HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. 1 No. 70. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 3 September 1892. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG 4 Sept. 1892. Nederd. Herv. Kerk. N ieu wsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandsnr —,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Ad verten tie van I tot 5 regels 85 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- an Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Collecte voor noodlijdende kerken en personen in alle kerken, behalve Kinder- kerk en namiddagbeurt. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Sioaan. Nam. 2 ure, Swaan. Doopabediening. 'e Avonds 6 nre, Hoog. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, L. Zegers, van Heemstede. (Voor Moeton). Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Faber, Godsdienstonderwijzer. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Sedeyn, Pasteur a Bois-le-Duc. Gereformeerde Kerk. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. j Ridderstraat Voorm. 10 ure, 'sAv. 6 ure, Langhout. Lnthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Br. J. Jf'. Pont, Pred. te Schiedam. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Hesta. Remoustrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. s Av. 8 ure, Afscheidswoord van den naar Indië vertrekkenden zendeling Joh. van der Steur. Ds. Knottenbelt herinnert, dat zijne latechisatiën deze week weder hervat vorden, en dat hij des Maandags morgens veder te spreken is in zijn wijklokaal, lehachelstraat 25. Ds. Craandijk hoopt zijne catechisatiën tlaandag 5 en Dinsdag 6 September te teginnen, die van Woensdag worden uit en aard der zaak eene week uitgesteld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Gerth van Wijk. Pred. te 's V Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, P. van der Veen, Ev. Luth. Pred. te Amsterdam. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Bloemendaal. Voorm 10 ure, J. B. van Ar kei. Voorbereiding. Heemstede. Voorm. 10 ure J. Kuglman. Hillegom Voorm. 9 Va ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C. 1 Nam. 1 ure Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. B. du Bug, Candidaat. Spaarndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 uur, H. Waardenburg Collecte voor kerk en Doopsbediening. 's Avonds 71/2 uur Evangelie verkondi ging op de Heide, zaal van den Heer Veldman, de Heer v. Zweden. Donderdag avonds 81/2 nor, K. Waar denburg. Bijbellezing in 't lokaal voor Chr. Zandvoort. Voorm. 10 ure, H, Aris, Candidaat te Amsterdam. Nam. 2 ure, geen dienst. Te Chicago begint men reede nu bezwaren te maken met betrekking tot het vervoer der tentoonstellingbezoekere in het volgende jaar. Men schat het getal bezoekers op min stens honderduizend per dag en neemt bierbij tot grondslag de tentoonstelling te Philadelphia en te Parijs. Met de te genwoordige middelen van vervoer zou men eiken dag voor veertigduizend perso nen plaats en tijd te kort komen. Het zal dus ook hier zaak zijn, te rekenen op de bekende Amerikaansche voortvarendheid, die misschien tegen dien tijd de vervoerkrachten zou kunnen ver dubbelen. Op het vredes-congres te Berlijn is weer een overzioht gegeven van de vor deringen, welke het vredes-denkbeeld ge maakt heeft en, misschien wel wat al te veel buiten den waard gerekend, was men zeer tevreden. De Voorzitter moohte nu al meenen, dat er al veel gewonnen zou zijn, als de boer en de werkman zich te gen den oorlog verklaarden, maar men vergete niet den machtigen factor van den oorlog, liet kapitaal. De oude me vrouw Rotschild, de weduwe van den grondvester van deze geldfamilie, moet eens gezegd hebbenIk zal mijnen jon gens zeggen, dat zij geen geld geven aan vorsten, die oorlog willen hebben. Dit woord van de eenvoudige vrouw, want 1 dit was zij, teekende toen, tachtig jaar den toestand en doet dit nog. Ten spijt van de internationale vredes congressen hooren wij gestadig oorlogs alarm en doorloopt eene trilling, als van wapengekletter en kanongedonder, tel kens de atmospheer en by elk internati onaal conflict, hoe gering ook, schijnt het of er geen vredesbond bestaat, ja zelfs of men er genoegen in schept de kwes- tienze punten zóó pessimistiesch in te zien, dat men tot de conclusie zou moe ten komen, dat nu toch wel half Euro pa zich wapenen moet, omdat er b. v. b. een Duitscher op de Fransche grene is doodgeschoten of andersom, of omdat aan een oorlogsschips-vlag geen genoegzame eer is bewezen, of om de eene of andere kleinheid, die een gewoon mensch, och, zoo min voorkomen. En dan nog wel: Als de boeren en de arbeiders maar eerst gewonnen waren. Wat zijn we daar nog ver af! Men denke hier eens eerst aan de boerenarbeiders in de Haarlemmermeer, hoe liefdergk zij gestemd zyn tegenover hunne Belgische broeder-arbeiders omdat die evengoed werken, tegen minder loon, of aan den strijd tusschen de FranBche en Belgische mynwerkers te Lens en Liévin. In theorie mogen de arbeiders den oor log verfoeien, in de praktyk, waar de buitenlandsche broeder zijne eischen lager stelt, is by niet de laatste om den vreem de het zuur verdiende brood te misgunnen, niet alleen, maar hem ook al de onaan genaamheden, een oorlog in het klein, aan te doen, die allerminst passen tegeno ver mannen die met hen dit gemeen heb ben, dat zy den moeilyken stryd om 't bestaan strijden. Och, och, wat moet er nog veel gebeuren eer alle zwaarden om gesmeed zyn in ploegijzers en alle kanonnen in kerkklokken. Doch, men blijve aan de komst van dien gouden tijd gelooven, en het vredes-denkbeeld aanwakkeren en en dit is eigenlijk het eerste punt op de agenda, algemeene menschenliefde be vorderen, zelfs met de hulp van een krach- tigen Vredebond, bestaande uit de edelsten en de besten der wereld gemeenschap. Doch men beginne met den vrede, de verdraagzaamheid, de onderlinge liefde aan te kweeken in het huisgezin, in ei gen omgeving, door, zonder blind te zyn voor het verkeerde, het goede te waar- deeren en zich te wachten voor de ge vaarlijke klip genaamd, onverschilligheid. De laatste werkstakingen in Denemar ken 't bericht is ook alweer opge diept uit een congres heeft den Deen- sche arbeiders niet minder dan zeshon derd duizend kronen, dat is bijna drie honderd negen en zestig dnizend gulden gekost. Commentaar overbodig. Groote omzichtigheid werd dan ook het was in 't arbeiders congres te Malmoë aanbe volen in zake werkstakingen. Geen won der In Frankrijk heeft men lang geroepen om beschermende rechten. Nu zy er zyn, klaagt Marseille steen en been, en wijt aan den chef-protectionist Meline al den tegenwoordigen stilstand in den handel. Figaro het veelgelezen, nogal gezaghebben de blad spot er mee in verband met een bij- geloovige wraakneming die men op den schnidige zou toegepast hebben, maar die hem evenmin zal schaden als van over tuiging doen veranderen. Wij hebben hier dus alweer een geval, waarin theorie en praktyk niet overeenstemmen. Toch komen de zeer gewaardeerd zegeningen des vredestegenwoordigde natiën van Europa duur te staan, nu men slechte hoort vau gewapenden vrede, nu men zich prepareert voor den oorlog in vollen vrede. Wat zoo'n vrede aan het Duitsche rijk kost, men verneme dan de ronde cijfers, die met de werkelijkheid wei overeen komen. Sedert 1872 gaf Dnitschland zes honderd en zestig dnizend millioen guldens nit voor leger en marine, de pensioenen niet medegerekend. De kosten voor het loopende dienstjaar zyn becijferd, op driehonderd vijftig millioen, dus meer dan de helft van de gezamelijke uitgaven des rijke. Met de vermeerdering der uitgaven voor het leger zyn ook de schulden des ryks toe genomen. In 1875 stelde men zich nog tevreden met een schnldbedrag van 72 mil lioen; in 1880 was het reeds gestegen tot 3871/2 on thans is het reeds nage noeg 900 millioen guldens. Voor eene be volking van vyftig millioen zielen zou dit nu wel niet zeer veel zyndooh men moet hierbij de eigenaardige financieels toestan den van Dnitschland in het oog houden. Immers, het ryk als zoodanig heeft zyne schulden, maar daarnevens heeftelkebonds staat nog zyn eigen budget en zyn eigene schulden. Zoo heeft bijv. Pruissen een eige ne staatsschuld van ruim 3800 millioen welk bedrag echter door het bezit der groote staatsspoorwegen, domeinen en boscbgronden is gedekt. Twee kinderen te Haarlemmermeer hadden eenige zaadkorrels gegeten van eene plant, welker bladen wel door asth- ma-lijders gerookt worden. Zy werden dien nacht zóó ernstig ongesteld, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen, Men hoopt hen thans te kunnen behon- den. HAARLEM, 2 September 1892. Heden (Vrijdag) morgen werd in het gebouw der Meisjesschool voor Middel baar Onderwijs aan de Krocht alhier, het 25-jarig jnbilé van de dames H. J. von Schubertz (directrice) en C. J. M. Visser, leerares in de aardry ksknnde en de geschiedenis, die van de oprichting der school in 1867 daaraan zyn verbonden ge weest, feestelijk gevierd. In tegenwoordig heid van B. en W. W., de Commissie van Toezicht de dames en heeren leeraressen en leeraren der school, en vele oud-leerlingen van hier en elders werden de beide dames in de fraai versierde teekenzaal ontvangen en gesproken. Het eerst werd het woord gevoerd door onzen Burgemeester, die in korte trekken de geschiedenis der School herdacht en wat de jubilarissen voor de inrichting geweest waren. Voor deze toespraak werd door Mej. von Schubertz in gevoelvolle woorden dank betnigd. Vervolgens werd nog door Dr. P. G. Buerkers namens de leeraren het woord gevoerd, waarna de Heer Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré als voorzitter der Commis sie van Toezicht, in herinnering bracht, hoe onder tegenkanting van allerlei aard, onder burgemeester Jordens de school tot stand kwam, terwijl hij wees op de moeie- lijkheden, die door Mej. von Schubertz te overwinnen waren om tiet teedere plant je te doen opgroeien tot een krachtigen boom. Namens de oud-leerlingen sprak Mevrouw M. van Höevell-Graaff en werd Mej. von Schubertz eene prachtige boe kenkast aangeboden, vergezeld van een

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1