HAARLEMSOH Eerste Blad. No. 73. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang 144. van WOENSDAG 14 September 1892. KENNISGEVING. KENNISGEVING. Nieuwsberichten. TELEPHOON NUMMER TELEPHONISCHE VERBINDIN0 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr —,25. franco p. post 40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van I tot 5 regels 25 ceats, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De Burgemeester van Haarlem; Gelezen eene aanschrijving van den Heer Commissaris der Koningin dato 8 September j.l. No. 49/ 8768 le Afd., naar aanleiding van Art. 8 van het Kon. Besluit van 4 September 1892 (Staatsblad No. 215) tot vaststelling van buitengewone maatregelen tot af wending der Aziatische Cholera en tot wering harer uitbreiding en ge volgen. Brengt ter kennis van de ingezetenen der Gemeente, dat bedoeld artikel zal worden toegepast,' ten aanzien van personen, komende uit Rusland, Ham burg, Altona, Antwerpen of Havre, zoodat ieder die een of meer personen, komende uit Rusland, Hamburg, Al tona, Antwerpen of Havre in zijne woning huisvest, verplicht is, onmid dellijk na aankomst van dien persoon of die personen daarvan kennis te geven aan den Burgemeester en even zoo kennis te geven aan den Burge meester van elk verdacht ziektegeval in zijne woning, mitsgaders van het vertrek van bovenbedoelde personen en van de plaats waarheen zij alsdan vertrokken zijn. Wordende de ingezetenen uitge- noodigd sliptelijkaan het vorenstaande gevolg te geven. Haarlem, 12 September 1892. De Burgemeester voornoemd: E. A. I0RDENS. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de voljaars en le kwartaals patenten, dienst 1892/93, ingevuld gereed liggen ter gemeente secretarie en dat de afgifte daarvan aan belanghebbenden zal plaats heb ben op Donderdag, Vrijdag en Zater dag, 15, 16 en 17 September aan staande, van des morgens 10 tot des namiddags 2 ure. Ingang door het Pand (Bureau Gemeenteon tvanger). Belanghebbenden worden uitgenoo- digd het aanslagbiljet mede te bren gen. Tevens wordt herinnerd, dat de onafgehaalde patenten en afschriften door de deurwaarders der directe be lastingen aan de patentplichtigen zul len worden uitgereikt, tegen betaling van 10 cents; terwijl eene boete van f 15,zal worden gevorderd van hen die, daartoe aangemaand wor dende, hun patent of afschrift daarvan niet kunnen vertoonen. Haarlem, 12 September 1892. De Burgemeester voornoemd: E. A. I0RDENS. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken, op aan vrage ter bezichtiging te verkregen bg De Erven Loosjes, te Haarlem: ELMSLIE, De kleine Lady 2e druk geïll. gebf 1.90. HALT, In behouden Haven geïll. geb.. 1.90. ing. 1.50. EEDEN, FREDERIK VAN, Het begin sel der Psyclio-Therapie.30 Mr. N. de Roever en de minister Heemskerk door Jhr. Mr. Victor de Stuers.80 BESANT, WALTER, Armorel 2 Dln... 5.90 Is vivisectie onzedelijk? Open brief aan Androcles, met aant. door Dirk Bee- rends—.30 NJI- SRI, Clara Wildenau. Oorspron kelijke Roman 2 Dln6.50 Amsterdamscbe Luidje9 enz. Novellen van Justns van Maurik Jr. en anderen ing. .60 geb. .90 Mozaïk Tegels, allerlei over Taal, Geschie denis, Volkseigenaardigheden, Feesten. Gebruiken, Bijgeloof enz. door F. W. Drijver1.50. Van Zeden. Een tweede middelned. zedek. leerdicht, uit het Comburger handschrift voor 't eerst uitgeg. en toe gelicht door W. H. D. Suringar1.60. HENTYj G. A. Voor den Tempel, Een verhaal uit de eerste eeuw onzer jaar telling bewerkt door Titia van der Tuuk geb1.90. BLAAUW, Vroeg tot God. Bijbelsch leesb. voor Kinderen.30 Id. Id. Op zwaar papier met kaartje van Palestina.50 Buitenlandsche nieuw verschenen werken HORN, JOHS, Adressbuch der Branereien and Malzfabriken von Europa 1892/93. f 7.80. Wie erha.lt man sieh einen gesundenund kraftigen schlaf?v.55 Bovenstaande werken zijn voorhanden bg de boekhandelaars de erven Loosjes. Een ingewikkelde manier van geld- maken hield een huwelijks-speculant te Frankfort a/M. er op na. Die schnrk ging op een zeer bijzondere manier te werk. Bij de verloving liet hij zijn aanstaan den schoonvader een contract teekenen, waarin een rnime schadevergoeding werd beloofd, als door zijn toedoen het voor genomen huwelijk niet voltrokken werd, en hij van zijn kant verbond zich ook daartoe. Dan zond üij zelf ongeteekende brieven aan de familie zijner verloofde, waarin hij werd afgeschilderd als een op lichter en een ellendeling; bij onderzoek ble ken die beschuldigingen waar te zijn, de verloving werd afgebroken, de schade vergoeding betaald en hij ging eene nieuwe bruid zoeken. Zijne handelwijze gaf reeds tot vele droevige toonee.len aanleiding. Eene be jaarde dame heeft tengevolge van zijn speculatiën reeds een einde gemaakt aan haar leven. Verschillende aanklachten hebben plaats gehad, zoodat de man zich thans in hechtenis bevindt. Lang heeft hij het kan nen honden, omdat het publiek er tegen op ziet, de verschillende schandalen ter openbare terechtzitting behandeld te zien. Na de vreeselijke warmte is in de Oostenrijksohe Alpen de temperatuur afgedaald tot 20° R. Er is veel sneenw gevallen en in verschillende dalen ligt de sneenw vrij dik. Een jongen van 17 jaar te Riga heeft een broeder die te Londen woont. Door een of andere aanleiding werd bij hem de wensch geboren, dien broeder op te zoeken, maar bij gebrek aan geld ging hij aan boord van de stoomboot Senior verstopte zich tnsschen de lading en kwam na een paar dagen aan het daglicht. De kapitein nam hem maar mee en zet te hem te Harlingen aan wal. Hier wist hij op de kolenboot Paradox te sluipen en zich weder te verschuilen maar door een gebrek aan de machine bleef die boot een paar dagen aan het hoofd liggen, en nu was onze maat wel genoodzaakt, door den honger gedreven, zich te vertoonen. De kapitein leverde hem over aan de po litie, en deze liet hem, voorzien van een geleibiljet over de grenzen zetten, zoodat van zijne Engelsche reis voorloopig niets komt. In Rnsland, en misschien ook wel in andere Staten bestaat er tweeërlei soort van eer, militaire en burgerlijke eer. Dit moet men tenminste begrijpen nit een re glement dezer dagen door den czaar op het duel vastgesteld. De officieren van het leger mogen dan alleen hunne twisten met het wapen in de hand beslechten, wanneer een raad van eer het gewicht van de beleediging en de wettigheid van de gevraagde vol doening erkend heeft. Bovendien moet de minister van oorlog op de hoogte van de zaak zijn, en er rapport over uitbrengen aan den Czaar, die beslissen zal of het duel, onder verantwoordelijkheid van den raad van eer, mag plaats hebben. Voor de burgers is het dnelleeren op straf van ge vangenneming verboden. Men ziet het; onder zekere bepalingen mogen officieren met hnnne wapenen el kaar bevechten, elkaar verwonden, desnoods tot er de dood op volgt, om aan de mi litaire eer te voldoen. Een gewoon mensch kan met zijn ge wone burgerbegrippen niet bij zulke op vattingen. Zonderling mag het genoemd worden, dat het edele duelvermaak den burgers verboden is, hoewel het niet te denken is, dat zij het zich erg zullen aantrekken. Het zon ook kannen zijn, dat het burgerlijk eersbegrip door den czaar hiertoe niet genoegzaam ontwikkeld geacht wordt. II De heer D. J. Sanchet te Amster- sterdam geeft als hygiënist, in een schrij ven aan de senaten der hoogeBcholen enz., den raad om, zoo niet voor altijd, dan ten minste voor dit jaar de ontgroeningen te laten of nit te stellen; vooral met het oog op de heerschende ziekte. Onmatig heid in eten, jool of weinig slapen zijn factoren, die iemand zeer bevattelijk maken voor infectie. Er wordt verondersteld, dat in Dnitschland de cholera buiten Hamburg geen ernstige uitbreiding zal krijgen. Te Hamburg zelf is de ziekte wel afnemende, maar de verhouding van het getal sterf gevallen tot dat der aangetasten is on gunstiger geworden. Het Comité ter verzorging van nood lijdenden te Hamburg heeft een zware taak. Verschillende behoeftige families heb ben onderstand noodig, vele weezen moeten verzorgd en van buiten af niet veel deel neming. Prinses Heinrich liet aan het Co mité vragen of zij helpen kon met geld, levensmiddelen en kleereö, en het comité betuigde der prinses hartelijk dank voor dit e e r s t e en tot dat tijdstip e e n i g blijk van deelneming. Dezelfde prinses heeft een oproeping geplaatst om de on- gelnkkigen hulp en onderstand te verlee- Het congres der Trade Unions, de vorige week te Glasgow gehouden,heeft o.a. besloten aan het gonvernement te verzoe ken geen enkel voorwerp te koopen van bnitenlandsch fabrikaat. Wonderlijk klinkt dit verzoek. Stel eens dat het Engelsche gouvernement ge volg gaf aan dit verzoek en hierdoor dns feitelijk het buitenland nitsloot van alle leveranties ten dienste van den Staat, dan zon al heel spoedig het ge volg zijn, dat het buitenland maatrege len zon moeten nemen, om ook geen En gelsche zaken meer aan te schaffen. En geland b. v. b. levert schepen, ijzer- en metaalwaren, stoom- en andere werktui gen, steenkolen enz. Engeland produceert hiervan meer, dan het zelf noodig heeft en voorziet dns gedeeltelijk het buiten land, maar dit zon er toe moeten over gaan dit te veel niet meer te betrekken. Dit zon tot gevolg hebben, dat Enge land minder handen noodig had en dns in de eerste plaats de arbeider, de wer kende stand, naar nienwe middelen zon zon moeten omzien, om in zijn onder houd te voorzien, en de ondervinding leert, dat dit gemakkelijker gezegd is dan gedaan. Verder werd op genoemd Congres nog het voorstel gedaan zich niet te kan ten tegen het invoeren van vreemde werklieden in Engeland. Meer en meer blijkt, dat het stel sel van hooge invoerrechten, waarvan Frankrijk zich gonden bergen beloofde, glansrijkgefaald heeft, tenminste tot nogtoe. Men spiegelde voor, de begrooting zou er door in evenwicht komenfinancieele hervormingen tot stand gebrachtnitzioht gegeven op ontheffing van enkele belas tingen. Wat blijkt nu niettegenstaande al die theoriën Dat er eene misrekening gemaakt is van zeven millioen en er in de maand Angnstns zelfs twee millioen aan die rechten minder ontvangen is, dan in dezelfde maand van 1892. Dat wij er ons aan spiegelen en voornamelijk de land- bonw, op wiens aandrijven de zaak tot stand kwam. De Franschen landbouwer begreep niet dat, waar de wet hem reoh- ten gaf, zij ook verpliohtingen oplegde. Mn leveren de eerste geen voordeel, doch de laatste blijven. Reeds beginnen sommige wijnboeren zuur te zien, wegens de thans niet be reikbare Italiaansche wijnen, die zij noo- de knnnen missen en waarvan nn Oos tenrijk en Dnidsohland proffteeren, en de tarwe-producenten zetten ook al een be denkelijk gezicht. Het is natuurlijk, dat sedert Frankrijk al zjjne handels-trakta ten heeft opgezegd, de Fransche waren in andere landen ook volgens hooge ta rieven behandeld worden. Men had mis schien te veel gerekend op de onmisbaar heid der Fransche industrie voor 't bui tenland, maar andere natiën zullen zioh toematen om Frankrijk, voor zoover zij kunnen, van de markt te verdrijven, alles de schnld van het verlaten van den weg der vigheid, waarvan de schatkiet in de eerste plaats en handel en nijverheid vervolgens den last draagt en men maakt er nn de groote partij der protectionisten niet ten onrechte een verwijt van, door ondoordachte theoriën zooveel in de waag schaal te stellen. Een droevig geval van hydropho bia (hondsdolheid') kwam voor in het zie kenhuis van Hnddersfield, waaraan een zeventienjarige schrijnwerker bezweek. Meer dan vijf jaren geleden werd hij door

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1