e jêl a, PREDIKBEURTEN Eerste Blad. N o. 98. Uitgave van DE ERVEN LOÖSJES, Gedempte Oudegracht 86. Veertiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 10 December 1892. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. op ZONDAG 11 Dec. 1892. TE LEPHOON NUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drtfl maandenr ,25. franco p. post ,40. Prijs per Adverteatie van i tot 6 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groot.6 letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiên worden, aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Nam. 2 ure, Barbas. Doopsbediening. *s Avonds 6 ure, Veen. Nieuwe Kerk. Yoorm. 10 nre, Moeton. Jans-Kerk. Yoorm. 10 nre, Knottenbelt. Wlensdag 's av. 7 nre, Hoog. Bakeuesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Swaan. Eglise Wallonne. Dix heures, pas de service. Gereformeerde Kerk. (Ged. Oudegracht). Yoorm. 10 ure, 's av. 5 ure, J. H. Bonner, Zendingsdirector te Leiden. Woensdag 's av. 8 ure, Langhout. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 5 Va nre, Schotel. Donderdag 's av. 7 Va nre, Schotel. Ridderstraat Voorm. 10 nre, 'sav. 6 ure, Langhout. Voorbereiding. Bevestiging van Ouderlingen en Diakenen. tuthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, IV. J. I\ Meiners pred. te Amsterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Chr. Bewaarschool, Barendsestraat. 's Avonds 7 ure, Bijbellezing. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 'sav. 8 nre, Moeton. Bijbellezing. 2 Samuël 3 1 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 'sav. 8 nre, geene Bijbellezing. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Gracht, bij de Turfmarkt. Donderdag 's av. 8 ure, de Heer J. M. Heg- broek. Bijbellezing Joh. 17 1 v.v. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, de Vries. 's Avonds 6 ure, Hesta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Dr. J. Herman de Ridder, Pred. te Meppel. Ds. Knottenbelt bericht zijnen cate chisanten, dat hij Dinsdagavond verhin derd is te eatechiseeren. Dr. Tideman is verhinderd Maandag en Dinsdagavond les te geven. Dinsdag den 13™ December, 's avonds ten 8 nre in de Groote Kerk, nitvoering van de Chr. Zangvereeniging „Hallelujah". Sprekers: Ds. Knottenbelt en Ds. Veen. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek Voorm. 10 nre, A. Gerth van Wijk Jr, Collecte voor de kerk. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Nam. 1 ure, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, J. van Boenen Martinet. Pred. te Sandpoort. Nam. 6Vs nre, J. H. Kiersma Pred. te Amsterdam. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuglman. Woensdag 's Avonds 6Vs uur, J. Kuglman. Hillegom. Voorm. 10 ure, H. C. Lohr, Evang. Luth. Pred. te Rotterdam. Houtrijk en Polanon. Voorm. 9Vs nre, A. G. Reede Pred. te Castricnm. Sandpoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 7 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm 10 ure, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, H. Waardenlurg Avondmaal, 's Avonds 5 ure, De Heer van Zweden. Donderdag 's Avonds 71/3 ure, Samen komst in 't lokaal voor Christ, belang. Zandvoort. Voorm- 10 ure, IX. A. J. Lütge, Pred. te Amsterdam. Nam. 2 ure, geen dienst. SYMPHONIE-CONCERT. Woensdag avond gaf het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam, onder de leiding van den heer Kes, een concert voor de leden van de sociëteit „Vereeni- ging" en hunne dames. Wanneer men eenigen tijd verstoken is geweest van het genot, dat eene uitvoering van dit orkest kan verschaffen, is de waardeering dubbel groot en dringt zieh opnienw een gevoel van bewondering aan ons op voor de vol maaktheid, die de voordraoht der ver schillende toonwerken steeds kenmerkt. De heer Kes mag er zich op beroemen, ook ten onzent de liefde voor instrumen- taal-muziek te hebben gewekt en de ver eering ervoor te hebben geleid in het rechte spoor. Onder zijn bezielenden ar beid heeft de knnst in vele opzichten het feest harer wedergeboorte gevierd; nooit werd de mnziek van Haydn, Mozart, Beet hoven, en hoe zij verder mogen heeten, de groot-meesters der muzikale kunst, ons nader gebracht dan sinds Kes ons hun werk in zijn ware beteekenis en ouver- gankelyke schoonheid geopenbaard heeft. Het wae dan ook eene goede gedachte van het Bestuur der „Vereeniging", de leden op een concert als het hier bespro kene te onthalen. Jammer wij spreken natuurlijk al leen voor ons zeiven dat het program ma geen enkele der bovengenoemde namen bevatte en bijna uitsluitend gewijd was aan de moderne mnziek, waarin wij en velen met ons niet te huis zijn en slecht onze gading kunnen vinden. Ongetwijfeld geeft de moderne mnziek modern in den zin, dat zij heil zoekt in eene meer concrete uitdrukkingswijze dan men van de toonkunst vroeger verlangde hoogst frappante toonschilderingen, bewonderens waardige klankcombinaties, merkwaardige voorbeelden van de volmaaktheid die de instramentale-muziekdank zij de vele hulpmiddelen waarover de hedendaagsche componisten boven de vroegere hebben te beschikken, heeft bereikt, doch voor ons gevoel ontbreekt bij dat alles de in nerlijke waarde, het vermogen om aan te spreken, indrukken te wekken die langer duren dan één dag. Haar expressieve ver mogen staat niet in verhonding tot den omvang van bet gebruikte materiaalin tegendeel, het is geringer dan b. v. bij Beethoven en Mozart, die met weinig middelen zooveel wiBten te bereiken. Bij hen gevoelt de hoorder zich onder den invloed van een hoogen menschengeest, nader bij het geestelijk ideaal; de aan doeningen, die zij in hem wakker roepen werken weldadiger op hem in en trillen na, lang nadat het laatste accoord is weg gestorven. Nogtan8 er zijn er, die aan de nieuwe richting in de mnziek de voor keur geven en bij hare volgelingen zwe ren aan hun smaak kon zeker het pro gramma van Woensdag avond volop voldoen. Alleen aan Chernbini, den Ita- liaanschen maestro, was een plaats inge ruimd voor de Ouverture van zgn opera Anacre'on (1803). Overigens werden ge maakt: Marche héroique van Saint Saëns, Vorspiel en Balletmusik nit de opera Boabdel der letzte Maurenkönig van Mosz- kowski, Ouverture Eine Nordische Heer- fahrt van Hartmann, Lohengrin-Vorspiel van Wagner en Norwegischer Kiinstler Carneval van Svendsen. Over de nitvoering in haar geheel zal wel niemand ontevreden zijn geweest. Zij kenmerkte zich door eene zeldzame een heid, door eene fijne nnanceering, kortom door al de goede hoedanigheden, welke men van een keurkorps als waarover de heer Kes, de talentvolle dirigent, den veldheersstaf zwaait, kan verwachten. Het werk van Moszkowski (geb, 1854 in Breslan) werd bijzonder schitterend uitgevoerd. Bp de solo-voordrachten mocht vooral de heer Kramer (geb. te Praag), sedert kort concertmeester, zich verheugen in den bg- val van het publiek. De innigheid van zgn mooi viool-spel, zgn glansvolle, zui vere toon en de volmaaktheid zgner teoh- niek gaven hem op dien bgval alle aan spraak. Het spel van den heer Mossel is niet vrg van affectatie daarmede kun nen wg het minst vrede hebben hg de violocel; in het Adagio van Goltermann ontbrak het hem niet aan succes. B. „Door Vermaak tot Nut" Woensdag was 't een drukke schouw burgdag, hoewel op ongewone uren en zonder het sohouwburg-publiek, terwgl ook de aard der voorstellingen verschillend was met hetgeen er gewoonlgk plaats heeft. Zie, hoe de zaak ineen zatDe Ver eeniging Door vermaak tot Nnt, in 1850 opgericht, velen herrinneren zich stel lig nog de alleraardigste volksfeesten vóór dertig of veertig jaar door haar gege ven doch sedert 1870 in haren tegen- woordigen vorm bestaande, gaf hare win terfeesten. 't Gold hier een bnitengewoon geval; het zomerfeest had niet kunnen plaats hebbben, omdat de besproken oir- ens niet op onze kermis verscheen. Met de achthonderd kinderen, die toen teleur gesteld waren, werd Woensdag na den middag de rekening geslotende onver- mgdelgk koek, reeds gereed gemaakt met het oog op het zomerfeest, hadden ze al beet maar thans was er nog eene voor ieder beschikbaar. 't Was er met die achthonderd vroo- lgke klanten heel gezellig; Natnnrlgk, het denkbeeld „schouwburg" slnit in pret en men weet wat de kinderen, als ze zoo „onder ons" zgn, knnnen nit bazuinen, te meer als, zooals hier, een goed orkest den toon geeft en bovendien de Heer Bam berg, die zoo flink slag heeft het kleine goed aardig bezig te honden, met bekende en onbekende goocheltoeren, de jeugd doet opspringen van verbazing of in gejnich doet nitbarsten van pret over de verrassingen. De handvaardigheid schgnt der familie Bamberg aangeborenwg herinneren ons den heel onden, den ouden, den jongen en ten slotte hebben nu we de kennis making hernieuwd met den jongsten Bam berg, die van den traditioneelen weg van zgne vaderen eennigzins is afgeweken, door specialiteit te worden in het voortbrengen van handschaduwen, 't Is werkelgk ver- wonderlgk, als men ziet, wat deze vin- ger-artist van zgne handen met toebe- hooren en een paar papiertjes op het doek weet te toovereB. De allergekste afbeel dingen verschgnen, die de kinderen zoo vermakelgk doen lachen, dat ge al erg ern stig moet zgn, om er niet eens bg nit de gewone plooi te raken. En 's avonds ging het weer van voren af aan, met uitgebreid programma en even vee) succes, waarbg chocolade met toe- behooren een niet geringe rol speelde. Thans waren vierhonderd gewone Sinter- klaas-genoodigden de gasten. Met genoegen merkten we op, dat een paar jonge onderwgzers het niet beneden zich rekenden, der commissie bg te staan in haar veel omvattende Zevende Decem ber bemoeiingen. Wie de kinderen waren, die genoodigd waren? Men leze: De Vereeniging stelt zich ten doel, door het geven van kin derfeesten het geregeld sohoolgaan der kinderen op de scholen voor on- en min vermogenden te bevorderen en dns het schoolverzuim te bestrgden. Zg geeft jaarlgks een zomerfeest aan 300 tot 1000 en een winterfeest van ongeveer 500 kin deren, die volgens aanwijzing der onder wgzers, niet of zeer weinig de school hebben verzuimd. Als naar gewoonte ontvingen veertig van de avondfeestgenooten eenepaarbank- boekje met eene inBchrgving van f 2.50. Of dit laatste ook zal plaats hebben het volgende jaar is niet waarschgnlgk, vernamen we uit de toespraak van den Voorzitter der Vereeniging, den Heer P. Dyserrinck. Dit is daaraan toe te schrg- ven, dat het ledental der Vereeniging af nemende is. In vele gevallen, oordeelde de Heer Dyserinck, was dit te danken aan de verregaande baldadigheid van de

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1