ARBEIDSWET. Eerste Blad. No. 99. Veertiende Jaargang van WOENSDAG 14 December 1892. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TELEPHOONNUMMER /k T TP TVf "py TELEPHONISCHE VERBINDING 144 11 JtSL XX JtV JLJ JUi iü O W JU& met AMSTERDAM. ADVERTENTIEBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ,rriln,on T, 7 ono Per drie maandenr ,25. VJSKöUHDJSi franco p. poet ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 26 cents, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentün worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middagten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De BURGEMEESTER van Haarlem, doet te weten dat by hem is ontvangen eene door Zijne Excellentie den Minister van Jnstitie samengesteld nieow model der arbeidslyst, voorgeschreven by Art. 11 der Wet van 5 Mei 1889 StaatsblNo, 48) en dat van dit stuk op alle werkdagen tusschen 16 en 24 dezer maand inzage kan worden genomen ter plaatselijke secretarie {afdeeling militie en schutterij) van 12 uur 's middags tot 1 uur 's namiddags. Wordende de werkgevers tevens op merkzaam gemaakt, dat het gebruik van lysten ingericht volgens dit model, de opvolging van de voorschriften op dit punt bestaande, vergemakkelijkt, terwijl volgens inlichting gedrukte formulieren naar het nieuwe model, zyn te verkrijgen aan de volgende adressen: Uitgevers JOH. ENSCHEDÉ ZONEN (Klokhuisplein). J. H. WARNIER (Spaarne 3). Boekhandelaars: H. N. MUL (Kruis straat 25). D. J. VAN DER WILK (Groote Houtstraat 105). Haarlem, 10 December 1892. De Burgemeester voornoemd E. A. IORDENS. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken, op aan vrage ter bezichtiging te verkrygen by De Erven Loosjes, te Haarlem. GREEN, E. E Grootmoeders geschiede nis, geb2.50. GERLACH, A. J. A.,^Onze Oost. Ge schiedkundige Schetsen1.90. BEAUFORT, Mr. W. Hde, Geschied kundige opstellen 2 dln4.50. HUYGENS, CORNÉLIE, Hoogenoord, 2 dln6.90. BOSCH BLOKHUIS, A. F. v d.,l)e belangen van Neerland's Handel, Nij verheid en Scheepvaart bij den handels wedstrijd in den Con go-Vrijstaat.75. TH1JM, CATH. ALB Verwoest leven. Ware geschiedenis uit onze dagen 2 dln4.50. BEIJERINCK, H. W., Schuldig ver klaard. Oorspronkelijke romantische schets2.25. GAISBERG, FREIHERR VON, Raad gever bij den aanleg en het onderhoud van Electrische verlichtingen1.90. 'OOSTERZEE, J. J. VAN, Het j'aar des heils. Levenswoorden voor iederen dag. Een Christelijk Huisboek. Volksuitgave all. I. Pro compleet3.50. Buitenlandsche nieuw verschenen werken ENGELMANN EMIL, DieFrithjofs-Sage. Neue Ansgahe geb1.95. BLUM, HANS, Ein Tag in Varzin beim Fürsten Bismarck.20. NOLL, Dr. F. Ueber heterogene Induk- tion Versuch eines Beitrags znr Kennt- n.8s der Reizerscheinungen der Pflanzen. 1.95. GROTH, P, Uebersichtstabelle der 32 Ahtheilungen der Krystallformen.65. REDER, ED., Geologische und Geogra- phische Experimente II. Heft. Vulka nische und masseu-Ernptionen1.05. BINDING, KARL, Deutsche Staats- grundgesetze. Heft I. Die Verfassungen des Norddeutschen Bundes vom 17 April 1867 und des Deutschen Reichs vom 16 April 1871:.80. SASSENAY LE MARQUIS DE, Na- poléoü Ier et la fondation de la répu- bliquc Argentine1.90. Bovenstaande werken zijn voorhanden bij de boekhandelaars de erven Loosjes. Weten en Werken. De gewone Maandagavond bijeenkom sten hebben weer een aanvang genomen. Op den bepaalden tijd was het aardige zaaltje ale naar gewoonte geheel gevnld met belangstellenden. Onden van dagen, die reeds gednrende vele jaren de lezingen volgen, merkten wij op, terwijl ook on der de jonge garde menig nieuw gezicht kon waargenomen worden, doch de stam gasten hadden hun oude plaats ingeno men, die hun zeker door jongeren niet zal misgund worden; zij bezitten de oud ste brieven, en die worden erkend. De bijeenkomst werd geopend door den Heer Mr. A. A. Land, die ons welkom heette en hoopte, dat door goede opkomst het antwoord zou gegeven worden op de vraag, die het Bestuur zich gesteld had, of Weten en Werken, bij de door den tijd ontstane wijzigingen, nog recht van bestaan had. Dr. Johs. Dyserinck vervulde de spreek beurt. Als het vorige jaar was de kunst aan het woord, thans de grootmeester der beeldhouw- en bouwkunst, de Italiaan Miehei Angelo, geboren te Florence, 1475, overleden te Éome 1563. De kunstenaar bleef ongehuwd; de kunst zeide hg, is mijne vrouw, mijne zonen zgn de wer ken die ik achterlaat. Zgn leven telde geen zonnige dagen, de nijd en de af gunst maakten hem somher en ernstig. Reeds bij de intrede van zijn kunstenaars loopbaan werd hg stelselmatig achteruit gezet, evenwel zonder dat dit zgn genie en zijne voortbrengingskracht schaadde. Een saterkop, waarvan Spreker een fraaie fotografie vertoonde, was zgn eer ste kunstwerkhet verzekerde hem van de bescherming des machtigen knnstvriends Lorenzo de Medicis. Vervolgens kregen we afbeeldingen te zien van de beeldwer ken La Piëta en David, en toen werd stilgestaan bij drie zijner werken, die zijn naam vereeuwigd hebben. Pans Julius II droeg hem op de ver vaardiging ven eene graftombe. Acht en dertig beelden zonden volgens het ontwerp het werk versieren, kosten noch moeite zouden ontzien worden om het ge heel te doen zgn een kunststuk waar van de wereld gewagen zon. Doch reeds in den aanvang moest de kunstenaar zijn hoogen lastgever herinneren aan diens gel delijke verplichtingen, waardoor een groot oponthoud in de uitvoering ontstond, ter wijl na den dood des pansen het werk gedeeltelijk onvoltooid is gebleven. Als tweede kunstgewrocht werden genoemd de fresco's in de Sixtijnsche kapel te Rome. Dit schoone, indrukwekkende werk werd breed besproken en door afbeeldingen toegelicht. De twee graftomben voor de familie de Medicis met de onvergelijkelijk schoone beeldwerken werden toen behandeld en als laatste werk kwam natuurlijk de koepel der St. Pieterskerk te Rome ter sprake. De bouw van dezen tempel was door den grooten Bramante begonnen, Michel An gelo voltooide haar en schonk daardoor aan de Christenheid een kunstgewrocht, dat stellig onovertroffen kan genoemd worden. Om een denkbeeld te geven van de afmetingen, deelde Spreker mede, dat de geheele hoogte 144 meter bedraagt, dus dubbel zoo hoog als onze St. Bavo- toren, de middellijn meet 44 meter. Ook hier deden goede afbeeldingen dienst om het besprokene tot zijn recht te doen komen. Na het overlijden van den grooten kun stenaar besloot de paus hem eene laatste rustplaats te gnnnen in den door hem vol maakten St. Pieter. Hg had echter zgn wensch te kennen gegeven te Florence begraven te wordenzijne vrienden voerden zgn ]gk listig buiten Rome en konden hierdoor voldoen aan zijn verlangen om in zijne geboorteplaats bijgezet te worden. Wij zgn van Dr. Dyserinck gewoon nog te hooren, wat men in de Nutsbijeenkom- sten „de bijdragen" noemt. Zij bestond in eene bloemlezing uit huwelijkszangen en lijkklachten van zeventiende eenwsche Nederlanders. Ten einde het traditioneele geloof aan onze vrome voorvaderen niet te verzwakken, voldoen wij aan den wensch van den geachten Spreker en zwijgen er over. Mededeelen moeten wij echter dat wij ons hartelijk vermaakten met den berijmden onzin, neergelegd in fraai druk werk, verguld op snee. Zoo'n kunstavondje te volgen, is geen bagatel, maar de aandacht was zoo gespan nen en door de wijze van voordracht en door het vele voor menigeen nieuwe, dat men een speld zon hebben kunnen hooren vallen en alleen eene geestige anecdote of eene geschiedkundige bijzonderheid in staat was de stilte voor een oogenblik te verbreken. Bleef dus Dr. Dyserinck gedurende anderhalf nur meester van het terrein waarvan de eer ook toekomt aan de groo te belangstelling van de toehoorders dan eindigen we gaarne met den wensch, dat de Spreker nog menig jaar de bij eenkomsten in Weten en Werken met denzelfden goeden uitslag zal knnnen en willen openen. De Heer j. H. Scholten, den getrou wen bezoekers ook welbekend, vervult den volgenden Maandag de spreekbeurt. Tweede Kamer. Dinsdag namen de al- gemeene beschouwingen over de Staats- begrooting een aanvang. De heer Schaep- man konstateerde, dat de Beg., onder gnnstige omstandigheden optredende en een groot werkplan aanbiedende, feitelijk haar eigen plannen onmogelijk heeft ge maakt door de indiening van de Kieswet. Ofschoon sterk voorstander van uitbreiding van Kiesrecht, begreep Spreker niet, dat de Reg. de indiening niet heeft uitgesteld. Zg is zedelijk niet verantwoord met aldus de gewichtigste deelen van haar arbeid bij een opvolgende Kamer over te breDgen. Spreker zou geen oppozitie voeren, doch de begrootingen beschouwen als crediet wetten De heer Farncombe Sanders daar entegen bracht hulde aan de geheele Re geering voor de indiening der Kieswet, waaromtrent de eindbeslissing hoogstnoo- dig is. Hij betoogde verder, dat de be lastingplannen van den heer Pierson geen verband houden met het algemeen werk plan der Regeeringdat de uitvoering van leerplicht,regeling der Gemeente financiën, verzorging van oude werklieden, zeer veel geld znllen kosten, zonder dat men weet, hoe het gevonden zal worden. De heer de Beaufort Amsterdamstelde bizonder in het licht de noodzakelijkheid van voor ziening in het gemeentelijk belastingstelstel en drong aan op indiening van voorstel len ook al worden ze niet onderzocht, bij wijze van uitersten wil, die de volgende Kamer tot spoedige behandeling zal nopen. De heerLévy betoogde de noodzakelijkheid van eene regeling van het plaatselgk kies recht naar andere grondslagen dan die van het politiek kiesrecht. Na de pauze werd heropend het debat over het ontwerp op de perequatie der grondbelasting. De Voorzitter deelde mede, dat het voorstel van den heer v. Kerkwijk, om het am. Roëll op art. 3 niet toe te laten, wel is aangenomen. De heer Roëll bernstte in die beslissing, maar sprak uit wat hij in dienzelfden zin veranderd wenschte te hebben in het RegeeriDgsont- werp. De heer v. Honten nam nu, in dien vorm gewijzigd, over het am. Roëll op art. 3. om in 1893, '94 en '95 in ge meenten, waar tengevolge van deze wet de heffing van 10 opcenten minder mocht opbrengen dan in 1892, de opcenten te mogen verhoogen, ten einde dezelfde op brengst als in 1892 te verkrijgen. Een voorstel van den heer v. Kerkwgk, om ook dit amendement niet toe te laten, werd verworpen met 51 tegen 27 stemmen. Na bestrijding door de heeren Havelaar, v. d. Borch van Verwolde en van Dedem (namens de meerderheid der Kommissie) als mede door den Min. van Fin. en na repliek van den heer Roëll, werd het am. van Houten verworpen met 53 tegen 36 stemmen. Art. 2, (Subsidie uit 's Rijks; schatkist voor gemeenten, waar de 10 op centen op ongebouwd minder mochten op brengen dan in 1892) werd daarna ver worpen met 52 tegen 36 stemmen. Art. 4. werd goedgekeurd, en het ontwerp aan genomen met 72 tegen 17 stemmen. Deze zaak afgehandeld zijnde, hervatte de Kamer de algemeene beraadslagingen over de Staatsbegrooting. De heer Ver meulen betoogde, dat de Reg. de sociale wetgeving heeft veronachtzaamd, om te komen met eene kiesrechtregeling, waar van Spreker schromelijk gevolgen ver wacht. De heer Rntgers van Rozenburg duidde het der Reg. envel, dat zg een stelsel van buitengewone uitgaven voor Nederland en Indië aannam en dat zg eene regeling van de gemeente belastingen niet ter hand had genomen. De heer v. Karnebeek trad in eenige beschouwingen over den aard der Staatspartijen in ver houding tot de Reg., en wees er op, dat deze niet te veel opeens moest geven, en bovenal zoeken moest naar 't geen ver- eenigt, niet naar 't geen verwijdert. De heer A. van Dedem kwam vooral op te gen het hooge eindcijfer. In de avondzitting opperde eerst de heer Beelaerts v. Blokland zijne bezwa ren. Een blik slaande op den ingeslagen weg, gaven hem de verschijnselen op eko- nomiesch, militair en elkektoraal terrein reden tot bezorgdheid. Ook met het eind cijfer kon hij geen vrede hebben. Er bleek volgens hem, uit niets, dat de Min. van Fin. zijn ambtgenooten tot zuinigheid wist aan te sporen. Hg meende dat de vorige Reg. wat de gemeente-financiën betrof, den jaisten weg was ingeslagen. Spreker betreurde het ook, dat de Min. van Fin. zijn belastinghervorming frag- mentariesch uitvoerde. Zijne vermogens belasting getnigde van overhaasting. Wat de regeling van het kiesrecht betreft, deze is volgens Spreker, feitelijk een voorstel tot invoering van algemeen stemrecht, waaromtrent zijne waarnemingen tot af keuring leidden. Van den Min. Tak was niet anders te wachten geweest, maar Spreker besohonwde elk lid der Reg. als aansprakelijk voor de indiening. Hij meen de, dat er redenen zgn tot groote onge rustheid, en dat er verwachtingen zijn opgewekt, die niet verwezentlijkt kunnen worden. De heer Pyttersen, al kon hij

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 1