r plichtiog onthondt. Het comité van voor bereiding daarentegen wil, dat de stad de geheele verantwoordelijkheid voor alle werken aanvaardt. liet de tentoonstelling te Antwer pen schijnt het werkelijkheid te worden, althans de vraagWaar zal de tentoon stelling in 1894 gehonden worden, is in het voordeel van Antwerpen beslist. Nu moet nog een aantrekkingspunt gevonden worden, zooals b. v. b. de Eifeltoren was te Parijs. Verschillende antwoorden op deze vraag zijn reeds ingekomen, als, eene vronwententoonstelling met al wat be trekking heeft op de vrouw in de be- echavings-geschiedeniseene dierenten toon stelling; een brug over de Schelde, een luchtballon; een berg met kolenmijn; eene elektrische inrichting en meer an dere, sommigen te gek om aan te denken, anderen te grootsch om uitgevoerd te wor den enkelen aanbevelenswaard, weinigen ge schikt. De aandacht is ook gevestigd op lest heugt best eene doorgaande uitvoering van het landjuweel in eene te bouwen reusachtige zaal, welker wanden beschil derd zouden worden met oud-Antwerpsche buurten, 't Zal der wereld inmiddels be nieuwen wat het worden zal. De veelbesproken vivisectie-kwes tie gaat een nieuw stadium te gemoet nu een Engelsch chirurg van naam, zp- nen geleerden vakgenooten tart tot het aangeven van groote medische ontdek kingen, door middel van de vivisectie. De rang, die deze geleerde, Dr. Tait, in de geneeskunde bekleedt, is van dien aard, dat zijne tegenstanders hun moeielijk kun nen doodzwijgen. Natuurlijk zal de groote Engelsche geneeskundige Harvey, die den bloedsomloop door vivisectie of dit moet eene legende zijn vond en Galvano, die een deel van zijne vermaarde ontdekking er toch ook aan dankte, wel aanlei ding kunnen geven tot tegenspraak, na melijk, dat die ontdekkiogen heel goed op andere wijze hadden kunnen gedaan zijn. llaar wie zou bij zoo'n bemerking niet denken aan 't ei van Columbus. De meeste katoenwerkers in zuid oostelijk Lancashire hebben geweigerd te berusten in de vermindering met. de ver mindering met vijf percent van hun loon. Het gevolg zal wel zijn, dat 15,000,000 pillen ophouden te draaien en 60,000 katoenwerkers, onder wie 14,000 vrouwen en kinderen, het werk verliezen. Keizer Wilhelm heeft een bedrag van 50,000 mark geschonken ten behoeve van noodlijdenden ten gevolge van chole ra te Hamburg, inzonderheid van kinderen die er hunne ouders aan die ziekte hebben verloren. De SeDaat heeft besloten, dit bedrag over te maken aan de ondersteu- nings-commissie, ten einde daaruit eene kas ten behoeve van die weezen te ves tigen. Omtrent de aanstaande Antwerpsche tentoonstelling schrijft de Koophandel thans het volgende. Het uitvoerend comité der wereldten toonstelling van Antwerpen heeft, na grondige studie, het plan goedgekeurd, voorgesteld door den heer schepen Her- togs, onder-voorzitter van het comité. Volgens dit plan beslaat de tentoon stelling eene oppervlakte van 28 hectaren met hoven, feestzalen, krijgstentoonstel- ling, gaanderijen voor handel en nijverheid, voor machines, electriciteit, scheepvaart tentoonstelling, enz. In dit plan is ook begrepen het Museum van Schoone Kun sten en de voorloopige inrichtingen voor de driejaarlijksohe tentoonstelling van schoone kunsten, welke terzelfder tijd plaats heeft als de wereldtentoonstelling. Het comité heeft ook besloten de uit gifte van het kapitaal te doen op dezelfde grondregelen als met de tentoonstelling in 1885. Binnen eenige dagen zal het plan aan de drukpers overhandigd en tentoongesteld worden voor het publiek. Voor de feestviering, die den 31 dezer te Wittenberg onder deelneming des Keizers zal plaats hebben, wegens de voltooiing der onder keizer Eredenk be gonnen vernieuwing der Lutherkerk, zijn verscheidene buitenlandsche protestantsohe souvereinen uitgenoodigd, onder anderen ook de Koningin van Engeland, wier aanwezigheid wordt verwacht. H. M. de Koningin-regentes der Nederlanden, die ook eene uitnoodiging heeft ontvangen, zal er zich doen vertegenwoordigen door baron Hardenbroek. Houtwol voor kippen wordt aan bevolen als een uitstekend middel om in den winter een warm en droog verblijf aan die dieren te verohaffen. Het moet grove hontwol zijn, die 10 a 15 centi meter hoog in het kippenhok gestrooid wordt. Het houdt de kippen warm en droog en belemmert door zijn harsgehalte de voortplanting van het ongedierte, waar van zij anders in den winter veel last heb ben. De kippen gaan dientengevolge vroe ger en ruimer leggen. Wanneer de hout wol vernieuwd moet woorden, is de ge bruikte van groote waarde als mes-stof. Hit Wiesbaden wordt het bericht bevestigd, dat dr. Mezger met 1 April van het volgende jaar zich te Parijs gaat vestigen. Hij heeft aan een agent te Wies- baden opgedragen zijne villa aldaar te ver- koopen of te verhuren. Blijkens bekendmaking van den staatscommiesari8 over het gebied van den Weichsel is bij een bacteriologisch on derzoek geconstateerd, dat er in die ri vier nabij Warschau cholera bacillen zijn. Daar nu de besmettingskiemen door de rivier zelve sneller dan door de scheep vaart naar Pruisen kunnen worden over gebracht, worden de daarmede in verband staande waarschuwingen gedaan. Op de markt te Hoofdorp, 20 Octo ber j. 1., waren aangevoerd: 482paarden, 54 veulens, 14 vaarzen, 10 kalveren. Door de aanwezigheid van veel vreemde kooplieden, werden zeer veel paarden voor 't buitenland aangekocht. HAARLEM, 23 October 1892. De voorloopige candidaten van Voor uitgang voor het lidmaatschap van den Raad zijn de heeren H. L. Janssen van Raay, D. André de la Porte, G. E. L. Hijmans en H. F. van Thiel. De Letterlievende Yereeniging J. J. Cremer gaf Dinsdag avond in den Schouw burg het historisch drama „Karei Edu- ard in Schotland, voor de Vereeniging bewerkt door den Heer W. C. G. V. Reeds vroeger werd in dit blad een overzicht gegeven van dit zeer boeiend stuk, nadat het door den geachten bewer ker, in een onzer Haarlemscho Vereeni- gingen was ten beste gegeven, later ge volgd van eene goed gsslaagde opvoering door „Cremer". De regie was bij deze tweede voor stelling in handen van den Heer Wensma, van het Nederlandsch tooneel. De vereeniging had een welverdiend succes. Door het bestuur der Ambachtsschool zijn met ingang van 1 November e. k., benoemd tot baas smid M. E. Malestot baas-timmerman J. A. Raasveldt; tot baas-schilder O. B. Van Vliet, allen al hier en tot baas meubelmaker J. Baron te Amsterdam. De benoemden hebben vooraf bewijzen moeten afleggen van practische en theoretische bekwaamheid. Dinsdag avond gaf de heer Joh. Steen man bij zijne eerste soiree den be- minnaren van degelijke muziek gelegen heid te genieten van de eigenaardige schoonheden eigenaardig vooral door de bevattelijkheid der gespeelde werken die eene goed voorbereide uitvoering van kamermuziek kan opleveren. In ver eeniging met Mevr. S. Bosnians Bene dicts (piano) en den heer Henri Boemans (cello) weiden door hem op volmaakte wijze twee trio's van Haydn en Schubert voorgedragen, waarbij het schoone samen spel en de ongekunstelde voordracht in het oog sprongen, terwijl de heer Bos nians met de violoncelsonate van Corel- li den roem van zijn gevoelvol en mu zikaal spel meesterlijk handhaafde. Me vrouw Bosman8 had behalve in het aan deel, dat zij in de uitvoering van boven genoemde werken had, in eenige extra piano-nummers gelegenheid hare bekende talenten als klavierspeelster ten toon te spreiden. Het geheel leverde een avond vol hoog te waarderen genot. De soiree had plaats in de concertraal van hotel Funckler en was zeer druk bezocht. Yoor de gisteren gehouden aanbeste ding tot het leggen van riolen, verbinding- putten en bestratingen in de beide pro- jeotwegen bewesten de Pieter Kiestraat enz- zijn ingeleverd, elf inschrijving» biljetten. Het werk is gegund aan wed. Reijnders zoon alhier voor eene som van f 3973. Mascotta beteekent eigenlijk geluk- aanbrengster en zoo'n mascotta was Bet- tina bijgenoemd de rooie kalkoenhoedster, voorgesteld door mevrouw Buderman-van Dijk in de operette Mascotta, Donderdag avond gegeven in den Schouwburg door het gezelschap van de heeren Kreeft en Buderman. Die mascotta is de heldin van het stuk, waarin natuurlijk eene liefdesgeschie denis kostelijke hoofdmomenten schenkt, terwijl de bijomstandigheden van dien aard zijn, dat zij een mensch doen trillen van genot. Bij de verschillende hoofdpersonen be vinden zich mooie geluidenmevrouw Buderman-van Dijk, mejuffrouw A. Gorez, de heeren S. Van Beem, Van der Stap pen, maar allen vervulden hunne partij op de beste wijze. Wat zeer de aandacht trok, was de flinke wijze waarop de ko ren hunne taak vervuldenblijkbaar wordt hieraan veel zorg besteedt. Het orkest was goed. Het operetten gezelschap, geen onbe kende in Haarlem, heeft zich weer van zeer gunstige zijde doen kennen. Bij eene herhaling van Mascotta is het ongetwij feld stampvol. Een voor muziekliefhebbers uiterst belangrijk verzoek is door de afdeeling Haarlem van de Maatschappij tot bevor dering der toonkunst bij de kerkelijke colleges, welke te beslissen hebben over het in gebruik geven van de Groote of St. Bavo Kerk voor eene gewijde muziek uitvoering ingezonden. Het afdeelingsbestuur der zangvereeni- ging wenscht nl. de alhier nog nimmer ten gehoore gebrachte Matthaus-Passion, het groote meesterwerk van den schepper der protestansche kerkmuziek J. S. Bach, voor de tweede uitvoering in het voorjaar van 1993 in studie te nemen, doch be grijpt te recht, dat deze muziek uitslui- tend tot hare waarde kan komen in eene kerk en slechts bij gebreke van beter in de Concertzaal mag worden gebracht. In Duitschland hebben uitvoeringen als de hier bedoelde het burgerrecht ver kregen, sinds het Mendelssohn gelukt is de Passions-Muziek (muziek die het laat ste lijden van Jezus tot inhoud heeft) in 1829, juist een eeuw na de eerste uit voering, aan de wereld opnieuw te open baren. De heer S. de Lange voerde de Matthaus-Passion verleden jaar uit in de Kloosterkerk te 's-Gravenhage, met groo te welwillendheid daartoe door de Ker kelijke autoriteiten afgestaan. Daarbij werd toen in de pauze, tusschen de beide ge deelten van het werk een passend woord tot de aanwezigen gesproken door dr. Gheel Gildemeester, terwijl de uitvoering ein digde met de samenzang van het schoone koraal Gez. 232 vrs. 3. Een en ander maakte, zooals van zelf spreekt, een plechtigen, verheven indruk. Wij hopen, dat het grootsche plan on zer toonkunst-afdeeling ook ten onzent tot uitvoering zal komen. In de vergadering der Haarlemsche Mannen Zangvereeniging „Crescendo," van 19 October j.l. heeft de verkiezing plaats gehad van een Penningmeester ter ver van den Heer J. Mostert, die als zoo- nig bedankt had. Benoemd werd de Heer G. Moerbeek, thans Bibliothecaris, en in diens plaats werd benoemd de Heer G. Roling. Het eerstvolgende concert van „Cres cendo" zal waarschijnlijk plaats hebben op 3 November a.s. Op dit Concert, 't welk weder zal worden opgeluisterd door het orkest van het Stedelijk Muziekkorps, zal o.a. worden uitgevoerd het Toonwerk „Columbus" voor koor, soli en orkest waar mede „Crescendo" veel succes heeft ge had te Amsterdam bij de Colombusfeesten. Het schijnt niet overbodig op te mer ken dat de Concerten van „Crescendo" uitsluitend toegankelijk zijn voor de kunst lievende leden. Voor het kunstlievend lid maatschap (a f 3 's jaars) kan men zich aanmelden bij het Bestuur of de bekende boek- en muziekhandelaren. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 39 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand September van het vorige jaar was dit getal 34, dus 5 minder. Door den Commissaris der Koningin zijn benoemd tot zetters voor de Rijks- directe belastingen alhier de heeren J. Sabelis, E. J. Westerveld en J. H. Kool hoven. Naar men ons mededeelt, zullen er van wege den Protestantenbond bij de aanstaande verkiezing in de Ned. Herv. gemeente, geen candidaten worden aan bevolen. aUKUERLiJKE STAND. ONDERTROUWD. 15 Oct. F. T. Steinbach eu H. W. Bastiaans. 18 Oct. Mr. A. van Haarlem en A. C. M. Overkoff. 19 Oct. C. F. BoerkoelenA.de Jonge. A. Rozenharl en M. Blok. J. (j. Walter en C. Mvan den Berg. E. Haamans en M. van Helder. P. Rose en J. Damhaar.— C. Houthuizen en C. Pronk. 20 Oct. J. G. Sckuckmau en H.A. Peeman.T.F. van der Werlf en W. C. van der Velde.L. H. Borman en J. ten Broeke. GETROUWD. 19 Oct. C. van Zalen en H. Lucas. P. Nix en J.M.Jansen. D. Hunting en A.Duijn. 20Oct.J. P. van der Laan enS. M. Terpoorten. Mr. D. N. van Hoyteina en M. C. Fontein. GEBOORTEN. 12 Oct. L. Groenewegen geb. van Daalen z; 14 Oct. M. H. Willemsen geb. van Beijerenz.. J. C. Jansen geb. van Broekhuizen z. M. C. Kleefstra geb. Bonnen z. J. Lina geb. Kruijt d. M. Kok geb. Hartman z. 15 Oct. C. Warmer geb. Leeggangers d. J.van Velt- huijsen geb. van Aken d.MH. Sneelooper geb. Mastenbroek z. W. P. Wasmus geb. Cliteur d. A. C. Bouariusgeb. Smakman d.. M. Meijer geb. Walbreclit d. M. H. Springer geb. van Doorn d. 16 Oct. M. Bak ker geb. Smit d. C. Groeneveld geb. Rietman d. J. Guiteneau geb. Meester z. A. C. van. Brero geb. Veering d. N. Blei geb. Prins d. (levenl.) S. H. de Liefde geb. van Bronkhorst z. O. M. Hees geb. Langevcort d. 17 Oct. A. Koopman geb. Sman d. M. Bogaart geb. van Aste z. S. M Kwant geb. van der Goes. 2d. P.O. van Brouwershaven geb.van Erken Calandt z. A. L. Kamp geb. Hölzeld. P. van den Berg geb. van den Bogaard d. IS Oct. J. Peterson geb. Kosterd. M.van Wieringen geb. Bruijnswaard z. L. Hooge- boom geb. Freeth d. 19 Oct. A. C. de Graalf geb. Nieuwen huizen d. A. B. Verkruissen. geb. Kuurstra z. 20 Oct. A. C. Bolmers geb. van Someren z. T. Ipenburg geb. de Goeae z OVERLEDEN. 13 Oct, J. W. Tieskens 89 j. Nassaulaan. F. C. J. Poelenjee 1 m. d. Leidsche vaart. M. P. van Huizen 6 m. d. Gr. Heiligland. 14 Oct. W. L. IJlstra 24 j. Anthoniestraat. P. van Es 71 j. L. Molenstraat J.C.Sleeman 20 m. z. Raaks. 15 Oct. J. P. Donker 1 m. z. KI. Heiligland. R. Kuijper 48 i. Maarten van Heemskerkstraat. 16 Oct. J.de Brain 8 m. z. Sopluastraat. A. C. Nelissen geb. van Staveren 39 j. Jansstraat, C. M. Bottelier 12 m. d. Asterstraat. 17 Oct. M. II. Vermeu len 4 m. d. Z. Polderstraat. J. Hulshoff Pol 15 j. z. Jansweg. 18 Oct. H. Schaap 8 m. z.. Gasthuisstraat. J. H. Boerrigter 6 m. d.. Leidschestraat. 19 Oct. D. de Waal 64 j. Heerenlaan.J. E. Molenkamp 6 m d. Z. Pol derstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aanhet Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags), van 's middags 12 tot 2ure voor do eigenaars terug t bekomen zijn. Een knipmes. Een bril in étui. Eene gehaakte benrs waarin eenig geld.Eene zwarte parapluie. Eene koperen schroef.. Eene dasspeld. Een staartriem van een paardentuig. Eene portemonnaie met eenig geld. Een zilveren oorknopje. - Eene parapluie. Eene zweep. Een dnimstok. Een paternoster. Een ge teerd dekkleed. Een zilveren knop van een wandelstok. Een gouden ring, voor zien van iuitialen. Een zilveren thee lepeltje.Een glacé handschoen.Een zakdoek. Eene fantasie-broche. Een zilveren armband, van binnen gewerkt. Eenige sleutels aan een bandje. Eenige sleutels. VEEMARKT 19 October 1892. AangevoerdPrijs 27 Koeien 120.— f 200. 4 Pinken 60.70. 3 Graskalveren 24. 20 N. Kalveren 6.12. 14 Schapen 12.16. 22 Lammeren 10. 9 Paarden KAASMARKT van 19 October 1892. Aang. en verk. 55 stapels, uitmakend 6752 kazen, wegende 12792 kilogrammen Hoogste prijs per 50 kilogr. f 30. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 25 October 1892, des namiddags van 1—2 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. JSBach. ...Joh. Brahms. Rhein berger. 1Toccate eu Fuga 2. Choralvorspiel und Fuge. 3. Sonate No. 5 a. Grave. b. Adagio non troppo. c. Finale. 4Adagio 5Finale A .Beethoven.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2