HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 60. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 30 Juli 1892. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? «p ZONDAG 51 Juli 1892. Nederd. Herv. Kerk. KRONIEK Nieuwsberichten. TELEPHOONNUHMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden. r —,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Adrerteatie van 1 tot 5 r9gels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT t Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentièn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog warden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Knottenbelt. Voorm. 10 ure, Iloog. 's Avonds 6 ure, J. Kuijlman, Pred. te Heemstede. (Voor Moeton). Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Jans-Kerk. Geen dienst. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Veen. Eglise Wallonne. Dix heures, Debrg. Christelijk Gereforni. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Lezen. Gereformeerde Kerk, Ridderstraat. W oensdag 's avonds 8 ure, Langhout. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure. A. V Wempe Jr., Pred. te Monnikendam. Kerk derVereen igdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, P. Zondervan, Pred. te Barsingerhorn. Remonstrant8che Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Vrijdag nam. 11/2 u., P.H.Bodel Bienfait, em.-pred. Huwelijkswijding. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, A. van der Bussen. Lokaal Ridderstraat. Dinsdag 'h avonds 8 ure, Hoog. Bidstond. Donderdag 's avonds 8 ure, Veen. Bidstond. Lokaal in de Oranjestraat. Woensdag 's avonds 8 ure, Knottenbelt. Bidstond. Da. Knottenbelt bericht, dat zijn Wijllokaal. Schachelstraat 25, gedurende de maand Augustus gesloten zal zijn. Wie hem wenscht te spreken, gelieve dit ten zijnen huize te doen. Ds. Van Lennep is verhinderd deze week te •catechiseeren. Ds. Barbas bericht met dankzegging de ont vangst van 2.50 van Mevr. E., voor de school voor on- en minvermogenden. Bannebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Gerth van Wijk Jr. Pred. te 's Gravenhage. Voorbereiding. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Doopsbediening. Nam. 1 ure, Zondagschool. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloamendaal. Voorm. 10 ure, A. Voorhoeve Pred. te Amsterdam. Haamstede. Voorm. 10 ure, J. Kuglman. Voorbereiding. Hillogom. Voorm. 9 Va ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, J. L. Zegers, van Heemstede. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, C. Hoog. Velsen. Voorm. 10 uur, Br. van Gkeel Gilde- meester, van 's-Gravenhage. 's Avonds 71/2 uur Evaugelie verkondi ging op de Heide, zaal van den Heer Veltmau, de Heer v. Zweden. Donderdag avonds 81/2 uur, Bs. van Gheel Gildemeesler. Bidstond in 't lokaal voor Chr. Belang. Zand voort. Voorm. 10 ure, C. Barneveld. Nam. 2 ure, geen dienst. De Raadszitting van den 27 dezer maand had een zeer bijzonder karakter. De bur gemeester was er niet en werd vervangen door den eersten Wethouder, den Heer de Kanter de Secretarie was er niet en zijn plaats werd vervuld door den Heer Schou ten. De burgemeester was .op reis, de se cretaris was helaas door ziekte verhinderd. Do Heer de Kan ter deelde dit bij den aan vang der zitting aan de leden mede, en ver zocht hen tevens het wel te willen goed keuren dat voor dezen keer geen notulen gelezen werden. De secretaris had hem dit verzocht. Ofschoon het tegen het reglement van orde streed, stond de Raad dit ver zoek gereedelijk toe, en zoo werd ook in dit opzicht van den gewonen gaDg van zaken afgeweken. Er waren vele leden afwezig, en de heer D. de Clereq had een bericht gezonden, dat hij de eerstvolgende maanden de zit tingen niet kon bijwonen. Eenige adressen met verzoek om vrij stelling van de faecalienbelaeting en een rekest van den architect Wolbers om ver- 1 gunning tot bouwen werden in handen van B. en W. gesteld. Ingediend werd een voorBtel tot uit breiding ijer gemeente naar de zijde van Heemstede. B. en W. stellen voor aan de Gedeputeerde Staten der provincie Noord- Holland te vragen de grens gemeente Haar lem en Heemstede bepalen als volgtvan het Spaarne langs de Gasthnisvaart tot aan het Blanwbruggetje, vandaar lange het Kraayennest tot aan de Koediefslaan, langs de Koediefslaan tot aan den Wagenweg, om van daar aan te sluiten aan het pnnt van waar de Aardenhontweg westelijk van den Wagenweg begint en verder lange den Aardenhontweg tot aan de brug over de Hontvaart in dien weg. Dit voorstel kwam evenwel nog niet in behandeling. De tappers hadden een merkwaardig adres ingediend. Zij verzochten den nacht van 14 op 15 Augustus open te mogen blijven, en grondden dit verzoek op twee redenen. In de eerste plaats voorspelden ze, dat de kermisgangers in dien nacht allen naar de naburige gemeenten zonden gaan, waar de herbergen wel open bleven, en waar veel onzedelijkheid heersohte, terwijl bij hen zoo iets nooit werd geduld. Ze meenden dns, dat door het toestaan van hun verzoek de zedelijkheid in hooge mate zou worden bevorderd. In de tweede plaats was het huns inziens onbillijk, dat op deze wijze de ingezetenen van Haar lem bg de omwonende tappers zonden wor ded achtergesteld. De voorzitter herinnert, dat bg de Ver ordening aan den Burgemeester is opge dragen hg uitzondering het later openble ven te vergunnen, en stelt den Raad der halve voor, de beschikking op dit verzoek aan den Burgemeester over te laten. Dit wordt goedgekeurd. De Heer J. Holland wenschte een stoomtramlijn te leggen van Haarlem naar Alkmaar en vroeg daarvoor concessie en eene rentegarantie zoolang de ontvangsten geen 5% bedroegen, met belofte wat meer ontvangen werd dan 5% aan de ge meenten nit te keeren. Hetgeen de gemeente in de eerste ja ren zou moeten bgdragen, was f 15,806 per jaar. De Heer J. Holland wist zeker niet, dat de gemeente Haarlem zelfs voor de Staalwaterbron geen penning had bijge dragen, anders had hg zeker zulk voor stel niet gedaan, al ware ook niet reeds door de concessie van den paardentram naar Beverwgk de zaak onmogelgk ge maakt. Er was dan ook geen enkele stem die het denkbeeld ondersteunde. Afwgzend werd dns beschikt. Tot de rioleering van Zglweg en be strating van Wagenweg en Leidsche Vaart werd zonder stemming besloten. Over de belasting-reclames werd over eenkomstig het adres der Commissie be schikt, terwgl tot hoofd der tweede op leidingsschool de Heer E. L. Brouwer te Medemblik werd gekozen. De Heer H. J. Noy had zich terugge trokken, aangezien hg inmiddels tot hoofd eener school te Deventer was be noemd. De etembureanx voor Provinciale Sta ten werden benoemd en het gasrapport voor kennisgeving aangenomen, en hier mede was deze buitengewone Raadszit ting afgeloopen. aan het hoofd hevig verwond was, door twee doctoren, toevallig in den trein aan wezig, heelkundig werd behandeld, waar- bg de in de bagagewagen aanwezige ver- bandkist werd gebruikt. Per draagbaar daarna naar de stationswachtkamer over gebracht, werd hg door den dorpsgenees heer Melchior nader behandeld en vandaar naar zijne woning overgebracht. Na bgna twee unr van hevig lgden overleed de on gelukkige, eene vrouw en zes kinderen na latende. Door den raad der gemeente Slo ten (N. H is met het oog op de ver anderde tgdsomstandigheden van het on- derwgzend personeel eene betere regeling in de jaarwedden vastgesteld. Deze is thans als volgthet minimum salaris bedraagt ƒ550, met een tweejaarlgksche verhooging van 50 tot ƒ650; vooron- derwgzers met hoofdacte en 23 jarigen leeftijd 700 met eene jaarlgksche ver hooging van 50 tot een mnnimnm van 900. Dit besluit treedt in werking 1 Janu ari 1893, terwgl ook de salarissen der hoofden van scholen zullen worden her zien. In de Donderdag gehouden verga dering van den Raad der gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwonde werd beslo ten tot het aangaan eener geldleening groot 14500 a 3%, noodig voor den bouw eener nieuwe school en woning in de af deeling Houtrgk en Polanen en ten tweeds tot aankoop van 200 M - grond voor eene uitbreiding der school in de afdeeling Dinsdagmiddag had bg het Station Halfweg een trenrig ongeluk plaats. De spoorwegarbeider Stokman werd op korten afstand van het Station door den stoptrein no. 409 aangereden. De machinist stopte onmiddellgk, waarna de man, die vooral HAARLEM, 29 Juli 1892. Donderdag morgen had de inwg- ding plaats van het nienwe Ziekenhuis, dat alhier aan den Schotereingel, door de gverige en onvermoeide zorgen van den Eerw. Broeder Overste der St. Joannes de Beo orde aanzgn heeft gekregen. Deze plechtigheid werd vervuld door den Bischop van Haarlem, Mgr. C. J. M. Bottemanne. Bijgestaan door de H. H. Geestelgken der verschillende pa rochiale kerken, werd door hem in de vriendelgke Kapel van de stichting de Mis opgedragen, waarbg door het zang koor van de kerk op de Nienwe Groen markt, versterkt met den Heer J. J. Rog mans nit Amsterdam, treffend schoon werd gezongen. Genoemde Kapel was door de talrgke genoodigden geheel gevuld, het Bestuur der gemeente vertegenwoordigde zich door den heer Dr. D. de Haan, een der Wet houders, terwgl verschillende leden van den Raad en h. h. doctoren aanwezig waren. Het schoone gebouw voor het edele doel de verpleging van zieken en ge- brekkigen zonder verschil van stand of geloof ingericht naar de eischen des tgds, is aanstaanden Zondag, Maandag, Dinsdag en Woensdag tegen betaling van 25 cents, ten bate der arme zieken, en Donderdag daaraanvolgende gratis te be zichtigen. Ti. 1. Woensdag is in de Anthonistraat een 3 jarig knaapje, dat aldaar speelde, overreden door een melkwagen bespannen met een paard waarvan de bestuurder te vens eigenaar woonachtig in de Haarlem mermeer. Een der wielen van het voor tuig is het kind over het hoofd gereden, waardoor het belangrgke verwondingen heeft bekomen en bloedstorting is ontstaan zoodat men vreest voor zgn behoud.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1