een „fox-terrier" gebeten en toen zijn broeder op zijn geschreeuw hem te hulp kwam, werd ook deze herhaald door het dier gebeten; nog een derde persoon on derging hefzelfde lot. Alle drie gingen met dr, Laxton naar Parijs om zich onder behandeling van dr. Pasteur te stellen. Eenige weken later werden twee der drie personen ziek en spoedig daarop stierven zij aan hydrophobia. De derde hield zich voor genezen, tot hij opeens verleden week pijn gevoelde in zijn rug, armen en bee nen. Hij werd steeds erger en weldra ver toonden zich ook bij hem de verschijnse len van hydrophobia. De ongelukkige stierf binnen enkele dagen. Een vreemd geval had vóór enkele dagen te Hietzing bij Weenen plaats, Zekeren heer Kammerer mede-eigenaar van eene ijzerfabriek aldaar, was door een paar vrouwelijke bloedverwanten uitge- noodigd ten hunnen huize te komen slapen, omdat zij, als alleen wonende vrouwen, bevreesd waren voor inbrekers. Op zekeren nacht bleek deze vrees niet ongegrond geweest te zijn, want op een gegeven oogenblik zag hij drie mannen langs een ladder op den tuinmuur klimmen, waarop hij een schot loste en een van het drietal doodde, een zoon van een grond eigenaar uit den omtrek. Het heette nu dat de drie personen in staat van dron kensohap gehandeld hadden, maar som migen meenen, dat door het geval de aandacht is gevestigd op eenige verdachte gevallen van inbraak in den laatsten tijd De heer Kammerer is gevangen geno men. In de kunstwereld te Stockholm heeft men thans iets als van werkstaking met bedreiging. Een groot getal artisten van de Koninklijke Opera aldaar hebben verklaard niet meer te zullen optreden, tenzij de directeur worde ontslagen. Het bestuur der inrichting is evenwel ten op- ziohte van dien heer gebonden door een oontract, maar men hoopt, dat hij in de gegeven omstandigheden zelf ontslag zal nemen. Onze Nederlandsche Opera te Amsterdam heett het speelseisoen geopend met de Faust. Als Gretchen en Faust debuteerden nieu we kraohten, die wel wat schijnen te be- looven, namelijk Mej. Harmsen en de Heer Van Gheluwe. Slechts de noodige dramatische kraoht scheen soms bij beiden te wenschen over te laten. De heer De Groot, Direoteur der inrichting, heeft thans aan den Gemeenteraad van Amsterdam een subsidie aangevraagd van ƒ5000. Te Zutpben bood een man aan een jongen een paar centen, indien hij er in slaagde een duif van het dak van een huis te halen. De knaap beproefde het, wilde zich, boven gekomen aan den schoorsteen vasthonden, doch weldra liet een steen los en de jongen viel van de betrekkelijk aanzienlijke hoogte met het hoofd naar beneden op den grond. Eenige uren daarna bezweek het kind. Men deelt medeVoor de huid der beroemde koe, die den Grand Old Man, den premier Gladstone, durfde aanranden en deze wandaad met haar leven boeten moest, heeft een liefhebber van curiosi teiten 5 betaald. Een bod van 10 voor de horens werd geweigerd. De tan den vonden gretige afnemers voor 1.50 per stuk, en de hoeven beloven weldra haar gewicht in goud waard te zijn. Omtrent een eigenaardig optreden van Dr. Mezger te Domburg, tegenover een jong artist, die gaarne onder zijn be- hendeling wenschte te komen, dezer da gen gemeld, deelt de Midd Ct. mede: Een der artisten, die onlangs te Dom burg een concert gaven, maakte van de gelegenheid dat hij daar was gebruik om dr. M. over eene ziekteaandoening te raad plegen. De heer Mezger, die als regel heeft ge steld kunstenaars, zelfs de vooornaamste onder hen, gratis te behandelen, was zoo beleefd ook dezen kunstenaar zijne meening omtrent het ziektegeval te zeggen; de mediene oordeelde de aandoening van wei nig beteekenis, doch voorzag dat, zoo hij den artist behandelde, dit een tijdruimte van minstens een week of zes vorderen zou. Aangezien dr. Mezger nu nog slechts een veertien dagen te Domburg blij ven kon, gaf bij den Kunstenaar eeni ge voorschriften en raadde hem aan deze aan zijn gewonen geneesheer mede te dee- len en zich door dezen te doen behande len; daarbij de verzekering voegende dat de patiënt dan even goed herstellen zou. Wat gebeurt nu? Een der toongeven de bewoners van Domburg stelt eene in- teekenlijst op voor het geven van een concert, waarvan de opbrengst dienen moet om de verplegiBgskosten van den jongen kunstenaar te Wiesbaden te dekken. Dit geschiedde buiten dr. Mezger om, en deze was, toen ook hem die lijst werd ge presenteerd, er alles behalve over gesticht dat op deze mannier gehandeld was. Van eene weigering om den artist te behandelen kon echter geen sprake wezen omdat na het gehonden consnlt geen be handeling door dr. Mezger meer noodig was. Blijkens ontvangen bericht heeft Matheo Dommici, die een paar maanden geleden te Rotterdam werd aangebonden wegens het in verschillende winkels uit geven van valsche gouden tientjes, te Brussel een medeplichtige gehad, die thans daar mede is aangehouden. Omtrent het verblijf, het doen en laten en de omstan digheden, waaronder de aanhouding van Dominci alhier plaats vond, zijn thans door de Brusselsche justitie inlichtingen In zake de droogmaking der Zuider zee is thans bij Koninklijk besluit eene Staatscommissie benoemd om te onderzoe ken of afsluiting en droogmaking, op de wijze als voorgesteld is door de Zuiderzee- Vereeniging, in 's lands belang behoort te worden ondernomen. Het verslag van dit onderzoek wordt aan H. M. de Koningin uitgebracht. De minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is voorzitter en ver schillende mannen, die zich in zake land bouw, wetenschap, nijverheid, handel, wa terbouwkunde gezondheidsleer, landsver dediging en financiën naam gemaakt heb ben in den lande, zijn leden der Commis sie. Dit doet vermoeden dat het streven der Zuiderzee-Vereeniging de aandacht derhoo- ge regeering niet is ontsnapt. Naar het O. D. verneemt, bestaat het plan om te Utrecht onder de gym nasten eene vrij willige reddingsbrigade op te richten, tot hulp bij brandgevaar, geheel geschoeid op de leest van het Rotterdamsche brandweerkorps. Ook zijn reeds eenige stappen bij het gemeente bestuur gedaan tot het verkrijgen van vasten steun voor het plan. Zaterdag 17 September verlaat de Koninklijke familie het lustslot Soestdijk. Het stalpersoneel gaat voor de helft naar 's Gravenhage en voor de helft naar het Loo. Het plan bestaat om na de opening der Kamers, bij de Grondwet bepaald op den derden Dinsdag in September, naar het Loo te vertrekken. Te Katlijk (Friesland) houdt zioh sedert eenige dagen eene deserteur op, dien men maar niet snappen kan het is een mi licien bg het regiment grenadiers en jagers. Reeds in Juli gestraft wegens desertie, is hy op 10 Augustus weer weggeloopen naar het huis zijner ouders. Toen men hem daar kwam zoeken, wasde vogel gevlogen en niet tegenstaande men hem van tyd tot tyd op de heide ziet, was hg voorloopig niet te lem, de heer F. H. H. Doffegnies, thans directeur van het postkantoor te Dord recht. Door mevrouw de weduwe J. Lar- sen Jensen is gelegateerd: aan het Lu- thersche Wees- en Armenhuis j 20000 het R. C. Wees- en Armhuis, genaamd St.-Jacob 15000; het St.-Joseph Ge sticht f 5000; het Weeshuis der Nederd. Herv. gemeente 5000; de Spyskokerij van den H. Vine, a Paulo 5000; de Broedergemeente afdeeling Haarlem 5000 de diaconie der Christelijk Gereformeerde gemeente (kerkgebouw Oude Gracht) 3000; de Vereeniging voor Ziekenver pleging 500; alleen te Haarlem; het Kunstenaarsfonds van de Mg. tot bevor dering van Toonkunst ƒ500; de Prins Hendrik-Stichting te Egmond a/Zee ƒ2000 Tot erfgenamen harer nalatenschap zgn benoemdhet Luthersohe Wees- en Ar menhuis, het St.-Joseph Gesticht en het R. C. Wees- en Armhuis genaamd St.- Jacob, alleen te Haarlem. Aan de vereeniging tot opneming en opvoeding van verwaarloosde weezen gevestigd te Ngmegen, is vermaakt door wglen Mej. G. van Campen Haarlem een legaat van 400. Te Haarlem is gevankelgk binnen ge bracht een schipper, eigenlgk naar men verzekert dief van beroep. Te Volendam waren hem op zgn verzoek gratis levens middelen verstrekt, toen hg met zgn vaar tuig in de haven van Volendam lag. Plot seling waren schip en man verdwenen en het ergste was, dat verschillende Vo- lendammers bevonden dat zg bestolen wa ren en slechts den schipper verdachten van den diefstal. In een snelzeilend bot tertje werd nu op den gevluohte jacht ge maakt en alle verdwenen voorwerpen wer den in zgn bezit gevonden. Naar wg vernemen zal Sarah Bern hardt, de gevierde Fransche actrice, Zater dag den 24 dezer in onzen schouwburg op treden. De keuze van het optevoeren stuk is nog niet bepaald, maar zal waarschgn- lgk bestaan of nit „Fedora" of „La dame aux Camélias. De prgzen der plaatsen zullen varieeren van af fl. 7.50 tot fl. 1. In de vergadering van het Depar tement Haarlem der Maatsohappg tot Nut van 't Algemeen, Maandagavond gehou den, is door het bedanken als zoodanig door den Heer E. de Lanoy, tot Secre- taria benoemd de Heer Mr. H. J. D. D. Enschedé en tot Bestuurslid de Heer A. H. Ggsberts. Bg den aanvang der ver gadering bracht de Voorzitter een warm woord van hulde aan de nagedachtenis van het overleden Bestuurslid van het Departement, den Heer Mr. H. Jacobi. HAARLEM, 13 September 1892. Zondag 1.1. volbracht de Gymnas tiek vereeniging „Concordia" (voor jonge lieden uit den handwerkstand) den vol genden wandeltocht, onder leiding van den Heer A.J. Meijerink. Na per spoor (8 uur) te Amsterdam te zgn aange komen, ving van daar de wandeltocht aan naar Muidendoor Muiderbergvan daar langs de Zuiderzee naar de stad Haarden. Na één unr toevens aldaar werd de terugtocht aanvaard, den straat weg volgende naar Muidenom per stoom tram van daar naar Amsterdam terug te komen, zoodat de leden, 20 in getal, des avonds behouden om 8Vs unr te Haarlem weder arriveerden. Na door den Heer Megerink in zgn lokaal bedankt te zgn voor de flinke houding, den ge- heelen dag den leden bggebleven, dankte de Voorz. P. Groenendaal, den heer Meije rink voor den genotvollen dag de Ver eeniging weder bezorgd en sprak de hoop uit, dat daardoor de leden we der nauwer aan elkander waren verbonden, tot vooruitgang van het edele Gymnastiek vermaak, met den wensch, dat het vol gende jaar weder in denzelfden geest zulke wandeltochten zullen plaats kunnen hebben. Bg Kon. besluit van 6 September ie, met ingang van 1 October benoemd tot directeur van het postkantoor te Haar- „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben ziel de volgende personen voor werk aangemeld: 44) voor werkvrouw. 7 voor waschvrouw. 1 voor waschvrouw van gordijnen. 1 voor nachtwaakster. 2 voor noodhulp. 27 voor schoonmaakster. 16 voor naaister. 1 voor linnennaaister. 1 voor costuumnaaister. 1 voor naaiwerk aan huis. 2 voor verstelwerk. 2 voor wasch aan huis. 2 voor huishoudster. 1 voor strijkster. 1 voor kookster. 1 voor mangelwerk. 1 voor dagmeisje. 6 voor oppasser. H voor loopwerk. 3 voor sjouwerman. 2 voor schilder. 1 voor 8toelenmatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager, 1 voor zinkwerker. 1 voor goudsmid. 2 voor koetsier. 1 voor portier. 1 voor boekdrukker. 3 voor breiwerk. 3 voor bakkersknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor bloemistknecht. 1 voor schrijfwerk. 3 voor winkelbediende. 6 voor pakhuisknecht. 2 voor schoenmaker. 1 voor kleermaker. voor kantoorlooper. 1 voor kantoorwerk. 1 voor colportage. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en vai 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. VERGADERING- van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 14-Sept. 1892. 's namiddags ten 1 ure, De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Mededeelingen en ingekomen stokken. Rekest Sobilders- en Behangers- vereeniging „Hulp lenigt den Nood", minimum-loon en maxi- mum-werktgd. Id. A. A. Sprenger om pensioen. Bezwaarschrift G. J. Hengeveld plaatselgke directe belasting. Dankbetuiging Commissie Kolo niaal Museum. Ontruiming kelder Vleeschhal door J. B. la Pierre. Goedgekeurde besluiten. 2. Voorstel B. en W. W. voorloopige vaststelling rekening der plaatse lgke inkomsten en uitgaven over 1891, met advies der commissie van financiën. 3. Idem idem op rekesten douairière A. C. J. de Favange en J. D. Wackwitz om vergunning mest putten in den Hout, met idem. 4. Idem idem op rekesten J. Giebels en J. van Servellen en J. Wol- bers huur gronden Leidsche vaart, met idem. 5Idem idem op rekest wed, J. J. M. Mizee afrastering water Z. B. Spaarne, met idem. 6. Idem idem op rekest Mr. F. R. Crommelin huur grond Jansweg, met idem. 7. Idem idem op rekest J. van Beuse- kom wederinhuring boerderg „Het Torentje", met idem. 8. Idem idem op rekest G. Waasdorp erfpacht grond Leidsche vaart, met idem. 9. Idem idem bebouwing open gronden beoosten den Kleinen Houtweg. 10. Idem idem aanleg rioleeringswerken en hulpstraten voor projectwegen benoorden Zglweg en tusschen Pieter Kiesstraat en spoorbaan H. IJ. Spoorweg Maatschappg. 11Rapport commissie van fianciën op rekening 1891/92 Stads Bank van Leening. 12. Idem idem op begrooting 1893 Stads- Apotheek. 13. Idem idem op idem 1893 St. Elisa beth's of Groote Gasthuis. 14. Idem idem op idem 1893 bnrgelgk armbestuur. 15Idem idem op idem 1893 dienstdoen de schutterg. 16. Voordracht B. en W. W. onderwgzer 3e klasse school D. 17. Aanbeveling Curatoren Gymnasium leeraar aardrgksknnde Gymnasium. 18. Benoeming vaste commissiën. KAASMARKT van 7 September 1892. Aang. en verk. 76 stapels, uitmakend 9808 kazen, wegende 18332 kilogrammen Hoogste prgs per 50 kilogr. 29,50. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht 12 September 1892. Roode tarwe f 6.75. Rogge 4.80. 4.25. Haver 3.50. s> 3.55. Gerst 5.10. Groene erwten 7.65. ACHT EN DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woensdag 14 September des avonds van 810 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. MarschKèler Bèla. 2. Ouverture Le Domino noir... .Auber. 3. Come Along, PolkaBehrend. 4. Fantaisie sur des Motifs de l'ope- rette Le Grand MoyalAudrau. B. Ouverture Romilda e Constanze. Meyerbeer. 6. Roijal Mannel, ValzeScarve. 7. Le Colibri Polka voor Picolo Solo.Sennelicb. Dit te voeren door den Heer George Smidt. 8. Fantaisie op Itoliaanscbe Volks zangenRampezzotti. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Ëavokerk alhier, op Donderdag 15 Sept. 1892, des namiddags van 23 uur door den Heer WEZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bacb. 2. AdagioMendelssobn. 3. SonateC.F.Hendriks. a. Allegro moderato. bAdagio. c. Finale. 4Reeordare uit Mozart's Requiem.Schaab. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2