en daar nog buitengewone maatregelen genomen tot het behoorlijk bevestigen van vlaggeBtokken en al hield men dan zelfs nog het hart vast voor alle gebeur lijkheden en ongevallen, die zich bij het plaatsen of in den loop van den dag konden voordoen. Nog een belangrijke kwestie bleef in menig gezin te regelen. Natuurlijk reken de men er op, behondens een paar kleine uitzonderingen, zoowat den geheelen dag op straat te zijn. Maar dan den tijd van het middagmaal. In vele gevallen was het resnltaat een makkelijke pot en di- neeren als men gelegenheid had. Reeds vroeg hadden zich duizen den bij dnizenden opgemaakt om getnige te zijn van den intocht te half elf. Op sommige punten was er bijna geen door komen aan. Veel geestdrift heerschte er onder de dicht opeen gepakte menigte. Men had intnsschen gelegenheid het fraai versierde portiek voor de fabriek van de Heeren Beijnes eens op te ne men, prijkende met de nationale en de kleuren van Waldeck-Pyrmont en voor zien van een „Welkom". Reeds vroeger heeft men voldoende kunnen kennis maken met de eleganten planten decoraties binnen dit gebouw. De Heeren Beijnes hebben zeer zeker kosten nog moeite ontzien om hnnne in richtingeen werkelijk imposant voorkomen te geven. Na eenig oponthoud op het goed in gerichte perron en de tot wachtkamer ingerichte restanratiezaal der eerste klasse waar de honneurs werden waargenomen door den Burgemeester, in het bijzijn van de Commissars der Koningin en verschillen de autoriteiten en de Burgemeester H. H. M.M. welkom heette, en de jonge juffrouwen Waller en Land der Koninginnen bouquet- ten aanboden, kwam de stoet in beweging, bestaande uit, vier huzarende Burge meester, gezeten in een rijtnig bespannen met twee paarden de adjudant van dienst in een rijtuig bespanneD met twee paar den een half peleton huzarende helft der eerewachthet rijtuig waarin H. H. M. M. zjjn gezetende tweede helft der eerewacht, een half peleton huzaren drie hofrijtuigen, tot slot vier huzaren en niet te vergeten drie rij tuigen waarin de ver tegenwoordigers der pers. Op het Station zongen de leerlingen der Nnts-zangschool hun lied onder lei ding van den onderwijzer, den Heer J. W. Jenny Weijerman. Twee fraai uitge voerde afdrukken van dit lied, gedicht van den Heer J. A. de Hoog konden H.H. M.M. niet aangeboden worden. Onze westelijke Parklaan met haar fraaie heesters en breeden rijweg en mooi uitzicht op het Kenaupark mag men zeer zeker een Koninklijke weg noemen zulk een laan behoeft geen versiering, tenzij men hier en daar nog wat bloemen hadde aan gebracht. Gelukkig dat de tijd van 't jaar nog ons fraaie Kenaupark op zijn voordeeligst te zien geeft. Men kon bemerken, dat ons bloemenrijke Park zeer de aandacht van H. H. M. M. trok. De stoet reed het Kenaupark geheel door langsNieuwe graoht, Noordzijde naar Kruisstraat, langs de hui zen groen met bloemen en over 't midden der straat kronen voor illuminatie. Hier had zich een dichte menschenmassa ver zameld, waarnit lnide welkomstgroeten de Koninginnen te gemoet klonken, de Noord zijde van de Nieuwe gracht, deze was van mooie mime slingers voorzien, en was fraai te noembn, In afwijking met andere stadsdeelen was hier de decoratie vlak aan de huizen aangebracht. Barteljorisstraat, dubbel boogsgewijze versiering in 't midden goede kronen. Uiterst smaakvol. Op de Groote markt stonden geschaard de vertegenwoordigers van 23 vereenigin- gen met hunne vaandels en banieren. Schoon was de aanblik van deze ruime markt plaats met de imposante St. Bavo tot fond. Trou moet Blycken met zijne een voudige, kleurrijke decoratie, Café Brink man met een goede trofee, de muziektent, wel wat gedrongen, doch goed in toon met de omgeving. Het uiterlijk van ons raadhuis waar van de groote trap voorzien was van een looper en de leuningen bekleed waren met laken. De halle van ons eerwaardig raadhuis was op de meest smaakvolle wijze ingericht. De wanden, prijkende met de afbeeldingen van onze Hollandeche graven en gravinnen, de schilderij van het beleg van Haarlem en de wapens van verschillende voorname ge slachten was tot geschikte hoogte bekleed met rood laken, de deuren zijn voorzien van fluweelen portières met vergulde rin gen, de ramen, voor zoover zij niet van geschilderd of gebrand glas zijn voorzien, keeren het sterke licht af door vitrages, in toon overeenkomende met het fraaie tapijt, dat den tijdelijk gelegden vloer be dekt. Eene groote en vier kleine kronen voltooiden de stoffeering van de mooie zaal, terwijl de nissen onder de ramen en nog andere punten ervan prijkten met schoone planten. Voegt men hierbij de meubelee- ring, dan mogen we stellig de zaal vorste lijk ingericht noemen. Alles getuigt van veel goeden smaak en veel gevoel voor kleur en van harte hopen we, dat gevolg gegeven worde aan den uitgesproken wensch om ook de ingezetenen in de ge legenheid te stellen er eens een kijkje te nemen. Naast de groote trap, gedeeltelijk onder den boog, was een estade opgericht, van waar de Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap het Wilhelmuslied op de oude melodie aanhieven. H.H. M.M. werden door den Burge meester op het aloude raadhuis welkom geheeten, waarna een kort bezoek gebracht werd aan de schildergen-verzameling. Maar de tijd was kostbaar en de tocht dus spoe dig voortgezet door de Groote Houtstraat. Deze straat maakt een verrassenden in druk met zijn dubbelen bogen en oranje wimpels in top. Fraaie chineesche lantaarns doen verder een goede uitwerking. Voegt men hierbij nog dat de bewoners de goede intentie hadden meer hunne vlaggen te gebruiken als versierings- dan als uitsteek- middel, welke laatste slecht zou uitko men bij den algemeen boogvorm, dan aar zelt stellig niemand dit stadsgedeelte smaak vol te noemen. Door de Groote Houtstraat en Spek- straat was het doel de Groote Kerk. Hier werden de Koninginnen ontvangen door den President-Kerkvoogd, den Heer S. R. A. van der Meulen. H.H. M.M. namen plaats in het lage koor; de genoodigden vonden plaats in het hooge koor. Inmid dels begon de Heer Ezerman het orgel concert, dat met aandacht werd gevolgd. Vervolgens werden een paar merkwaardig heden bezien en na een korte wandeling door de Kerk ging de stoet verder naar de Inrichting van de Heeren Enschedé. Het bezoek aan de beroemde ateliers van de firma Joh. Enschedé en Zonen te beschrijven was voor de pers zeer ge makkelijk gemaakt, daar de Heeren En schedé zoo vriendelijk waren haar in de gelegenheid te stellen den avond te voren een kijkje te nemen. De rijk met planten getooide ingang doorgegaan zijnde komt men in de even eens fraaie werkzalen, in eene waarvan de mooie afdrukken vervaardigd werden, waarvan H. H. M. M. een exemplaar aan geboden, en tijdens het bezoek werd ge reed gemaakt. Het is een gedichtje van drie, vier regelige coupletten. Het hoofd er van prijkt met kroon en naamcijfer, welk laatste in H. M.'s bijzijn gegoten en af gewerkt is. Op een der zalen, keurig als salon in gericht, waren geëtaleerd proeven van gravuren van zegels, drukplaten voor geldswaardig papier en vele merkwaardige Haarlemsche couranten. Twee portefeuilles in nationale kleuren en een album in oraDjeband benevens in fraaie fondraals etuis met keurige proeven van giet- en graveerkunst dezer firma werden H.H. M.M aangeboden welk aller aardigst aandenken met wel willenheid werd aanvaard. Toen was het doel een bezoek bij den Commissaris der Koningin. De deftige Nieuwe Gracht prijkte met eenige eenvou dige decoraties van bloemen. Voor de wo ning van den Heer Commissaris lag een stoomboot waarop het muziekkorps der Infanterie tijdens het bezoek eenige mu ziekstukken uitvoerden. Zeer werden bij het vertrek van hier dc Koninginnen toegejuicht. Op het Stadhuis was intnsschen alles gereedheid gemaakt voor het dejeuner di- natoire, gedurende welke hel Stedelijk muziekkorps een programma ten gehoore bracht. Gedurende het dejeuner bracht de Burgemeester een toast waarin in beknopte bewoordingen de historie van Haarlem herdacht, werd de toast eindigde met de woorden De Almachtige zegene u. Hij behoede en bescherme onze Ko ninginnen. Leve Koningin Wilhelmina! Leve de Koningin-Regentes H. M. de Koningin-Regentes heeft het volgende geantwoord. „Mijnbeer de burgemeester, hartelijk zeg ik u dank voor de woorden, der Koningin en mij toe gesproken namens den gemeenteraad en namens de burgerij van Haarlem. Gij bebt u deze gele genheid ten nutte gemaakt om, als hoofd der gemeente Haarlem, ons allen te berinneren aan zoovele glorierijke bladzijden uit de geschiedenis uwer oude stad. Te recht mag Haarlem trotscb zijn op die geschiedenis, waarin, zooals door u werd opgemerkt, eene uitvinding staat geboek staafd, die der gebeele menscbbeid tot zegen werd. Het verleden van Haarlem, en wat wij wisten van bet beden uwer schoone stad, bad bij de Koningin en mij reeds lang den wensch doen opkomen met Hollands hoofdstad kennis te maken. Een oogenblik werden wij teruggehouden van ons voornemen uwe stad te bezoeken; de redenen zijn u bekend; ik wil u dan ook alleen verzekeren, dat de ondervonden teleurstelling voor niemand grooter kan geweest zijn dan voor mijne dochter en mij. Wij zijn gelukkig heden in uw midden te zijn, en u te kunnen danken voor de ontvangst, ons van Haarlems burgerij ten deel gevallendoor die ontvangst ben ik diep getroffen; zij zal ons onvergetelijk zijn. Is Haarlem trotscb op baar verleden, uwe stad beeft ook nog beden veel, zeer veel, waarop zij met rechtmatige fierheid mag wijzen. De hoofdstad van Holland is waarlijk een bezoek ten volle waard, en ik veroorloof mij de hoop uit te spreken, dat ons eerste bezoek niet ons laat6te zijn zal, en dat bet ons later eenmaal vergund moge zijn Haarlem te zien op een oogen blik, dat de natuur en de nijverheid der bevol king uwe stad plaatst in een veld van bloemen, voortbrengsel van dien belangrijken tak van nij verheid, die aan uwe stad en bare omstreken mede eene zoo groote aantrekkelijkheid geeft. Heden waren het alleen Haarlem en Haarlems burgerij, die ons aantrokken, en bet hartelijk welkom, dat ons van alle zijden werd toegeroe pen, zoo treffend blijkende uit de geestdrift der bevolking en uit de versiering uwer buizen en straten, vervult ons met groote dankbaarheid. Ik verzoek u, mijne heeren! dien dank te willen uitspreken aan allen zonder onderscheid. Het is van gebeeler harte, dal ik u voorstel te urinken op den voorspoed uwer stad en op bet welzijn en bet geluk van Haarlem's ingezetenen." Toen lag de Rijtuigfabriek van de Heeren Beijnes aan de beurt. Het inner lijke van de werklokalen was keurig met groene en bloeiende planten versierd. Na de gewone voorstelling werden H.H. M.M. rondgeleid en verschillende machinale hout bewerkingen getoond als schaven, zagen, boren, lijst- en penschaven, wat blijkbaar de jonge Koningin heel aardig vond. Ver volgens werden verschillende afgewerkte rijtuigen bezichtigd en, toen de Koning innen gezeten waren in het kenrig inge richte salon, voerde de Heer J. A. W. Begnes eenige oogenblikken het woord, en dankte H.H. M.M. voor het bezoek dat getuigde van veel belangstelling in de Nederlandsche Ng verheid. Toen nam de groote rijtoer een aanvang. Bij den ingang van de Kavalerie-kazerne werden de Ko ninginnen ontvangen door den Burge meester der Gemeente Schoten. Twee da mes Korthals boden bonqnetten aan. De jonge Koningin gaf Mejuffrouw Johanna Korthals eene hand en bedankte haar vrien delijk. De Regentes bedankte den Burge meester, den Heer Arnoldy, minzaam. De rit werd voortgezet langs de kazerne waar de manschappen stonden opgesteld en de militaire honneurs werden gebracht. Aan de Kleverlaan was een fraaie eereboog. Het Gemeentebestuur der Gemeente Bloemendaal en Overveen ontving H.H. M.M. aan den keurigen eereboog bij den tol te Overveen. Hier werden bonqnetten aangeboden door de jonge Dames Roozen en Eldering. Verder op den Overveenschen weg was weer een flinke eerepoort. Toen ging het weer stadwaarts, Leidsche Vaart, Oranjestraat met eerebogen, boven om schreven. Wij lazen daar het volgende vers, als we 't wel hebben aan perceel 84 Neen, 't was geen ijdle klank; De harten zijn bevredigd Nu Neerlands Koningin Door bare komst beeëdigd, De waarheid van 't woord Dat ik nog eens vertolk Zij is moeder voor haar kind, blaar ook voor Neerlands volk. In de mooi versierde Wilhelminastraat zong de Christelijke kinderzangvereeni- ging „Hosannah" H. H. M. M. een lied toe, toen ging het weer door de verschil lende keurig versierde straten. Nu volgde een tooht door den Hont. Bg het Hotel Scholten was door de ge meentebestuur van Heemstede een prach tige eereboog opgericht en mooie Vene- tiaansche masten waarop «Welkom". Volgens programma kwamen H. H. M. M. daarna aan het paviljoen, waar de be groeting plaats had door de Heeren S. Graaf van Limburg Styrum, F. W. van Eeden en E. von Saher, en mede bou- quetten werden aangeboden. Er werd bezocht de Oud Hollandsche kamer, de Arabische en de Oostersche Afdeeling en na het gebruik van ver- verschingen giDg het weder stadwaarts. Niet weinig trok de aandacht de wer kelijk schoone eerepoort van Van Diesen en Kerrebijn in de Gierstraat. Het laatst werd bezocht Teylers Mu seum, waar H.H.M.M. ontvangen wer den door Heeren Directeuren. De jon gejuffrouw Loosjes en de jongeheer Thöne boden bouquetten aan. In de palaeontologische verzameling werd door den conservator, den Heer Dr. T. C. Winkler, op verschillende merkwaar digheden gewezen en evenzoo bij de mineraliën op de ronde zaal. H.M. be toonde veel belangstelling en verschil lende vragen, welke getuigden van kin derlijk nadenken, moesten door den Heer Winkler worden beantwoord. Het bezoek liep ten einde. Nog eenige straten en het perron was bereikt, waar een hartelijk afscheid werd genomen. Het publiek was hier in volle geestdrift aan de toejuichingen kwam bijna geen einde. De Koningin-Regentes bedankte namens H.M. den burgemeester voor de schitterende ontvangst, verzocht H.D. dank aan de ingezetenen over te brengen en stelde namens de beide Koninginnen aan den Burgemeester ten behoeve van de armen de belangrijke som van twaalf honderd gulden ter hand. De Burgemeester had nog de gelegen heid hiervoor zijn warmen dank aan Hare Majesteiten te betuigen en voort rolde de trein en behoorde het bezoek tot de geschiedenis. Niet genoeg te roemen is gedurende den geheelen dag de houding van het publiek. De orde bleef, niettegenstaande de ontzettende volksophoopingen op ver schillende punten ongestoord. Onmiddellijk na het vertrek nam de verlichting een aanvang. Sommige stra ten, Barteljorisstraat, Kruisstraat, Hout straat, Gierstraat, Zijlstraat leverden een schoon gezicht op. Ons Raadhuis met zijn fraai belijnde gas-verlichting trok, als vroeger, aller opmerkzaamheid. Tot laat in den avond bewoog zich een groote menigte door de stad en gedurende den avond viel ook de orde zeer te roemen. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: 44 voor werkvrouw. 7 voor waschvrouw. 1 voor waschvrouw van gordijnen. 1 voor nachtwaakster. 2 voor noodhulp. 27 voor schoonmaakster. 16 voor naaister. 1 voor linnennaaister. 1 voor costuumnaaïster. 1 voor naaiwerk aan huis. 2 voor verstelwerk. 2 voor wasch aan huis. 2 voor huishoudster. 1 voor strijkster. 1 voor kookster. 1 voor mangelwerk. 3 voor dagmeisje. 6 voor oppasser. 11 voor loopwerk. 3 voor sjouwerman. 2 voor schilder. 1 voor stoelenmatter. 1 voor zadelmaker. 1 voor loodgieter of koperslager. 1 voor zinkwerker. 1 voor goudsmid. 2 voor koetsier. 1 voor portier. 1 voor boekdrukker. 3 voor breiwerk. 3 voor bakkersknecht. 1 voor huisknecht. 1 voor bloemistknecht. 1 voor schrijfwerk. 3 voor winkelbediende. 6 voor pakhuisknecht. 2 voor schoenmaker. 1 voor kleermaker. 5 voor kantoorlooper. 1 voor kantoorwerk. 1 voor colportage. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. KAASMARKT van 21 September 1892. Aang. en verk. 62 stapels, uitmakend 7337 kazen, wegende 1364$ kilogrammen Hoogste prys per 50 kilogr. f 30. ORGELBESPELING in de Groote- oi St. Bavokerk alhier op1 Dinsdag 27 September 1892, des namiddags van 12 uur. door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Toccate en FugaJ. S. Bach. 2. Vorspiel zu ParsifalWagner. 3. Sonate No. 2Fink. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Allegro risoluto. 4. Marche funèbreChopin. 5Finale

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2