaulchen Salon Smick. Eiflenberg. 9Grande Fantaisie sur des motifs de '1 opera MaritauaWallace. met soli's voor Hoboi, Clari net, Trombonne, Piston, Te norhoorn en Baryton. „Sociëteit VEREENIGING CONCERT op Dinsdag 26 Juli, des avond» te 7 uur, door het Gemeentelijk Muziek korps onder directie van den Luit- Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marsche aus der Symphonische Dichtung Mazzeppa.Liszt. (Geïnstrumenteerd door Kriens.) 2. Ouverture Jeanne d'Arc.Verdi. 3. Romanze in F. (geïnstrumen teerd door Kriens)Beethoven (Clarinet solo uit te voeren door den Heer Theo Hofmeester) 4. Bei Uns z'Haus, WalzerStrauss, 5Grosse Fantasie aua der Oper Tannhau9erW agner 6Ouverture, Les cloches de Cor- nevillePlanquet» 7. Serenade Espagnole voor Cor net en Pistonsolo.Eillenberg. uit te voeren door deu Heer Henry Hofmeester. 8. Zweite Polonaise (geïnstrumen teerd door Kriens)Liszt. 9. Grande Fantaisie sur des motifs des l'opera l'AfricaineMeyerbeer. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 26 Juli 1892, des namiddags van 12 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1Preludium en FugaG. F. Handel. 2. Sonate No. 2Bach. a. Vivace. b. Largo. c. Allegro. 3. Inleiding en VariatiënA. Hesse. 4. Marche funèbreChopin. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2