van den heer Bablmann, om eene tabake belasting in te voeren als equivalent voorde gebeele afschaffing van den zoutakcijns. Een tabafesabcijns zon den tabafeshandel ver nietigen. Na uitvoerig debat werd het am. Ferf-Zijp aangenomen met 61 tegen 27 stemmen en daarna art. 1 goedgekenrd. Toen was aan de orde de stemming over de vermogensbelasting, die werd aan genomen met 62 tegen 33 stemmen. Vóór hebben gestemd: de geheele liberale par tij, de radikaal Tijdens, en van de Ka tholieke leden de heeren Haffmans. Clercx, van Nnnen, Schaepman, van Berckel, van Vlijmen, Kolkman, Harte en de Ram. Tegen stemden al de antirevolitionairen de heeren van Bij land, v. Löben Seis, Lncasse en Huber waren afwezig) en de overige Katholieken. Zelfs in eén klein blad als het Haarlensch Advertentieblad mag een woord van hnlde aan den Min. van Financiën niet ontbreken, aan wiens schitterende talenten en moedig vertrou wen in de deugdelijkheid der zaak, die hij voorstaat het te danken is, dat deze eerete stap tot verbetering van ons ellendig belastingstelsel gelukkig is volbracht. Hij zelf zal zeker dankbaar erkennen, dat hij door een garde van geestverwanten om ringd was, op welke hij vertrouwen kan, en dat de Kamerleden van de andere zij de, die hem steunden, blijk hebben ge geven, dat het algemeen by hen boven partybelang gaat. De verlaging der mntatierechten en de afschaffing van den zeepakcijns werden goedgekeurd en de verhooging van den akcyns op het gedistilleerd aangenomen met 52 tegen 44 6temmen. 't Was eene gemengde stemming, zoowel onder de voor als de tegenstemmers waren leden van beide zijden der Kamer. Daarna werd voort gezet de behandeling van het ontwerp be treffende den zoutakcijns. De Min. namover een am. van de heeren Ferf en Zijp op art. 7, om te laten vervallen de restitutie voor zont, benoodigd voor het maken van boter, surrogaat en kaas, bestemd voor het buitenland, en bracht eene wijziging in art. 84, waardoor het invoerrecht voor gezouten boter en surrogaat vervalt. Een am. van den heer Havelaar, om de oor spronkelijke redaktie van al. 2 en 3 te behouden en dus het invoerrecht voor ge zouten boter en surrogaat ad f 1 per 100 K.G. te herstellen, werd bestreden door de heeren Hintzen en A. van Dedem, en verworpen met 51 tegen 30 stemmen. De gewijzigde redaktie der Reg. en al de ove rige artikelen werden goedgekenrd. De eindstemming over dit ontwerp werd ver daagd tot Dinsdag na de pauze. Eenige naturalizatieontwerpen, een ontwerp tot verhooging van Hoofdst. Justitie voor 1891 en een tot beschikbaarstelling van gelden voor verstrekkingen aan Marine gedurende 1892 werden goedgekeurd. Volgens den Scientific American iB het plan voor bennttiging van den Niagara- waterval goedgekeurd, en zijn de werk zaamheden reeds aangevangen. De inrich ting zal 100,000 paardenkrachten sterk zijn en slechts 3 pet. der beschikbare krachten gebruiken, welke op 3 millioen paardenkracht zijn berekend. Thans wordt een tunnel gemaakt van 6,39 M. hoogte en 5,78 breedte, met eene helling van ongeveer 0,5 pet. op de 2 kilometer lengte. Dit is een afvoerkanaal dat in de Niagara moet uitkomen op een pnnt beneden den waterval. Er znllen twee centrale Btations komen, door een hoofdkanaal gevoed, terwijl zij kanalen het water naar geïsoleerd gele gen werkplaatsen znllen voeren. Een groot centraalstation is bestemd voor verlichting en om beweegkracht aan te voeren in de nabijgelegen steden, in het bijzonder Buffalo. Voor eenige jaren was er sprake van, ook hier te lande de dagelykeche bewe gingen der zee als beweegkracht aan te wenden. Het is echter tot heden bij 't bespreken der zaak gebleven. Een philantroop te Limoges, Leon Sudrat geheeten, die zyn geheele ver mogen aan zijne geboorteplaats Roche- chuart heeft vermaakt, is gestorven. In zijn testament heeft hij de volgende zonder linge bepaling gemaakt: Ik vraag aan de stad mij een klein, weinig kostbaar gedenkteeken op te richten, waarop het volgende grafschrift zal te lezen staan: „Hij is heengegaan van de aarde, met een gevoel van spijt, dat hy niet genoeg nagelaten heeft om alle ellende te le nigen." De nieuwe wielerbaan te Gent is Maandag ingewijd met internationale wed strijden. De uitslag was voor de Nederlandsche mededingers zeer gunstig, en ondanks België zyn beste wielrijders had gezon den, mocht het hun niet gelnkken een enkelen prijs te bemachtigen. Duitschland moet zich te vreden stellen met een en kelen derden prys. Van de bekende Nederlandsche wiel ryders verwierf Koning 2 eerste en 2 tweede prijzen, Rademaker 2 eerete en 1 tweede. Bultman 2 eerste en Raland 1 eerste en 1 derde. De baan zelfs is een der schoonste van Europa, volgens de rijders beter dan die te Arnhem, ofschoon nog wat glad, daar de baan te weinig bereden was. De tribune en de kleedkamers zijn zeer weelderig ingericht, en het ontbreekt den rijders aan niets. Het ontwerp van deze baan werd gemaakt door den Heer A. L. Couvée, president der Scheveningsche wielerbaan De gemeenteraad van 's Hertogen bosch had eene gratificatie van f 50 toe gestaan voor de manschappen der briga de maréchausee, voor de diensten bewe zen bij de ongeregeldheden in Augustus 1891. Deze gratificatie is echter niet aanvaardper brief aan den raad deel de majoor-commandant dit mede en als motief wordt aangegeven, dat de raad te gelijk met de gratificatie een afkeurend oordeel heeft uitgesproken over het op treden der manschappen. Tevens nam de raad aldaar het zeer ver standige besluit met de aanstaande kermis het oog te houden op de uit het buiten- land komende kermisreizigers en dit met het oog op het invoeren van besmettte i lijke ziekten. Voor betrekking van gemeente veldwachter te Haarlemmermeer op een tractement van f 475, hebben zich 92 sollicitanten aangemeld. Op de paardenmarkt van 25 Juli 1892, te Hoofddorp waren aangevoerd 314 paarden en veulens, 18 hitten. Hoog ste prijs f 725, laagste f 70. Er waren veel vreemde kooplieden. HAARLEM, 26 Juli 1892. Woensdag 20 Juli is hier ter stede in de afdeeling Haarlem en omstreken van den Nederlandschen Bond van oud-onder- officieren, goedgekeurd bij Kon.Besluit van 8 Maart 1888 No. 24, gewijzigd bij Kon. Besluit van 1 November 1890, No. 91 eene Schietvereeniging opgericht, die met zeer gewaardeerde toestemming van den Eere-Voorzitter der Afdeeling, Jhr. J. B. Van Merlen, den naam heeft aangenomen „Schietvereeniging Generaal Van Merlen". De Statuten, in hoofdzaak gelijk aan die van de Schietvereeniging S. A. N. B. O. O. van de znsterafdeeling te Amsterdam, zyn met verzoek om Kon. goedkeuring gezonden aan H. M. de Koningin-Regentes. Lid knnnen allen zyn leden en donateurs van genoemde Afdeeling van den Bond. Reeds Dinsdagmorgen zeer vroeg nam de Haarlemsche paardemarkt, die meer en meer een goeden naam begint te krijgen, een aanvang. Op het Hout plein en den Dreef was de drukte zeer groot, terwijl alle zijwegen en paden on begaanbaar waren voor anderen dan voor geïnteresseerden bij den handel. Op ver schillende plaatsen van het marktterrein waren biljetten aangebracht met „Past op de zakkenrollers", eene waarschuwing, die zeker in de gegeven omstandigheden niet overbodig was. Er waren aangevoerd 924 paarden en 8 veulens van de meest uiteenloopende ras sen. De pry zen liepen van 45 tot 850 terwijl door vreemde kooplieden op de markt veel werd gekocht. De tentoonstelling van Zilverwer ken in het Museum van Kunstnijverheid alhier zal 1 Augustus geopend worden. Zooals reeds vermeld werd, zal deze tentoonstelling bestaan uit twee afdeelin- gen, eene van oude en een van nieuwe werken. Door verschillende Nederlandsche fa briekanten zijn moderne door hen uitge voerde werken toegezegd, ook door par ticulieren zyn reeds vele oude zilverwerken afgestaan. Tot 30 Juli worden van particulieren oude zilverwerken voor deze tentoonstel ling aangenomen en wordt daartoe een beroep gedaan op de welwillendheid der eigenaars. De inzendingen worden be hoorlijk tegen brandschade verzekerd en na afloop der tentoonstelling franco aan de inzenders teruggezonden, terwijl voor goede bewaking de noodige voorzorgen genomen worden. Heden had het kinderfeest plaats, dat de Heer eu Mevrouw Gerdessen jaarlijks geeft aan de leerlingen der koste- looze en der tusschenscholen alhier, die hiertoe in de termen vallen. Per extra trein vertrokken de kinderen onder ge leide van hunne onderwijzers eu onder wijzeressen naar Zandvoort. Nadat zy zich aan de school, waartoe zij behooren, hadden verzameld en daar eene hartver sterking ontvangen hadden, trokken de verschillende groepen naar het station, waar op de bekende ordelijke wijze den kinderen hunne plaatsen waren aan gewezen en toen trok de vroolijke troep onder het zingen van prettige liedjes naar Zandvoort, waar door de goede zor gen van de gastvrouw en den gastheer weer alles zoo was geregeld, dat het feest en aangenaam verloop kon hebben. In afwijking met vroegere jaren was thans nog een goochelaar op het feest terrein, die de kinderen groepsgewijze be zig hield. Naar het schijnt, hebben de leden van de Jnry, die uitspraak deden over den Prima-vista-zang van de liedertafel Zang en Vriendschap bij het laatst ge houden concours te Brussel, geen vrede gehad met den prys Eervolle vermelding aan Zang en Vriendschap toegekendal thans de liedertafel ontving Vrijdag het bericht, dat aan deze onderscheiding een verguld zilveren medaille is toegevoegd. Zooals men weet, hebben in de Prima- vista-afdeeling onregelmatigheden plaats gehad, die op den uitslag van invloed konden zijnaan de concurrenten van Zang en Vriendschap werd n.l. gelegen heid gegeven, de te zingen partijen eeni- gen tijd in te zien, waardoor de moeie- lijkheid van het zingen op het eerste ge- zioht zeer vermindert. In de feestelijke bijeenkomst van de leden der liedertafel, op Vrijdag avond gehouden, werd van deze aangename tij ding mededeeling gedaan. In dezelfde bijeenkomst werd de heer G. Oostenbroek, het oudste werkend-lid der vereeniging, tot eerelid benoemd. Het is der politie alhier gelukt den vermoedelyken dader in handen te krij gen van den diefstal gepleegd in een perceel aan de Leidsche Vaart en be woond door den Heer v. V. Als zoodanig is aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht de 18-jarige F. H. R., die reeds verschil lende vonnissen heeft ondergaan. De na volgende voorwerpen zyn ontvreemd en worden nog vermisteen zilveren medaille de l'Exposition Universelle 1855, een zilveren medaille van het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam, een kleine ko peren tafelschel met zwarthouten steel, twee presse- papiers van by brand ineen gesmolten zilveren en koperen muntstuk ken, twee voemtukken van oud metaal, een zilveren hals van een blakertje; een zilveren montuur van een sigarenstandaard, een beeldje van zilver, voortstellende een man met boog, een zilveren voet van een wijnkelk, twee groote en een klein zilveren montuur van kristallen flesschen van een azijnstel, een witte doek ge merkt V. E. in roode letters, een paar fantasie manchetknoopen, waarop de Dom van Keulen, twee snoeren zwarte kora len met gouden sluiting, en ronde broche van agaatsteen, en een broche bestaande uit verzilverde blaadjes met drie rose knopjes in den vorm van roosjes. De op sporing en aanhonding van deze voor werpen en kennisgeving aan den Com missaris van Politie te Haarlem, wordt verzocht. Door de politie alhier zyn aange houden en naar het huis van bewaring overgebracht, A. L. 34 jaren en J. H. F. 31 jaren, beiden geboren te Haarlem, maar zonder huisvesting, die zich in den nacht van 22 op 23 dezer by een landbouwer onder de gemeente Schoten hadden schuldig gemaakt aan diefstal van 8 zoetemelksche kazen. L.l. Zaterdag avonds is bij een winkelier in de Breestraat ongeveer drie gulden uit de ongesloten toonbanklade ontvreemd. In de vorige week is weder een winkelier alhier opgelicht door eene IS 4 20 jarige dienstbode, niet groot van gestalte en bleek van kleur, gekleed met brninen regenmantel en hoed met voor uitstekenden rand. De waarnemende Com missaris van politie verzoekt hare opspo ring en aanhouding. Gisteren, Maandag nammidag, om streeks 7 uur is in den Raamsingel op gehaald het lyk van een ongeveer 3 jari gen knaap, die sedert een paar uur ver mist werd. Men vermoedt, dat het kind spelende te water iB geraakt, hetgeen door niemand was opgemerkt. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich i de volgende personen voor werk aangemeld: 40 voor werkvrouw. 6 voor waschvrouw. 1 voor waschvrouw van gordijnen. 1 voor nachtwaakster. 1 voor noodhulp. 23 voor schoonmaakster. I 16 voor naaister. 1 voor costuunmaaister. 1 voor naaiwerk aan huis. 2 voor verstelwerk. 2 voor wasch aan huis. 2 voor huishoudster. 1 voor strijkster. 1 voor kookster. 1 voor mangelwerk. 2 voor dagmeisje. 6 voor oppasser. 10 voor loopwerk. 2 voor sjouwerman. 2 voor schilder. 1 voor stoelenmatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor zinkwerker. 1 voor goudsmid. 2 voor koetsier. 1 voor portier. 1 voor boekdrukker. 3 voor breiwerk. 3 voor bakkersknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor bloemistknecht. 1 voor schrijfwerk. 3 voor winkelbediende. 5 voor pakhuisknecht. 2 voor schoenmaker. 1 voor kleermaker. 4 voor kantoorlooper. 1 voor kantoorwerk. 1 voor colportage. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande* aanbiedingen gebruik wenschen le maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van- 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. VEBGADERING- van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 27 Juli 1892. 's namiddags ten 1 ure, De volgende stukken en punten zulle aan de orde gesteld worden: 1Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. Adres tappers. 2. Voorstel B. en W.W. rekest J. Hol land concessie stoomtram Alk maar. 3. Recognitie brug van Waveren Hil- legom. 4Voorstel B. en W. W. rioleering en bestrating zijstraat Zijlweg en be strating vóór nieuwe hnizen Wa genweg en Leidsche vaart. 5. Rapport commissie bezwaarschriften Plaatselijke Directe Belasting. 6. Voordracht benoeming Hoofd 2e Op leidingsschool. 7. Benoeming stembnreaux Provinciale Staten. 8. Maandrapport gasopzichter over Juni. 0RGELBESPELIN6 in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 28 Juli 1892, des namiddags van 23uurdoorden Heer H. v.n.EÏKEN. PROGRAMMA. 1. Preludium eu FugaJ. S. Bach. 2. Aria (Schopliug)Haydn. 3. SouateMendelssohn. 4. LiedenSchuhert. 5. Finale. VIJF EN TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Vrijdag 29 Juli des avonds van 8—10 uur, door het Gemeentelijk Mu- ziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marsche MilitaireKriens. 2. Ouverture TitusMozart. 3. The Tourist GalopTredhe. 4. Fantaisie Bouquet Mutieal..Gassner. B. OuverturëMassenet. 6. Pilgerchor nud Lied an des Abeudstern Czardas, Hon- gaarsche BalletWagner. (Geïnstrumenteerd door Kriens.) 7Fantaisie sur des motifs de l'opè- rette la Grande Duchesse du GérolsteinOffenbach.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2