HAARLE Eerste Blad. No. 65. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 10 Augustus 1892. N ieu wsberichten TE t. Er HOON NUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenT ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Adverientiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken, op aan vrage ter bezichtiging te verkrygen bij De Erven Loosjes, te Haarlem. PERK, M. A. LuxemburgianAf 2.25 UEHAKE, L. A. B. Van drie jannen.. a.75 THIJM, CATH. ALBERDINGH, Anka Valesco, 2 dln5.50 ERMANN, H. Is er eén God?.80 SCHöJEN, ELISABETH, De Zweedsche nachtegaal3. GEïLL. Novellen bibliotheek, No 7, De Vrijgezel.10 "WITTE, E. Th Handl. tot het Kweeken van Planten in buis4.25 "WITTE, H. Handboek voor den Bloe mentuin3.25 BIBBING, Dr. SEVED, Sexueele Hygië ne en eenige harer ethische Consequen ties1.50 Buitenlandsche nieuw verschenen werken REHBINDER, N. Heiliges Russland erwache1 DUFFEY, E. B. Himrael und Hölle... 1.30 ARNOLD, HANS, Die kraft der Ueberzeu- gung,'1.85 ARNOLD, HANS Anfang undEndeder meu8chlichen Persönlichkeit.55 URGROSZVATER, Wird die Mensch- heit glficklicher?..35 SCHAARSCHMIDT, Dr. E. Die Unsterb- lichkeit der Menschenseele.40 HENDSCHEL'S Telegraph, Aug. /Sept. 18921.30 BES ANT, WALTER, Verbena Camellia Stephanotis 1 vol1. DAVIS, RICHARD HARDING: Van Bibber and Others, 1 vol1. BOLDERWOOD. ROLF: Nevermore 2 vols2. Bovenstaande werken zijn voorhanden bij de Boekhandelaars de erven Loosjes, Ged. Onde Gracht, te Haarlem. De Petersburgsche correspondent van de Standard gewaagt van een ge rucht, dat het Russisch staatsbestuur hervormd zou worden. De czaar zou een president-minister willen aanstellen, die, met medeweien van de andere ministers, tegenover de czaar verantwoordelijk zou zijn. De tijd zal leeren, in hoeverre de correspondentie waarheid bevat. Er zijn er, die haar alle mogelijke vertrouwbaarheid ontzeggen, en gronden die meening op de van algemeene bekendheid zijnde conservatieve neigingen van den czaar, die steeds de aloude instellingen met alle macht verdedigt. De president der Vereenigde Staten onderteekende dezer dagen een beslnit, waarbij voor de arbeiders, werkzaam in dienst van den Staat, de duur van den werkdag bepaald wordt op acht nren. De jaarmarkt te Nischnei Novogo- rod is dit jaar geheel mislukt. Vreemde koopers zijn niet opgekomen en het werk volk is er zoo schaars, dat tot het lossen der goederen nit spoorwagens en stoom- booten boeren en gevangenen gebezigd moesten worden. Gedurende de laatste dagen is de gezondheidstoestand er wat op verbeterd, waardoor de angst onder de bevolking wat begint te wijken. De arbeiders, die de besmette stad ontvlucht waren, begonnen terug te komen. Ook Nederland beeft thans maat regelen genomen tegen de cholera. Van heden af is in Nederland de invoer ver boden van ongewasschen lijf- en bedde- goed, als bagage door reizigers uit Rus land en Aziatisch Turkije medegevoerd. Ook zullen lompen en gebruikte klee- dingstukken uit die landen, wegens het daar heerschen der cholera worden ge weerd. Eene gehuwde vrouw te Kudel- staart, onder Aalsmeer, had met een an deren man een uitstapje gemaakt uaar Amsterdam, [natuurlijk tot groote ergernis der gemeentenaren. Om haar zulke han delingen af te leeren, werd zij bij hare terugkomst door de bnren op de meest onbeschofte maoier mishandeld, zoo, dat de justitie zich thans de zaak heeft aan getrokken en tegen de belhamels proces verbaal is opgemaakt. Het record van de reis over den Atlantischen Oceaan is alweder vermin derd, en wel door het stoomschip City of Paris, dat de reis van New-York naar Sandy Hook volbracht in 5 dagen, 15 nren en 58 minnten 33 minuten minder dan verleden jaar de Teutonic. Het schip deed die vlngge reis in weerwil van tegen spoed; het moest namelijk door zwaren mist 4% nnr langzaam varen. Het snelstvoerhet stoomschip den vijfden dag; het legde dien dag 620 mijlen af. In het laatst der vorige week zgn Bismarck te Jena allerhartelijkste ovaties gebracht. Bij die gelegenheid heeft hij een paar toespraken gebonden, die zeer de aan dacht trokken. Verschillende bladen laten zich hier omtrent zeer verschillend nit, naarmate hun politiek standpunt. De conservatieve en de nltramontaansche organen vinden de toespraken ongepast, zelfs zóó, dat zij de meening- niten, dat tegenover den spre ker, geen consideratie moest gebruikt wor den, en dat het al den schijn heeft, of Bismarck zich aan het hoofd wil plaat sen van een nationaal partij-bondgenoot schap. Tevens wordt op de talrijke eer bewijzen nit de hoogte neergezien, men vergelijkt ze met het opflikkeren van een stroovnur en dns niet standhoudend. Van wege de universiteit te Jena zijn thans aan het hotel „Znm Baren" twee gedenk- steenen geplaatst. De eene vermeldt dat Luther, de andere dat Von Bismarck er gelogeerd heeft. Een vreemde geschiedenis vond de vorige week te Bazel plaate. Bij een blik slager in de nabijheid dier stad had zich een knecht aangemeld, die uit Dnitsch- land kwam en in Amerika was geweest. Na eenige dagen zond de blikslager hem weg, omdat hij zijn uiterlijk verdacht vond. Hij stelde den prefect met dit feit in kennis, en deze, een oud-afgevaar digde, adviseerde op 's mans verzoek zijn zuster, een somnambule. De vrouw be weerde, dat de knecht een soort Jack the Ripper was, waarop de prefect hem liet gevangennemen. Nadat de man een maand gevangen gezeten, bleek nit de inlichtingen nit Dnitschland, dat, al had hij het een en ander op zijn gewe ten er niet den minste reden was hem voor Jack den Opensnijder te honden. Toen werd hij vrijgelaten met -10 fr. schadevergoeding, die tot 60 fr. werd verhoogd, om hem tevreden te stellen. Men vraagt zich in Zwitzerland af of een prefect, die bij een somnambnle zijn heil zoekt, zijn post nog langer zal worden toevertrouwd. De Etna ging voort de laatste dagen der vorige week veel lava nit te wer pen tot men Zondag een korten stilstand in de werking kon eonstateeren. Karavanen tonristen komen de werking van den vul- eaan in oogenschonw nemen. Tegen alle verwachtingen in is de lavastroom weer beginnen te vloeien. Op de Weener muziektentoonstelÜDg was door een pianofabriekant een buiten gewoon groote vlengelpiano tentoonge steld, met het doel 8r ook concerten op te doen geven. Het bestuur verzette zich tegen de concerten, want, de grasperken om het tentoonstellingsgebouw zonden door de luisteraars kunnen vertrapt wor den. De fabriekant liet zich doodleuk verontschuldigenhij had gemeend in te zenden op eene mnziek,- niet op een gras tentoonstelling. Woensdag zijn de feesten aangevan gen ter herdenking van het vier de eenwfeest der ontdekking van Ameri ka. Den 3den Augustus 1492 zeilde Chris- tophorns Colnmbus uit de Spaansche ha ven Palos om het land te vinden, waar van hij de zekerheid van het bestaan op wetenschappelijke gronden had weten te bewijzen. Met drie kleine schepen werd de grootste der ontdekkingsreizen onder nomen; na de heftigste tegenkanting, zelfs met financieele hulp van het Spaan sche hof. Amerika werd ondekt en Span je, in de eerste plaats het Spaansche koningshuis plukte de vruchten van Colnmbns' stont bestaan. Het nageslacht herdenkt thans die fei ten; uit de haven van Palos vertrokken den 3den Augustus 1892 drie scheepjes, ongeveer gelijk aan die van 1492. De burgemeester van Palos en de President der Vereenigde Staten complimenteerden elkaar en de Bcheepjes keerden na eenig vertoef naar de haven terng, waar eene opgewonden juichende menigte ze inhaalde. De plechtigheid zou te Palos ook ker kelijk gevierd worden, waartoe o. a. wa ren opgekomen de gezant der Amerikaan- Bche Staten bij het Spaansche hof, als mede Engelsche, Oostenrijksche, en Ne- derlandsehe zeeofficieren. Er verscheen echter geen priester, waardoor na ander half nnr wachtens de verschillende ge- noodigden onverriehterzake vertrokken. Men meent, dat de priester niet tijd;g genoeg gewaarschuwd was, althans hg had de stad verlaten. De overheid stelt nn een onderzoek in. Ook te Genua hadden feesten ter eere van de ontdekking plaats maar niet zoo schitterend als te Palos. Welken loop de geschiedenis zou hebben genomen, als Amerika nog eene eeuw bui ten de wereldgemeenschap ware gebleven, is niet te zeggen, wel weten wij dat schatten op schatten jaar op jaar Europa ten deel vielen als de vruchten van den ondernemingsgeest van één man, wel is het bekend, dat zulks geschiedde ten kos te van het goedaardige menschengeslacht, dat het oude Amerika bevolkte en om welke te sparen de geestelijke Las Cazas aanraadde het sterker negergeslaohtvan Af- ka's Westkust naar Amerika in te voe ren als werkkracht, wel weten wij, dat hierdoor de slavenhandel in al hare af grijselijkheid ten zeerste werd bevorderd, maar ook vele lichtpunten doen zich op. Toen de eerste koorts, de goudkoorts, voorbij was, begonnen handel en land bouw zich meester te maken van het nieuwe terrein. Koloniën uit alle natiën zetten zich in de nieuwe wereld neder. In niet geringe mate waren het Neder landers, die in het verre Westen de baan braken voor beschaving en welvaart, niettegenstaande] later het Engelsche ele ment de overhand kreeg. Verschillende plaatsen eigenen zich de eer toe, de geboorteplaats te zijn van den grooten, internationalen Colnmbns. Het Italiaansche stadje Calvi staat hierin vooraan en ongeacht de bedenkingen tegeD deze aanspraken wenscht men al daar een standbeeld voor hem opterich- ten, ter verwezenlgking van welk doel zich ook in NeJerland een Comité heeft gevormd. Het drankgebruik door de kroeg te bestrgden is zeker het nieuwst aange prezen middel in den strijd tegen onma tigheid. Dr. Jayne, bisschop van Chester, meent dit te kunnen doen. Hij begint, in tegenstelling met de geheel-onthouders, te verklaren, dat hg niet de alcoholische dranken geheel wenscht af te schaffen, omdat, naar zijne meening, alcoholische dranken niet alleen geen kwaad doen, maar zelfs zouden beantwoorden aan eene na tuurlijke behoefte. Om nu het verderfelijke van het misbruik tegen te gaan, wenscht hij den drankverkoop te onttrekken aan den particulier en aan den Staat over te dragen tegen schadeloosstelling. Dan zou de Staat het monopolie voor den drankverkoop bezitten, de drinklokalen zouden omgeschapen knnnen wolfden tot gezellige plaatsen van bijeenkomst, terwijl dan tevens getapt zon worden onder minder gevaarlijke gegevens, zoodat de verlokking tot onmatigheid verzwakt en matigheid in het drinken geleidelijk eeDe volks gewoonte zou worden. Het is zeker een Btout bestaan voor een bisschop om matigheid aan te prijzen boven geheel onthouding, maar het is niet duidelijk, hoe gezellige lokalen waar getapt wordt, in een adem knnnen genoemd worden met matigheid en drankbeteugeling. Men is natuurlijk verlangend naar meer van des bisschops plannen, die ook om praktische redenen niet voor uitvoering vatbaar zijnhet zon voor den Staat niet over te komen schadepost zijn. In Doitsohland bestaat eene partij die sterk ingenomen is tegen de immer voortdurende reizen des keizers. De vraag was maar, wie en op welke wijze dit den keizer aan het verstand zou brengen. Deze taak neemt de conservatieve Reichsbote op zieb, een blad, dat aan het hof gelezen wordt. Er wordt, zegt dit blad, medegedeeld, dat er geen genoegzamen voortgang ge maakt wordt met het noodzakelijke werk aan ministeries en bureaux, en dat zelfs vele doodvonnisen op eindbeslissing wach ten. De reden hiervan is nergens anders dan in gebrek aan regelmaat en toezicht van hooger hand. Aan de wereld moet men doen zien, dat ook hierin de regee ring van een Hohenzollern alles vermag en dat hij liever persoonlijke neigingen vaarwel zegt voor de eenvoudige plichten van den dagin deze ijzeren tucht ver dwijnen ook de scherpe kanten van een temperament en worden de zenuwen ge staald. Men zon zoo zeggen, dat op dui delijker wijze den keizer niet de les kan ge lezen worden. Tot heden verkeerde men in de meening, dat het rooken alléén schadelijk en dus geheel in strgd is met de hygiëne. Door nauwkeurige onderzoekingen is thans gebleken, dat tabaksrook een krachtig ontsmettingsmiddel is, terwijl verder bleek dat de longtering - en cholerabacillen door tabaksrook volkomen vernietigd werden. Men doet echter wel, hierbij te bedenken dat overmatig rooken zeer bedenkelijke nicotine-vergiftiging kan veroorzaken.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1