HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 84. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 22 October 1892. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG 23 Oct. 1892. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. TELEPHOONNTJMMER TELEPHONISCHE YERBINDINS met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Adrertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavcnd. Adverientün worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Hoog. 'sAvonds 6 ure, Veen. 33e Zondag Heid. Cat. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, L. C. Terneden Pred. te Maasdam. (Voor Moeton). Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Knottenbelt. Woensdag 's av. 7 ure, Veen. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Barbas. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Gerthvan Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sep//. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 nre T. Hoog Pred. te Spaarndam. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuijlman. Avondmaal. Nam. 21/2 J- Kuijlman Dankzegging en Doopsbediening. Eglise Wallonne. Dix henres, pas de service. Gereformeerde Kerk. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 's av. 5 nre, E. C. B. Her werden, Theol. stud, te Kampen. (Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's av. 5 ure, Schotel. Ridderstraat Voorm. 10 nre, 'sav. 6 nre, Langhout. Woensdag 's av. 8 nre, Mulder. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, J. A. Helper Sesbrugger, Pred. te Zieribzee. Kerk derV ereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, de Fries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, P. Heering, Pred. te 's-Gravenhage. Woensdag nam. 1 nre, Tideman. Hnwelijkswijding. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Baron van Hoorn. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 'sav. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. 1 Samnël 24 1 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 'sav. 8 nre, Sioaan. Bijbellezing. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Gracht, big de Turfmarkt. Honderdag 's av. 8 nre, Knottenbelt. Bijbellezing. Joh. 14 7 v.v. Ds. Knottenbelt bericht met dankzegging ontvangen te hebben van Mej. de Wed. Gieger f 1.50 voor de Christ, vereeniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekten. Hillegom. Voorm. 91/3 nre, M. Bluchli Eest. Woensdag 's Avonds 6 ure, M. Bluchli Eest. Voorbereiding. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9V2 A. J. Swaan. Pred. te Haarlem. Dankzegging. Sandpoort. Voo rm. 10 nre, J. van Loenen Martinet. Velsen. Voorm. 10 nur H. Waardenburg. 's Avonds 71/2 nnr Evangelieverkondi ging op de Heide, door den Heer B. v. Zweden. Donderdag avonds 8 nnr, Bijbellezing in 't lokaal voor Chr. Belang. H. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 nre, C. Barneveld. Nam. 2 nre, C. Barneveld. KRONIEK. De Burgemeester opende de Vergadering van den Raad dezer Gemeente 19 Oct. j. 1. met zichzelf en den Raad gelnk te wenschen dat de Secretaris, thans weer geheel hersteld, zijn werkzaamheden aan de Secretarie heeft kunnen hervatten. De Heer van de Poll verkrijgt daarop het woord. Namens zijne medeleden zegt hy het Dageiybsch Bestuur en den Voor zitter dank voor de luisterrijke ontvangst aan de Koningin en de Koningin Regentes bereid. Maar ook den ingezetenen van Haarlem wil hy een woord van dank brengen, voor hetgeen zij hebben gedaan om te doen blijken van hunne belangstel ling in de koninklijke onderscheiding en niet minder aan den Voorzitter, die door zyne doeltreffende maatregelen zooveel heeft gedaan om den 239'en September 1892 onvergetelijk te doen blijven. Hij verheugt zich over de ondersoheiding den Burgemeester, den Heer de Kacter en onzen indnstrieelen den Heeren Enschedé en Beynes ten deel gevallen en brengt een woord van hnlde aan den commissaris van politie en aan den gemeente architekt, die aan deze stad zulk een feeetelijken tooi heeft gegeven. Eindelijk voegt hy hier- by den wensch dat Haarlem den burge meester nog langen tijd in zijn midden werkzaam moge zien, want dat het hem daartoe niet aan kracht onbreekt, heeft de 23sten Sept. bewezen. Hierop stelt de Heer van de Poll voor om aan den Heer Leyh, wegens door hem aan de gemeente bewezen diensten, een gratificatie toe te kennen van f 250. De Voorzitter vraagt of de Heeren dit voorstel in behandeling willen nemen, daar het vreemd is aan de orde van den dag. Geen der leden oppert hiertegen eenig bezwaar en het voorstel word zonder hoof delijke stemming aangenomen. Een breede reeks van volgde op deze ongewone inleiding. Den 31 sten Oct. zal de begrooting in behandeling worden genomen. De Wethouders waren er op gesteld dat de wet gehouden zon worden en daarom zon deze zitting op Maandag moe ten worden gesteld. Een rekest van de Weduwe Winkelaar wordt gesteld in handen van de commis sie voor de strafverordeningen. Een rekest van den Heer B. ten Brol- ke Hoekstra in handen van B. en W. Wegens buitengewone bemoeiingen met de faecalien-belasting wordt aan de Heeren van der Vangst 1 25, Braakenbnrg ƒ25 en aan ieder der deurwaarders 20 Het genootschap Oefening in Weten schappen, dat zich ontbonden had, schonk zyn archief aan de gemeeente en een boekwerk (les Mémoires dn Prince de Tal leyrand) aan de bibliotheek. Er waren weder rekesten tot afschaffing van de kermis ingekomen en een ver zoek om de nieuwe H. B. S. niet op het Wilsonsplein te plaatsen, Van de Afdeeling van het Metalen Kruis, werd volgens de statuten de banier aan den Burgemeester overhandigd, na slechts drie ridders waren overgebleven. De barak voor choleralyders was gebouwd achter het gesticht van Johannes de Deo. De overste heeft den tnin daarvoor ter beschikking gesteld en is bereid de zie ken op te nemen. Indien het noodig is zal ook voor voor vrouwelijke hnlp ge zorgd worden en tevens voor de voeding tegen betaling van f 1 per dag. De voor waarde daaraan verbonden was dat de gemeente ƒ300 hnnr en ƒ200 voor het plantsoen zon betalen en dat de toegang tot de barak zou zyn door de Jan de Braystraat. Met behulp van den Heer Riep- saame was dit mogelyk geworden. Het Dagelyksch Bestunr was met dit aanbod van den O verste zeer ingenomen, daar de ba rak nu in het bezit was van goed drinkwater en men geen keukens behoefde te bouwen, zooals elders noodig zon zyn geweest. De Overste van het Gesticht had voorts den Burgemeester verzocht ter openbare ken nis te brengen, dat de gewone verpleging bleef bniten eenige aanraking met de lij- ders zoodat de zieken, die er waren, vol komen gerust konden zyn. Deze mededeeling word met ingenomen heid begroet en voor kennisgeving aan genomen. Aan den concierge Steenkist wordt voor extra bemoeiingen aan het Prinsenhof f 10 en voor de klasse van het Gymnasium, aldaar gehuisvest, 1 per week toegekend. De Concierge van het Proveniershuis verkreeg 3 in plaats van 2.50 per week. Aan den Heer W. Verburg werd eer vol ontslag verleend als onderwijzer. Voor bestrating enz. nabij de Ambachts school werd 1820 toegestaan. Een wij- ziging in de voorwaarden tot verhuring van de boerderij het Torentje wordt goed gekeurd. Omtrent de verschillende reclames tegen aanslagen in de belasting wordt overeen komstig het Rapport der Commissie be slist. Aan de Burgerschool wordt benoemd tot onderwyzer eerste klasse de Heer O. J. ten Thije. De Heer D. Brouwer wordt bevorderd tot onderwyzer tweede klasse. De Heeren H. Kingma en a. C. Jalink worden tot onderwijzers 2de klasse aan de bnrgerschool benoemd. Eindelyk worden nog de stembureaux benoemd voor de verkiezing van een lid van den Raad en van leden van de Ka mer van Koophandel, en hiermede de Vergadering besloten. Tweede Kamer. In hare bijeenkomst van Dinsdag werd aan de Kamer medegedeeld een zeer waardeerend schrijven van de Groothertogin en den Groothertog van Saksen, inhoudende eene dankbetuiging aan de Kamer voor de hun gebrachte hulde, en aan Nederland voor de vele huldebetuigingen, by gelegenheid van het door hen gevierde feest. Tót leden der Kommissie tot voorbereiding van het Mili tair Strafwetboek werden benoemd de heeren v. d. Kaay, van Berckel, Schim- melpenninck van der Oye, Levy en Land. By de behandeling der wet op het Ne derlanderschap en ingezetensohap is als beginsel aangenomen, dat de nationaliteit van Nederlander beslist moet zyn geble ken, en dat deze wet niet geldt voor de Koloniën, tenzij dit bij Koloniale veror dening bepaald worde, na verklaring door den Min. van Jnst., dat art. 107 van het Oost-Indische Regeerings reglement niet zoo moet worden opgevat, dat deze wet ook voor Indië geldt. Met 35 tegen 17 stemmen werd verworpen een am. van de Kommissie, om de naturalizatiekosten van 100 tot 50 te verlagen, Art. 1 4 werden goedgekeurd. Bij art. 5 wordt voorgesteld, dat de vrouw van rechtswe ge de nationaliteit des mans volgt. De heer Levy stelde amendementen voor, om vrijheid te laten aan de vronw, om al dan niet in de natnralizatie van den man te worden begrepen. Hij bestreed het re- geeringstelsel als een ongemotiveerde wet telijke dwang voor de vrouw. De heer v. d. Kaay bestreed nameos de Komm. van Rapp. het amendement, dat de vronw niet in betere konditie zon brengen. Ook de heer Hartogh bestreed het amendement. De Min. van Jastitie stond wat het prin cipe betrof lijnrecht tegenover den heer Levy, en verklaarde zich tegen het am. dat hy zoo subversief mogelyk noemde. De amendementen werden verworpen met 67 tegen 4, en 64 tegen 6 stemmen. Een am. van den heer Bselaerts van Blok land op art. 6, eene redactie-verbetering, werd aangenomen met 50 tegen 14 stem men. Een voorstel van den heer Beelaerts om de zitting te verdagen werd aange nomen met 26 tegen 24 stemmen. Daar hiernit bleek, dat de Kamer onvoltallig was, en dns geen besluit mocht Deinen, verdaagde de Voorzitter van rechtswege de vergadering tot den volgenden dag. In den Romeinsehen gemeenteraad is een crisis ontstaan naar aanleiding van het plan voor een wereldtentoonstelling in 1895. De hertog Caetine, syndicus van Rome, is gnnstig gestemd voor het plan, maar wenscht, dat de stad zich beperkt tot het geven van een subsidie in even redigheid tot haar juist niet schitterende geldmiddelen en zich verder van elke ver-

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1