of liever hij slelt zich op den hoogte van alles wat betrekking heeft op de apen taal. Deze geleerde, die waarschijnlijk geen lnst heeft in het beschrijven of waar nemen van den mensch, verhaalt de merk waardigste bewijzen voor zijne meening, dat de apen er een taal op nahouden, zoo als hetvolgende: Eens plaatste hij twee apen, een man nelijk en vrouwelijk dier, in afzonderlijke kooien, terwijl zij vroeger steeds alB ech te lieden te zamen hadden gewoond. Hij ving in de phonograaf eenige klanken op, die het wijfje had geuit en bracht den phonograaf toen aan het werk vlak voor de kooi van den echtgenoot. Mijn heer ging op eens recht overeind zitten, trok een gezicht, dat de grootste verba zing uitdrukte en stak, door de traliën, zijn arm in de phonograaf; kortom: hij gaf ondubbelzinnige teekenen van ver bazing en blijde verrassing. Het woordje melk verstonden de apen zeer goed. Verder is hij tot de conclusie gekomen, dat elke apenstam eene afzon derlijke taal bezit. In April 1.1. zou dr. Weisse, een Duitsche beambte, een aantal depeches van de Duitsche ambassende te Sofia naar Berlijn overbrengen. Te Dresden werden hem de papieren ontstolen en het is thans uitgekomen, dat de dief een onlangs ge vangen genomen Knssische spion was, die handig het kistje, waarin zich de documenten bevonden, tegen een leeg wist te verwisselen. Een geval van oholerine met doo- delijken afloop werd in Tilburg ge constateerd, evenzoo te Winschoten en van Aziatische Cholera één geval te Bot terdam. In al deze gevallen is alles wat met de zieken in aanraking geweest is ontsmet en verbrand. Te Antwerpen zijn van 15 Augus tus tot 1 September te zamen 22 geval len voorgekomen en tot heden eiken dag een, en dit op eene bevolking van twee honderd vijftig duizend zielen, terwijl overigens het sterftecijfer er lager is dan andere jaren in dit seizoen. De quarantine-dokter te IJmuiden, om trent welke havenplaats geen goede ge ruchten gingen wat betreft het onderzoek van binnenvallende schepen, heeft order bekomen, om schepen, uit besmette ha vens komende, niet te ontslaan na het geneeskundig onderzoek, maar nadere or ders af te wachten. Inmiddels is in sommige Zuid-Duitsche badplaatsen een ware paniek ontstaan de badgasten zijn allen vertrokken, waar door hotelhouders en zij die met het hotel wezen in verband zijn, enorme schade lij den. De genomen maatregelen op verschil lende spoorwegstations zijn van dien aard, dat den reizigers den lnst tot het bezoe ken van uitspanningeplaatsen vergaat. De houten walvisch te Schevenin- gen, als koffiehuis dienende is gedeeltelijk verbrand men is er in geslaagd omheilen voor het nabij gelegen Seinpost te voor komen. Het houten watermonster is dus bijna denzelfden weg gaan, als indertijd het bekende vat te Zandvoort, terwijl geheel is uitgebrand de uitspanning Schoon- zioht aan den Rozendaalschen weg bij Arnhem. De Arabische wonder-oogendokter Goolam Kader, die te Amsterdam zijn ongeoorloofd, beroep uitoefende is ver dwenen, met achterlating van veel schuld. Tegen het maken van schulden had men kunnen, tegen het uitoefenen van genees kunst door hem, als onbevoegde, had men belmoren te waken. Wat toch is nu het gevolg van zijne wonderdadige genezin gen Dat verschillende halfblinden, die nog jaren lang het hun karig toebedeel de licht hadden kunnen genieten, door zijne operaties thans geheel blind zijn. Het schijnt wel, dat de Nederlanders het zwak hebben, van erg ganw aan wonderdok ters vertrouwen te schenken, vooral als zij vreemden zijn.Thans ondervinden zij weer velen de gevolgen van hun goed ver trouwen, of liever van het wantrouwen in de uitstekende oogartsen, die ons vader land zelf bezit. Een volledig voorstel tot definitie ve vaststelling van de uniform, ook voor de officieren van het Indische leger, is door het legerbestuur aangeboden en maakt nog een onderwerp van overleg uit tusschen het departement van kolo niën en de Indische regeering. De minister van binnenlandsche zaken, mr. J. P. K. Tak van Poortvliet, heeft het eere-lidmaatschap van den Ne- derlandschen Schutterij kader-Bond aan genomen. Daarentegen heeft de heer Seyffardt, minister van oorlog, zulk eere-lidmaat schap van de hand gewezen op grond, dat hij als beginsel heeft aangenomen, steeds voor dergelijke aanbiedingen te bedanken. Onder waardering van het stre- ven van den Bond, blijft de minister evenwel steeds gaarne bereid, om zijne belangen te allen tijde zooveei mogelijk te bevorderen en zijn steun te verleenen. Te Sloterdijk heeft weder de gewo ne jaarlijksche nitdeeling van kinderklee- ding plaats gehadaan een tiental kin deren van de behoeftigste gezinnen en verschillende gezindten werden kleeding- stukken verstrekt; deze nitdeeling heeft plaats ingevolge de uiterste wilsbeschik king der familie Cordon, die de rente van een aanzienlijk kapitaal daarvoor be schikbaar Btelde. Voor den bouw van eene nieuwe pastorie te Houtrijk en Polanen, waarvoor de algemeene liefdadigheid is ingeroepen, werd dezer dagen ééne gift ontvangen van ƒ500. De circulaire, dezer dagen aan de ge meentebesturen gerioht met verzoek bin nen veertien dagen aan Gedeputeerde Sta ten te berichten wat tot nu was verricht te gen de zoo gevreesde ziekte zal, naar men hoopt, het gevolg hebben, dat krachtige maatregelen worden voorgeschreven, vooral in die gemeenten in Haarlems omstreken, waar met het oog op de ziekte men zich heeft meenen te moeten bepalen tot het zen den van een biljet aan de ingezetenen, inhou dende eenige wenken en voorschriften. In het meerendeel dier gemeenten bestaat vol strekt geen gelegenheid tot opname van ziekten. De financieele zijde der zaak is meestal een beletsel. De verschillende dorps wegen te Haarlemmermeer worden met carbol besproeid. De gezondheidstoestand laat er niets te wenscben over. HAARLEM, 9 September 1892. De tentoonstelling van Zilverwerken, die in het Museum van Kunstnijverheid op het Pavijoen te Haarllem gehouden wordt, zal Zondag 11 September voor het laatst geopend zijn. Deze tentoonstelling werd onlangs nog vermeerderd met eenige belangrijke stuk ken op het gebied der zilversmidskunst. Eene merkwaardige verzameling munten, penningen, een juweelkistje met keurig gegraveerde zilveren platen, en een zeer eigenaardig werkstukje, bestaande uit een byou-menbeltje, geheei met paarlemoer opgelegd en met zilver gemonteerd, dat in waarheid een meesterstuk kan genoemd worden. De volgende week zullen al deze schat ten aan hunne eigenaars worden terug gezonden en dan weldra weer verspreid zijn. Het talrijk bezoek waarin deze tentoon stelling zich mocht verheugen, bewijst voldoende, dat zij aan het doel heeft be antwoord. De Commissie van het Museum stelt de medewerking, die zij ook ditmaal van Heeren inzenders ondervond en die het welslagen dezer tentoonstelling hebben verzekerd, op hoogen prijs, zij is over tuigd, dat de in het Museum gehouden tijdelijke tentoonstellingen onze kunst en industrieele ontwikkeling krachtig zul len steunen en hoopt daarom bij voort during op de algemeene meie werking te kunnen vertrouwen. Op aansohrgving van Gedeputeerde Staten dezer provincie geeft de Burge meester van Haarlem aan de landbou wende bevolking der gemeente kennis, dat ter voorkoming van de schade, veroorzaakt of nog te veroorzaken door de tweede gene ratie van de gamma-rups, eenige middelen met goed gevolg kunnen aangewend wor den als: Het plaatsen van bakken met stroop en azijn, het besproeien met een mengsel van petroleum en groene zeep in water, of met gipspoeder of poeder- vormig superphosphaat en andere. Bij voorkomen van de rupsenplaag binnen of in den omtrek der gemeente worden de betrokken landbouwers uitge- noodigd daarvan ten spoedigste aan den Burgemeester kennis te geven. Heden morgen ten uur is het 3e bataljon van hel 4e regement infan terie hier in garnizoen, onder bevel van de luitenant kolonel N. W. Hofstede vertrokken om het kamp van Zeist te gaan betrekken. De levering van brandstoffen ten behoeve der gemeente-inrichtingen tot 30 Juni 1893 is door B. en W.W. ge gund aan: H. van Breemen Co, grove Steenkolen voor f 90 per 100 K.G. J. F. Perquiu en Zonen, grove coke voor .43 per H. L. De Haarlemsche gasfabriek, geklopte coke voor f.50 per H. L. en J. Over- akker Korte turf voor j 0.55 per dubb. hectoliter en lange turf voor f .32 per dubb. hectoliter. Ieder ingezetenen van Haarlem is bekend met de groote vlucht die in de laatste jaren het hoeden-en pettenmaga- zijn van den Heer Boeree genomen heeft. Tot heden was het gevestigd Rivier- vischmarkt 5. Het steeds toenemend debiet is oorzaak, dat de zaak verplaatst en deze Zaterdag 10 September opnienw geopend wordtin het naast aangelegen perceel, Riviervisch- markt 7. Aan het geheel verbouwde lokaal zijn geen kosten gepaard om het in overeen stemming te doen zijn met de eischen des tijds. De architect, de Heer J. Welse- naar zorgde voor een goeden gevel en een ruimen winkel voorzien van lift en fraaie gaskroon. Een fraai uithangbord, werk van den smid P. Krenning, mag mede gezien worden. Alles draagt het kenmerk, dat bekwame handen hebben te zamen gewerkt om een goed geheel te verkrijgen. INGEZONDEN. Aan de Redactie van het Haarlemech Advertentieblad. Met genoegen zie ik van tijd tot tijd aan het hoofd van uw veelgelezen blad namens de Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust het verzoek geplaatst: Doet uwe inkoopen liefst niet op den Zondag. Dat verzoek zal niet veel helpen. Zoolang er nog velen op Zondag zullen blijven koopen, kan de winkelier onmo gelijk sluiten. Daar zijn er zelfs, die ook op Zondag willen bediend worden of anders niet die waar ze op Zondag niet te recht kunnen, ook in de week niet gaan. Zoo zijn er, o. a. broodslijters, die bij adver tentie in de oourant bekend maken, dat zij hunne klanten bedienen ook op Zon dag. Tegenover dezulken moet men andere middelen aanwenden tot bereiking van het goede doel. Daartoe doe men zijne inkoopen alleen bij hen, die op Zondag hunne winkels sluiten, begunstige men alleen hen, die op Zondag hunne bedrijven laten stilstaan. Dat zal helpen. Daardoor stelt men de goedgezinden schadeloos en alzoo ook in staat om op Zondag rust te nemen en te geven. Dat zullen zij dan ook gaarne doen en daar over zullen zij, en vooral hunne bedien den, zich dankbaar verblijden. Met de plaatsing zult gij verplichten een trouwen lezer van uw blad en een vijand van halve maatregelen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 2 Sept. H. van W oudenberg en H. van Rijs wijk. A. JM. Seuter en M. A. van Tien hoven. H.W. Uppenkampen A. E. Thiemann. 7 Sept. W. Molenkamp en T. M. Mens. M. J. van Emmerik en O. M. Huijboom. 8 Sept. J. H. Tissen en C. C. van Kimmenaede. GETROUWD. 7 Sept. D. Smits en JC. Roebers. J. N. van der Vlugt en C. JSedel. 8 Sept. J. P. Huijboom en R JMossou. J. T. Hessels en C. M. Kerkman. L. A. Woest en M. Kasteleijn. GEBOORTEN. 31 Aug. R. C. Verdel geb. Hanegraafz. 1 Sept. J. van Dijk geb. Kreuiter d. J. R. Bruijnsteen geb. vanIJsseldijkz. E.Jacobs geb. Schornagel z. M. van der Voort geb. van Schje d. i Sept. C. E. van den Aardweg geb. Kenselaar z. E. E. M. Serné geb. Kuij- ken d. M. M. ten Bosch geb. Keerwolff d. H. Hoppe geb. Voslamber z. J. B. de Ridder geb. Bouwer z. W. Donker geb. v.Gelder z. M. E. Joosten geb. van Eeden z. B. Kluit geb.v. d. Blinkd. P.v.Somerengeb.v.Ekeren d. (levenl.) 3 Sept. A. J. Thomas geb. Perse- naire d. A. M. Blesgraaf geb. van Deenen d. W. O. Sonnemans geb. van den Berg d. J. Jansen geb. Stoevenbelt d. E. Vrenegoor geb. Daan z. 4 Sept. W. Harpe geb. Vervat z. A. C. Honing geb. Kosbach d. M. Blom geb. Verschoor z. J. Kitsero geb.de Vries d. J. Otger geb. Meijlinkz. C. M. Langeveld geb. Broekmeijer d. 5 Sept. E. Tibboel geb. van Es z. G. Abspoel geb. Hecresd. A.van Kampen geb. Negrijn d. J.A.G. Hommes geb. Meerman z. J. Wagemaker geb. Ber- kenvelder d. P. M. Koelewijn geb. Louw kamp z. (levenl.) E. J. Wineke geb. Steen man d. M. Slikker geb. Dekker d. M. de Mooij geb. Kluijskens z. W. Moojengeb Visser a. 6 Sept. G. M. Lommerse geb. Piët z. M. S. Verbeek geb.Pelsers. A. S.L.M. Rip geb. Landman d. MPlantje geb. Wel- lemaz. S. Mertens geb. Blommaert d. M. Jansen geb. Haeseker d. M. H. A. Heijligers geb. Jansen d. J. W. Beek man geb. Casseed. 7 Sept. M. Kerkvliet geb. Buis z (levenl.) A. C. Boon geb. Lasschuit z.—M. Steegstra geb Hazewinders z. M. Hoogendoorn geb. van der Kleijn z. 8Sept. A. Pardon geb. Bijs ter d. J. j. Boom geb. Rosbach d. OVERLEDEN. 1 Sept. J. J. Groenendaal 5 d. z. Zoetestraat. J. Smeenk 2 m. d. Zuiderstraat. H. M. J. Kion 4 m. d. Brouwerstraat. 2 Sept. C. Kaa- kebeen geb. Oorver 72 j. Ged. Voldersgracht. J. Hageboud 1 m.d.Ursulasteeg. J.Hage- boud 18 dg. d. Leidsche vaart.—3 Sept. B.J.P. Breems 4 j. d. Anthoniesiraat. H. Huibers 74 j. Tuinlaantje. J. Knipscheer geb. Toens 83 j. Spaarne. W. S. Schreuder 8 m. z. Tul penstraat. 4 Sept. G. JMeijer 2 m. z. Dijk- straat. 5 Sept. J. Iupijn 63 j Brouwersvaart. L. C. Jvau Eijkern geb. Sweers 42 j. Haze- paterslaan. L. W. E. Terpstra 5 m. z. Ruijs- daelstraat. 6 Sept. S. E. van der Booren lm. d. Drappeniersiraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Folitie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags), van 's middags 12 toture2 voorde eigenaars terug t bekomen zijn. Een apothekersdoosje met poeders. Een kinderschoentje. Een paar hand schoenen. Eene broche. Een rijtuig- kruk. Een zwarte mantel. Eene waschlgst. -Een haarspeld van perle d'amour. Eene paardendeken. Een pot loodhouder. Een hamer Een arm band. Een duimstok. Twee spionnen. Een haarkam. Eenige ringen met sleu tels. Eenige sleutels. Terug te bekomen bij J. Staal, Papen- torenvest, no. 8 een paardendek. Idem bij E. Felder, Koningstraat no. 14 een gou den broche. Idem bij L. de Jong, Groote Houtstraat no. 89, een vaatje met boter. Idem bij J. Koning, Lange Molenstraat no. 24. eene portemonnaie met geld. Idem bij den heer F Hooijer, Smedestraat no. 9, enn granaten armband. In één der tramwaggons achtergelaten Een lorgnet. In één der waggons der Bloemendaal Overveen- Haarlem- Tram- Omnibus-Maat schappij achtergelaten Een dames-taschje. VEEMARKT, 31 Augustus 1892. AangevoerdPrijs 10 Koeien 140.f 200. 1 Stier 50. 22 N. Kalveren 6.11. 28 Schapen 13.18. 26 Lammeren 5.7. 9 Paarden ZEVEN EN DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zondag 11 September des nam. van 2—4 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KR1ENS. PROGRAMMA. 1. Marsch aus der Oper Kienzi.Wagner. 2. Ouverture Don JuanMozart. 3. Toujoura galant PolkaFabrbach. 4. Fantaiaie sur dea motifs de l'opera La TrouveèreVerdi. 5. Ouverture Peter SchmollWeber. 6. Improvisatione WalzerStrauss. 7Potpourri de l'operette La Vie ParissieneOffeobacb. Buiten-societeit „TROU MOET BLYCKEN". CONCERT op Zondag 11 September 1892 dea avonds ten 8 uur, te geven door het Stedelijk mu ziekkorps onder directie van den Luit. Kapel meester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marsch aus AthallaMendelssohn. 2. Ouverture 1' Italiana in Algerie.Rossini. 8. Les Patinenrs ValseWaldteufcl. 4. Serenade Espagaole pour Cor net a Piston SoloEilenberg. Uit te voeren door de Heer Henry Hofmeester. 5. Grande Fantaisie sur der Motifs de Fopera Herodiade. 6Ouverture Raymond, ou le Secret de la ReineThomas. 7. Grande Fantaisie snr des motifs de l'opera FanstGounod. 0 a. Les RamauxFaure. b. Aubade PrintannierreLa Combe. 9. Fantaisie du Ballet opera La file du PbaeroPngni. ORGELBESPELING in de Groote- oi St. Bavokerk alhier op Dinsdag 13 September 1892,des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1 Preludium eu Foga No. 2. Mendelssohn. 2. AdagioPfL4?" 3. Sonate No. 9Rbemberger. a. Preludium. bRomanze. c. Fantasie and Fnga. 4. Mélodie 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2