wachten de ratificatie van alle andere lan den, leden der Unie. Het gewijzigde art. 1 werd aangenomen met 62 tegen 5 stem men, en daarna werd het geheele ontwerp goedgekeurd. Daarna was aan de orde het onteigeningsontwerp voor de afsluiting van de Maas beneden Heusden, dat na een door den Min. van Waterstaat beantwoorde opmerking van den heer Conrad werd goed gekeurd. Na eenig debat werd ook goed gekeurd het ontwerp hondende voorloopige maatregelen tot behoud der viearie-goede- ren, nadat de termijn van den daar der wet van 5 tot 3 jaar was teruggebracht Goedgekeurd werd ook het ontwerp tot wijziging van het hoofdstuk Justitie der Staatsbegrooting voor 1891. Aan de orde was toen het ontwerp tot verbetering van de Berkel, de Schipbeek en de Eegge, door teekening van 2/3 der kosten als subsi die aan de belanghebbende waterschap pen. De heeren Oppedijk en Smeenge vonden de voorgestelde subsidie eer te klein dan te groot. De heer van den Bosch van Verwolde wenschte, dat de Min. nog eenige geruststellende verklaringen zou afleggen omtrent de belangen van het wa terschap voor de Dortherbeek. De heer Havelaar gaf de voorkeur aan eenealge- fheênè regeling Vin verbetering der kleine rivieren door Rijkssubsidie, tot welk stel sel de vorige regeering door middel van een opzettelijk onderzoek den weg heeft gebaand. De Min. van Waterstaat enz. was van oordeel, dat hoezeer het onder den vorigen minister ingestelde onderzoek op prijs verdient gesteld ta worden, de kwestie van de Berkel, die rijp is voor beslissing, niet mag worden uitgesteld. Het algemeen debat over dit ontwerp werd gesloten. De Centrale Sectie der Tweede Kamer heeft besloten, bij terugkeer op 8 No vember de bedrijfsbelasting, en daarna de Kieswet te doen onderzoeken in de af- deelingen, Omtrent de nieuwe Dnitsche leger- wet wordt medegedeeld, dat in hoofdzaak zestig duizend man wordt bepaald, ver oorzakende eene meerdere uitgaaf van zes tig millioen gulden. Rijkskanselier Caprivi schijnt het er op gezet te hebben dewetaan genomen te zien, af te vallen. Met een zeer uitvoerige rede tot inleiding heeft graaf Caprivi Donderdag het wetsontwerp in den bondsraad overgelegd. Den leden werd het stipte stilzwijgen opgelegd, zoo wel over de bijzonderheden van 's rijks kanseliers rede als over den inhoud van het ontwerp zelve. Het gelnk der Franschen in Dahomeij staat nu op een kant. Het leger der in landers is tot de uiterste linie, die der Kota-rivier, teruggedrongen, zoodat nu spoe dig iets beslissends zal moeten plaats hebben, maar de Franschen willen zich eerst voldoende proviandeeren en nog wat versterking afwachten, eer zij tot een aanval overgaan. Een der uitstekendste en meest gezaghebbende ruiters van de Oostenrijk- sahe armee, graaf Edelsheim-Gynlay, generaal der cavalerie, heeft een afkeurend oordeel over den geforceerden rit, distanz- rit, Weenen-Berlijn uitgesproken. Er moge wellicht politieke beteekenis aan gehecht worden waarschijnlijk wordt hiermede op de wapen broederschap by de legers der beide keizerryken gedoeld, mi litaire waarde heeft deze proefneming niet. De generaal vindt 't zeer jammer, dat zooveel voortreffeiyke paarden 't slacht offer geworden zijn van een tameiyk ydel vertoonook de roBBen, die de proef over leven, zullen uit cavaleristisch oogpunt wel niet meer bruikbaar zijn. Deze uit spraak wordt met voldoening door vele bladen gemeld. De ongesteldheid van de jongen Spaanschen koning scbynt ernstiger ge weest te zijn dan men het van offlcieele zijde heeft voorgesteld. Alfonz XIII lijdt aan gastrische zenuwkoortsen ;daar de con stitutie van den kleinen koning zeer zwak is, geeft zijn ziekte tot groote be zorgdheid onder de monarchale party aan leiding. Te Issy, onder Parijs, is een dame F., met helpster, eene mej. C., in hech tenis genomen, die quasi arme weesmeis jes ten harent verzorgde, voor wie zij dan ook trouw oollecteerde maar die de kinderen van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat kunstbloemen deed ver vaardigen voor de Parijsche modemaga zijnen en haar nauwelijks te eten gaf. Bovendien schijnt het tweetal zich aan valschheid in geschriften te hebben schul dig gemaakt. Op de Pruisische staatspoorwegen zijn in de maand September ten gevol ge van de cholera-epideme de inkomsten op het personen-vervoer met ongnveer 6 millioen verminderd. Ook in October was het personenvervoer nog belangrijk minder dan anderseerst in de laatsten tijd neemt het weder toe. Een stout waagstuk volbracht on langs een Alpenjager in Savoye dooreen arendsnest uit te halen. Nadat hij het wijfje doodgeschoten had, vond hy in het nest den jongen arend, die reeds eene vlucht had van 1% me ter. De bodem van het nest bestond uit dikke boomtakken, bedekt met rijs en bladerenwel zes personen hadden er in kannen plaats nemen. Er lagen groote hoeveelheden deels versch, deels bedorven vleesoh in, een nog kort te voren ge- doode witte haas, 27 pooten van gemzen, 4 van duiven, 30 van fazanten, 11 van hoenders, 3 koppen van hoenders, 18 kop pen van patrijzen en verdere overblijfselen van ander gevogelte bovendien slan gen en deelen van andere dieren. Tusschen New-York en Chicago is thans eene telephoon leiding totstandge komen; hare lengte bedraagt ongeveer negenhonderd Engelsche mijlen. Een ge sprek van 5 minuten kost 22 80. De tentoonstellingsgebouwen te Chica go zyn plechtig ingewijd met vreugdescho ten tevens werd een groote optocht ge houden. De feestrede werd gehouden inde groot ste zaal die Amerika bezit, namelijk de zaal voor vrije kunsten en ambachten. Te Hamburg schijnt de cholera voor- loopig tot staan gebracht. Thans wordt van daar weer een ongeluk vermeld over komen aan zeven werklieden, waarvan er by het instorten van een riool vijf zyn om gekomen. Zaterdag ochtend is aldaar brand uitgebroken in het voorraad magazijn met de reparatiewerkplaatsen der Packetfahrt- Gesellsc/iaft. Tot nog toe kan de schade op een millioen mark worden berekend. Vijfhonderd werklieden geraken buiten arbeid. De directeur der brandweer is zwaar gekwetst. De lastige kwestie der werkstaking te Carmeaux staat thans opgelost te worden door arbitrage. De arbeiders hebben, even als de myndireotie, hunne rechters benoemd en deze zullen door den minister ontvan gen worden, die na partijen gehoord, uitspraak zal doen. Inmiddels heeft men de werklieden wijs gemaakt, dat de uit spraak in hun voordeel behoort uit te vallen. Men meent hieruit, en uit het feit dat wanneer de werkstakers mochten blijken geen gelijk te hebben, toch waar schijnlijk de werkstaking niet zal eindi gen besluiten tot de minder gunstige gevolgen of de nutteloosheid der scheids rechterlijke uitspraak. Zaterdag neeft op de Marine-werf te Amsterdam het van stapel loopen plaats gehad van het pantserdek-stoomschip Ko ningin Wilhelmina, waartoe H. H. M. M. welwillend hunne medewerking hadden toegezegd. De Koningin verscheen niet tegenstaande het ongunstige weer, gekleed in marine-costuum, ter bestemder plaats, waar de opwachting plaats had door de marine-autoriteiten en vier ministers. Na eene korte toespraak van den mi nister van marine, doorsneed de Konin gin met Hinken slag de draad die het zeekasteel nog met den vasten bodem verbond en toen gleed het statig te wa ter. Kort daarna vertrokken de Konin ginnen weder naar het Loo. Ter herinnering werd H. M. een zilve ren by 1 aangeboden, herkomstig uit de fabriek van zilverwerken der firma Bone bakker en Zoon te Amsterdam. Het is be sloten in een koffertje van wortelhout, rus tende op vier zilveren leeuwenklauwen. Aan de binnenzyde van het deksel, dat met een zilveren kroon op blauw fluweelen kussen is versierd, leest men op eene mat zil veren plaat de inscriptie KONINGIN WILHELMINA. Op stapel gezet 22 April 1891. Te water gelaten 22 October 1892. Het Berliner Tageblatt zegt van het derde en laatste concert van het Amster- damsche A-Cappella-Voox te Berlijn: „Ook thans was het buitengewoon wat de zangers te hooren gaven. Men moest zich telkens weder afvragen, hoe het mo gelijk was, dat zij zoo volkomen zuivere tooneffecten verkregen, welke soms aan engelenzangen deden denken. Daverende bijvalsbetuigingen volgden op ieder num mer, en wij mogen wel aannemen, dat de Hollandsche gasten van ons scheiden met het gevoel, dat zy en hnnne kunst zich te Berlyn zeer vele vrienden hebben ver worven" Indertijd is er sprake geweest van eene wel rechtmatige! hulde, den heer De Lange hier ter lande te brengen; maar nu hoort men van zulk een blijk van dankbaarheid voor den roem, in den vreemde voor het vaderland behaald, niets meer. Door den minister van oorlog is dezer dagen, op een desbetreffend verzoek, aan het hoofdbestunr van den Nederland- schen Schutterij kader-bond bericht dat de onderofficieren en mindere militairen van de landmacht verplicht zyn aan het kader van de dd. schutterij de gebruikelijko eerbewijzen te gevenen zulks zooal niet op grond van uitdrukkelijke wette lijke bepalingen, dan tooh met het oog op juiste militaire begrippen, voor wel ker toepassing iedere militaire autoriteit behoort te waken. Nadere voorschriften te geven acht de minister niet noodig, maar hy verzoekt den Bond, hem voorkomende gevallen te rapporteeren, opdat hy den betrokken chefs alsdan bevelen kunne doen toe komen. Naar het Handelsblad verneemt, heeft een vermogend ingezetene eene niet onbelangrijke som ter beschikking van des Burgemeester van Amsterdam gesteld, ten einde de Waardenburgsche genees wijze verblijf in een lokaal met over verhitte luchtin het Buitengasthuis te kunnen toepassen op choleralijders, die daar ter verpleging mochten worden op genomen. Als een bewijs hoe de prijs der landerijen in Friesland weder stijgende is, wordt medegedeeld, dat drie bouw plaatsen, in eigendom by het waterschap „de zeven grietenijen van stad Sloten", die gedurende de. laatste 6 pachtjaren ƒ4400 opbrachten, thans weder voor den tyd van 6 jaren verhuurd zyn voor ƒ6000. De aanhoudende regens der laat ste weken doen sommige landeryen in de laaggelegen polders blank staanhet vee is wegens den hoogen waterstand groo- tendeels gestald moeten worden, ofschoon menige veehouder wegens den geringen hooi voorraad dit zoo lang mogelijk had uitgesteld. In de IJpolders staan hier en daar se dert een paar weken nog boonen buiten, die natuurlijk geheel bedorven zyn, terwijl het nahooi dat nog niet binnen was, naar de mesthoopen kan gebracht worden. De polders van stoomgemalen voorzien, hebben het water spoedig weder op ge woon peil, doch die voorzien van molens als bemalingswerktuigen kunnen door het vele stille weder weinig van belang loozen. HAARLEM, 25 October 1892. De Jaarlyksche Turfcollecte ten behoeve der Ned. Israëlietische Gemeente gehouden alhier, op Dinsdag 25 October, heeft opgebracht de som van ƒ520,15. De Nederlandsche Maatsehappij ter bevordering van Nijverheid looft uit hare 2de Gouden Medaille voor een Model- Diploma ter begeleiding van de Medailles of Certificaten, die door of van wege de Maatschappij worden uitgereiktonder de volgende voorwaarden lo. De teekening moet geschikt zyn voor reproductie. De beantwoorders moe ten opgeven welke soort van reproduotie lichtdruk, steendruk, enz. zy voor hunne ontwerpen wenschelyk achten. 2o. De grootte van het blad moet zyn tot den buitenrand lengte 53 cM., breed te 44 cM. De smalste zijden moeten den boven- en benedenrand vormen, de breedste zijden de zijranden. Bovenaan de woor den Nederlandsche Maatschappij ter be vordering van Nijverheid", en daaronder genoeg ruimte blijven om den verderen tekst te bevatten. Als tweede prys zal een Zilveren Me daille worden toegekend. De antwoorden moeten worden inge zonden vóór 1 Juni 1893, en vergezeld zyn van een verzegeld briefje, waarin de naam des inzenders is geschreven, en dat op de buitenzijde dezelfde zinspreuk of hetzelfde kenmerk als het ingezonden ant woord voert. Hy die zich voor de toewijzing van den prys op eenige wijze bekend gemaakt heeft, verliest aanspraak op bekroning. De inzendingen zullen worden beoor deeld door een Jury, bestaande nit de HeerenJhr. Mr. Victor de Stuers, te s-Gravenhage, A. Le Comte, Delft en Ed. Von Saher, Haarlem. Tegen allerlei gevaren bestaan reeds Verzekering Maatschappijen. Vele zijn van groot belang en werken ook met vrucht. Tot nog toe ontbrak er echter eene Ver zekering-Maatschappij bij besmettelijke ziekten. Eu toch is zoodanige Maatschap pij van het grootste nut en even nood zakelijk als vele andere. Daarom is de Algemeene Verzekering- Maatschappij by besmettelijke ziekten, on der den naam van „De Philantkoop" opgericht. Vóór de tot standkoming der wet tegen besmettelijke ziekten, zeide de Min. van Binl. Zaken reeds, dat er een einde moest gemaakt worden aan de achteloosheid van vele Gemeentebesturen en aan de zorge loosheid en onverschilligheid en zelfzucht van de ingezetenen, tengevolge waarvan by het heerschen van epidemiën de be smetting op vele plaatsen op vresselijke wijze is vermeerderd. De wet, die in het algemeen belang gemaakt is, voorziet niet en kon niet voorzien in geldelijke hnlp voor de be proefden. Het leven wordt aanhoudend met gevaar bedreigd. Een der grootste gevaren is de besmettelijke ziekte. Ontstaat deze, dan hebben de lijders allereerst vele kosten voor verzorging en extra voeding te be strijden. Neringdoenden ondervinden ver lies en achteruitgang in hunne zaken, en arbeidslieden, worden soms van het werk ge weerd. Daarom zoekt men veelal de wet te ontduiken, zonder te denken aan het nadeel, dat men zelf en het algemeen daardoor lijdt.. De Maatschappij telt ODder hare verze kerden zoowel neringdoenden, naaisters, onderwijzeressen als ook doctoren, no tarissen, leeraren etc etc. Hier te Haar lem is thans een agentschap gevestigd Nassaulaan 68B, waar prospectus en in lichtingen gratis verkrijgbaar zyn. Op het Museum van Kunstnyver- heid alhier is het wapenbord van Philips den goede, Hertog van Bourgondië, stichter en grootmeester der orde van het Gulden Vlies, waarvan het origieel in de hoofd kerk te 's Hage hangt, aan een der muren van de afdeeling houtsnijwerk bevestigd. Dit belangryk werkstuk uit den bloei- tyd der Renaissance is in de oorspronke lijke kleuren opgewerkt en met het wapen schild voorzien. Het schild werd geschilderd door den Heer J. Kuijper leeraar aan de School voor Kunstnijverheid alhier. Zondags is de toegang vrij. Door den Burgemeester dezer ge meente is bekend gemaakt, dat zijn aan gegeven twee gevallen van Aziatische oho- lera, een op 20 October en een op 21Ï October, beide gevallen met doodelyken afloop. Door de Kiesvereeniging Voor uitgang is uit de voorloopige lijst tot kandidaat van lid voor den gemeenteraad gesteld de Heer D. André de la Porto en zulks met 24 stemmen. Op den Heer H. L. Janssen van Raay waren uitgebracht 18 stemmen. Zaterdag herdachten de heer Moer beek en zyne echtgenoote, ond 77 en 70 ja ren, den dag waarop zij vóór eene halve eeuw te Velsen door den echt werden veree- nigd. Beiden zyn nog gezond en wel en tot voor een zevental jaren, bekleedde de bruidegom nog de betrekking van hoofd der kostelooze school lett. C. De buren in de Kleine Houtstraat^ waar het echtpaar woont, hebben Zater dag van hunne belangstelling doen bly ken, door het uitsteken van de Neder- laadsche vlag. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 27 Oct. 1892, des namiddags van 23 uur door den Heer VYEZERMAN, PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Elsa's Brautrug zum Miinater. IV agner. 3. Sonate No. 3Mendelssohn. a. Con moto maestoso. b. Andante tranquillo. 4. ScherzoA. Guilmant. e a- TraumereiSchumann. b. Abeadhed 6. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2