94 Chineezen, 1 Japanner, 92 Indianen of Roodhuiden. De Noordbrabantache zoutsmokke- laare beginnen reeda in te zien, dat eer lang, met de verlaging van den zout-ak- eijns, voor hen de goede tijd voorbij ia. Verschillende gezinnen tuaachen Breda en Roozendaal, die van smokkelarij leven, zul len zich nn waarschijnlijk met der woon naar België begeven, waar zij zich znllen toeleggen op het smokkelen van tabak, waaraan nog wel wat schijnt te verdienen, omdat op dit artikel door België nog al veel geheven wordt. Nu reeds komt men terng van het schrikbeeld, dat het Merwedekanaal alle scheepvaart op de Vecht zou benadeelen te meer daar het nn gebleken is, dat ge durende de laatste week nog tweehonderd en tien schepen de Vechtbrug te Neder- horst den Berg passeerden. Volgens de Tijd bestaat het voor nemen, binnen kort te Utrecht eene ver gadering te beleggen, om te protesteeren tegen de lage invoerrechten, die in ons land geheven worden. De leden dier ver gadering zullen allen zijn afgevaardigden van Kamers van koophandel en van Ver- eenigingen tot bevordering der nijverheid. HAARLEM, 19 Augustus 1892. Wij zijn altijd van meening geweest en door de ervaring in die meening ver sterkt, dat het van het grootste gewicht is, aan kinderen, vóór en tijdens het pia no- en viool-onderwijs, onderricht in den zang te laten geven. Zooals van zelf spreekt krijgen de kleinen, door het bijwonen van de zanglessen, kennis van het notenschrift en van de verschiilende toonschalen; een goed inzicht in de bestaande maatsoorten en de indeeling der noten het grootste struikelblok bij de beoefening van een in strument en bovendien begrip en smaak voor eene goede, duidelijke voordracht. Kin deren, die zangonderwijs ontvangen, zijn daardoor eene groote schrede voor bij hen, die zonder eenige kennis van de beginse len der muziek voor de piano gezet wor den of de viool in handen moeten nemen. Voor een belangrijk deel zijn de moeie- lijkheden overwonnen, die het aanvangs onderwijs op genoemde instrumenten maar al te dikwijls maken tot eene marteling voor onderwijzer en leerling beiden en bij den laatste menigmaal den Inst tot studie en den sluimerenden aanleg dooden of een gevoeligen slag toebrengen. Deze overweging, gevoegd bij de groote waarde, welke wij hechten aan eene mooie, ontwikkelde stemaan het onschatbare genot, dat de bezitter ervan bij de verdere beoefening van de vocalemuziek er het geheele leven door van kan hebben, geven ons aanleiding, onze belangstellende lezers met aandrang te wijzen op de inrichting voor Koorzang, welke door de gezusters Landré alhier met September a.e. zal wor den geopend. Een ernstig nadenken over de vraag of wij onze kinderen, die meestal in het bezit zijn van goede stemmen eene heerlijke gave van de natuur, die sleehts op ontwikkeling wacht zangonderwijs mogen onthouden, dringe zich hierbij aan ieder op. Uit het prospectus, dat reeds verzon den en op aanvrage verkrijgbaar is, blijkt het voornemen der dames Landiè, met kinderen (meisjes en jongens) die den leeftijd van zeven jaar bereikt hebben te willen aavangen, verder beoogen zij eene indeeling in klassen naar leeftijd en vor deringen. Eenmaal 'sjaars heeft er eene uitvoering door de leerlingen plaats, waar toe ouders of verzorgers worden nitgenoo- digl. Het schoolgeld per leerling bedraagt per drie-maanden vijf gulden. Wij hopen, dat de inrichting van de dames Laudié, wier erkende bekwaamhe den op het gebied van den zang waar borgen zijn voor de degelijkheid van het onderwijs, naast de bestaande inrichtingen van dezen aard, tot bloei moge geraken, ten nutte van de kinderen, welke er on derwijs zullen ontvangen, en tot meer dere ontwikkeling van de zangkunst te dezer stede in het algemeen. Naar wij vernemen zal de Konink lijke liedertafel Zang en Vriendschap de muziekuitvoering van het Stedelijk-Mu ziekkorps, des avonds bij gelegenheid van den verjaardag der koningin in den Hout te geven, afwisselen met eenige zangstuk ken. Begeleid door koperen-blaasinstru menten zullen o. a. gezongen worden Hollands Glorie van Rich. Hol en het Vlaggelied van Joh. Verhulst. Door wijlen Mjuffrouw M. J. Crommelin is o. a, aan het fonds ter aan moediging en ondersteuning van gewapen- den dienst in de Nederlanden vermaakt eene som van f 6000.vrij van suc cessierecht. Naar men ons mededeelt zijn voor de betrekking van directeur van de Ven nootschap tot exploitatie van „Staalwa- terbronnen" drie en tachtig sollicitanten op gekomen en kan de benoeming spoedig te gemoet gezien worden. De machines en verdere materieel,zijn uit Duitschland aan gekomen. Eene tweede storting in het na jaar acht men voorloopig voldoende om op den vroeger bepaalden voet de zaak te kunnen exploiteeren. Een ernstige klacht betreffende onzen verslaggever der kermisvermakelijkheden werd tot de redactie gericht door een aardig dienstmeisje, dat een der sluitings voorstellingen in de Sociëteit Vereeniging had bijgewoond. Daar had me die verslaggever beweerd, dat de voorstelling te half twaalf gtëindigd was, en dat had natuurlijk mevrouw ge lezen. Maar die verslaggever had 't niet goed gezegd't was pas tusschen half één en één uur afgeloopen en ze had per missie om te blijven tot het uit was, maar mevrouw had gezegd: Hier staat het; 't was half twaalf. Eu zij bedankte er wel voor om standjes voor niemendal van d'er mevrouw te krijgen, enz. enz. enz. en of daar niets aan gedaan kon worden. Na voldoend onderzoek in loco is ons gebleken, dat de waarheid alweer in 't midden lag; beide avonden, wbs precies te twaalf uur de gezellige voorstelling geëindigd. Als mevrouw nu wil bekennen dat zij het arme, verongelijkte meisje dus slechts een half standje had behooren te geven en het meisje dat zij een half standje verdiend had, dan zullen wij onzen verslaggever ver zoeken, voortaan precies de tijden op te nemen en als dan alle partijen tevreden zijn, rekenen wij het werkelijk tragische geval tot de geschiedenis. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben rici de volgende personen voor werk aangemeld: 40 voor werkvrouw. 6 voor waschvrouw. 1 voor waschvrouw van gordijneo. 1 voor nachtwaakster. 1 voor noodhulp. 23 voor schoonmaakster. 16 voor naaister. 1 voor costuumnaaister. 1 voor naaiwerk pan huis. 2 voor verstelwerk. 2 voor wasch aan huis. 2 voor huishoudster. 1 voor strijkster. 1 voor kookster. 1 voor mangelwerk. 1 voor dagmeisje. 6 voor oppasser. 11 voor loopwerk. 3 voor sjouwerman. 2 voor schilder. 1 voor stoelenmatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor zinkwerker. 1 voor goudsmid. 2 voor koetsier. 1 voor portier. 1 voor boekdrukker. 3 voor breiwerk. 3 voor bakkersknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor bloemistknecht. 1 voor schrijfwerk. 3 voor winkelbediende. 6 voor pakhuisknecht. 2 voor schoenmaker. 1 voor kleermaker. 5 voor kantoorlooper. 1 voor kantoorwerk. 1 voor colportage. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand: aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. VEEMARKT. 17 Augustus 1892. Aangevoerd 5 Koeien 5 Vaarzen 22 N. Kalveren 36 Schapen 34 Lammeren Prijs 170.— 85.— 6.- 12.— 6.— f 200.- 110.- 10.- 16.- Naar wij van volkomen vertrouw bare zijde vernemeD, heeft het Harer Ma jesteit de Koningin Regentes behaagd, eene uitnoodiging door den Gemeenteraad tot Hoogstdezelve gericht aan te nemen. De gemeente Haarlem zal dus in de eerste helft der maand September (doch na den vierden dier maand) de eer genieten van een voormiddagbezoek van Hare Majesteit de Koningin Regentes en van hare Majes teit de Koningin. Heden is door B.en W. aanbesteed het ken van eene brug met gemetselde land- hoofden en overwelving en vleugelmuren over den Schotersingel ter vervanging van de bestaande Kennemerbrug. Ingekomen 14 biljetten. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver B. Znithof alhier voor f 18990. Het verslag van Commissarissen der Vereeniging Nederlands Mettray, heden verschenen, bevat de volgende bijzonder heden Vooreerst het verblijdende bericht, dat het H. M. de Koningin-Regentes heeft mogen behagen den haar aangeboden ti tel van Beschermvrouw te aanvaarden. Wat den Staat der Afdeelingen betreft, 13 gingen achteruit, 10 bleven wat zij waren, en 11 kwamen vooruit. Een en ander had ten gevolge, dat het bedrag der contributiën met f 94.04 vooruitging. Uit de bnssen werd opgezameld140.425. Onder de nieuwe inkomsten wordt ver meld 362.50 als Rijks subsidie voor de school. De betrekkelijk gunstige toestand der geldmiddelen was te waardeeren, vooral ook met het oog op de hooge prijzen der eerste levensbehoeften. Het getal verpleegden bedroeg op het eind van 1892 148. Het bedrag der jeugdige bevolking was zeer goed. De rapporten der oudkweekelingen luidden over het algemeen gunstig. De re kening en verantwoording betrtffende het stichtingafonds sluit met een voordeelig saldo groot f 751.89, die van Commissa rissen der Vereeniging met een van ƒ23,32, bij eene ontvangst van 37117,51s. Aan contributiën werd ontvangen een bedrag van ƒ8860 55. Het Bestunr der AfdeeÜDg Haarlem bestaat uit- de Heeren J. H. Stoel Azn., Voorzitter. P. Dyserinck, Penningmeester. Mr. A. J. Heshuijsen, Secretaris. S. R. A. van der Meulen. J. C. Gerlings. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 12 Aug. H. Robin en A. M. Houtman. 13 Aug. J. M. M. van Leuven en C. M. Buijs. C. M. Bergendahl en C. A. Pijsel. 17 Aug. H. R. W&tzema en M. Kneijnsberg. W. L. Koelewijn en E. P. W. Koper. J.J. Becker en C. M. van der Putten. J. A. G.van der Steur en E. van der Laan. W.J. Brandt en P. Haezekamp. 18 Aug. J. A.vanOvereem en Jvan der Velden.G. B. Salm en JE. Kat. GETROUWD. 17 Aug. P. W. van der Horst en J. M.de Pree. GJvan Dam en JAStaphorst. J. H. van der Bijl en 3Ott. G. H. Huijbens en A. Slotenmaker J. de Puijt en T. Smelik. C. van Niel en J. Gra?. S. de Jong en J. Rudolpbus. P. van Diest en A Brasser. P. Vreeken cnN.Fiege. H. J. Groeneveld en C. Boeré. P. Kluit en J. Heilo. J. Moerkerk en J. M. van den Berg. 18 Aug. J. W. van der Steur en J. J. Quintus.C. M. Beutler en VV. C. Bremer. GEBOORTEN. 10 Aug. G. A. Zuidema geb. Ribbe d. 11 Aug. M. Hos geb, Huizinga z. M. Bouw meester geb. Buurman z. A. C. Nelissen geb. van Staveren d. 12 Aug. J. Bruseker geb. Schaar z. A. Bogaart geb. Postma z.H. Bolkerts geb. Weerts d. H. Oerlemans geb. Klooster z. 13 Aug. O. van der Werifgeb Brussel d. A. S. Smit geb. Müllerd.— A.M Louwerensgeb de Graaft' d. B. Dijkstra geb. Hoomaus d. A. Dirks geb. van Toor z. J. IJ. van Hamburg geb. de Vries d. 14 Aug. L. L. ter Haar Romer.y geb. van Maasdijk d. 15 Aug. E. Heintzberger geb. van der Ploeg z. H. Visser geb. Bakker d. G. van der Poel geb. Vollenga z. H. A. Bieler geb. Perforsd. J. Hageboud geb. Kienjet d.— W. Jacobs geb. Zuithof d. T. A. Veldkamp geb. Borg- steinz. C. M Sligtinggeb. Wijkhuizend. 16 Aug. P. T. T. van der Laan geb. Snitzelaar z. C. J. Nijssen geb. Carbo z. H. Leenart geb. van Ommen d. M. P. Je re geb. van der Linden d. I. van Til geb. de Wit d. M. C. Spierenburg geb. Uittenhout z. 17 Aug. A. de Vries geb. Renout d. M. de Leeuw geb. Nituweboer d. G. B, Slebos geb. Bralerman z. S. C Bijster geb. Hendriks d. J. de Maaker geb. de Jager z.(levenl.) 18 Aug. G. Elfrink geb. Elberts z. B. vander Laan de Vries geb. Bannink z. OVERLEDEN. 10 Aug. W. K. J. van der Laar 4 m. z. de Witstraat. II Aug. A. C. de la Haije 75 j. Jansstraa'. G. Zonneveld 2 m. z. Brouwer straat. J. P. Bos20 j. Kinderhuisstraat. A. B. Balabréga 16 m. z. L. Begijnenstraat. -12 Aug. H. J. C. de Weeger 15 dg. z. Teylers- hofjestraai. E. M. Miezenbeek 8 j.d.Patiën- tiestraat. 13 Aug. M. Bouman 60 j. KI. Hei ligland. 14 Aug. P. Essenius 74 j. Hage- straat. HIer Poorten 2 jzTulpcnslraat. 15 Aug. S. Blesgraaf 61 j. Spaarnwou- derstraat. H J. Bakker 5 m.z. Bakkerstraat. 16 Aug. J. Leertouwer 68 j. L. Molenstec-g. 18 Aug. M. Colpaers geb. Brölich 76 j Hageslraat KAASMARKT van 17 Augustus 1892. Aang. en verk. 71 stapels, uitmakend 9024 kazen, wegende 17022 kilogrammen Hoogste prijs per 50 kilogr. f 28 50 Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags), van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een duimstok. - Eene kip. Eenspie- gel, sleutel, passer en potlood. Een gou den oorbelletje. Een kinderschoentje. Twee manshemden.-Een fantasie-arm band. Een rijtuigmoer. Een tabaks doos. Een handwagen. Eeb pakje met vuil wasebgoed. Een witte tulen mats. Een tascbje. Een dames-boe zelaar. Een fantasie-broche. Een por- temonnaie waarin eenig geld en eene fan tasie-broche. Eene ledige portemon- naie. Eene mand waarin een hoofdstel, paardenleidsels, en een stuk koiliebaal. Een pakje gedroogde moe. Een vrouwen omslagdoek. Een ijzeren beeldje eeDer schiettent. Een duimstok. Een R.K. kerkboek. Een pakje inhoudende een dasje en een ceintuur. Een nikkelen horloge ketting. Een gehaakt mantel tje. Zeven sleutels. Eene breikous. Eene ledige houten kist. Eenige sleu tels. Terug te bekomen bij A. Drijer, Ge dempte Raamgracht no. 50, eene kleine portemonnaie met eenig geld. Idem bij E. C. Dietzkens, Gedempte Voldersgracht no. 1, een gouden medaillon. Idem bij G. J. Bute, Witte Heerensteeg no. 27, eene matrozen-jas. Idem bij vronw Ter poorten, Baljuwslaan no. 26, een bloed koralen kettinktje met sluiting. Idem bij M. Boerlage, Twijndersiaan no. 33, een wandelstok. Idem bij J. A. G. van den Bergb, Gedempte Voldersgraoht no. 37 rood eene portemonnaie waarin eenig geld en een lombardbriefje. Idem bij Wed, Habes, Lange Annestraat no. 34 eene por temonnaie met eenig geld. Idem bij de boekhandelaars Gebrs. van Cittert, Spek- straat na. 14, een lorgnet (in hun winkel achtergelaten). Idem bij den Opzichter over de Gemeente-Reiniging, Harmenjans- weg, een zilveren theelepeltje (gevonden in de opgehaalde vuilnisstoffen.) In één der tramwaggons aohtergelaten Een zilveren vingerhoed. Eenig haak werk. Een paar handschoenen. TWEE EN DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zondag 21 Aug. des namid dags van 21/24 uur dcor het Gemeentelijk I Muziekkorps onder directie van den Luite nand-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. MarscheKönig. 2Ouverture Le Barbier de Syville.Rorsini. 3Herzeblatlcheu TyroliennePaust. 4. Ballet 1' Opéra Gustave III..Auber. 5. Ouverture Raymond, on Ie secret de Ia reiueThomas. 6. Royal Manuel Valse...Scarrl, 7. Potpourri de l'operette Madame AogotLeeocq. Buiten-societeit „TROU MOET BLYCKEN". CONCERT op Zondag 21 Augustus 1892 dea avonds ten 8 uur, te geven doorliet Stedetijk mu ziekkorps onder directie van deu Luit. Kapel meester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Parade Marsch Wiepreeht. 2. Ouverture naar het treurspel van Racine TkéutreMassenet. Geïnstrumenteerd door Krieus. 3. La Béuédicbtion des Poignards Scène druraatique de l'opera Les tlngenotsMeyerbeer. 4. Royal Manuel ValseScarvl. 5. Grosse Fantaisie aus der Oper TanuhauserW agner. 6. Ouverture TancredRo^siui. 7. Grande Fantaisie sur des motifs de Fopéra l'AfricaiueMeyerbeer. 8. a. Le Colibri. Polka voor Pi- coio SoloSenuelich. b. WiegeliedBrahms. c. Schmeichel Katzchen, Salon- stiickEilenberg. 9. Zweite Uugarische Rbapsodie..Lisrt. Geïnstrumenteerd door Krieus ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier 1 Dinsdag 23 Augustus 1892, des namiddags vr 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium eu FugaMeudolssohn. 2. Souate No. 3J. S. Bacil. a. Andante. b. Adagio. c. Vivace. 3. Concert fantasieA. Hesse. 4AdagioBeethoï en. 5Finale

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2