De kleine Lord. Snrconf de Kaper. Prettige Schoonouders. BLOEDE ELS. EenBoezemvriend VAN LIER. De Jongste Luitenant, Het Nederlandse!* Woensdag 10 Angiistns 1892, Vrijdag 12 Augustus 1892, Standplaats Groote Markt Woensdag 10 en Donder, ag II Augustus '92„ KERMIS TE HAARLEM. Schouwburgloge GROENMARKT, Front Gerechtshof. Woensdag 10 en Donderdag 11 Angnstns 1892, HAARLEM, 9 Augustus 1892. 't Is kermis: Meewarig steekt onze onde tronwe Koster hopeloos het grau we hoofd hoog uit boven Consael's ge bak-salons, een photograhetent, eene som nambule, de schonwburgtent van Van Lier, de wafelkramen en de ijze ren uitvinder van de drukkunst met be weegbare metalen letteren, reden heeft hij tot droefgeestigheid. Schaamt hij zich zijne omgeving soms als zijn onbeneveld oog in deze dagen staart op „menschon- waardige" tooneelen? Dat is 't niet wat hem hindert; veel erger ongeregeldheden waren in zijn tijd gaande, in dien hoog geroemden ouden tijd, toen een kraohti- ge burgerstand zich begon te ontwik kelen, trots den tegenstand der macht hebbenden, maar nooit had hg kunnen gelooven, dat hg gedurende den tijd van zijne alleenheerschappij op het al oude „Zand" of wel de Groote markt, tien dagen elk jaar zijn licht zou betimmerd zien door uitvindingen, vreemd aan zijn tijd. Maar goede, arme, miskende Koster, wij rusten op de schouders van Uwen tijd; bloeide niet in Uwe omgeving die ede le Rethorykkonst, haaldet ge 't hart niet op aan de spelen van Minne, opgevoerd door nwe knapen en mannen, opgevoerd in de open lucht, aangekondigd met klok- geklep en klaroengeschalsneden niet Uw dichters met begeleiding van snaren spel hunne liederen op en doch wg hebben die kunst volmaakt. Veel hebben wg van U we Rethorykers geleerd, maar wg hadden illusies. Wij droomden van Kunst, van waarheid, van eenvoud in spel, in een woord, van werkelijkheid op 't tooneel, dat wg daarom zoo van tijd tot tijd in overeenstemming met de toestanden hebben gebracht. Vergelijk de omstandigheden en beken als rechtschapen man, dat wij der waarheid nader bij zgn, dan men 't was in de vijftiende eeuw. Laat U eens een avond opsluiten in de goed ingerichte tent van Van Lier, en verwonder U, maar beienk ook dat het kermis is, en dat dit niet om het spel, niet om de toeschouwersdoe het om het ensemble. Het kermisstuk getiteld „De Jongste Luitenant" lijkt ons een alleraardigst stuk te zijn.Vroolijke marschen, coupletten soms geestig, tot bij ondeugend af, maar men kan dat met kermis zoo nauw niet nemen immers het publiek toont zich zeer te vreden en biseert den zanger, die dan na tuurlijk nog wel een couplet geeft, dat de vroolijkheid steeds hooger stemt. Het komt ons voor dat de Heeren van Lier door de kenze van hun stuk alweer een goeden blik geslagen op de wenschen en eischen van het publiek. De schouwburgtent was Zondag goed, Maandag tamelijk bezet. Zooals men weet, dragen de voorstel lingen van het Nederlandsche Tooneel in den Schouwburg Jansstraat een eenigszins ander karakter. Inkwartiering, Maandag gegeven voor een tamelijk bezette zaal, is een dol blgspel. Men mist er de coupletten, doch hiertegenover staat weer wat anders, dat ook hier de voorstellingen voor de liefhebbers van goed overdacht spel zeer aantrekkelijk maakt. Dinsdag avond Bar telmans lijden, Blgspel van Versezio, Woens dag Prettige schoonouders van Bariére. Wezenlijk, het valt niet gemakkelijk, uit al het goede een keus te doen. Ach, Koster, waart ge maar ééne eeuw la ter geboren Ge zoudt hebben gezien de con- terfeitsels in olieverf van zekeren van Eijk. Hij heeft Uwe manier van schilderen vervormd, door standhoudende en meer toongevende olieverven bg zgne kunst werken te bezigen. Maar men is voort gegaan op dit punt, men heeft getracht meer en meer de natuur te bespieden en weer te gevenleven en licht en gloed tooverde de kunst toen op 't vlakke paneel en toy zgn nog verder gegaanwij doen 't zelf niet meer, wg zetten 't licht aan 't werk en bij de treffendste gelijkenis van vorm vervaardigt die bron van leven ons 't mooiste wat wij wenschen respect dus voor de photographie aan Uwe lin kerhand voor, en Uwe rechterhand ach ter U en beken nogmaals, dat we knap zijn. En dan de internationale omgeving Leer et uit, dat wij niet exclusief zgn, wij zouden ja, zoover zgn we haast onze eigen onze moedertaal ons schamen, waar de vreemdeling hoofdschud dend onze klinkende, waardehocdende guldens opstrijkt, hoofdschuddende omdat wij hunne taal niet spreken en zich ver kneukelende in het feit, dat wg zoo erg meegaand zgn, op het punt van begun stiging van het buitenland, waar de land genoot ons even goed of nog beter kan terecht helpen. Zóó zijn wij vooruitgegaan Uw terrein, de Markt, verlatend, laten wg U, veelaangevoohten Koster, heer en meester over Uw departement en slenteren, want dat kan niet anders met kermis, langs een paar straten om te komen in het hart van het kermisgewoel, de Oude gracht. Wg nemen een kijkje hier en daar in de spelletjes, en vluch ten voor het geraas van een nieuwerwet- schen draaimolen met muziek, om de voort brengselen van nijverheid te gaan zien, uitgestald in goed verlichte kramen. Iets dat werkelijk nieuw is hebben we niet kunnen opmerken, tenzij men de non- gat-kraam van Stuvé, die U bij eiken koop van 25 cents een goed portret van onze Koningin in Friesch kostuum uit reikt, hiertoe mocht willen rekenen. Onze alonde poffertjeskramen, gerestau reerd naar de eisohen des tijds, gecom pleteerd met een volledig buffet van ver- versehingen, blijven als altijd eene groote aantrekkingskracht oefenen op klein en groot. Nu, er is gelegenheid te over, zich aan dit oud-hollandsch gebak te vergas ten wie er niet van houdt bane zich een weg door rook en vetwalm en eene hob belende, jubelende menschenmassa, om te geraken van den regen in den drupde Botermarkt, als ge kans ziet de vele ver lokkingen van den onsterfelijken Koppen te weerstaan. Velocipede tenten met en zonder stoom, weer een draaimolen, rechts, somnambules en komt, ziet, en overtuigt U, maar al weer geen Greuninger Jaap 1 En dan Spriet ter plaatse waar vroeger, maar dat is lange jaren geleden, de oude hofme- chanicus, de onovertroffen, jongenslieven- de David Bamberg U in verrukking bracht. Spriet is zgn waardige opvolger, zij 't ook in anderen zin. Eiken dag twee voorstellingen, elke voorstelling twee pantomimes en dan de kindervoorstellin gen en de malle clowns, die'tjonge volk met hunne grollen doen schateren. Zon der Spriet geen kermis. Hotsende en dringende komt ge even tot adem op 't Verwulft, maar als ge nu eens een kunststukje wilt van suiker bakkerskunst, loop dan even de Gierstraat in en bezie bij den banketbakker Uilen burg op een kermis koek van ongemeene afmetingen de getrouwe afbeelding van de Groote markt, zooals die zich voor kan doen in den Kermistijd. Wij noemen dit een reclamiddel van de goede soort. Thans hebben we de Oude gracht met den aan kleve van dien nog voor de borst te be ginnen bij de Groote Houtstraat, Oostelijk. Twee rijen kramen, oude bekenden en een paar nieuwe, hier en daar eenige openin gen, een paar geïmproviseerde bier-en limonade-winkels en dan, Bta vast, twee concurreerende draaimolens met orchestri ons om van te sidderen, koppen van Jut, palingwagens, nieuwe Nederlandsche werp- oefeningen, een anatomisch kabinet en dan op de Turfmarkt onder anderen twee stoommolens een tot rutchbaan een tot paardrijden en dan hebt ge vrij wel wat de Haarlemsche kermis van 1892 te zien geeft. Carré ontbreekt. In de plaats van dezen specialiteit zelfs geen Blanns, maar aangekondigd was een circus, dat we echter tot heden niet hebben kunnen ont dekken. Trouwens, we hebben er ook niet ernstig naar gezocht. We vernemen nu, dat het eenvoudig is weggebleven, 't Is jammer voor de kinderen, want nu kan de pret, uitgeschreven door de Vereeni- ging „Door Vermaak tot Nut" niet door gaan. Na maar een minimum regen en een maximum gelegenheid en lust om van alles te genieten, dan kan men er ze ker van zgn dat de kermis van 1892 hare voorgangsters zal overtreffen in kwaliteit en in kwantiteit. De tentoonstelling van zilverwerk die op het Museum van kunstng verheid alhier gehouden wordt, was zondag goed bezocht. Onder de verzameling ond zilverwerk trekken vooral de aandacht de inzendin gen van Jhr. Mr. Viotor de Stuers, Mr. A. J. Enschedé, Mevrouw Wed. Muiier en van de Evangelische Lnthersche Ge meente, de bekers van Baron Sloet tot Oldhuis en van het St. Jacobsgild te Haarlem en zooveel andere inzendingen die een belangrijk geheel vormen. De moderne Zilversmidskunst is ver- tegewoordigd door de firma's van Kem pen en Zonen te Voorschoten, Brom en Begeer te Utrecht, Locher te 'S Hage en Hoeker te Amsterdam, van Erp te Koninklijke Yer- eeniging: Blijspel in 4 bedrijven van BARRIÈRE. Leeuwarden, Voet te Haarlem en van \DVER,TENTIEN Rooij te Rotterdam.1 Genoemde firma's zijn niet alleen door hunne werken vertegenwoordigd, doch de meeste hebben tevens ontwerpen, teeke- ningen en Photographische reproduc tion ingezonden, die ons een bescheiden overzicht geven van den toestand onzer hedendaagsche Zilversmidskunst. De Haarlemsche varkensslagers-ver- eeniging, heeft eene „Onderlinge Ver zekering" opgericht, welke ten doel heeft hare leden bg voorkomende ongevallen met varkens voor een vastgesteld bedrag, in de daaruit voortgesproken schade tege moet te komen. Tot hoofd der openbare lagere school te Laag Keppel is benoemd de heer B.W. van Aalderen, thans onderwijzer aan de Burgerschool alhier. Zondag was de Lange Molenstraat de Nederlandsche vlag uitgestoken door een aantal buren van den heer A. Fort- gens en Mejuffrouw A. Stammers, die de zer dagen hun gouden bruiloft vieren. De bruid telt twee en zeventig en de brnidegom drie en zeventig jaren, bei den mogen zich nog in eene goede ge zondheid verhengen. Bij den schietwedstrijd, op Zondag 7 Augustus gehouden te Amsterdam, bij gelegenheid van de 5e Jaarlijksche alge- meene vergadering van den Ned. Bond van Oud-onderofficieren, behaalden de le den van de afdeeling Haarlem zes prij- zen, waaronder de eerste prijs in den per- soneelen wedstrijd geweer op 150 Meter (Zilveren Theeservies) door den Heer Th. v. Ghert, en een Bronzen Medaille in den Korps-wedstrijd flanbert geweer. In de Zaterdag te voren gehouden al- gemeene vergadering werd Haarlem aan gewezen als de plaats waar de volgende al- gemeene Vergadering zal gehouden worden. Drama in 6 Tafereelen, door PE1JPERS. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben ziel de volgende personen voor werk aangemeld: 40 voor werkvrouw. 6 voor waschvrouw. 1 voor waschvrouw van gordijnen. 1 voor nachtwaakster. 1 voor noodhulp. 23 voor schoonmaakster. 16 voor naaister. 1 voor costuumn aai ster. 1 voor naaiwerk aan huis. 2 voor verstelwerk. 2 voor wasch aan huis. 2 voor huishoudster. 1 voor strijkster. 1 voor kookster. 1 voor mangelwerk. 2 voor dagmeisje. 6 voor oppasser. 10 voor loopwerk. 2 voor sjouwerman. 2 voor schilder. 1 voor stoelenmatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor zinkwerker. 1 voor goudsmid. 2 voor koetsier. 1 voor portier. 1 voor boekdrukker. 3 voor breiwerk. S voor bakkersknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor bloemistknecht. 1 voor schrijfwerk. 3 voor winkelbediende. 5 voor pakhuisknecht. 2 voor schoenmaker. 1 voor kleermaker. 4 voor kantoorlooper. 1 voor kantoorwerk. 1 voor colportage. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en vai 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 11 Aug. 1892, des namiddags van 12 uur door den Heer WEZERM AN. PROGRAMMA. 1Hochzeitsmarsch"?Mendelssohn. 2. Ave MariaBach-Gounod. 3. Variatiën op Wilhelmus van NassanenBrandts-Buijs. 4Fluit-ConcertKinck. 5. Adagio 5e SymphonieBeethoven. 6. Finale. Tooneelspel in 3 Bedrijven. voorafgegaan door Drama in 1 Bedrijf. De „kleine Lord," wordt door dezelfde artisten gespeeld, die dit stnk 1.1. winter voor H. M. de Koninginnen opvoerden. Aanvang 8 uur. Balkon en Stalles f 1,50; le Loge f1,25 Parterre en 2e Loge f 1, Gaanderij f 0,50. Plaatsbespreking als gewoonlijk, SCHOUWBURG Kolossaal Succes "8*^? Sensatieblijspel in 4 bedrijven met Zang, Coupletten, Quodlibets, naar het Hoogdnitsoh door C. P. T. BIGOT. Muziek van S. BENAVENTI. De Hoofdrollen zullen worden vervuld door de Dames ALBRECHT- ENGELMAN, ANDRE, COHEN, RENTMEESTER, HENS, en de Heeren C. P. T. BIGOT, LAGE- MAN, CHRISPIJN, v. SPRINK- HUIJZEN en KOSTER. Aanvang 8 uur. Prijzen ƒ1,49 ƒ1,f 0,75 f 0,40. Plaatsen zijn van af den speeldag te bespreken a 10 ct. extra p. plaats. Standplaats OPERETTE-GEZELSCHAP. Directie: KREEFT BUDERMAN.. (8 uur), Operette in 3 bedrijven en een Voorspel. Muziek van R. PLANQ.UETTE. Stalles 1,49, Parquet 1,—, Parterre 0,75, Galerij 0,30. Plaatsbespreking dagelijks a 10 cents extra per plaats. NB. De hoofdrollen zullen worden vervuld door de Dames ANGELE GORÈZ, E. HEILBRON en de Heeren KREEFT, BUDERMAN, KELLY en WILLEMSENS.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2