f Naar de Arnh. Ct. verneemt, heeft de minister van binnnenlandsche zaken, in antwoord op een verzoek van de plaat selijke gezondheidscommisie te Nijmegen om de Sequahséances aldaar te verbieden, aan genoemde commisie medegedeeld, dat de wet hiertoe geene bevoegdheid geeft, maar dat de gemeentebestnren de be voegdheid hebben eene verordening vast te stellen, waarbij ter voorkoming van het gevaar voor besmetting voor bijeenkomsten de rnimte wordt geregeld, welke per persoon in het lokaal der bij eenkomst beschikbaar moet zijn. In twintig jaar is in Prnisen het aantal lotelingen, dat lezen noch schrij ven kent, van 4 pCt. tot 7 per dnizend gedaald. Zeer gunstig steekt dit getal uit bet land der schoolplicht af bij dat van landen waar de school- of de leerplicht niet bestaat en waar men liever de ge volgen draagt, die een slecht, of geheel niet onderwezen deel der natie na zich Wenscht men te veel in dit opzicht over te laten aan den goeden wil van onders of voogden, dan zijn sommige kin deren in de eerste, en in de tweede plaats later allen, die met hen in aan raking komen de dupe van een verzuim dat de wet in aller belang moest knn- nen voorkomen. In Nederland schijnt de vraag naar een school- of leerplichtwet thans geheel op den achtergrond ge raakt. Te Amsterdam zal gedurende de beide Kerstdagen, dus 25 en 26 December a.8. worden gehouden een Nationaal Tim merlieden-congres waaraan kunnen deel nemen alle Timmerl. VereenigingenOp plaatsen waar geen vereeniging bestaat, kunnen de timmerlieden een groep vor men en uit hun midden afgevaardigden kiezen deze moeten echter zijn vakman nen. Het doel is stichting eener Neutraal Ned. Timmerlieden-bond. Aangaande reis- en verblijfkosten is een regeling getroffen die den verafwonende zeer ten goede zal komen, terwijl anngifte tot deelname open staat tot en met 8 November a.s. en verdere inliohtingen verstrekt worden door den Algemeenen Secretaris, P. Smitt, Fok- ke Simonstraat 76a te Amsterdam. Algemeen was men van meening, dat met de verlaging van den zoutaccijns, ingaande 1 Mei 1893, het zoutsmokkelen uit België zou afgefnuikt zijn. In Noord brabant is men die meening niet toege daan. Men becijfert, dat als de smokke laars tweemaal per week een vracht zout van 50 Kilo binnen brengen, zij nog 5.50 kunnen verdienen, een loon altijd nog aan merkelijk hooger dan de gewone dagloo- ner kan maken. Onze Koninginnen zijn te Weimar aangekomen ter viering van de gouden bruiloft van den groothertog en zijn daar geestdriftvol ontvangen. De groothertogin, prinses Sophia der Nederlanden, geniet in haar aangenomen vaderland in de hoogste mate de liefde der onderdanen, duidelijk uit het oneindig aantal adressen, oorkon den en huldebetooningen, dat van alle kan ten toestroomt. De eeregave van het land, ten bedrage van vierhonderd duizend mark, beschik- laar gesteld tot het daarstellen van iets blijvends, is het gouden echtpaar aange boden en ook de Weimarsche kunstkrin gen hebben zich niet onbetuigd gelaten. Door Gedeputeerde Staten van Noord holland is benoemd tot eersten geneesheer aan het krankzinnigen gesticht Meer- en Berg de Heer Dr. J. van Deventer Sz. thans directeur van het Buiten-gasthuis te Amsterdam. HAARLEM, 7 October 1892. Naar wij van goeder hand verne men, zal de Koninklijke Vereeniging Het Nederlandsch Toneel" wel alhier hare gewone maandelijksche Voorstellin gen op éën der week dagen komen ge ven, doch zullen door bijzondere om standigheden de Zondagsvoorstellingen van dat Gezelschap hier ter stede waar schijnlijk zeer schaarsch zijn. Zondag geeft dit Gezelschap hier inden Schouw burg het welbekende vroolijk blijspel „Groote-Stad's luoht" met de Heer Louis Bouwmeester in de hoofdrol, redenen te over dus, om den liefhebbers van ware kunst een bezoek aan te bevelen. Blijkens de in dit blad voorkomen de advertentie' zal de afdeeling Haarlem der Ned. Vereeniging tot Afschaffing van sterkan drank as. Dinsdag haar eerste openbare vergadering in dit seizoen houden. Wy vertrouwen dat in de stad, waar- nu vijftig jaar; geleden, de Vereeniging geboren werd, die een man als Dr. Ege- ling, een der vaders van genoemde Ver eeniging, eens onder hare burgers mooht tellen, nog genoeg belangstelling bestaat voor het streven om Nederland te hel pen bevrijden van den sterken drank en daardoor de volksellende te verminderen. Moge een talrijke opkomst blijk geven van die belangstelling, alsmede de ondertee- kening van de circulaire die eerstdaags den ingezetenen zal geworden en waaraan de zedelyke en stoffelijke steun voor de af deeling wordt gevraagd. Helpen velen een handje mede om de ellende, door ko ning alcohol over Nederland gebracht, te doen verdwijnen, ons dunkt dat pogen verdient den gevraagden steun. Dinsdag avond had in een der za len van Felix Favore" de eerste alge- meene vergadering plaats van de vereen- niging „Volksbelang" Tengevolge van het vertrek van den voorzitter, den Heer D. de Clercq, werd de vergadering geleid door den heer J. G. ten Bokkel, die met een enkel woord de groote werkzaamheid van den vertrok ken voorzitter, zijn ijverig streven om Volksbelang tot bloei te brengen en te doen beantwoorden aan het doel ver betering van den toestand des volks in herinnering bracht. Dit het verslag over het afgeloopen jaar bleek o. a., dat het ledental thans 379 bedraagt en derhalve vrijwel hetzelfde blijft. De in den vorigen winter gehou den cursussen werden minder goed be zocht, dan het 'oestnur had verwacht; de lezingen gaven, wat de opkomst be treft, meer reden tot tevredenheid. De voordracht van Mejuffrouw Drucker uit Amsterdam en de daaraan verbonden de bat-avond met den heer G. Veldhuijsen Sr. mochten zich in de bijzondere belangstel ling van de leden en het publiek ver- De „bakkersbeweging", in navolging van andere steden door Volksbelang op touw gezet, met het doel aan de bakkers, slijters, depothouders en broodrondbrengers wat meer Zondagsrust te geven, dan zij nu genieten, mislukte, hoofdzakelijk door gemis aan medewerking van de Haarlem- sche Broodfabriek, welker directie niet met de inzichten van Volksbelang meen de te moeten medegaan. Ook had het onderzoek naar den toestand van slechte arbeiderswoningen, waarbij in vele op zichten treurige toestanden aan het licht kwamen, by het bestuur der gemeente niet de gewenschte resultaten. Toch mag Volksbelang, al zijn de ge volgen van hare bemoeiingen nog gering, er zich in verhengen op een en ander de aandacht van velen gevestigd te hebben. Met de finantiën van de vereeniging staat het op dit oogenblik, blijkens de rekening van den penningmeester niet al te best. De bovenbedoelde beweging ten gunste van de bakkers, sloeg een geduchte bres in hare kas; zy kostte aan drukloon, het verpreiden en terug halen van circulaires, niet minder dan f 159.15. Van de directie der brood fabriek „de Volharding" werd ter gemoet- koming in dank eene som van 35 ont vangen Het geheele te kort bedraagt f 222.75 hetwelk het bestuur door een zuinig beheer en eene beperking in het houden van vergaderingen zal trachten in te halen. Tot leden van het bestuur inplaats van den heer D. de Clercq, die wegens vertrek naar het buitenland en A. Scha- gen, die volgens rooster moest aftre den, werden gekozen de h. h. P. C. Wezel en J. A. Nieman. Dezen winter zullen populaire, wetenschappelijke cursussen ge- gehouden worden door de h. h. Dr. G. A. Haremaker, Mr. H. Ph. de Kanter, Dr. P. M. Heringa en Dr. P. G. Bne- kers, terwijl voor het houden van open bare voordrachten verschillende sprekers, welke zich met de studie der sociale vraag stukken bezig houden, zyu uitgenoodigd. Tot onderwijzers aan de herhalings school zyn door B en W. W. in over leg met het hoofd der school, den heer P. D. Graaff, aangesteld: de h. h.P. C. Bouwmeester, onderwijzer le kl. aan school CJ. de Weeger en W. W. Val- lentgoed, onderwijzer 2e kl. aan school D; terwyl het onderwijs in dehandwer- is opgedragen aan mejuffrouw M. C. J. Scharff, onderwijzeres aan de Burger school (klein Heiligland.) Ongeveer tach tig leerlingen hebben zich voor het toe latingsexamen aangemeld In de Groote Kerk gaf de Zang- vereeniging „God is mijn Lied" Dinsdag avond eene uitvoering. Overeenkomstig den naam van het koor wordt alleen gewijde muziek gezongen. Het beweegt zich dus op hetzelfde muzi kaal terrein alsde Zangvereeniging Hallelu jah. Beiden gemengd koor, beiden hetzelfde doel, verbetering van den kerkzang, beiden bestaande uit de jonge krachten der Ned. Herv. gemeente en toch niet samenwer kende tot hetzelfde doelWie het kerk gezang liefheeft, moet dit beklagelyk een zijdig noemen. Wat zonden zy samen kunnen zyn Wie de opvoedende kracht kent van het geestelijke lied, zoekt telkens weer on der den invloed te komen van zyn mach tigen indruk, gevoelt zich door het lied in tonen nader by het goede, dan by het gesproken woord, te meer als het lied wordt voortgebracht op de artistieke wijze, waar op dit plaats heeft gehad Dinsdagavond. Heeds het eerste programma-nummer bracht de stemming. Het was het schoone „Heilig" van Bortniansky, dat met de fraaie cresc. en decresc. smaakvol werd uitgevoerd. Het eenvoudige koraalmatige „bede" van Kunert en het koraal van Men delssohn gaven het idiaal van hetgeen kerkgezang behoort te zyn enhoe is het Haydn's Terzet gaf veel te genieten. Een drietal uitvoerenden die by elkaar passen. Het moeielyke, maar aangrijpende stnk werd zeer verdienstelijk uitgevoerd. Met den Duitschen tekst, ten geleide van het uit der zaak eenigszins verwaterde Neder landsch, had men meer den gang knnnen volgen. In het Hallelujah van Handel kwam het koor flink tot zijn recht. De uitvoering van de laatste twee num mers konden wy niet bijwonen. Psalm 42 van Mendelssohn hadden we graag gehoord. 't Deed ons genoegen op te merken, dat de aandacht der Directie ook de uit spraak, het gewichtig onderdeel van den zang, genoegzame eer had waardig ge keurd. 't Zal moeite genoeg gekost hebben. Nog eens: Jammer, dat de twee chris telijke Zangvereenigingen hier ter stede niet nog eens een welgemeende poging wagen om zich met elkaar te verstaan. Maar 't schynt by de kunst, zelfs by de gewyde kunst, nog altijd 't duiveltje der tweedracht, of nog wat ergers te zyn, dat heel veel goeds tegenhoudt. De Heeren Ds. Hoog en Ds. Veen wa ren zoo vriendelijk, de eerste om de goed bezochte bijeenkomst te openen, de laatste om haar te sluiten. Den lsten September is de dagcursus op de School voor Kunstnijverheid weder begonnen deze wordt door 24 mannelijke en 32 vrouwelijke leerlingen bezocht. Onder de dagleerlingeu zijn er verschil de uit andere plaatsen, als Arnhem, Utrecht Goes Pnrmerend, Leeuwarden, Harlingen Eindhoven en Hoorn, die zich tijdelijk in Haarlem gevestigd hebben om de lessen te knnnen bywonen, wel een bewijs, dat het onderwys, dat op de school gegeven wordt, ook in andere plaatsen van ons land wordt De avondcursus werd den lsten Oo- tober weder geopend en is door 61 leer lingen bezocht, waaronder de dagleerlin- zyn medegerekend. Hekent men hierbij de verschillende cursussen, die bovendien aan de school ge geven worden, zooals de teekenlessen voor de leerlingen der normaallessen van on derwyzers, die die door dertig leerling wor den bezocht, de teekencursns der leden den Nederlandschen Bond voor onderwy zers, die door twintig candidaten voor de acte lager onderwys teekenen wordt be zocht en de cursus voor de opleiding van hen die proeven van bekwaamheid wen- schen afteleggen voor het.ambacht, dan komt men tot een totaal cijfer van 180 leerlingen. Gisteren namiddag is in de Kruis straat bij de Na8saustraat een rijtuig, bespannen met een paard in botsing ge komen met een tweewieligen handwa gen. Het rytuig is tereohtgekomen in de ruiten bij den horlogemaker Fortgens aldaar, waardoor twee ruiten zyn ver brijzeld en de houten stijl beschadigd. Persoonlijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. Door de politie zijn aangehouden twee knapen van 12 en 14 jaren, die dief stal hadden gepleegd van ledige boter- vaatjes en een honington. Belangstellenden in den Adspiranten- wedstrijd, te houden door de Haarlemsche Criketclub Rood en Wit, worden attent gemaakt op den dezen betreffende adver tentie, voorkomende in dit nummer. BUKUEUL1JKE 8TAND. ONDERTROUWD. 5 Oct. C. van Zalen en HLucas. P. Nix en J. M. Jansen. 6 Oer. Mr D. N. van Hoy- tema en M. C. Fontein. J. P. van der Laan en S. M. Terpoorten. GETROUWD. 5 Oct. K. Serné en G. vanMierlo. D. Veld huis en II Schild. 6 Oer. P. J. Nieuwen- hoven en C. T. Piët. J. M. Schijvens en J. Wijsbrug. W. A. Spruijt en A. W. ten Kate. GEBOORTEN. 29 Sept. C. E. Baggerman geb. Brakel z. G. van Meurs geb. Human z. A. M. van Zijl geb. Hagen z. 30 SeprC. M. Frensen geb. Brummelaar z A. van Nes geb. Bleek er z. A. F. van Lunenburg geb. Kuijkend. E. Prang geb. de Jager z. - J. Bakker geb. van Leeuwen d. J. Handgraaf geb. Ruijgvoornd. 1 Oct. G. Wiggers geb. de Vos z. K. F. Selraat geb. Valk d. A C. van Waard geb. Warning z. 2 Oct. G. van Veen geb. Diepen veen d. A. J. Negrijn geb. de Rooijen z. E. Wijkkuisen geb. Visser z. E. M.vanGend geb. Coeree z. B van der Putten geb. Ende man z. E B. A. de Vries geb. van Krieken z. W. Rooding geb. van der Donk d. 3 Oct. J. P. Jager geb. Dam d. (levenl.) M. Beringen geb. van den Broek z. J. T. Hoes geb. Smitd. 4 Oct. M. C. Umans geb. Kockelkoren z. M. C. Vigegeb. van Waard d. M. A.Schach- man geb. van der Waarsenburg d. (levenl.) 5 Oct. M. Vissers geb. Toeset z. T'.Veen geb. Neele z. W. M. Lips geb. de Heij z. S. C. van der Laan geb. Boeré z. W. van Hattem geb. Honing z. OVERLEDEN. 29 Sept. P. van der Poel 1 m. z. Bannesteeg. A. H. M. Vergers 2 j. z. Sophiastraat. 30 Sept. H. Janse 3 m. z. Luitensteeg. C. Schuurman 19 m. z. K. Lakenstraat. 1 Oct. A. E. van der Grift 14 m.d. Raaks. J. W. M.H. Jansen 2 m. z. Zoetestraat. 2 Oct. A Bruins- ma 52 j. Magdalenastraat. M. H. Boom 12 m. d. Kennemerstraat. 3 Oct. A. G. van Doorn geb. Derse 37 j. Jansweg. J. F. Ensie55 j. Florapark. P. J. Luiting 4 m.z. Brouwer straat. K. Goedhorngeb. Kooij 88 j. Wijde Appelaarsteeg. 4 Oct. G. Smit 22 m. d Jan Siecnstraat. 5 Oct. H. J. VerheuL7 dg. z. Hembrekersteeg. M. H. Vogelenzang geb. Wijdom 71 j. Jansstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags), van 's middags 12 tot 2ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een gutta-percha wielband van een kin derwagen.Eene zwarte sanella parapluie met brninen stok. Een kruiwagen. Twee doosjes schrijfpennen. Een gouden medaillon. Een gouden oorbelletje. Eene zwarte gloria parapluie. Een bloedkoralen armband met gonden sluiting- Een potloodhouder. Eene stalen hor loge ketting. Eene granaten oorbel met gouden moutunr. Eene fantasie-armband. Eene grijze paardendeken. Eene wasch. Een paternoster. Eene parapluie. Twee zakdoeken. Eene kinder-regenjas. Een zakdoek. Een onderstuk eener gouden oorbel. Een bril in étui. Een wandelstok. Eene parapluie. Eene vijl. Eene portemonnaie waarin eenig geld. -Eene portemonnaie waarin eenig geld en tramkaartjes. Een Engelsche schroefslentel. Eenige sleutels. VEEMARKT 5 October 1892. Aangevoerd: Prijs: 14 Koeien 160.220. 4 Stieren 50.70. 19 N. Kalveren 6.— 11. 36 Schapen 13.18. 42 Lammeren 7.9. 17 Paarden GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 3 October 1892. Witte tarwe f 6.75. Haver Gerst Paardeloonen Groene erwten 3.37s. ƒ3.675. 4.10. 4.25. 6. 825. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 11 October 1892, des namiddags van 1—2 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Concert No. 3G. F. Handel. 2. Sonate No. 1...J. S. Bach. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Allegro. 3. Inleiding en VariatiënHesse. 4. AdagioHaydn. 5Finale t

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2