HAARLEMSCK PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No 66. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang 144. van ZATERDAG 20 Augustus 1892. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. op ZONDAG 21 Aug. 1892. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent —,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 35 centselke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 13 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Vroegpr. 7 nre, Hoog. Voorm. 10 nre, Sic aan. Nam. 2 ure, Knottenbelt. Doopsbediening. 's Avonds 6 ure, Barbas. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Moeton. Jnns-Kerk. Voorm. 10 nre, J. M. Snethlage, Pred. te Amsterdam. (Voor Knottenbelt Bakenesser Kerk. ^PVoor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Hilbrander. Eglise Wallonne. Dix heures, Debrg. Gereformeerde Kerk. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 ure, Van Schelven, Pred. te Oude Wetering. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Ridderstraat Voorm. 10 nre, Langhout. Avondmaal, 's Av. 6 ure, Langliout. Dankzegging. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, Poolman. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 nre, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Dr. P. IJ. Roessingh, em.-pred. Ponder dag ram. 1 ure, Tideman. Huwelykswyding. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Ds. Moeton verwacht deze week weder al zijne catechisanten. Ds. Knottenbelt zal zijne catechisaties weder aanvangen 6 September. Ds. Veen is verhinderd a.s. Maandag te cateehiseeren. H.H. Kerkvoogden berichten met dank- zegging de ontvangst van f 2.50, gecol lecteerd den 7den Augustus in de Groote Kerk voor de verlichting van genoemde Kerk. De collecte op 14 Augustus, ten be hoeve van het Godsdienstonderwys heeft lopgebracht f 84.621/». Met dankzegging ontvangen hij Ds. Weiss voor de zending in Suriname van J. en C. f 20.-. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Gwthvan Wijk Jr. Collecte voor Rehoboth. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. P. van Arhel. Heemstede. Nam. 21/2 nre J. ICuylman. Hillegom. Voorm. 91/3 ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C. Ez. Sandpoort. Voorm 10 are, N. de Jager Meerenbroek, Theol. Docts. Spaar ndam. Voorm. 10 nre, T. Hoog. Vel sen Voorm. 10 uur, F. van Gheel Gildemeester, van 's-Gravenhage. Avondmaal, Dankzegging, 's Avonds 71/2 unr Evangelie verkondi ging op de Heide, de Heer Kievit en v. Zweden. Donderdag avonds 81/2 unr, F. van Gheel Gildemeester, Bijbellezing in 't lokaal Voor Chr. Belang. Ymuiden. 's Avonds 6 ure, F. van Gheel Gildemeester Avondmaal. Zandvoort. Voorm. 10 ure, C. Barneveld. Nam. 2 nre, 6'. Barneveld. Volgens de Revue heeft zich bij het rechterlijk onderzoek omtrent het ongeluk met de Zwitsersche stoomboot Montblanc bevestigd, dat er ten opzichte van den directeur Rochat verzwarende omstandigheden aan het licht zijn geko men. Twee dagen vóór de ramp is bij hem aanzegging gedaan, dat er aan den stoomketel scheuringen waren ontdekt, waarin moest worden voorzien. Uit die aanzegging bleek, dat daaromtrent nog denzelfden of uiterlijk den volgenden dag eene schouwing werd vereischt. In plaats van hieraan terstond gevolg te geven, heeft Rochat dit verzuimd. Uit een vroe ger bericht zal men zich herinneren, dat hij, nadat de machinist hem een ongun stig rapport omtrent den ketel had toe gezonden, het stuk daags na de ramp in een gnnstig rapport heeft doen verande ren. Volgens de Revue heeft zich ook dit bij het rechterlijk onderzoek beves tigd en is dit de reden waarom de ma chinist uit de hechtenis is ontslagen. Uit Nischny-Novogorod wordt amb telijk gemeld, dat de cholera aan het af nemen is. Het aantal aangetasten wordt dagelijks minder en dat der sterfgevallen is onbeduidend. De gezondheids-commissie heeft besloten de twee drijvende hospita len en het nieuwe stads-cholera hospitaal te sluiten. Ook het geneeskundige perso neel voor den gezondheidsdienst is groo- tendeels ontslagen. Te St. Peteasbnrg waren negen nieu we gevallen voorgekomen. Dat de cholera te Parijs zon heer- schen wordt door verschillende genees kundigen van naam eenvoudig een ver zinsel genoemd. Toegegeven wordt dat sommige gevallen van dien aard zijn voorgekomen, maar dit heeft eikjaar in de zomertijd plaats. Een der bladen laat zich volgenderwijze nit omtrent het ver spreiden der berichten dienaangaande :Onze uitnemende vijanden bniten onze grenzen hebben de pessimistische berichten gretig opgevangen en ze liefderijk verspreid. Daarin lag de wezenlijke epidemie: eene besmetting der kwaadwilligheid. Bij gelegenheid van de Colum bus- feesten in Spanje had de minister van marine aan geen der vreemde oorlogssche pen den voorrang gegeven, wat tengevolge had, dat een der schepen de leiding moest nemen. Dit deed het Fransche pantserscbip Duqnesellin, doch blijkbaar zeer tegen de bedoeling van het oorlogsschip, datltalië vertegenwoordigde; dit nam stelling met de bedoeling zelf te leiden. Zoodra de Franschman dit bemerkte, wist het door handig manoevreeren dezen toeleg te verij delen, waardoor de Italiaan in de aohter- hoede diende te blijven. Het eigenaardige geval wordt druk besproken. Er wordt beweerd, dat de Spaansche minister het misverstand hier door ontstaan had kunnen voorkomen, als hij eenvoudig bepaald had, dat Italië, als het geboorteland van Columbus den voorrang toekwam. Nn echter de concurrentie in deze was vrijgelaten, had Italië zich behooren te onderwerpen in- plaats van een minder gepast figuur te slaan. De voorgestelde tentoonstelling te Berlijn gaat niet door; de keizer heeft op voorstel van den Heer Caprivi in dezen zin beslist. Volgens aangehechte verklaring in den Reichsanzeiger zijn hierbij geen politieke overwegingen in het spel, terwijl in enkele kringen wordt beweerd, dat de Dnitsche regeering ter wille van Frankrijk van de tentoonstelling afziet. Van andere zyden wordt medegedeeld, dat reeds voor elf jaar op aansporing van Dnitschland, de groote nyverheids- staten zich omtrent het honden van ten toonstellingen onderling zouden verstaan en dat dns de keizerlijke beslissing in deze een gevolg zon zijn van de toen ge- troffen overeenkomst. Over twee jaren is het mandaat i van den Heer Carnot als president van de Fransche republiek afgeloopenhij is dan zeven jaar in die functie werkzaam Er bestaat nn eene party die er tegen opziet, den tegenwoordigen titularis in 1894 opnieuw voor zeven jaar te benoe men, omdat men dan zoowat zon ver krijgen wat bij monarchale instellingen wordt afgekeurd, namelijk dat men eene soort van dynastie zon hebben. Op Carnot heeft men geen aanmerkin gen, maar men vindt zeven jaar al te lang en vier jaar al ruim voldoende. Dan zou wel de constitutie moeten herzien worden, maar dit schijnt men gering te achten, hoewel er toch ook eene uitgebrei de partij bestaat, die van herziening niets wil weten, gedachtig aan al het voorge vallene in deze in den tijd van Boulan- ger. De meeste staten van Europa heb ben hnnne eigenaardige binnenlandsche bezwaren; Rusland de Jodenkwestie, en-' de voortdurende vrees voor nihilisten; Dnitschland de BismarokvreesOostenrijk de immer bestaande moeilijkheden omtrent zyne grenzen; Italië zyn geldnood Tur kije evenzoo finantieele verwikkelingen, die men weet niet waarop ze nit znllen loopenSpanje binnenlandsche onlusten over de verhoogde belastingen Frankryk de dyDamiet-aanslagen en de anarchisten Beigie de Congo-onthullingen met hare gevolgen; Engeland zijne verwisselingen in 't staatsbestuur, veroorzaakt door de groote vraag van den dagIerland Zwe den en Noorwegen den strijd om zelf bestuur voor dit laatste deel van het ryk Denemarken's zuidelijk deel den kamp over het gebrnik van Dnitsch of Deenseh, Alleen Nederland heeft geen bezwaren, als men er van gelieft nit te zonderen den algemeenen financieelen toestand, die eene vermogensbelasting noodig maakte, den politieken toestand, die bij elke be langrijke verkiezing zich verplaatst naar rechts of naar links, de maatschappelijke toestanden der plattelandsbevolking ter wier ondersteuning eene noodwet voor de gemeenten werd gemaakt, de Zuider zeek westie en eenige zaken van onderge schikt belang. Een Russisch arts, de heer Hafkin, die sedert eenige jaren in Pastenr's labo- ratorinm werkzaam is, meent een afdoend inentingsmiddel tegen cholera te hebben ge vonden. De dieren, bij wie hij inspuitin gen met zijn lymphe gedaan heeft, wer den ongevoelig voor den cholera-bacil, die op niet-ingespoten dieren een doode- lyke werking uitoefende. Hij heeft op zichzelven en eenige zijner vrienden de inspuiting toegepast, die alleen iets als een lichten koortsaanval veroorzaakte. Nn denkt hij naar de besmette streken te trekken, om op mime schaal zyne inentingen toe te passen. In het Poolsche stadje Lachmia en in de omliggende dorpen Jeziernica en Loebaccin is een razerny-epidemie uit gebroken. Ongeveer 20 volwasenen en ver scheidene kinderen zyn door een dolle wolf gebeten. Men gebrnikte de gewone huismiddeltjes, die zonder uitwerking ble ven. De dolheid kwam spoedig tot een uitbarsting. Uit vele huizen hoort men het gebrul der arme lieden weerklinken de gebeten kinderen sterven kalm. Tengevolge van de uitstekende voor uitzichten van den oog6t in Rusland heeft de regeeriDgs-graancommissie besloten te adviseeren tot het opheffen van het ver bod van graannitvoer en is dns eerstdaags in deze een besluit te wachten. Aan de Oostenryksche Munt krygt men met het slaan der nieuwe muntsoort handen vol werk, daar, volgens eene be rekening van de Neue Freie Presse, 27.300.000 goudstukken en 1820millioen zilvereD, nikkel en bronzen stukken ge slagen zullen worden. Hoe de Munt die enorme hoeveelheid met het begin van het volgende jaar, wanneer het nieuwe geld in omloop wordt gebracht, zal kan nen afleveren, schynt velen een raadsel. Den len Jnni 1890 bevonden zich in de gevangenissen der Vereenigde Sta ten 84.324 boosdoeners. 7356 van hen stonden onder aanklacht van moord en doodslag; 6958 waren mannen en 398 vrouwen, 4425 blanken, 2739 Negers

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1