HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 62- 144. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 6 Augustus 1892. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. op ZONDAG 7 Aug. 1892. Nieuwsberichten. m TEEEPHOONNDMMER TELEPHONISCHE VERBINDINS ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent —,25. franco p. post ,40. Prijs per Adrertentle ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommera 3 centen per atnk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentün worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Knottenbelt. Voorm. 10 ure, Veen. Nam. 2 ure, Hoog. Doopsbediening. 'a Avonds 6 ure, J. A. Gerth van Wijk Jr., Pred. te Bennebroek. (Voor Sicaan). Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, B. ter Haar Romeny, em.-pred. (Voor van Lennep). Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Hilbrander, Godsdienstonderwijzer. Eglise Wallonne. Dix heures, Debry. Gereformeerde Kerk. (Geit. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Woensdag 's av. 7 Va ure, Schotel. Donderdag 's av. 7Vs ure, Mulder. Vrijdag 's avonds 7 Vs ure, H. M. van der Vent, pred. te Heerde. Ridderstraat Voorm. 10 ure, Langliout. s 's Avonds 6 ure, de Heer J. Bredeweld, van Velsen. Maandag 's avonde 8 ure, Evangeliever kondiging. Dinsdag 's avonds 8 ure, van Goorpred. te Bunschoten. Woensdagen avo"d^ 8 nre, Spoel, pred. te Kampen. e Donderdag 's avonds 8 ure, van Veelo, pred. te Rotterdam. Vrijdag 's av. 8 u., Evangelieverkondiging. Lutkersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Geen dienst. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Lokaal in de Ridderstraat. Donderdag 's avonds 8 ure, Veen. Ds. van Lennep is tot nadere aankon diging verhinderd te catechiseeren. Bij Ds. Hoog ontvangen van G.W. voor de school voor on- en minvermogenden 2,50voor de verliohting van de Groote Kerk f 2,50. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Gerth van Wijk Jr Avondmaal. Nam. 2Vs nre, J. A. Gert van ff ijk. Pred. te 's Gravenhage. Dankzegging en Doopsbediening. Beverwijk. Voorm. 10 ure, geen dienst, wegens va cature. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. '10 nre, JKuylman. Avondmaal. Nam. 2V2 ure, J. Kuylman, Dankzegging, en Doopsbediening. Hillegom. Voorm. 9 t/s nre, M. Buchli Fest. Houtrijk en Folanen. Voorm. 9V2 are, R. Faler, Godsdienstonderwijzer te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 uur, Dr. van Gheel Gilde- mees ter, van 's-Gravenhage. Collecte voor de Zending, 's Avonds 7V2 nnr Evangelie verkondi ging op de Heide, de Heer v. Zweden. Donderdag avonds 8V2 uur, Ds. van Gheel Gildemeester, Bijbellezing in 't lokaal voor Chr. Belang. Zandvoort. Voorm10 ure, 6'. Barneveld. Nam. 2 ure, C. Barneveld. Doopsbediening. Zondag nammiddag heeft er in een gedeelte van Duitschland een zwaar on- weder gewoed. Blijkens de berichten werden de langdurige donderslagen en felle bliksemstralen afgewisseld door aan- hondende regenvlagen als wolkbreuken, gepaard met hevigen hagelslag, met het gevolg dat op verscheidene plaatsen de te veld staande gewassen en de wijnber gen totaal zijn vernield, en zoowel spoor- lgnen als straat- en andere wegen een gernimen tijd ten eenenmale onbruikbaar waren. Zalke berichten zijn er ontvangen uit het Nahedal, uit Kreuznach, Nieder- hausen, Abtenbamberg, Biirenbacb, Maintz, Mannheim, Kassei en verscheidene kleine re plaatsen. Ook in het noorden van Prankrijk is dienzelfden dag door on we der veel schade aangericht. Tegelijkertijd zijn in de streek van Wohlen (in het Zwitsersche kanton Aargauw) bij eene donderbui vele boomen door storm ont worteld. Te Mülheim (in het kanton Thur- gan) heeft terzelfder tijd de bliksem brand veroorzaakt en ging in Obwalden het on- weder gepaard met hagelslag, terwijl tusschen Kaiserstuhl en Lungern, ten- van den aandrang van water, een spoorbrug weggeslagen en een eind spoorweg ter lengte van 500 meters aan merkelijk beschadigd werd. In Zwitzerland heeft Maandag eene belangrijke aardschudding plaats gehad. Te St. Gallen was dezelve bijzonder sterk. Ten strengste is bet den RnsBischen bladen verboden andere dan officiële be richten over de cholera op te nemen. Tot heden was te St. Peterburg nog niets over de ernstige onregeldheden, die den 6den II. te Tashkend, hoofdstad van Rus sisch Turkestan, voorvielen. Op dien dag drongen een vijfduizend bewoners van de wijk der inboorlingen het Rnssisch kwartier binnen en oogen- schijnlijk een vast plan volgend, vielen zij het huis van den gouvernenr, kolonel Pontinstsoff aan. Alles wat bon in han den kwam verbrijzelden zijvernielden de meubels, verbrandden papieren enz. Overal zochten zij naar den kolonel, doch die had knnnen ontsnappen. Ongelukkig kwam het gepeupel hem op straat tegen. De kolonel zette het op een loopen, maar het volk vloog hem na onder het geroep „Weg met de Russen.'' De belhamels verlangden, dat hij de dooden niet zou laten begraven en hun lijken zon laten onderzoeken door geneesbeeren, daartoe door hen aangewezen. Ook moest hij hnn deo prefect van den Aziatischen wijk uitleveren. Op zijn weigering viel het volk hem aan en mishandelde hem zoo, dat hij ten slotte voor dood bleef liggen. Onderwijl wierp een andere bende het rijtuig van den gouverneur met steenen, tot een detachement troepen verscheen en onmiddellijk een scherp vuur op de onruststokers opeode. Daar deze echter zelf met revolvers, sabels en stokken ge wapend waren, en in woede ontstaken op het gezicht hunner gedoode kamera den, ontstond een bloedig gevecht, waarbij velen werden gedood. Aan Russische zijde telde men 5 dooden en tien meer of min der ernstig gekwetsten. De oproerlingen hadden 60 dooden en 100 gewonden. De stad wordt sedert dien nacht en dag door de troepen bewaakt. Te Frankfort a/d M. is Dinsdag het proces begonnen tegen Jager, den on trouwen kassier van Rothschild. Met hem staan terecht zijn veertien medebeschuldigden, als hebbende óf de vlucht van Jager helpen begunstigen of 1,700.000 mark helpen verdnisteren. Ja-1| ger heeft grootendeels bekend. Bij een verkooping te Parijs bracht de beruchte koffer, waarin het lijk van den deurwaarder Gouffé werd gestopt te zamen met den gordel van Gabrielle Bom- pard 500 fr. op. De schoonzoon van Gouffé kocht deze zaken voor de familie. De Freiburger hoogleeraar Kraske heeft een jong meisje uit het Schwarz wald, dat ten gevolge van een ongeluk met eene stoomachine letterlijk gescalpeerd wae, van eene nieuwe schedelhuid voorzien. Hij heeft die operatie volbracht door stukjes van de huid van andere liohaams- deelen der patiënte op het hoofd over te brengen. Deze operatie moet nitnemend geslaagd zijn alleen het hoofdhaar komt natuurlijk niet terug. Vorst Bismarck heeft Zaterdag Kis- singen verlaten en ie 's avonds te Jena aangekomen, waar een groote schare hem afwachtte en luide toejuichte. Op een toe spraak antwoordde de vorst met een lan ge rede. 's Avonds werden op de omliggende heuvels vreugdevuren ontstoken, terwijl de stad was geïllumineerd. Over de nitnoodiging om naar Jena te komen en het aandeel daarbij van prof. Hiickel verneemt de Fr eis. Ztg, dat de nitnoodiging geschiedde met volle instem ming van den groothertog van Weimar, buiten medeweten van het Saksisch mi nisterie. Het laatste moet echter iets van de onderhandelingen hebben gemerkt en daarom de stedelijke overheid een wenk gegeven geen deel te nemen aan de ont vangst, terwijl de voorzitter van den ge meenteraad officeel de verklaring aflegde, dat geen politieke betooging werd bedoeld. De Freis. Ztg noemt het ironie van het toeval, dat Bismarck thans reeds particnlaritische neigingen tegenover zijn opvolger te hulp moet nemen. Sedert een maand is men in Duitsch land in het bezit van een wet op de Zondagrast. Hoewel allen oordeelen, dat het tijd werd aan den overdreven arbeid op Zondag een einde te maken, zoo wekt de invoering van den Engelsohen Zon dag algemeen ontevredenheid. [In de middel en lagere klassen vooral zet deze Zondagsheiliging, welke men aan een re- actionnaire meerderheid in den rijksdag heeft te danken, veel kwaad bloed. Ten koste van de winkeliers en andere ne ringdoenden plokken alleen de herbergiers er voordeel van. De kermis is in aantocht, niettegen staande de pogingen van versohillende zijden aangewend om haar op te heffen. Onze gemeenteraad besliste, dat de kermis zou blijven voortbestaan, en als vroeger zal het wel weer opnienw blijken, dat er heel wat toe zal noodig zijn, haar een eigen, een natuurlijken dood te doen sterven, veroorzaakt door gebrek aan le venekracht. Zoolang het publiek nog van het kermisvermaak wil genieten en dat zal nog wel vooreerst zoo blijven zullen er kermisvermakelijkheden zijn. De kermiehaters, zij, die uit beginsel of om andere redenen haar wensohen op te doeken znllen zich, evenals ieder mensch menigmaal behoort te doen, bij de omstandigheden hebben neer te leggen. Bovendien zijn bij de kermis vele belan gen gemoeid, waardoor de afschaffing eene zaak ie van meer ingrijpenden aard dan men zoo zon zeggen. Toch, dit geven wij den tegenstanders toe, is de handel niet als vroeger zoo nauw aan den tegenwoordigen toestand verbonden als honderd en meer jaren ge leden, nit dit oogpunt gezien, zou zij over bodig zijn, zoodat wat nu hoofdzaak der ker mis is, toen bijzaak was, welke bijzaak in hare gevolgen soms verderfelijk is; toch zal der kermis dit minder goede, evenals alle andere dingen blijven aan kleven, terwijl het ook verder niet geble ken is, dat in plaatssen, waar de af schaffing heeft plaats gehad, de vergrijpen tegen de goede orde zooveel minder zijn geworden, dan voor dien tijd. De algemeene oorsprong der kermissen is bekend; in hoofdzaak waren zij van kerkelgken aard. Onze jammerHjk ver geten Arend Focke heeft dit, wat Am sterdam betreft, heel knap uiteengezet en tevens een overzicht gegeven van hetgeen de kermissen van vóór honderd jaar be vatten. Vergelijkt men die toestanden met de tegenwoordige, dan bemerkt men al heel gemakkeiyk, dat, even als nn, pret-

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1