K R 0 U I E E. Nieuwsberichten. plichten te vervullen had, woonde ik niet gere geld de mis bij. Van al mijne kinderen was Na poleon de stoutmoedigste. De studie der getallen was zijne aangenaamste. Toen hij leerling was aan eene Jesuitenschool, at hij steeds commies brood, als het uitsluitend voedsel voor den sol daat. Later op de school te Brienne, verweet men hem zijne armoede, het had toen kunnen zijn, dat hij terwille daarvan den dienst had vaarwel ge- zegd. Tot 1804 was de moeder steeds de meer dere over den zoon gebleven, ondanks de van tijd tot tyd hevige scènes en zij verliet na een dezer Frankrijk om haren zoon Lucien naar Ita lië te volgen. Op Elba echter was zij weer de trouwe moeder van den balling Napoleon, doch zij mocht hem naar St. Helena niet vergezellen. Een afkeer had zij van het hofleven en was in de hoogste mate spaarzaam. Napoleons val was steeds door haar voorspeld en toen de slag gevallen was kwam hare vroegere zuinigheid der familie zeer te stade. Na een onafgebroken martelaarschap stierf zin eerst in 1836. Bij den aanvang der zitting van Woensdag 14 De cember werd de heer Leupen binnengeleid, en legde in handen van den Voorzitter de gevorderde eedeu af. Deze heet hem welkom in de vergadering, wenscht hem geluk met zijne benoeming en zegt overtuigd te zijn dat hij als oud burger van Haarlem alles zal doen wat in zijn vermogen is om den bloei der gemeente te helpen bevorderen. De Heer Leupen neemt daarop zitting naast den Heer Beynes. Adressen zijn ingekomen van de Broedergemeen te en de Middernachtzending tegen de kermis, van J. Scholten betreffende een voetpad in den Hout, en van Lasschuit en Serné tegen de be bouwing van het Wilsonsplein. Aan Mej. A. C. Schreuder wordt eervol ontslag verleend als onderwijzeres. Een voorstel om de Hazepaterslaan te herdoopen in Hazepatersstraat, vindt bezwaar bij den Heer Prins. De legende vertelt van den oorsprong van dien naam, zaken van twijfelachtige moraliteit. Spreker gaf daarom de voorkeur aan den naam van Florastraat. De Heer Krol ziet niets ver dachts in den naam, die volgens de onderzoekingen van den Heer Enschedé afkomstig is van een familie van dien naam. Hij is echter tegen het veranderen van namen, en wil dus den ouden naam behouden. Conform wordt besloten. Niet zoo eenvoudig was het bezwaar, tegen de zoogenaamde faecalien-belasting, ingebracht door de Heeren J. W. Jenny Weyerman, H. Bremer, A. Tit en A. C. de Koek, ook vroeger reeds in gediend door den Heer J. A. A. Althoff; zij beweerden, dat de Verordening hen vrijstelde van belasting, daar zij zich konden beroepen op een contract met de gemeente gesloten (toen zij in 1877 den grond, waarop hunne huizen gebouwd zijn, van de gemeente hadden gekocht) waarbij werd voorgeschreven de faecalien af te voeren naar de riolen, waar ze het eigendom zouden worden der gemeente. Bij het vaststellen der Ver- ordening was het ook wel degelijk de bedoeling geweest de perceelen, welke op bovengenoemde of dergelijke voorwaarden waren verkocht, van de retributie vrij te stellen en dit was zelfs in art. 3 min of meer te kennen gegeven. In Art, 3 was bepaald, dat de vergoedingen niet verschul digd waren door hen, die konden aantoonen, dat zij een thans geldend recht hadden verkregen, dat met de heffing in strijd was. Toen echter de raad besloot de Verordening als een belasting te be schouwen, veranderde de zaak en meenden B. en "W. verplicht te zijn de vastgestelde som van elk te vorderen zonder onderscheid, omdat er in belas tingzaken geen previlegie mag worden geduld. B. en W. stelden den Raad nu voor de keuze van drie besluiten. Het eerste om de adressen Althoff, Weyerman en Geyl, te renvoyeeren aan B. en W. ter afdoe ning. liet tweede om aan hen, met wie de gemeente een contract had aangegaan, de betaalde penuin- gen op aanvraag terug te geven of niet meer op de belasting aan te dringen maar dan ook uit de belastingverordening de uitzondering van Art. 3 te doen wegvallen, en dus in het vervolg van alles belasting te heften. Het derde om de uitzonderingen te laten be staan, en daarbij te voegen „hen die voor 11 Maart 1891 eigenaars zijn geworden van door de ge meente tot het stichten van huizen verkavelde en verkochte bouwterreinen, tenzij reeds voor dien tijd gronden mochten zijn overgedragen, met eene uitdrukkelijke verwijzing naar de krachtens deze verordening verschuldigde vergoeding," Als men soms deze stadhuistaal niet begrijpt doet dit niets ter zake, daar het derde Besluit niet in behandeling is gekomen. De Heer Prins kent maar een recht en wil niet luisteren naar de onderscheiding die B. en W. gemaakt hebben tusschen publiek en privaatrecht, maar zij beweerdeu, dat geen contract door de ge meente als privaatrechterlijke persoon aangegaan, te kort kan doen aan de publiekrechterlijke be voegdheid der gemeente om belasting te heffen. Zijns inziens is recht recht en mag het nooit on recht worden. Daarom wil hij de personen, met wie een contract is aangegaan, vrijstellen en stemt dus voor No. 3. De Heer Waller wil, nu de uitzondering nog in de verordening staat geschreven, de perceelen die in Art. 3 bedoeld zijn vrij stellen, maar dan ten spoedigste oplieflten Art. 3 om voortaan allen gelijkelijk te belasten. De Heer Sneltjes begrijpt niet, dat men recht heeft om wat men heden als privaat persoon geeft, morgen als publiek rechterlijk persoon weer terug te nemen De Heer 't Hooft ziet hierin geen bezwaar. Mocht dit geschieden, dan kan de belastingschul dige den daaropvolgenden dag als privaat persoon het betaalde weer terugeischen. Art. 3 kan ech ter gerust blijven staan, dat verplicht tot niets, het is in algemeen termen vervat, en is eigen lijk een zaak die van zelf spreekt. De heer de Kanter vraagt alleen naar de be doeling van de verordening en deze is geweest om hen, die contracten met de gemeente geslo ten hadden, vrij te stellen. Hij stemt dus voor besluit No 3. De heer Beynes wil in het vervolg de bewoners belasten inplaats van de eigenaars; dan ontgaat men de moeielijkheid. De Heer de Kauter wijst op de practische be zwaren aan dit plan verbonden met het oog op de aanhoudende verhuizingen. De voorzitter geeft kortelijk als zijne meening te kennen, dat het tweede en derde besluit in strijd is met de wet. Het eerste voorstel wordt nu verworpen, waar bij de Heeren rechtsgeleerden zich buiten stem ming houden. De Heer Macaré omdat hij in de zaak is belanghebbende, de overigen vermoede lijk als leden van de Rechtbank. Het tweede voorstel zou nu in behandeling komen, maar leverde zooveel bezwaren op, dat de Heer Bijvoet voorstelde de zaak liever tot de volgende vergadering uit te stellen. Dit voorstel werd aangenomen. Eene kleine wijziging in de verordening voor de Commissie van toezicht op het M. O. werd goedgekeurd. Het besluit tot stichting eener nieuwe H. B. school met vijfjarigen cursus werd uitgesteld tot de voorstellen van de Heer Lodewijks in behan deling zouden zijn gekomen. De Heer de Kanter heeft hiertegen geen be zwaar, maar wijst op het onbillijke van de re geering, die enkele gemeenten als Groningen, Leeuwarden, Zwolle en Utrecht een H, B. school geeft om niet en aan andere als Haarlem slechts een kleine subsidie. Hij zou wenschen, dat de gemeente zich tot de regeering wendde om daar in verandering te brengen. De Heer Macaré zou liever zien, dat eerst be sloten werd wat men van plan was te doen. De Voorzitter acht het raadzaam, dat B. en "W. het denkbeeld van den Heer de Kanter zul len overwegen en dan aan den Raad een voorstel zullen doen. Hiertoe wordt besloten. Tot secretaris wordt beuoemd de Heer Mr. C. M. Rasch. In zijne plaats zal een Commies Redacteur wor den benoemd op eene jaarwedde van 1200-800. Tot hoofd van School B wordt benoemd de Heer J.B A. Saeijs, tot onderwijzers tweedeklasse de Heeren G. J. van der Heijden en J. de Nobel; tot onderwijzer eerste klasse aan School A. de Heer J. de Weeger, tot lid der Commissie van Toezicht op het 1. o. de Heer A. J. Heshuijsen, terwijl de overige benoemingen voor de Commissie niet kon den doorgaan wegens het bedanken der voorge stelde candidaten. Tot Curator aan het Gymnasium wordt beuoemd de Heer A. G, H. van Genderen Stort; tot lid der gascommissie de Heer Sneltjeshet regent van het St. Elisabeths gasthuis de Heer Mr. N. G Cnoop Koopmans; tot leden der Commissie voor het Muziekkorps de Heeren F. R. J. Dubois en F. M. Baron van Lynden, tot regent van het Barbara Gasthuis de Heer D. André de la Porte. Het gasrapport werd voor kennisgeving aange nomen en op verzoek van' den Heer van den Berg werd nog besloten om als het advies van B. en W. over de schoolquaestie gereed is, de zaak in de Afdeelingen te onderzoeken. Hiermede werden de beraadslagingen gesloten. Eerste Kamer. Tot rapporteurs voor de Ind. Begrooting zijn benoemd de H.H. Fransen v. d. Patten, Melvill van Lijn den, van Nispen tot Pannerden, van Al phen en van Gennep. Goedgekeurd werd de internationale overeenkomst tot be scherming van den indnetrieelen eigendom. Bp de Wet op het Nederlanderschap vroeg de heer Kist wyziging ten aanzien van de overgangsbepaling omtrent de uitleve ring. De heer Fokker kwam op tegen den dwang op de gehuwde vrouw om de na tionaliteit van haar man te volgen, en wenschte machtiging van de vrouw voor de nationaliteits verandering van den man. De heer Vlielander Hein zag geen reden om de Nederl. vronw te dwingen hare nationaliteit op te geven, als haar man elders wordt genatnralizeerd, en bestreed ook het recht van den vader, om, door naturalizatie elders, aan de by echtscheiding aan de moeder toevertrouwde kinderen hnn nationaliteit teontnemen. De Min. van Just, antwoordde, dat de overgangsbepaling is gewyzigd om de Javanen niet uit te le veren, wat noodwendig meebrengt, dat op hen ons geheele strafrecht toepasselyk is. Verder verdedigde de Min. uitvoerig het stelsel om by naturalizatie te bepalen, dat de vrouw de nationaliteit van den man volgtook het beginsel, dat de vrouw de nationaliteit van den man volgt, verde digde de Min. als het minst bezwarende en het meest geschikt om eenheid in het gezin te bevorderen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 36 tegen 1 stem. Goedgekeurd werden mede de wijziging in zake de artsenwet; de heffing in Overysel en Noordbrabant: grond verkoop te Vlissingen en de overeenkomst met Zat- phen. De Kamer is gescheiden. Tweede Kamer. Dinsdag werden de beraadslagingen voortgezet over Hoofdst. IV. der Staats- begrooting {Justitie), en wel over art. 22 {Rijksveldmacht) en het am. G. van De- dem, om de inspecteurs te doen vervul len. De Min. van Just, bestreed krachtig het amendementhy achtte de voorge stelde reorganizatie der Rijks veld wacht be paald noodig in het belang van het ge zag en de veiligheid. De heeren Harte, G. van Dedem, Ruys van Beeren broek en Bevers hielden vol, dat traktement ver betering wel, reoganizatie niet noodig was. Men vreesde, dat door het benoemen der inspecteurs eene weuscheiyke uitbreiding der marechaussee zou gekeerd worden, en dat die inspecteurs eene belemmering zou den zijn voor de toekomstige politie-een- heid. Het amendement werd verworpen I met 38 tegen 31 stemmen, en daarna het art. onveranderd goedgekeurd, zoodat tot traktementsverbetering en reoganiza tie der Ryksveldwaoht is besloten. Ook de overige artikelen werden goedgekeurd, nadat opmerkingen van den heer Kerdijk betreffende de Ryksopvoedingsgestichteu 1 en van den heer Hartogh betreffende de al te voortreffèlyke akoestiek in de straf- gevangenis te Nieuwer-Amstel door den jj Minister waren beantwoord. Hoofdst. IV. werd daarna goedgekeurd. Aan de orde was toen Hoofdst. V. {Binnenl. Zaken). By het algemeene debat behandelde de heer Hintzen de kwestie van de geheim houding der kohieren der Vermogensbe lasting in verband met het kiesrecht. De heer Hartogh betoogde, dat de Staat, in afwachting van de uitbreiding van het belastinggebied der gemeenten, -de ge meenten moet te gemoet komen in de kosten, die zij maken voor het Ryk. De heer Kerkdijk kwam terug op de hou ding van den Burgemeaster van 's Gra- venhage in zake de kiesrechtmeeting, en besprak ook de wijze, waarop door den Burgemeester van Tietjerksteradeel was op getreden ten aanzien van een verzoek om Zaterdagsavonds of Zondags eene verga dering tp houden. De Min. van Binnenl. zaken beantwoordde deze opmerkingen, waarna het algemeen debat gesloten werd. Daarna werden de eerste 37 artikelen goed gekeurd. In de avondzitting besprak de heer Houwing de wijze, waarop door het Rgk aan hulpbehoevende gemeenten hulp wordt verschaft, die volgens hem werkten als een verlammende, onteerende aalmoes. Hg achtte het beter de gemeenten in staat te stellen zich zeiven te helpen, en beval ont ginning van woeste gronden aan. Ook de heer v. Alphen keurde de wyze van hulp- verschaffing af waarvan men het leidend beginsel niet kent, en dus naar willekeur te werk kan gaan. De heer Oppedyk onder steunde het betoog van den heer Houwing tot bevordering van meer decentralizee- rende hulp aan de Gemeenten. De Min. van Binnenl. Zaken wilde de gegeven wenken behartigen, maar verdedigde de in art. 60 voorgestelde hulpverschaffing. Bg afdeeling Medische Politie bespraken de heeren Boreel van Hogelanden en Le vy de maatregelen, genomen tot het kee- ren en betengelen van de cholera. Laatst genoemde sloot zich van harte aan bg de door den heer Goeman Borgesius gegeven wenken. De heer Lieftinck wenschte eene bepaalde verklaring van dezen Minister omtrent de lykverbranding. De heer Hen- mquin wees op enkele gebreken, die aan 't licht zgn gekomen bg de genomen maatregelen ter bestrgding van de cholera. De heer Goeman Borgesius verdedigde nader zyne denkbeelden en wilde ook de cholera nostras oner de besmettelgke ziek ten zien opgenomen. De heer v. d. Velde besprak het onder het rundvee heer- schende mond- en klauwzeer. De Min, van Binnenl. Zaken beantwoordde alle deze opmerkingen. Bg art. 75 scheen de heer van Bglandt een post van 500 opleiding van verplegers in het Rgks- krunkzinnigengesticht te Medembük min der noodig te vinden, daar het particulier initiatie krachtig genoeg optreedt. De Min. hoewel instemmend in de lof aan het par- tikulier nitiatief gebracht, betoogde het noodzakelgke van de post. Met het oog op het voorkomende mond- en klauwzeer te Haarlemmermeer is door den Commissaris der Koning in in N. H. belast met het branden en mer ken van aangetast vee, de heer A. de Zeeuw, landbouwer te Haarlemmermeer en le Leimuiden de heer C. Dompeling. De Koorvereeniging te Aalsmeer heeft recht feeBtelgk haar 25 jarig be staan herdacht. De direoteur, de heer L. A. Braak, leidde die jaren de oefeningen De burgemeester boodt de vereeniging een zilveren medaille met toepasselgke in scriptie aan. Te Haarlemmermeer is eene post- dnivenbond opgericht onder den naam van „Postduivenvereeniging de Telegraaf." HAARLEM, 16 December 1892. Naar men ons mededeelt zal mon sieur Aohard, welbekend hier ter lande, ook onze stad dit saisoen bezoeken, met „La familie Pont-Buiquet" van Monsieur Alexandre Btsson. Gaarne zullen onze stadgenooten gebruik willen maken va» de gelegenheid om het byzondere talent van Frédéric Achard te genieten, Woens dag 21 dezer. De Koninklyke Liedertalel Zang en Vriendschap gaf gisteren avond voor een zeer talryk publiek haar eerste con cert in dit seizoen, met medewerking van het muziekale echtpaar, de heer en mevrouw Völlmar van 's Gravenhage. De uitvoering slaagde in alle opzichten uitnemend, niet het minst door de voordrach ten van het Koor zelf, zoodat zg aan spraak heeft op eene breedere bespreking, welke onze verslaggever van muziekuit voeringen zich voor het volgend nummer van dit blad wenscht voor te behouden. Op het Museum van Knnstngver- heid alhier zullen aanstaanden Zondag en volgende dagen nog tentoongesteld zgn eene rgke verzameling afbeeldingen in héliogravnre voorstellende het onlangs herbouwde Stadhuis te Pargs met zgn de coratieve beeldhouwwerken alsook eenige beeldhouwwerken van het Louvre. Des Zondags is de toegang vrg. Door de polilie alhier zgn aange houden W. C. v. W. oud 39 jaren, los werkman, en P. H. schippersknecht, die zich hadden schuldig gemaakt aan dief stal van vgf zakken haver van den wal aan het Spaarne. Gisteren namiddag ten ruim 4 ure heeft brand plaats gehad in de Haarlemmer- oliefabriek van J. G. Frdtsieck, gelegen aan het Tuinlaantje, ontstaan door het sprin gen van een glazen kolf, waardoor de zich daarin bevindende olie vlam heeft gevat, maar dadelyk door afsluiting van het lokaal is gebluscht. Benoemd voor het jaar 1893 tot schatter voor het vergunnings reebt voor den verkoop van sterken drank in het klein de heer L. J. Davids en tot her- schatter de heer H. H. van Ank. BURttEKLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 14 Dec. K. Duits en C. M. van Kessel. A. Nieuwenhuizen eu C. Kooien. G. A. Smelter en A. Koppen. GETROUWD. 14 Dec. K. J. Lamboo en D. Vis. J. Hoed jes en C. P. Eekhout. GEBOORTEN. 7 Dec. M. vau Breemen geb. Doeve z. 8 Dec. K. Heeres geb. de Klerk d. C. G. Balm geb. Koek d. H. van der Kaa geb. van der Rest d. 9 Dee. J. G. van Zurk geb. van der Putten d. M. P. Tholen geb. Busé z. J. Mosterd geb. Visscherd. H. M.W.Pot de Vin geb. Boer d. C. Nielen geb. Schousz. 10 Dec G. Bouwens geb. Otsenz. W. Liesveld geb. Bonsema z. G. W. Selle geb. Kort d. 11 Dec. H. II. van den Broek geb. Scheelings 2d. J. H. Andree geb. Walter z. A. Slingerland geb. de Jong z. (levenl.) L. C. de Vries geb. Compaan z. 12 Dec. P. Geisderfer geb. Rijbroek d. M. C. C. S. Negrijn geb. de Graaf d. M. van Es geb. Cu jon d. 18 Dec. M.van Loenen geb. Wezen beek d. H. Hetem geb. de Wit d. A. Rose geb. van den Heuvel z. L. van Booren geb. van der Kraan d. 14 Dec. M. J. van den Boo- gert geb. Noorloos d. J. C. Stevens geb. Roosenhart d. A. E. Kip geb. du TourGeer- ling d. F. Boer geb. Pronk z. H. M. Zantvoort geb. van W issen d. OVERLEDEN. 8 Dec. M. van Breemen geb. Doeve 41 j. P. Kiesstraat. M. A. Hendriks 13 dg. d. Heerensingel. W. J. van Aken 23 m. z. Rozenpriëelstraat. 9 Dec. A. Knoop 77 j. KI. Heiligland. M. Kabel 16 j. Kennemer- straat. M. J. Brico geb. van Munnekrede 81 j. Burgwal. F. Zalm 23 m. z. K. Lakenstraat. 10 Dec. D. Jansen 3 m. d. Dyserinckstraat. A. Schooleman 2 m. z. Staiionsplein. N. M. Verdel 2 m. z. Magdalenastraat. P. Jansen 6 m. d. Kamperstraat. E. Roeland geb. de Wilde 72 j. Nassaulaan. IJ. Blank water 1 m. z. Linschot.erstraat. 11 Dec. A. van der Putten geb. Bestevaar 60j.Kouden- horn. H.IJsseldijk geb. Keizer 56 j.Spaarn- wouderstraat. C. de Jager 65 j. Gr. Heilig land. M. Tholen 2 dg. z. Nassaulaan. A. G. van der Hoff geb. Buisman 65 j Kamper singel 12 Dec. J. M. Nibbering 3 md. z. Leidschestraat. P.A.Berkhout 79j. Schoter singel. W. J. van der Zwet 19 m. z. Beek- steeg. W. de Bie 1 m. z. N. Geldeloozepad. O. J. Verbeek 76 j Warmoesstraat. J. Slebe 1 m. z. Raamsteeg. 13 Dec. H.Kok 78 j. Warmoesstraat. 14 Dec. D. Prinsen 1 m. d. Damsteeg. M. Bies 5 j. d. Tulpen straat. 15 Dec. W. H. J. Halderman 15 j. z- Rozenprie ëlstraat. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op> Dinsdag 20 December 1892, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1Preludium-J S Bach. 2. FantasieJ. W.Sweelinck (1562—1621.) 3. AdagioHaydn, 4. Sonate No. 6Mendelssohn. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2