leger volgens de nieuwe militaire wets ontwerpen zullen aanvullen, is het zaak nieuwe geldmiddelen te verschaffen. De minister van de rijksfinanciën, baron Von Maltzahn, denkt voor dit doel de tabak, den brandewijn, het bier en de beurs hooger te belasten. Een Spaansche, dona Margarita Rivera, is eenige dagen geleden gestorven op den leeftijd van honderd twee en dertig jaar. Zij overleefde haren man twee en zeventig jaar en zag zes geslach ten van hare afstammelingen geboren worden. Te Pest, de hoofdstad van Hon garije, is plotseling de cholera versche nen. Algemeen, en met eenige grond, schrjjft men dit toe aan eenigen wagen ladingen met huiden, afkomstig uit Ham burg. Men klaagt te Pest zeer over de onvoldoende maatregelen tot wering der ziekte en er loopen geruchten, dat de plaatselijke overheden van hun ambt zul len ontzet worden, Donderdagnacht is de beroemde Engelsche dichter Alfred Tennyson op Aldworth House in Surey overleden. Dezer dagen viel te Christiania van het stoomschip Bremen een groot Krupp- kanon overboorden nog steeds heeft men het niet kunnen vinden. Het water, waar het stuk overboord viel, is daar 30 voet diep en hoewel door de duikers het gat is gevonden in den modder, waar het kanon is ingezakt, heeft men met 14 voet lange ijzeren stan gen het stuk niet kunnen opsporen. Het kanon heeft 250,000 kronen gekost. Een merkwaardig boek, waarvan de tekst niet gedrukt, maar geweven is, verscheen onlangs in Lyon. Dit boek is van zijde vervaardigd en werd bij wij ze van afleveringen, in 35 stukken uit gegeven. Elk stuk bevat 2 bladen, zoo zoodat het geheele boek is samengesteld uit vijftig bladen, welke gebeden onder de mis en andere katholieke gebeden in houdend, geweven met zwarte karak ters op een witten grond. Te Belgrado zal in de volgende week een centraal station voor electrische •verlichting geopend worden. Dit middel van verlichting maakt op het Balkan- Schiereiland goede vorderingen. Te Sofia, de hoofdstad van Bulgarije, werkt reeds geruimen tijd de electrische verlichting, terwijl in Rumenië tot de electrische ver- liohting der havenwerken te Galatz be sloten is. Het aantal sterfgevallen aan cho lera is te Hamburg zeer afnemende. De laatste berichten deelde twee gevallen mede en de daarop volgende dag één. Ook te Havre was een sterfgeval. Op groote plaatsen, waar het te lefoonverkeer zeer druk is en verscheide ne dames op het centraal-bureau dienBt doen, schijnt het wel eens voor te komen, dat de dames door al te drukke conver satie de abonnees wat lang laten wach ten. Naar een Fransch blad vermeldt, heeft men te New-York een uitvinding op de telefoon toegepast, waardoor de telefonisten overbodig worden. Ieder abonnè heeft op zijn telefoontoe stel, dat met het centraal-bureau in ver binding staat, een vijftal ivoren knopjes. Gesteld nu, dat men in gesprek wil tre den met den abonnè, die no. 2314 heeft. Dan tikt men 4 maal op het kopje rechts, en naar links gaande 1-maal en 3-maal en 2-maal op de dan volgende knopjes. Op het centraal-bureau wordt dan het cijfer 2314 te voorschijn geroepenwaar door tegelijk de verbinding is tot stand gebracht. Nadat het gesprek is afgeloo- pen tikt men op het vijfde knopje en alles komt op het centraal bureau weer in zijn vorigen toestand. Te Bradford, in Pennsylvanië, is een meesterknecht van Italiaansche spoor wegwerkers, zekere Sporatti, vermoord, door middel van een blik met dynamiet, in zijne kamer geplaatst. Een aanmerke lijk deel van het kosthuis, waarin hij woonde, werd vernield en men vond zijn verminkt lijk op eenigen afstand wegge slingerd. Sporatti was zeer gehaat bij de werklieden, omdat bij hen mishandelde en, naar zij beweerden, hun loon ver kortte. Volgens eene berekening van Be Volksvriend, is er in 1391 in Nederland aan gebruik van sterken drank uitgegeven 87.316.258 gulden tegenover 75 milioen voor brood. Zijne berekening is aldus sa mengesteld: 410.698 hectoliter veraccijnsd gedistilleerd (rum. cognac, likeuren jenever en brandewijn) a f 60 is 24.681.880; 410.698 p. h. 1. a 15 wegens productie kosten bedraagt f 6.160.470; patentrecht van 25911 vergunningen a f 10 gemid deld ƒ259.110. Vergunningsrechten ƒ951.997; lokaalhuur van 25911 tap perijen enz. a 100 ƒ9.519.970; in richting lokalen (onderhoud meubilair, glaswerk, vuur, licht en bediening) over 25911 lokaliteiten a ƒ82 —f 2.134.702. Samen ƒ43.658.129, 100 pet winst voor sociëteit-, koffiehuis- en kroeghouders ƒ43.658.129. Totaalalsboven ƒ87.316.258 Te Leeuwarden werd Zaterdag avond een hoogst treurig drama afgespeeld. De 24-jarige knecht van een bloemist aan den Ooster Singel had liefde opgevat voor diens 19 jarige dochter, zonder echter zijn liefde te zien beantwoord. Wanho pig geworden zocht hij het meisje op, terwijl zij met hare moeder te huis was, en vóór zij beiden het konden denken, loste hij met een revolver twee schoten op het meisje, waarbij de eene kogel in haar hoofd, de andere in hare borst drong. Ook op de moeder, die haar kind trachtte te beschermen, werd een schot gelost, dat echter niet trof. En onverwijld daarna ging de moordenaar naar den tuin,.waar bij hij zich met denzelfden revolver een kogel door het hoofd joeg, die hem dood j ter aarde deed storten. De politie was 'I spoedig op de plaats aanwezig, doch had nu verder niets te verrichten. Het meis je is naar het Diaconessenhuis ter ver pleging overgebracht. Hoe zwaar zij ook is getroffen, moet er naar men verneemt, hoop bestaan, haar in het leven te behou den. Ergens in ons land schijnt men weer aan 't fabriceeren te zijn van valsch bankpapier, doch men schijnt tot het in omloop brengen kleine plaatsen te kie zen. Zoo was de vorige week te Lntjebroek een bankbiljet van ƒ100 gewisseld, dat bleek valsch te zijn. Toen men het ge val ondekte, hadden de wisselaars zich in de richting Amsterdam verwijderd. De wisselaars, beiden van Enkhuizen, zijn thans in heohtenisgenomeD. Bij een voor- loopig verhoor hebben zij hun misdrijf reeds bekend, Te Rotterdam heeft de adresbewe ging, op touw gezet om tot afschaffing der kermis te geraken, niet het gewen- schte resultaat gehad. Nu hebben zich eenige ingezetenen vereenigd tot eene com binatie en zullen door bestellers der al- meene dienstverichting huis aan huis het het bedoelde adres tot afschaffing der kermis doen aanbieden. Op deze wijze wil men de handteekening van alle man- nelijken ingezetenen verkrijgen, die voor de afschaffing zijn. H. M. de Koningin-regentes heeft andermaal een blijk van waardeering en belangstelling willen geven in de Ned. Opera door aan den directeur, den heer J. G. de Groot, namens H. M. de Ko ningin, ten behoeve zijner instelling, voor dit speelseizoen eene subsidie toe te ken nen van 2500. HAARLEM, 11 October 1892. Heden namiddag te een uur had op den Dreef alhier een harddraverij plaats voor paarden van zessen klaar, aange spannen voor tweewielige rijtuigen. Voor deze harddraverij waren uitgeloofd een prijs van ƒ250, eerste premie, uit geloofd door de Vereen, tot verfraaiing van Haarlem en omliggende Gemeenten, groot ƒ100; tweede 50 en derde premie f 25 uitgeloofd doorStal Minerva te Leiden. Aan den wedstrijd werd deelgenomen door 24 paarden, waaronder bekende hard dravers. Het volksvermaak trok als altijd veel toeschouwers. De tribune en bet geres- serveerd terrein waren matig bezet. Het weer, dat in den ochtend vrij regenach tig was, werd bij den aanvang van den wedstrijd wat gunstiger. De Koninklijke liedertafel „Zang en Vriendschapheeft na de drnkte van den afgeloopen zomer hare plannen voor de a. s. wintercampagne vastgesteld. Het eerste concert zal plaats hebben op Don derdag 15 Dec., alsdan zullen o. a. de twee koorwerken gezongen worden, waar mede de liedertafel te Brussel met den tweeden prijs werd bekroond. Een mu zikaal echtpaar, de heer Henri Völlmar en mevrouw Völlmar-Frieze uit 's Gra- venhage, zullen bij deze uitvoering als solis ten optreden. Beiden zijn hier, door hunne vroegere medewerking bij de liedertafel, geen onbekenden. De eerste, geboren te 's Gravenhage, ontviDg zijne muzikale opleiding aan de Koninklijke Muziekschool aldaar; daarna aan „Tausig's Schule des hoheren Kla- vierspiels te Berlijn en vervolgens nog aan het conservatorium te Stuttgart. Na het volbrengen zijner studiën, liet hij zich in verschillende steden van ons land met veel succes, zoowel als- klavier speler als violist, hooren. Met den groo- ten violist Wieniawski deed hij kunstrei zen en bleef o. a. drie jaren in Engeland. Zijne echtgenoote, Franciska Frieze, leer linge van Laub en Ferdinand David, is eene uitstekende violiste, die in Duitsch- land, Nederlaod, Engeland en Rusland concerteerde en overal warme waardeering vond. Met reden mag men van het eerste concert van Zang en Vriendschap der halve veel verwachten. Na afloop ervan stelt de liedertafel zich voor in 't begin van het volgend jaar eene uitvoering te geven ten voordeele van Weldadigheid naar Vermogen. Hopen wij, dat de lie dertafel daarbij den gewenschten steun moge ondervinden. Wie zijne talenten beschikbaar stelt tot leniging van armoede en nood heeft aanspraak op de belangstel ling en de sympathie der meergegoeden Weldadigheid naar Vermogen zal eene ex tra-bijdrage, met het oog op de menig vuldige aanvragen tot ondersteuning, zeer zeker welkom zijn. De voorstellingen van de Hollandsche Opera zijn Vrijdagavond alhier aangevan gen met de opvoering van Faust van Carré en Barbier, muziek van Gounod. Voor een groot deel van het publiek is de Faust sedert jaren geen vreemdeling meer, vooral sinds de Nederlandache Opera hem opvoert in onze taal. Men behoort zich nimmer te verdiepen in een opera-tekst; meestal is die als letterkundig produot slechts gedeeltelijk genietbaar. De samenhang, de handeling worden eerst verkregen wanneer het ope ra-orkest haar belichaamt. Voege men hierbij nog, dat hier de tekst bovendien nog vertaald is, dan komt zeker den uitvoerenden alle eer toe, als zij een ar tistiek geheel kunnen voortbrengen, zooals Vrij dag 't geval was. De verschillende hoofdpartijen waren bezet als volgt Faust, de heer van Gheluwe, een te norgeluid van niet grooten omvang, waar door, anders dan in eene vroegere bezet ting, falset-toonen noodig waren, overigens een beschaafd zanger. Mephistofeles, de heer Arnoldi, een flink basgeluid. Zijn rol stelt hooge eischen en het kwam velen voor, dat die partij vroe ger gelukkiger bezet was, hoewel zijn spel in sommige tafereelen goed kon genoemd worden. De voordracht van de aria „'t Gouden Kalf" was mooi. De baritonpartij, Valentijn, een der meest sympathieke rollen in de Faust, be rustte bij den heer Van der Hoeck. Wat meer innigheid zou bij het overigens goede acteeren hier niet geschaad hebben. De Margaretha-partijbezet door me juffrouw C. Harmsen, beheersc-ht geheel het stuk. Zij eischt eene actrice van be- teekenis met een sympathiek geluid. In vele opzichten kon deze dame aan genoem de eischen voldoen. In het derde bedrijf, de tuin-scène, waren vele schoone momen ten op te merkenals zoodanig mag de groote tuin-aria geroemd worden. Het Margaretha costuum had eenvou diger kunnen zijneene arbeidende, spin nende, jonge dame kleedt zich niet in een gala-japon met sleep. Ook in de koren was veel goeds op te merken vooral het groote koor in 't twee de bedrijf was verdienstelijk, te meer daar hier ook de noodige actie niet ontbrak. Het orkest, onder leiding van den Heer C. van der Linden, kweet zich op alles zins verdienstelijke wijze van zijn zware taak. Over het algemeen waren er dus alle redenen om met deze Faust-opvoering tevreden te zijn. Deze hoofdpersoonen werden vele malen hartelijk toegejuioht, soms wel op een ietwat voor het orkest storende wijze. Bijvalsbetuigingen behoorden eigenlijk slechts gegeven en in ontvang genomen te worden aan het einde der voorstelling tnsschen de acten van eene Opera beder ven zij de stemming. Wat de opkomst van het publiek be treft, merkte men op, dat de balconplaat- sen zelfs niet voor de helft bezet waren. Dat was jammer; de Directeur, de Heer J. G. de Groot, verdient meer belang stelling voor zijn onvermoeid streven in de goede richting. De overige plaatsen waren vrij goed bezet. In de vergadering van het depar tement Haarlem der Maatschappij „tot Nut van t Algemeen", Maandag avond gehouden, werd benoemd tot lid der Com missie voor de Volksbibliotheek de heer J. Ratelband; tot commissaris van de Spaarbank de heer J. Willems. Tevens werd medegedeeld, dat bij de buitenge wone vergaderingen met dames dezen winter zullen optreden de Heer Willem van Zuylen van Rotterdam, op 8 Nov., de heer Dr. D. C. Nijhoff van 's Gra venhage, 13 Dec., de Heer en Mevr» Mulder-Roelofs van Rotterdam op 17 Jan» en de Heer P. H. Lamberts Jz. van Amsterdam op 21 Febr. De verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad, noodig geworden door het vertrek van den heer D. de Clercq, zal plaats hebben Dinsdag 1 November a.s. en de herstemming, zoo noodig, Dinsdag 15 November d. a. v. Door de politie is tegen een 13 ja rigen knaap procesverbaal opgemaakt, die bij het vechten met een 15 jarigen knaap, zijn tegenpartij met een mes eene vrij belangrijke verwonding in den lin kerbovenarm had toegebracht. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Mag steller dezes IJEd. vriendelijk een plaatsje verzoeken in uw veel gelezen blad voor onderstaand schrijven? Het is naar aanleiding van de opmer king van uwen verslaggever in het adver tentieblad gemaakt, bij de laatstleden Dins dag gehouden uitvoering van de Chr. Zangvereeniging „God is mijn Lied". Die uiting heeft zich al meer geopenbaard,, bij verslagen van uitvoeringen van ge noemde vereeniging in uw blad. Om tot de oorzaak te komen zouden wij de split sing en het ontstaan van bovengenoemde Zangvereeniging moeten onderzoeken, en ik geloof, dat ik te veel van UEd. zoude vergen om dat alles in uw blad op te ne men. Alleen zij dit gemeld, dat „God is mijn Lied is opgericht in 1885 met Hallelujah's eersten Directeur den Heer J. van Daalen Jr. Dus „God is mijn Lied" is eene dochter Van „Hallelujah". Sedert heeft „God is mijn lied" zich langzaam ontwikkeld en of nu de moeder naijverig is geworden, ik weet het niet, maar zeker moest dit haar genoegen doendit weet ik wel, dat bij ons geen zweem van trotsch of hoogmoed is om onzen zasterver- eeniging den rug toe te keeren. Ik blijf ook met uwen geachten verslaggever zeggen, het is jammer, want er zijn gewaardeerde krachten bij „Hallelujah", en wij hadden dezen zomer een heimelijke hoop, dat toen Hallelujah's Directeur bedankte, zij een poging zouden aanwenden om tot ons over te komen. Als vereeniging kunnen wij haar nooit overnemen, aangezien onze sta tuten dat niet toelaten, maar wel zou de zich een groot deel harer beste krach ten zich met ons kunnen vereenigen. En nu nog ten slotte dit eene. Wat „God is mijn Lied" geworden is, heeft zij wel in de eerste plaats te danken aan haren geachten Eere-Voorzitter Ds. E. Weiss, die de ziel der Vereeniging is, ten tweede ook door de uitstekende leiding van haren Directeur den Heer H. S. Loran en ten derde door de goede leiding van allen die haar ten dienste zijn. Het zij verre van ons om hoogmoedig of trotsch te zijn, maar wij hopen door eenvoudigheid tot het doel te geraken en trouw te zijn aan het devies „God is mijn lied." J. 't H. Lid van God is mijn Lied. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 13 October 1892. Witte tarwe f 5.20. 7.25. llogge 5.20. 5.50. Haver 3.30. ƒ3.62®. Gerst 5.10. 5.15. Buivenboonen i> 6.50. 6.90. Paardeboonen it 6.6.10. Groene erwten 8.25. 8.60. Capucijners 8.25. 0R6ELBESPELIN6 in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 13 Oct. 1892, des namiddag» van 23 uur door den Heer W. EZERMAN» PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Largo uit de 2e Symphonie..Beethoven. 3. Sonate No. 4Mendelssohn. a. AllegTO con brio. b. Andante religioso. c. Allegretto. d. Allegro maestoso e vivace. 4. LargoHandel. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2