HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 96. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 3 December 1892. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op ZONDAG 4 Dec. 1892. Nederd. Herv. Kerk. Z E 0 u I E K TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDINB ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenT —,25. franco p. post —,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 35 cents, elke regel Afzonderlijke nommera 3 centen per atnk. meer 5 cents, groot© lettors fiaar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtim worden 'aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Veen. 's Avonds 6 ure, II. Waardenburg pred. te Velaen. (Voor van Lennep). Nienwe Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, L. J. Blanson Heukemans pred. te Pijnacker. (Voor Moe ton). Woensdag 'a av. 7 ure, Veen. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Barbas. Eglise Wallonne. Dix heuree, Debrg. Gereformeerde Kerk. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 'a av. 5 ure, Mulder. Woensdag 'aav. 8 ure, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 'a av. 5Va ure, Schotel. Donderdag 'a av. 7 Va ure, Schotel. (Ridderstraat). Voorm. 10 ure, '8av. 6 ure, Langhout. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk derV ereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Hesta. 'sAvond8 6 ure, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm, 10 ure, II. P. Schim van der loeft te Leideu. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Donderdag 'a av. 8 ure, Weiss. Voorbereiding. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 'aav. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. 2 Samuël 2 1 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 'aav. 8 ure, Sioaan. Bijbellezing. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Grachtbig de Turfmarkt. Donderdag 'aav. 8 ure, Knottenbelt. Bijbellezing. Joh. 16 14 v.v. Da. Barbas bericht met dankzegging de ontvangst van f 2.50 voor de Christ, aohool in de Antoniestraat, uitgespaarde koffiecenten van eene weduwe. Bennebroek- Voorm. 10 ure, J. A. Gerth van Wijk Pred. te 's Gravenhage. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Nam. 1 ure, Zondagschool. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 ure, P. J. Moeton Pred. te Haarlem. Heemstede- Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Woensdag 'a Avonds 6i/s uur, J. Hillegom. Voorm. 10 ure. M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, geen dieust. Nam. 2 ure, D. Bax. Pred te Hoofddorp. Doopsbediening. Sandpoort. Voorm. 10 ure, <7. van Boenen Martinet. Spaar ndam. Voorm 10 ure, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, II. Waardenburg Doopsbediening. Voorbereiding en Collecte voor noodlij dende Kerken. 'e Avonds 5 ure, Den Heer van Zweden. 's Avonds 7V3 ure Evangelieverkondiging op de Heide, de Heer van Zweden. Donderdag 's Avonds 71/2 ure de Heer Korfin 't lokaal voor Christel, belang. OnderwerpDe zending onder Israël. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Barneveld. Nam. 2 ure, C. Barneveld. Doopsbediening. Séance voor Kamermuziek. Van de Kamermuziek-Séances des heeren Schlegel, die voor eiken eruetigen mu- ziekvriend tot het schoonste en verhef fendete behooren onder het vele wat het kunstseizoen ten onzent oplevert, had Dinsdag avond de eerste in de bovenzaal van de sociëteit «Vereeniging" plaats. Het vijftal medewerkende artisten de h. b. Schlegel, Cramer, Frowein, Hof meester en Bosmans zag zich bij dit eerste optreden door het talrijke publiek hartelijk begroet en mocht zich in den loop van den avond verblijden in een on afgebroken aandacht en in die diep ge voelde waardeering, die slechts een re productie van kunst, het idiale nabij stre vend, instaat is te wekken. Wederom verlus tigde men zich in de zeldzame volmaakt heid, waardoor het epel van elk der me dewerkenden zioh onderscheidt, in het meesterschap door hen ten toon gespreid en daarnevens in de zorgvuldigheid, de evenredigheid, de muzikale éénheid van het samenspel. Niets is bewonderenswaar diger dan het hier bereikte evenwicht tnsschen de verschillende instrumenten niets opwekkender dan de klaarheid en frischheid van den eindeloos-wisselden me- lodieënrijkdom, niets verkwikkelijker dan de schoonheid van samenklank, door de medewerking van het klavier met de strijk instrumenten verkregen. De indeeling van het programma bracht in de uitvoering een climax, die ook bij den hoorders eene stijgende belangstelling deed ontstaan. Het strijkquartet van Beet hoven, het eerste der zes (Op. 18) in F. dur van den zeven-en-twintigjari- gen Beethoven, die het componeerde in de eerste volle rijpheid van zijn goddelijk talent, met zijn humor en weemoed, zijn teederheid en kracht stond vooraan onder de drie kunstscheppingen, welker vertolking men zich tot taak had gesteld. Het mocht op het gemoed eene welda dige werking oefenen door de absolute verstaanbaarheid van de vormen, waarin de wisselende stemmingen in de mnziek zijn neergelegd. Met groote zekerheid werd het werk door de Amsterdamsche heeren, waaronder genoemd mag worden de heer Frowein, weergegeven. In het tweede nommer, Sonate voor piano en violoncel van Mendelssohn. (Op. 58 D. dur) waren de heeren Schlegel en Bosmans aan het woord en niet geringer was het genot van hnnne echt kunstvolle voordracht. Het breede spel van den cel- liet, dubbel aantrekkelijk door de boeda nigheden van toon en voordracht, in ver eeniging met het volle en nobele piano spel van den heer Schlegel, waren zoo bij uitstek geschikt dit werk van Men delssohn, dat eene breede opvatting vor dert, overweldigend mooi nit te voeren. Onvergetelijke oogenblikken schonk de heer Schlegel den hoorders in het Ada gio van deze sonate. Die eenvoudige opeenvolging van gebroken accoor- den in het koraalmatig bewerkte the ma, werd aldns voorgedragen een knnet- werk op zich zelf, zoo meesleepend door religieusen zin als moeilijk in woorden is nit te drukken. Zichtbaar was heel het publiek onder den indrnk en ademlooze stilte heerschte in de zaal. Aan het einde werd beiden uitvoerenden in een luid ap- plauB dank gebracht. Het laatste werk was een Quintet van Brahms voor piano, twee violen, alt en violoncel (Op. 34 F. mol), alhier nog niet te voren uitgevoerd. Ongetwijfeld hebben zeker allen hunne onverdeelde belangstel- ling gegeven aan dit grootsohe, frissche en kloek gebouwde Opns van den groo- ten meester, die in zijne werken vóór Kamermuziek een zeer hoog standpunt inneemt en steeds na iedere nienwe kennis making beter zal begrepen worden. Dit quintet heeft geen bepaald duistere on- derdeelen, is minder in zich zelf gekeerd dan andere Brahmsche werken. Integen deel, tintelend van geest en leven ont wikkelend het zich tot een zeer begrij pelijk kunstwerk vol manlijke kracht en grootheid. Waar, in schoone wisselwerking, ook aan het zachte element aandeel moest gegeven worden in den opbouw, daar woekerde de componist met de gave zijner vloeiende melodiek, die in zuivere muzie- kale schoonheid niet is te overtreffen. Eene tweede uitvoering kan misschien het gevoel van eenheid en afronding brengen, dat nn nog aan enkelen vreemd zal zijn gebleven. De uitvoering werd gestempèld door eene groote bezieling, door eene hoogere wij ding. Trouwens de vertolking van deze mnziek behoeft slechts aan bekwame mu sici te worden toevertrouwd om zeker heid te geven van iets voortreffelijks; immers, zulke muziek kan niemand spelen zonder toewijding, zonder zelf onder hare macht tegeraken en zich gansch aan haar te geven. Dankbaar voor bet hoog muzikale ge not, dat deze eerste séance gaf, zien wij met verlangen de volgende te gemoet. B. De zitting van Dinsdag j. 1. was in vele opzichten de moeite waard om in de Kroniek van Haarlem te worden op- geteekecd. In de eerste plaats wegens de beide po gingen in 't werk gesteld tot verbetering der gemeente financiën. De Heer van den Berg stelde voor het schoolgeld aan de Burgerschool, de opleidingsschool voor meisjes, de Hoogere Burgerscholen en het Gymnasium te ver- hoogen; de Heer Lodewijks voegde hier bij het plan op de eerste klasse van de Hoogere Burgerschool met 5 jarigen cnr- sus slechts 60 leerlingen toe te laten, de H. B. S. met 3 jarigen cursne op te hef fen, de leeraren op wachtgeld te stellen en een nienwe sohool voor meer uitgebreid lager onderwijs te stichten. Al deze stuk ken zullen gesteld worden in handen van B. en W. om advies, en dezen zullen de verschillende commissiën raadplegen. De Heer Kievits vroeg verlof tot het leggen van kabels ten dienste der eleo- tri8che verlichting. De Heer van den Arend zond een rekest tot het sluiten van assarantie, en verschillende adressen waren ingekomen tot afschaffing van de kermis. Een en ander werd in handen van B. en W. gesteld. Een voorstel van B. en W. tot stichting van een nienwe Hoogere Burgerschool met 5 jarigen our- sns werd aangekondigd. De geloofsbrieven van den Heer J. Lenpen worden onderzocht, en overeen komstig het rapport der commissie tot toelating besloten. In afwijking van vroeger werd het nienw aankomend lid niet onmiddellijk daarop beeedigd. De Heer Dr. H. D. Tjeenk Willink, had bij de begrootings debatten voorge steld B. en W. nit te noodigen, de plaatselijke belasting te herzien, in dien geest dat zij zon worden geheven naar den maatstaf van het inkomen. Hij licht dit voorstel thans nader toe, en betoogt dat er in de eerstkomende jaren wel geeD sprake zal zijn van wijziging der gemeen tewet, dat men daarop dns niet langer kon wachten, maar evenals Botterdam zelf de herziening ter band moest nemen, te meer toen het vaet stond dat noch op de vermogens belaating noch op de be- drijfs belasting op centen mochten wor den geheven. De bestaande verterings belasting drukt alleen op hen die moeite hebben om rond te komen en van vaste inkomsten moeten leven, terwijl zij de strekking heeft, de menschen van verteringen terng te hon den. Het begrip vertering schijnt ook zeer rekbaar te zijn, zoodat de belasting ook zeer ongelijk wordt gedragen. Een inkomstenbelasting belast naar draagkracht, en zal velen ontlasten die thans te zwaar worden gedrnkt. Het be lastbaar inkomen overtreft verre de ver tering. In Amsterdam heeft men 36945 aanslagen boven f 600 met een in komen van 82,814,000 dat ie gemiddeld f 2232, te Leiden heelt meD 3351 aanslagen met een inkomen van f 6.837.829 dat is ge middeld f 2040. Haarlem zou met 4182 aanslagen volgens deze berekening komen op f 8,800,000, of gemiddeld f 2100. Bij de verterings belasting wordt slechts over f 1200 omgeslagen, zoodat gemiddeld 900 per persoon meer te belasten valt. Hierdoor kan het percentage tot de helft verminderen. De invoering van de in komstenbelasting is een daad van recht-

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1