PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 86. 144. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. van ZATERDAG 29 October 1892. op ZONDAG 50 Oct. 1892. 375e Gedenkdag der Kerkhervorming. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMEK «jjae^jL^ Afwiste TELEPHONISCHE VEEBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Par drie maandenT ,25. franco p. post —,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 35 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Collecte voor de Stichting te Doetin- ohem tot opleiding van predikanten voor de Ned. Herv. Gemeente, uitgezonderd Kinderkerk en namiddagbeurt. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Nam. 2 ure, Barbas. Doopsbediening. 'b Avonds 7 ure, Over den arbeid der Gnstaaf Adolf- Vereeniging voor de ge- meente der Hervorming. SprekersBoog en Dr. P. J. Muller, Hoogleeraar te Amsterdam. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Swaan. Woensdag 's av. 7 ure, Moeton. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Hilbrander, Godsdienstonderwijzer. Egli8e Wallonne. Dix heures, Debry. Collecte ponr la Societé de Gnstave- Adolphe. Gereformeerde Kerk. Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's av. 5 ure, Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 5 ure, P. M. Ocht- man, beroepen predikant te Tienhoven. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Jaarlijksche collecte voor het Fonds van Liefdadigheid. Maandag 's avonds 7% ure, Feestelijke viering van den 375sten Hervormingsdag, waarbij door Haarlem's Gemengd koor", onder leiding van den Heer W. Swart en door de gemeente feestliederen zul len worden gezongen. Het programma der liederen, tevens dienende als Toegangsbewijs, zal van te voren verkrijgbaar zijn bij den Koster en bij De Erven Loosjes a 10 et., ten bate der armen. Eigenaars van zitplaatsen kan slechts tot kwartier over zeven nre hnn plaats worden verzekerd. Kerk derV ereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 nre, Craandijk. Collecte voor de Ned. Gnstaaf Adolf- Vereeniging. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Tideman. Hervorming in ons Vaderland. Collecte voor de Ned. Gnstaaf Adolf-Vereeniging, Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 'sav. 8 nre, Moeton. Bijbellezing. 1 Samuël 25 1 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Veen. Bijbellezing. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Gracht, bij de Turfmarkt. Donderdag 's av. 8 nre, de Heer J. Klein. Bijbellezing. Joh. 14 21 v.v. Ds. Moeton kan aanstaanden Woensdag avond zijne leerlingen niet afwachten. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Gerth van Wijk Jr. Collecte voor de Gnstaaf Adolf-Vereeni- ging- Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Gedachtenisviering der Kerkhervorming. Doopsdediening. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, P. J. Moeton. Pred. te Haarlem. Heemstede. Nam. 2V2 J- Kuijlman, Hillegom. Voorm. 91/3 ore, M. Buchli Pest. Avondmaal, 's Avonds 6 nre, M. Buchli Pest. Dankzegging. Woensdag 's Avonds 6 nre, M. Buchli Pest. Houtrijk en Bolanen. Voorm. 9 nre II. Wa ardenburg. Pred. te Velsen. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Collecte voor de Gnstaaf Adolf-Vereeni- giog- Spaarndam. Voorm 10 nre, T. Hoog. Avondmaal. Nam. 2 nre, T. Hoog, Nabetrachting- Woensdag Avond 7 ure, T. Hoog. Velsen Voorm. 10 ure, de Heer B. Kooyman van Beverwijk, 's Avonds 7 Vs are op de Heide II. Waar denburg. Donderdag avonds 8 uur, in de Kerk der Broedergemeente, de Heeren L. Roos- maale Nepveu, L. M. van Noppen en H. Waardenburg. Onderwerp: De Colportage en Evangeli satie-arbeid in Drente en den Zuid-en Oosthoek van Friesland. Zandvoort. Voorm. 10 nre, C. Barneveld. Nam. 2 nre, C'. Barneveld. Doopsbediening. Tweede Kamer. In de zitting van Dins dag is het voorstel der Centrale Sectie, om den dag na terugkeer der Kamer het Sectie-onderzoek te doen plaats hebben van de Bedrijfsbelasting en de Kieswet, aangenomen met 59 tegen 13 stemmen, nadat de heer Beelaerts van Blokland had gekonstateerd, dat hij daartegen was om dat men onvoorbereid was ten aanzien van de Bedrijfsbelasting, en de tijd voor den begrooting-arbeid daardoor werd be kort. De wet op het Nederlanderschap werd met eenparige stemmen aangenomen. Bij het voortgezet debat over verbetering vaii de Berkel, de Schipbeek en de Regge stelde de Komm. van Rapp. op art. 1 een amendement voor, om de Overijsel- sche Veoht in onderhoud bij het Rijk te doen nemen, als noodzakelijk komple- ment der overige verbeteringen. De heer van Kerkwijk, verschillend van het ge voelen des Voorzitters, stelde voor deze wijziging niet als amendement te beschou wen, en alzoo besloot de Kamer met 44 tegen 28 stemmen, zoodat bet amende ment verviel. De Min. van Waterstaat enz. verklaarde aan den heer A. van Dedem, dat hij handhaaft zijn opinie, dat voor rekening van het Rijk de Vecht moet worden verbeterd en onderhonden en dat hij zoodra een afgrond voorstel gereed ie, spoed zal maken met de indie ning. De Min. wijzigde art. 1 voor zoo verre de omschrijving van de Schipbeek betreft, zoodat daarin ook valt het ge deelte tnsschen de Koerhuisbeek en het Overijselsohe Kanaal. Het ontwerp werd aangenomen met 71 tegen 3 stemmen. De kamer is niteengegaan tot 8 No vember. De erfgenamen van de onlangs te Rijperkerk overleden millioenair mr. A. Looxma Ypey hebbon diens nalatenschap aanvaard onder het voorrecht van boedel beschrijving. De reden hiervan is, naar men zegt, gelegen in de omstandigheid, dat de overledene aan al zijne talrijke bedienden en werklieden belangrijke jaarlijksche uitkeeringen gedurende hun leven heeft vermaakt, en nn zonden de erfgenamen eerst wenschen te weten, of de nalatenschap, na aftrek van de aan zienlijke legaten, aan onderscheidene per sonen, instellingen enz. uil te keeren, wel toereikende is om nit de inkomsten daarvan de bedoelde jaariyksohe uitkee ringen te doen. Bij Kon. beslnit is benoemd tot burgemeester der gemeente Zandvoort de heer B. F. A. Westeronën van Meeteren. „Wind is er altijd, doch steenkolen zijn er niet altijd," zei onlangs een lid van een polderbestuur, toen een voorstel ter sprake kwam om de bestaande wind molen te vervangen door een stoomge maal. Wind is er altijd, doch niet altijd wan neer hij noodig, of zooals de laatste da gen het geval was, dringend noodzake lijk is. Door het vele water op de lage vee- landen is het land zoo drassig geworden, dat het vee grootendeels vroeger dan an ders gestald is moeten worden. De hooivoorraad is gering, en de uit voer van rnndvee is verboden. Een on middellijk gevolg van een en ander is grooter aanvoer op de binnenlandsohe markten en daling, sterke daling der vee- prijzen. In de steden zal men die daling in de prijzen van het vleesch vermoede lijk nog niet eens gewaar worden, wijl de vleesehhonwers tot een bond aan een gesloten, de prijzen niet spoedig vermin deren. Enkele veehouders slachten een of meer runderen en verkoopen het zeer goede vleesch tegen f 0.25 het oude pond of f 0.50 per K. G. Slechts enkelen der kleine polders in het Zuidelijk deel dezer provincie zijn van stoomgemalen voorzien. Daarin was na de vele regen weder zeer spoedig het gewone peil bereikt en behoefde het vee dus wegens het water niet vroeger gestald. De polderlasten zijn over het algemeen een paar gulden per H. A. hooger, welke uitgaven eohter, vooral in een jaar als dit, ruimschoots worden verdiend. De heer S. K. Baas, hoofd der school te Spaarndam, hoopt 1 December a.s. zijn 25 jarige ambtsvervulling aldaar te her denken. De Raad van Haarlemmermeer heeft bepaald, dat voortaan elke raads vergadering zal geopend worden met Het formnlier van den Amsterdamschen gemeenteraad zal ook te Haarlemmermeer gebrnikt worden. Met 1 Jannari 1893 wordt het te genwoordige armbestuur te Haarlemmer meer, bestaande uit Burg. en Weth., ver anderd en vervangen door 24 armmeesters verdeeld over 24 wijken, die de bedeeling en het toezicht der armen aan hnis op zich nemen. HAARLEM, 28 October 1892. Blanchette is de naam van een meisje nit den boerenstand, dochter van Ronsset, tapper, en vrouw Ronsset, zijne huis vrouw. Maar Blanchette is hnn trots en hnn vloek tevens; het kind is nit haar stand gernkt, heeft eene geheel andere levensopvatting opgedaan dan de ouders, uitkomst, volkomen vervreemding tnsschen ouders en kind, Blanchette onbegrepen, ouders onvoldaan, scheidingverder niets. Bijzonder nieuwsgierige mensohen zullen nog willen weten, of na die scheiding nog eene verzoening plaats had, of vader en moeder Ronsset nog vreugde beleefden aan hnnne dochter, of Blanohette's idealen werkelijkheid werden. Doch 't is in dit stnk daar niet om te doen; het geeft waarheid, toestanden, ontstaan door verkeerde op vattingen, tot oplossing gekomen in éénen dag; werkelijkheid, koude werkelijkheid. Het stnk is een stuk leven, het leven zooals 't zich kan voordoen, de karakters zonde men zich in de gegeven omstan digheden niet anders kunnen denken en omdat dit door de personen ook zoo goed gevoeld werd, was het, dat het audito rium dubbel genoot. De Blanohette, opgaande in idealen, welke de onders niet konden deelen, was soms treffend schooD. We denken hierbij aan het echt meisjesachtig ge speelde looneeltje in de tapkast of wel het buffethet was een en al natnur, doch we moeten opkomen tegen de wijze waarop een verhaal van Romns gedaan wordt; 't had wat van een paragraaf, voorgelezen uit eene encyclopaedic. Dan is er nog een tooneeltje dat innig schoon was; 'tis waar Blanohette's moe der van haar verdriet vertolt. In het tweede bedrijf kwamen verschil lende goede oogenblikken voor. Men vond hier en daar de verbeten smart wat al te sterk uitgedrukt door te scherpe geluiden, zeer tennadeele van het stemorgaan der verdien stelijke actrice, die immers zulke onvrou welijke uitersten niet noodig heeft om nit te drnkken wat hare bedoeling is. Men maakte de opmerking, dat deze over-

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1