ÏÏAARLEMSCH VEEMARKT. Eerste Blad. No. 69. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 31 Augustus 1892. N ieu wsbericbten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDIN8 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent —,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Burgemeester en Wethouders van HAAR LEM brengen ter kennis, dat de weke- lijkscbe VEEMARKT op Woens dag 7 September e. k. in plaats van op de Oude Groenmarkt, zal worden gehouden op de Gedempte Oude Gracht, tusechen het Verwulft en de stoofsteeg. Haarlem, 26 Angustns 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. IORDENS. De Secretaris, A. A. LAND. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken, op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De Erven Loosjes, te Haarlem. KtlHNE, De nieuwe Geneesk. Afl. I... .45 COENEN Jr., FRANS Verveling, geb. 2.25. Artis, Kijkjes in den Dierentuin door Dr. J. E. Romboata, geïll. door Wilm Steelink All. 1 2 Kompl. in 12 Afl. a. .30 KOETSVELD, C. E. VAN, De Gelijke nissen van het Evangelie, nieuwe uit gave geb. f 3.75 ing3. Geïllustreerde Novellen-bibliotheek No. 8 prijs per nummer.10 CHARLES DIÜKEN'S Volledige Wer ken Afl. 1. Kompleet in 112 Afleve ringen a.30 Bont Gewoel. Een bundel Proza en Poëzie bijeengebracht door J. A. Holtrop Afl. 1. kompleet in 6 Afleveringen a.32' ANDRIESEN, P. J. Een Engelsche Jon gen op een Hollandsche School, 3e druk geb1.40. SUDERMANN, Jolande's Bruiloft1.25. JONG Jzn, S. DE, Hulp-acte, schrift. Werkz. gevolgd door eenige mondei. Veral. v. d. Ex. gch. in April'92 voor de acte vbu Onderw. en Onderwijzeres.50 Buitenlandsche nieuw verschenen werken Universum, Illustrirte Familien-Zeitschrift Heft 1—.35 (Alle 14 Tage erscheint ein Heft.) ROMANES, GEORGE JOHN, Darwin und nach Darwin Bud I5.85. Adam van Vianen, Modelies artificiels de divers Vaisseaux d'Argeüt etc25. FONTENÉ, L'Hyperespace2.75. EDWARDS, M. BETHAM, Two Aunts and a Nephew 1 vol1.— Q, I said three Ships, etc. 1 volf 1. Alle bovenstaande boeken verkrijgbaar by de erven Loosjes, Gred. Oude Gracht. Vrijdag ochtend is te Rotterdam uit Hamburg aangekomen het stoomschip Jason met twee cboleralijders aan boord, waarvan een was overleden. Strenge maat regelen zijn te Rotterdam genomen tegen besmetting over zee. De Berlijnsche hoogleeraar Koch heeft Hamburg bezocht met het oog op de heer- schende ziekte. Hij verklaarde de meening te zijn toegedaan, dat de ziekte van Rus land was ingevoerd. De geneesheeren meenden wanneer het weer wat koeler werd, de epidemie zou ophouden. Te Ham burg heeft zich dit vermoeden eohter niet bevestigd. Te Antwerpen is, naar verzekerd wordt, de ziekte binnengebracht door het stoom schip Saint Paul, uit Spaansehe havens komende. Opgegeven was, dat het schip Spaansehe wijnen en erts aan boord had, maar bij onderzoek bleek, dat er ook zes tien balen lompen aan boord waren. Ter wijl men doende was met de vijf zieken werd het schip gelost en raakten de lom pen zoek, zonder dat iemand weet waar ze gebleven zijn. Wist men dit, dan ware er waarschgnlgk nog veel kwaads te voor komen, omdat daarin bijna zeker het kwaad school. Nu maakt men er het havenbe stuur een verwijt van, dat men niet al wat aan boord was verbrandde of ontsmette. Thans zon een lazareth ingericht worden waar vierhonderd vijftig zieken verpleegd worden. Er zonden zijn vijf geneesheeren twee adjuncten, vgf inwonende geneeshee ren en drie inwonende apothekers, dooh men is hiervan teruggekomen. In het al gemeen wordt het noodige verrieht om de ziekte binnen zekere grenzen te hon den. Te Hamburg maakt de cholera be- trekkelijk snelle vorderingen, vooral in het stadsgedeelte aan de haven. Er wordt van daar bericht, dat de ge- zondheidspolitie aldaar zeer gebrekkig is en de inrichtingen voor zieken geheel on voldoende bij epidemie. Hamburg heeft ongeveer een half mil- lioen inwoners, toch zijn er maar elf zie kenwagens, een getal veel te klein in de gegeven omstandigheden, aangezien de zieken en de dooden nu wel zes nren in de woningen moeten blijven zonder ver voerd te kunnen worden. De Nederland- sche regeering heeft de noudige maatre gelen genomen tegen schepen en loodsen uit havens die besmet kunnen geacht worden. De laatste, die uit Vliseingen komen, worden te Vlissingen gedesinfec teerd. De minister van oorlog, heeft naar aanlei ding van de aankondiging waaruit blijktdat de cholera, met verschijnselen van Azia tische cholera, is voorgekomen te Ham burg en te Antwerpen, bepaald dat, tot nader order, aan militairen van de land macht geen verlof zal worden verleend naar genoemde steden of andere gemeen ten, die bij aankondiging in de Nederland- sche Staatscourantwegens Aziatische cholera besmet zijn verklaard, noch naar plaatsen, welke op een afstand van min der daq_ 13" kilometer van eene aldus be smet verklaarde gemeente verwijderd zijn. Ook aan onze Zuidelij ke grenzen zij ii maat regelengenomen tegen het invoeren der cho lera. Van rgkswegeis een geneeskundige ge plaatst bij de douane. Het stoomschip Jason, te Rotterdam in quarantine, wordt ontsmet. De gemeen schap tnssohen het schip en den wal is zoo geregeld, dat niets van het schip den wal kon bereiken. Vier der zieken aan boord zijn hersteld. De Trans-Atlantische stoomvaartmaat schappijen hebben aan hunne agenten de order gezonden met het oog op de ziekte geen landverhuizers als passagiers aan te nemen. Te Luik was naar aanleiding van de dreigende ziekte verboden schelpdieren te verkoopen, iets waaraan de mosselver koopsters een sterk vertegenwoordigd gil de. zich ten zeerste ergerden. Ongeaoht het verbod trachtten zij hunne wagens uit een in het kanaal liggende schuit te vullen, wat door een politieman werd belet. De vrouwen, hiermee niet tevredeD, gooiden eenvoudig den ageDt te water, waaruit hij door eenige voorbijgangers werd gered. Eenige der fnriën werden gearresteerd, doch aan het handhaven van het verbod is ook krachtig de hand gehouden. In de correctione8le strafgevangenis te Ronaan is voor de tweede maal in deze maand Augustus oproer onder de gevan genen uitgebroken. Er waren barricades opgeworpen, brand gesticht en gevechten geleverd met troepenDit tweede oproer was een gevolg van het eerste er waren eenige gevangenen, die bezwaar maakten om thans weer mee te doen, zij hadden het hard te verantwoorden. Met het weldadigheidsfeest ten be hoeve der Russen en der gebreklijdenden te St. Gervais heeft de Commissie te Pa rijs niet veel succes gehad; integendeel, het is geheel mislukt. In waarheid moet het er niet heel netjes zijn toegegaan, zóó zelfs, dat de regeering niet heeft wil len toestaan het verzoek om het feest tot 28 Angnstus te doen voortduren. De Pa- rijsche bladen, die anders op ditpnntzoo heel kieskeurig niet zijn, erkennen, dat het feest in de verste verte niet aan het doel beantwoordde. Men verneemt nog, dat de onkosten voor het feest lang niet gedekt zijn, dat er honderd duizend francs te kort is, en dit wel, niettegenstaande de Figaro met ophef verklaarde, dat een millioen voor de Rnssen moest bijeenkomen. Stelt men hiertegenover, dat de antisemiet Drn- mont zeven en twintig duizend francs ont ving tengevolge van eene inschrijving, open gesteld in zgn blad tot hetzelfde doel, dan mag die uitslag zeker wel schitterend heeten in vergelijking met het eerstge noemde, van alle kanten opgezweepte, feest. De Parijsche huurkoetsiers hadden het werk gestaakt, maar het na een paar da gen weer opgevat. De huurkoetsier moet aan de eigenares der rytnigen, eene maatschappij, per dag een vaste som uitkeerenwat hij meer ontvangt is zijn eigendom. Die vaste som kwam hun te hoog voor en misschien was het dit ook wei. Toen de maatsohap- pij niets wilde laten vallen, staking, en hervatting met het voornitzicht van her haling ter gelegener tijd. Nu is voorge steld, dat van gemeentewege een huur- rijtuigdienst worde ingericht, doch de con- tröle, nn al zoo lastig voor de hierin ge routineerde maatschappij, zal altijd een be letsel blijven. Intusschen is dit voorstel eene nieuwe bijdrage voor hen die van gemeentewege alles of zoo weinig mogelijk wensohen. Nu oordeelt menDe gemeente exploi teert waterleiding, verliohting, onderwijs; waarom ook niet het publiek vervoer binnen hare limieten. Redeneert men ver der, waarom dan ook geen broodfabrie ken of slachterijen, ja zelfs, waarom geen huur- en verhuurkantoor van dienstboden of den verkoop van mosterd ten dienste van 't publiek welzijn. De grens, waar gemeentezorg eindigt en 't particulier ini tiatief een aanvang neemt, is moeielijk te bepalen, dooh als men de leer is toe gedaan, alles waardoor stilstand in den gewonen loop van zaken kan ontstaan aan de zorg der gemeentebesturen over te laten, dan is de grens eenvoudig niet aan te geven, terwijl verder overdrijving doodend zon zijn voor de particuliere belangen, die toch ook behartigd dienen te worden. Van de honderd vijftig mijnwer kers, door de instorting van een mijn schacht te Bridgend, Engeland, bedolven, zijn er zeven en veertig levend boven gebracht. Een kunsthandelaar te Antwerpen is tot eene gevangenisstraf van zestien maanden veroordeeld, wegens het drijven van eenen handel in „valsche meester werken", inzonderheid met kopieën en andere namaaksels van Hollandsche wer ken. België past nu ook op de van bniten af komende vreemdelingen, behalve op personen en goederen nit Engeland, maar daar zal nu ook wel spoedig een eind aan komen. Bijzonder heeft de Noorweegsche stad Christiania zich voorbereid. De stad is verdeeld in afdeelingen van duizend hui zen en deze weer in onderdietrioten. Al le tien dagen worden de huizen schoon- Tot heden was men van meening dat het besproeien der straten nuttig en noo- dig wasProfessor Koch veroordeelt het omdat dit de voortplanting der microben bevordert. Den 31 Angnstns 1S80 werd het Koninklijke hnis eene prinses geboren, Wilhelmina, Helena, Panline, Maria, doch ter van Z. M. Willem III en H. M. Adelheid, Emma, Wilhelmina, Theresia, geboren Prinses van Waldeck en Pyr- mont. Ons eenmaal bloeiend Koninklijk hnis, dat by de abdicatie van koning Willem I in 1840 vier geslachten telde, was her haald door den doodsengel bezocht, tot de laatste vertegenwoordiger van het huis Oranje Nassau óók door den onverbid- deiyken dood werd weggemaaid en hier door het mannelgk oir ia de rechte lyn was uitgestorven. Toen richtten zich aller blikken tot het Koningskind, door de Grondwet aange wezen om te regeeren als Neêrlands Ko ningin, voorloopig onder Voogdij van H. M. de Koningin-Weduwe en een Raad van Voogdy. Woensdag 31 Augustus bereikt de jonge Koningin den twaalfjarigen leeftgd. Wat heeft de natie gedurende de twaalf jaren met belangstelling kennis genomen van alles, wat de opvoeding, de ontwikke ling van de lief opwassende Vorstin betreft; hoe heeft men zich verheugd in de meer en meer ontluikende gaven van verstand en hart, onder de nooit genoeg te waardeeren leiding van Hare voortreffeiyke Moeder. Wat stille beden voor het lieve Kind stegen op tot daar vanwaar de Hoogste Macht het menscheiyk lot regelt, hoe me nig dankgebed voor Haar, wier leven voor het Vaderland zoo dierbaar is; voor de eenig overgeblevene van het Oranjehuis, rees gedurende dit tgdsverloop menige dank, getuigende van stille waardeering en hoop voor hetgeen het Vaderland in haar restte. Het Nederlandsohe Volk viert Haren ge boortedag mede. Het verheugt zich in Haar vreugdenog onbewust van de zorgen van rgpere leeftgd, met de hooge verplichtingen die eenmaal op Haar zullen rusten, blgve Haar kinderlgk hart noglanggespaard voor de Noordewinden des levens en doe haar in lateren leeftgd met vreugde en erken ning terugzien op Haar kinderjaren, toen de liefde en de aanhankelgkheid van het Nederlandsche Volk Haar eene zonnige jengd bereidde. Moge zoo Koningin en Natie samen werken tot het immer heohter worden van den band tusschen Oranje en Neder land, hierin het voetspoor drukkende van onze Oranjevorsten, van onze vaderen, die in en door elkaar het kleine Neder land groot maakten in tgden van voor spoed en elkander hou en tronw bleven in donkere tgden. Zóó was het verleden, zoe blgve het ook in de toekomst. Wat ook verandere, wat ook verkeere, Oranje en Nederland en Nederland en Oranje, zg blgven onafscheidelgk.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1