KRONIEK. Nieuwsberichten. stem als door hare voordracht, waaraan een diep gevoel ten grondslag ligt. Door de wijze waarop zij met hare kostelyke stemmiddelen en stijlvol op vatting liederen zingt, wist zij reeds lang vóór dezen minder gelukkigen avond de volle sympathie van ons publiek te ver werven en deze zal haar, ondanks de te kortkomingen bp dit concert als een gevolg van hare ongesteldheid, niet ont gaan. Met de mooie liederen van Brahms, Sappliieche Ode en Immer leiser icird mein Scklummer, waarbij de stem zich blijft be wegen in het lage register, wist zij ook nu nog diepen indruk te maken :daar wa ren momenten waarin de absolute vol maaktheid schier werd bereikt. Mejuffrouw Asmann zal zich spoedig weder in Haarlem doen hooren; indien wij ons niet bedriegen, bij de eerste Toon kunstuitvoering in de Odyeeeut van Max Bruch als Penelope. Moge zij daarbij re vanche kunnen nemen en beschikken over de gansche volheid van hare talenten. B. Als naar gewoonte werden Woensdag j. 1. onder het algemeen discours der raads leden de Notulen door den Secretaris voorgelezen. De Heer Macaré echter scheen wel ge luisterd te hebben, althans toen de Bur gemeester voorstelde de Notnlen goed te kenren, maakte bij bezwaar op grond hiervan, dat daarin was opgenomen de redevoering van den Burgemeester bij den aanvang der begrooting, en niet hetgeen door de Raadsleden daartegen was aan gevoerd. Get was niet het gebruik adviezen in de Notulen op te nemen, en hij wilde uit vrees voor een antecedent, op dezen weg niet voortgaan. Wenscht men de debatten op te nemen, dan moet men zulks stenographisch doen. Wenscht men zulks niet, dan behooren enkelde mededeelingen en besluiten in de Notulen te huis. De Voorzitter verklaart de opname hierdoor dat zijne rede, gehouden toen niemand het woord vroeg over de alge- meene beraadslagingen, en deze gesloten waren, een bijzonder karakter had gedra gen en niet tot de beraadslagingen, maar tot de mededeelingen behoorde. Na eene opmerking van den Heer de Kanter, dat hij de redevoering niet in de Notulen gelezen had, verklaarde de Voor zitter, dat deze op zijn verzoek daarin gesteld was. In zijne hoedanigheid van Voorzitter had bij eene ernstige rede ge houden over den finantieelen toestand der -gemeente, tot inleiding van de behandeling der begrooting. Ook de Heer Klein had het zoo be grepen. De Heer Macaré blijft bij zijn gevoelen, dat waar de Burgemeester zich b. v. over de subsidie van het Gasthuis had uitge laten en dit voor den Heer Cnoop Koop- mans was weerlegd, inderdaad de mede- deeling als een advies kon worden be schouwd. De Heeren de Clercqi van Weel, 't Hooft en van Styrnm deelen dit gevoelen. De Heer van der Mersch vraagt of geen bekorting mogelijk zou zijn. De Heer Bijvoet, betoogt dat dit al thans op het oogenblik niet mogelijk is, en stelt daarom voor de vaststelling der Notulen uit te stellen tot een volgende vergadering. Dit wordt goedgekeurd. Aan de gemeente was gelegateerd het portret van den Heer de Vries, predikant en bibliothecaris hier ter stede, door Prof. Dr. M. de Vries. Aan Verpntten werd eene gratificatie toegestaan van f 50. Aan Schwartz werd toegestaan zijne woning op den stadsmuur te mogen behou den. De Heer Tjeenk Willink had een uit breiding gegeven aan zijn voorstel tot herziening der plaatselijke belasting. Hij voegde hierbij den wensch, dat de verte ringsbelasting zou worden vervangen door een belasting naar het inkomen. De Heer J. Repelius e. a. wil den naam Hazepatersstraat veranderen in Florastraat. Het vrijgevallen tractement van den Heer Rasch, gedurende diens waarneming van het Commissariaat van politie, zal onder sommige beambten der Secretarie, naar gelang van bewezen diensten, wor den verdeeld. Ken adres van werklieden aan de ge- meentereiniging wordt in handen van B. en W. gesteld. De lieer L. van Kinsbergen had ver zocht een circus te mogen bouwen op het terrein van den Kraton. De Wethouders meenden hiervoor vergunning te moeten vragen aan den Raad, met het oog op de bouwverordening. De burgemeester en de Heer Macaré achtten dit niet noodzakelijk. Deze zaak dreigde aanleiding te zullen geven tot een juridisch debat. Een motie van orde van den Heer van Styrnm voorkwam dit door de zaak een voudig aan B. en W. in handen te stel len ter afdoening. Nog was ingekomen een verzoek van den Heer Mr. A. A. Land om eervol ont slag met ingang van 30 Nov. a. s. De Voorzitter zegt, dit rekest met ge mengde gevoelens te hebben ontvangen; een gevoel van vreugd over de onderschei ding den Secretaris ten deel gevallen door zijne benoeming tot Griffier van de Staten der Provincie, en een gevoel van smart, dat de gemeente hem moet missen aan wie hij zulke uitstekende diensten bewe zen heeft. Hij brengt hem gaarne een woord van hulde voor de wijze waarop bij zijn groote bekwaamheid en kennis ten dien ste der gemeente heeft gesteld. Persoonlijk wenscht hij den Heer Land geluk, voor wien hij in de zeven, jaren gedurende welke hij met hem te samen heeft gewerkt, door zjjn handel en denkwijze groote vriend schap heeft opgevat, en wenscht hem in zijn maatschappelijk leven en in zijn huis gezin al dien voorspoed toe, dien hij ver diend heeft. Spreker stelt voor den Secretaris met ingang van 30 Nov. eervol ontslag te verleenen met dankbetuigiug voor de uit stekende diensten, die hij aan deze ge meente heeft bewezen. De burgemeester drukt hierop den Secretaris de hand en de leden geven luide hnn goedkeuring te kennen. De Secretaris verkrijgt het woord. Hoe wel wetende, dat het de plioht is van den Secretaris te zwijgen, treedt hij thans uit zijn rol, daartoe genoopt door de woorden van den Burgemeester en het applaus der vergadering. Hij dankt de Heeren voor de vriend schap en welwillendheid en vertrouwen hem geschonken, en voor de betuiging van tevredenheid óver hetgeen door hem is verricht. Hij wil echter niet vergeten, dat hem dit mogelijk is gemaakt door de hulp en den bijstand van alle ambtenaren en zal daarom gaarne die tevredenheidsbe tuiging ook op hen overbrengen. Hij acht zich gelukkig, dat hjj in de verloopen ze ven jaar met zoovelen van de Heeren heeft mogen kennis maken en hoopt hunne vriendschap te mogen blijven genieten en te interpelleeren over de afschuiving van een gedeelte van den Spoorwegdam te Bunde. In den nacht van 15 op 16 dezer zijn op het eiland Ponza, naar men uit Na pels meldt, schokken van aardbeving ge voeld. Heden jzijn de schokken ingelijks waargenomen. De bevolking is, door schrik bevangen, naar de velden gevlucht. Een 300 ontsnapte veroordeelden vluchtten er almede heen. Er zijn troepen naar Pon za gezonden. beveelt zich ten slotte in aller voortdu- rende vriendschap aan. Na een geheime zitting wordt hierop aan den Heer P. H. F, Bakker eervol ontslag gegeven als hoofd der tweede tus- schen school. r De Heer K. K. A. Valken wordt be noemd tot hoofd der tweede tussohenschool en de heer J. D. Franse tot hoofd van school E. De Heer Klein was niet zeer ingeno men met deze wijzigingen met het oog op de belangen van het onderwijs. B. en W. wenschten hiervan geen re gel te maken, maar meenden, dat in de gegeven omstandigheden de overplaatsing gewensoht was. Voorts wordt vastgesteld, dat uiterlijk voor 1 Mei 1894, een nieuwe school voor kosteloos onderwijs zal worden gebouwd buiten de Amsterdamsche poort en wei volgens het model van de school aan de Leidsche Vaart. Aan de Wed. J. Schouten, geboren Ur- sem, wordt de voorgestelde onderstand ver leend, evenals pensioen aan Mej. W. A. van Dapperen. De voorgestelde wijziging in de ver ordening op de vergunning werd vastge steld. De Heer van Genderen Stort wordt herbenoemd als oogheelkundige. De overige punten der agenda werden wegens het ver gevorderde uur tot eene volgende vergade ring werden uitgesteld. HAARLEM, 18 November 1892. Slechts een kleine schare belang stellenden genoot gisteren avond van de voordrachten door Mevrouw Tliénard van de Comedie framjaise en den Heer Be Mey in den Bchouwbnrg gehouden. De aanwe zigen znllen zioh hun gang naar de Jans straat voorzeker niet hebben beklaagd: dergelijke soirées behooren in onze stad tot de zeldzaamheden, en worden door liefhebbers van gezonden humor en fijnen scherts ongetwijfeld hoog gewaar deerd, vooral wanneer de optredenden zoo zeer voor hunne taak berekend zijn als Mevrouw Thénard en de heer Be Mey. Zonder uitzondering vielen de voordrach ten in den smaak, zoowel de conference over de gebaren en de houding in ver schillende tijdperken, door Mevrouw Ihénard, als de monoloog door den Heer Be Mey voorgedragen, niet het minst voorzeker ook de drie kleine comedies door beiden met veel talent en geest vertolkt. De aanwezigen toonden zioh dan ook door applaus dankbaar voor den op zoo aangename en vroolijke wijze door- gebrachten avond. Aan de huizen der ingezetenen zijn afgegeven Inschrijvingsbiljetten tot ver schaffing van Winterbehoeften aan de tal rijke armen, behoorende tot de Ned. Herv. Gemeente alhier. Heeren Diakenen verzoeken de Inschrij ving in de welwillende aandacht der in gezetenen aan te bevelen te meer, daar dit jaar de gewone jaarlijksche turfcollecte niet zal gehouden worden. Blijkens de Woensdaggedaneopening van stembriefjes voor de verkiezing van een lid van den Raad der gemeente, va cature D. de Clercq, zijn uitgebracht 1187 stemmen, van onwaarde 26 stemmen. De heer J. Leupen verkreeg 683 stemmen en de heer D. André de la Porte 478 stemmen, weshalve eerstgenoemde is ver kozen. De Turfcolleote, op Woensdag ge houden door het Roomsch Katholiek Pa rochiaal Armbestuur van Haarlem, heeft opgebracht de som van f 827.16. De heer O. J ten Thije, le onder wijzer aan de Burgerschool alhier, heeft gisteren te Amsterdam met gunstig ge volg het examen afgelegd voor teekenen l.oi Naar men verneemt heeft Monsr. de Bisschop van Haarlem van zijne in genomenheid met de stichting der Am bachtsschool blijk gegeven door voor een flink bedrag toe te treden als Donateur, en de toezegging tevens gedaan te zijner tijd de School met een bezoek te vereeren. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zijn aanstaanden Zondag de beide tafereelen uit den Kruisgang, ge- teekend door den kunstschilder A. Der kinderen, nog tentoongesteld. Des Zondags is de toegang vrij. De Tweede Kamerdie in de vorige week reeds hare werkzaamheden heeft hervat, heeft Dinsdag eene zeer korte openbare vergadering gehouden, om eenige mededeelingen te ontvangen, en verder hare werkzaamheden te regelen. Aanstaan den Dinsdag is de Indiesche Begrooting aan de orde gesteld. De heer Ruys van Bee- renbroek heeft verlof gevraagd en gekre gen om den Min. van Waterstaat enz. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 16 Nov. J. Steenken en J. C. Beekelaar. Jvan Dijk en C. Kluijt. W. Hangoor en M. van der Werff. 17 Nov. E. W. Alberts en S. Munnich. GETROUWD. 16 Nov. H. G. Aarnink en C. E. de Vries. J. G. Priesman en L. van Egmond. J. T. Koster en W. P. Hurkmans. P. A. Kok en A. Schaap. A. van Duijn en G. Essenius. J. M. de Droog en J. C. Aarts. G. Hulshof en N. van Vreeden. 17 Nov. E. H. Kroonsberg en D. Schermers. D. van Leeuwen en E. M. van Velthuijsen. J. G. Wackwitz en A. J. G. van der Steur. Dr. B. Snellen en E. C. Lugt. U. J. K. Versfeit en A.C. Besier. GEBOORTEN. 9 Nov. E. üamsteek geb. Dortmundt z. G. J. Tjaden geb.de Grootz.G. van Bergen geb. Moolenaar d. E. Rietman geb. Dernison z. (levenl.) 10 Nov. G. C. Barend geb. van der Aar d. A. C. S. ter Smitten geb. van Duffelen z. H. T. Stoelman geb. van Keulen z. 11 Nov. Wde Bie geb. Prinsen d. en z. S. G. van Huizen geb. van Delden z. 12 Nov" A. C. Sabel geb. van der Water z. J.R* Boeré geb. Wustrow z. E. Molitoor geb" Lieder z. J. M. Stuffers geb. Dijkman d. C.van Bilderbeekgeb.Koenderink d.— 13 Nov. E. Handgraaf geb. Tienhoven d. H. Dinga- dag geb. Wallach d. M. Haamans »eb. van. Gelder z. H. M. van Maanen geb. Willemse z. H. M. Koestal geb. Walker z. C. Aker sloot geb. Antonissen d. 14 Nov. A. H. H. van Hemert geb. Gans d. M. van Worcum geb. Loosz. C. P. van der Wal geb. Jansen z. 15 Nov. J. Blommaert geb. Boumanz. G. Straver geb. Kaan d. H. C. Neele geb. Kuijl d. M. C. van der Aar geb. Kooien z. P. C. Strackee geb. Klep z. D. Sweerts geb. Eranken z. E. de Graaff geb. J ansen d. H. J. van Hazebroek geb. Rijbroek d. 16 Nov. A. Eransen geb.Wijnandsz.17 Nov. K. van Gelder geb. Snoeks d. OVERLEDEN. 10 Nov.W. A. Beelen 1 dg. z. Kruisstraat. A. Eekhoff 84 j. Spaarnwouderstraat.—11 Nov. E. W. Pits 59 j. Scheepmakersdijk. J. Steen man 47 j. Rozenmarijnsteeg. 12 Nov. B. Stoel 68 j. Voortingstraat. 13 Nov. A. E. Kensen 8 m. d. Raamsteeg. J. J. A. Söhnlein 40 j. Leidschevaart. -14 Nov. C. A. van Meurs 3 j. d. N. Spaarnwouderstraat. P. E. van der Meer 12 m. z. Kennemerplein. C. E. Jo- chemsz 10 m. d. Brouwerstraat. 15 Nov. J. Jukes 15 j. d. Koksteeg. 16 Nov. M.A. Scheudcr 4 j. d. Tulpenstraat. W. M. Vonk wed. van der Horst 69 j. L. Raamstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags), van 's middags 12tot2ure voord© eigenaars terug te bekomen zijn. Een metselaars-krui wagen. Een bont boezelaar. Eene dames-hoedenspeld. Een griffelkoker. Eene hanglamp. Een zilveren knipje. Eene parapluie. Een gouden oorbelletje. Een lorgnet. Een hondje.Een portemonnaie met eenig geld Drie diverse gouden oorbelletjes. Een lorgnet. Een hondje. Eene por temonnaie met geld en een spoorkaartje. Een notitieboekje. Een wit boezelaar. Eene schaar, Een kinderschoentje. - Eene zwarte kat (fraai exemplaar), Eene paraplnie. Een elastieken bal. Een cachenez. Een portemonnaie waar in eenig geld. Eene breikous. Een oud vrouwenlaarsje. Een ond vroti-- wenschoentje. Een ring met eenige sleu tels. Eenige sleutels. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 14 November 1892. Witte tance 6.50. 6.75. Kogge 5.20. Saver 3.50. 362* Paadj.enboo7ie7i 6. GroeTie enotem 8.75. VEEMARKT 16 November 1892. Aangevoerd Prys 8 Paarden 30.200. KAASMARKT van 16 November 1892. Aang. en verk. 33 stapels, uitmakend 3908 kazen, wegende 7846kilogrammen^ Hoogste prys per 50 kilogr. f 32.50. „Sociëteit VEREENIGING". Populair CONCERT op Zondag 20 Nov. des avond*, te 8 uur, door het Gemeentelijk Muziek korps onder directie van den Luit- Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. J. J. Cremer FeestmarschKriens. 2. Ouverture RomantiqueKeler Bela. 3Grande Fantaisie sur des Moifs de l'opera „RigolettoVerdi. 4. a Ave Maria (1496. 1538.). .Jacob Acadelt Geïnstrumenteerd door den Heer Kriens. b „Loin du bal," Intermezzo.Gillet. 5Potpourri uit Carre's "Water- ballet" Kriens. 6. Ouverture „Giroflé Girofla"Lecocq. 7. „Süsses Seben," Romanzevoor fluit en violoncel-soloMenzel. Uit te voeren dooi de beeren Ceorge Schmidt en Gharles Blazer. 8. ;,I)er Kaiser und die Kaiserin" Walzer (Op verzoek)Eilenberg. 9. a. Air op de G-snaar voor 7 violeD, solo met orkestBacb. b. La CaravaneAecb. 1The Caravan is heard coming. 2. The Caravan is marching through the town. 3. The Caravan is slowly disappearing. 10. „Ein Abend bei Bilse," Pot- pourrieConradi. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 22 November 1892, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium eu FugaJ. S. Bach. 2. LargoHandel, s 3. Sonate....*A. G. Ritter. 4. MeditationGuilmant. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2