Nieuwsberichten. In het Westminster-Aquarinm te Londen wordt de eerste Chrysanthemum- tentoonstelling van dit jaar gehouden. Daarop trekt vooral de aandacht eene in zending van bloemen uit Nieuw-Zeeland, die van den heer Johan Easland. Hij wenschte de door hem gekweekte chry santhemums in te zenden en knipte daar toe acht van de mooiste bloemen af en deed ze afzonderlijk in blikken cylinders, die vol water werden gegoten. Het water werd bevroren, het blok ijs nit den cy linder genomen en nu prijkt elke bloem in het glashelder ijsblok. Slechts twee bloemen zijn aan de punten der bladen een weinig beschadigd en zien er uit, als of ze door de nachtvorst iets geleden hebben, de andere zien er uit alsof ze pas gepinkt zijn en de kleuren zijn zeer helder. Twee bloemen, de Tarawera, met naar binnen gebogen bloembladen, geel van kleur en een Zeelandia, zilverpaars en glanzend, kregen den eersten prijs. Daar in sommige Pruisische gemeen ten de maatregelen tegen afwending der cholera zeer overdreven werden,nit som mige gemeenten worden de vreemdelingen ongeveer met knuppels verjaagd heeft de Pruisische minister van binnenlandsche zaken thans een aanschrijving uitgevaar digd, waarin hij verscheidene voorschrif ten geeft om een einde aan alle overdrij ving te maken. Greheele afsluiting eener plaats tegen alle personen uit eene besmette streek mag alleen worden vast gesteld door de hoofden van de landspolitie, en wel hoogstens waar het wegens bij zondere gesteldheid van het af te sluiten grondgebied mogelijk is en alsdan geacht kan worden, eene afdoende bescherming tegen besmetting op te leveren. Onze Nederlandsche professor Overbeek de Meyer, deelt mede, dat het zoo heel gevaarlijk niet is cholera-zieken op te pas sen, als men maar geen spijzen of dran- den uit de ziekenkamer gebruikt en maar alles behoorlijk reinigt wat met de zieken in aanraking is geweest. De professor zal 't natuurlijk 't beste weten, maar, men vraagt zich af, hoe komt dan toch, dat het overdragen der ziektekiem zoo vaak en met zulke snelle zekerheid plaats heeft. Natuurlijk echter begeeft men zich niet onnoodig in gevaren. Naar men mededeelt, wordt de Rijks kweekschool voor Onderwijzers te 's Her- genbosch met de daaraan verbonden Rijks leerschool naar Nijmegen verplaatst. Reden hiervan zon zijn de slechte toestand, waarin de hiervoor beBtemde lokaliteiten zioh be vinden terwijl daarentegen de gebouwen hiervoor te Nijmegen alleszins voortreffe lijk moge genaamd worden. De rechtbank te Falmouth had dezer da gen eene eigenaardige kwestie te beslissen. Negentien matrozen weigerden om op last hunner reeders met hun schip naar Hamburg mede te gaan en dit om de be kende reden dat zij hierdoor hun leven in ge vaar zouden stellen. De zaak kwam voor den rechter en deze stelde hen in 't gelijk, maar de reeders, niet tevreden met deze uitspraak, zullen in hooger beroep gaan Den vorigen Zondag werd de ge meente Hilversum bezocht door een groot aantal militairen van het regiment grena diers en jagers, gelegerd in het kamp bij Laren. De militairen waren zeer vroolijk en uitten deze vroolijkheid door te zin gen, waarschijnlijk niet wetende, dat dit bij 'gemeente-verordening was verboden. Toen de politie dat zingen had verboden en aan het verzoek geen gevolg werd ge geven, trad zij krachtiger op en werd een korporaal door een agent aangegre pen. De soldaten sohoten den korporaal te hulp, en een bloedig gevecht ontstond tuSBchen hen en viertal politie-agenten, van welke een paar vrij ernstig gewond werden. Door het flink optreden van een officier werden verdere botsingen voor- I komen. De soldaten waren, naar men zegt, erg ontstemd over het verbod om te zingen en over de wijze van optreden der po litie. Xn verband met de bestrijding van de cholera zijn te Alkmaar de namen open baar gemaakt van de melkverkoopers, die niet aan de waterleiding zijn aange sloten en derhalve geacht kunnen worden hunne vaten enz. niet met zuiver water te reinigen. Tengevolge hiervan hebben verscheidene melkverkoopers zich laten aansluiten. Xn eene vergadering van Amster- damsche winkeliers, Woensdag avond ge houden, zijn besproken de middelen om tot een vervroegd sluitingsuur te geraken. In deze vergadering is besloten het slui tingsuur op 9 uur te stellen, terwijl eene commissie uit de Vereeniging Voor uitgang gemachtigd is, om in veree niging met vertegenwoordigers uit den winkelstand, winkeliers en magazijnhou ders tot medewerking te nopen. Een voor stel tot verkrijging van eene wettelijke regeling in deze werd afgestemd. Te Nieuwer-Amstel heelt een zoon zijn vader, die geregeld misbruik maakte van sterken drank en dan zijne vrouw mis handelde, in drift zoo'n ernstige wonde toegebracht, dat de man aan de gevolgen overleed. Volgens de eene lezing heeft zich het geval als volgt toegedragen. De verslagene waB een gewezen en aan lager wal geraakte makelaar nit Am sterdam, die, aan den drank verslaafd, soms al wat onder zijn bereik kwam, ver kocht of verpandde om aan zijn hartstocht te kunnen voldoen. Dit had reeds meer malen aanleiding gegeven tot groot onge noegen met bij hem inwonende zoons, wier eigendommen en kleedingstukken door den vader werden ten gelde gemaakt. Iets dergelijks was ook verleden week geschied, ten nadeele van den jongsten zoon. Dat kwam Maandag aan het lioht en leidde tot een hevigen twist, waarbij vader en zoon handgemeen werden en waar bij de zoon zijn vader in drift een nood- lottigen stoot moet hebben toegebracht, die den dood tengevolge had. Groot en algemeen is in de buurt het medelijden met den jeugdigen bedrijver, een 19-jarige diamantbewerker, die als een oppassend jongeling bekend stond. Hij is ter beschikking der justitie ge steld. Volgens eene andere lezing zou de wond aan toeval zijn toe te schrijven zonder schnld van den zoon des overledenen. waren ingekomen en goed ter bezichtiging Een krankzinnige heeft iemand te Luik het leven gekost. Hij had niet minder gegeten dan een bord soep, een kalfskop, een ossenhaas met appelen, een kip, een kaas, een brood met ham, twee patrijzen, twaalf kreeften en daarbij vijf liter Münchener bier gedron ken, met het vooruit te bepalen resnltaat dat hij eene beroerte kreeg en bezweek. Op de landbouwtentoonstelling te Leiden schijnen de stoomdorschmachines geheel ontbroken te hebben; dit gemis werd echter vergoed door inzending van petroleum motoren. Een dezer werktui gen dreef een dorschmachine van den Heer Klomp te Haarlemmermeer en leverde uitstekend werk. Deze motoren zijn in het gebruik veel goedkooper dan de stoom-locomobilen en leveren weinig brandgevaar op. Van wege de afdeeling Haarlemmer meer der Holl. Maatschappij van Land bouw is besloten aan de op 20 October te honden paardemarkt eene flinke ver loting te verbinden. Te Sloten doen zich enkele gevallen van typhus voor. Bedankt voor het beroep naar de de Chr. Ger. Gemeente te Halfweg door Ds. G. J. Breukelaar te Hasselt. De compagneaan de beetwortelsuiker fabriek te Houtrijk en Folanen zal de volgende week aanvangen dien ten gevol ge moet het gebouw, dat wegens den bouw van eene school voor hnlpschool wordt gebruikt, worden ontmimd en al- zoo 6 a 7 weken vacantie worden gege ven. Van wege de afdeeling Sloten der Holl. Maatschappij van Landbouw werd aldaar een ringryderij voor dames en sleu teltreken voor heeren gehouden, waaraan daar 33 paren werd deelgenomen. De fraaie prijzen en premies, bestaande uit 2 toilet tafels, 2 paar gemonteerde wijnkaraffen en 2 rooktafeltjes, behaalden de dames M. Blauboff, J. van Hulzen en G. Smorenbnrg en de heeren P. Reinierse L. van der Veldt en G. Pruim. Dinsdag'aanstaande wordt de tentoon stelling gesloten. Naar wij vernemen heeft de Man- nenzangvereeniging Crescendo alhier, van de Hoofd Commissie ter viering van het vierde eeuwfeest der ontdekking van Amerika door Christophorus Columbus de vereerende nitnoodiging ontvangen op dit feest 't welk den 12 October a. s. te Amsterdam zal worden gevierd, hare me dewerking te verleenen. Aan die nitnoodiging zal Crescendo gaar ne gehoor geven en aldaar o. a. uitvoe ren, met medewerking van bet orches! van denH.Kriens het toonwerk „Columbus' compositie van den Heer N. H. An- driessen, directeur van Crescendo. Van de heden gehouden aanbeste ding van fourages voor de troepen te paard hier in garnizoen, zijn ingeleverd zes biljetten, voor het tijdvak van 1 No vember 1892 tot 31 October 1893. De laagste inschrijvers waren Job. Ver meulen Zn. te Waspik n. 1. voor hooi ad f .56 stroo ad .22. en haver ad f.86; alles per 10 K. G. Naar men [ons mededeelt, heeft de Heer J. Strating bedankt als directenr van de Christelijke Zangvereeniging Hal lelujah. Wie het onaangename en pijnlijke kent van nietpassend schoeisel, wie bij on dervinding weet, wat lastige voeten zijn, is al heel in zijn schik als hij dan toch eens een paar schoenen heeft getroffen, dat hem past en met sobrik ziet hij op tegen den tijd, dat zij zullen versleten zijn. Wie zal hem dan weer helpen Antwoord op deze vraag geeft de prijscourant van den Or- tbopedischen Schoen- en Leestenmaker A. Huykman, Bakenessergracht No. 53. Een zeer groot getal gunstige verkla ringen omtrent het door Huykman in dit opzicht reeds verrichte, van personen uit allerlei maatschappelijke positie, zoo in als buiten de stad, gaan de prijscourant vooraf. Men leze ze. De prijzen zijn betrekkelijk niet hoog, vooral als men in aanmerking neemt de bijzondere zorgen aan de afwerking be steed. de Jong d. 14 Sept. M. van der Nouwland geb. Vermeulen z. Jvan Heerden geb. Bak ker z. E. Ermshaus geb. van Houten d. OVERLEDEN. 10 Sept. J. E. Hakn 53 j. Barleljorisstraat.— 11 Sept. H J.Jossegeb Vaupell66j. Sophia- straat. M. C. Meijer 7 m.d. Voorzorgstraat. A.E. Bouw 1 m. d. Gr. Heiligland.W.C. Martens geb. Honing 70 j. Ged. Raamgracht. 12 Sept. J. C. Wijkhuizen S m. d Leidsche- straat. J. E. Verveer 6J j. Brouwerstraat. P. van Oplooi 53 j. Scheepmakersdijk. M.H. Vermeijs 3 m. z. L. Heerenvest. 13 Sept. G. W. Zomerdijk 9 m. d. Tuinlaantje. A. Zimmerman IS j. K. Margaretbastraat. G. M. Escherich 10 m. d. Haarlemmerliedestraat. 14 Sept. G. M. van der Hulst 29 j. Brouwer straat. H. M. A. Tijssen i m. z. Nadorstlaan. MCE. Beaufort 1 dg. d. Gierstraat. G. Lasschuit. geb. Assies 75 j. Smedestraat. In de vergadering van den Neder- landschen Kolfbond, Maandag te Scheve- ningen gehouden, werd Haarlem aangewe zen tot plaats waar in 1893 de algemeene vergadering van den Bond zal gehouden worden. Aan deze bijeenkomst is een kolf- wedstrijd verbonden, welke alsdan onder de leiding van de Kolfclub Keer niet in de sociëteit „Vereeniging" zal plaats hebben. Tot lid van het hoofdbestuur werd herbenoemd de heer C. Witteveen Cz., ter wijl tevens als zoodanig werd gekozen de heer H. F. van Thiel alhier. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 52 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Augustus van het vorig was dit getal 59, dus 7 meer. (De Heer J. vam Nassau, adjunct Inspecteur van politie alhier is door den Burgemeester van 's Graven hage be noemd tot Onder Inspecteur van politie aldaar. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags), van 's middags 12 tot ure2 voor de eigenaars terug t bekomen zijn. Een duimstok. Een schoenzool. Een duimstok. Een kinder-werktasch- je. Een bloedkoralen armband met gou den sluiting. Een knipmes. Eene paardendeken. Een kanten doek. Een bril in étui. Een tricot-onderbroek. Drie brieven. Eenige rollen behangsel papier. Twee meisjeshoeden. Een stuk ijzer. Een muziekboek. Een dop van een kinderwagen. Eenige sleutels.— Eenige sleutels aan een ring. Terug te bekomen bij A. van Beaumont, Delfkade no. 8r. een paternoster. Idem by E. Simons, Hagestraat no. 17r. een gouden dasspeldje. Idem bij J. Lieshout Nieuwe Spaarnwouderstraat no. 14, eene portemonnaie met eenig geld. Idem bij J. Ranschaart, Nieuwe Kerks- plein no. 16, een gouden medaillon.-- Idem bij den inspecteur van politie H. Scherpenhnysen, Zijlvest no. 41, een ge deelte van een paternoster. Idem bij D. Kolderie, Klerksteeg no. 11 eene kinder- parasol. Idem bij A. Barmentloo, Korte Heerestraat no. 6, een kinderschoentje. Idem bij Steetskamp, Kleine Houtweg, no. 35, eene portemonnaie met eenig geld. Idem bij de gezusters Van der Stijlen Anegang ne. la, eene portemonnaie met eenig geld in haren winkel achter gelaten. Idem bij L. Schout, Teyler- straat no. 16, een pleeten ornament van een paardenzadêl. Idem bij J. E. Koeijers A. L. Dyserinckstraat no. 78, een gonden heerenring met juweelen steen. Idem by P. Scherpenhnysen, Oranjekade no. 19 een hond. In één der tramwaggons achtergelaten Eene portemonnaie met geld. HAARLEM, 10 September 1892. Heden had op het buitengoed Bosch en Hoven van den Heer J. D. Onder water onder Heemstede de opening plaats van de Begonia-tentoonstelling, uitge schreven door de Afdeeling Haarlem der Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde ter gelegenheid van het twaalf en een halfjarig bestaan der afdeeling. Verscheidene zeer fraaie inzendingen BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 9 Sept. H. Vooren en L. A. Tangermann. C. Hartog en P. K. Kempenaar. J. P. ANe- lissen en J. Sparwer. 14 Sept. C. B. van Dijk en A. M. John. 15 Sept. R. R. Faber en G. Vander. GETROUWD. 14 Sept. D. Bos en G. van Velzen. P.Ver meer en W. Doncker. 15 Sept. A. J. M. Seuter en M. A. van Tienboven. I. A. Da niels en M. C. Bode. GEBOORTEN. 8 Sept. T. Lamme geb. Swarthof z. T. Sprenger geb Mulder z. M. A. Meijer geb. Weijmer z. J. M. Lentelinkgeb. IJsseldijk z. (levenl.) 9 Sept. D. C. van der Vossen geb. de Haan z. 10 Sept. A. Oosterom geb. Star- renburg d. M. Erdtsieck geb. Kater d. T. Wevers geb. Reen z. -H. vanEeuwijk geb. Voorn z. (levenl.) 11 Sept. H.van Halen geb. Grove d. M. A. Helleman geb. St.ikvoort d. O. Dixon geb. Hoogstraten d. P. C. Drie- duiten geb. van Luijken d. F. T. Eeltjes geb. Glafke z. 12 Sept. T. Beugeling geb. Schuit z. C. Hessels geb. de Vries d C. Beau fort geb. Hulsebosch d. E.vaa Wooning geb. van Roon z. S. K. Beukkers geb. Steenmetz d. B. Baas geb. Lingerak z. T. Koning geb. den Teuling z. 13 Sept. C. E. Putker geb. Hendriks z. H. M. van Zandvoord geb. KAASMARKT van 14 September 1892. Aang. en verk. 67 stapels, uitmakend 8474 kazen, wegende 16152 kilogrammen Hoogste prijs per 50 kilogr. f 29. VEEMARKT 14 September 1892. AangevoerdPrijs 8 Koeien 140.f 200. 1 Pink 80. 26 N. Kalveren 5.11. 40 Schapen 13.18. 24 Lammeren 9. 9 Paarden NEGEN EN DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zondag 18 September des nam. van 2—4 uur, door bet Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KR1ENS. PROGRAMMA. 1MarscbFischer. 2. Ouverture MireilleGounod. 3. Sonia PolkaWardroper. 4. Fantasie de l'opera l'ombre. ..Flotow. 5. Ouverture la Muette de Poritici Auber. 6. Maskeo PolonaisseFaost. 7. Morgeoblatter, WalzerStrauss. 8. Oifenbachiaoa, PotpourriCouradi. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 20 September 1892, des namiddags van 1—2 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fantasie met Canon en Fuga. Worp. 2. Sonate No. 6..J. S. Bach. a. Vivace. b. Lento. c. Allegro. 3. Fantasie patetieaRinck. 4. Ave MariaLiszt. 5Finale

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2