Een Onderwijzer, UITVOERING Bericht!! De Tooxieelspeler des Keizers. De Oude doos. DIENSTBODE, DAGMEISJE, Winkeljuffrouw. „HET VLIEGEND WIEL" op Zaterdag 21 Januari 1893, Voorstelling Holt Toneelgezelschap Zondag 1 Jannari 1893. Gebroeders MERENS, Fabriek van Caoutclioncartikelen. KEUKENMEID Derde Meid ♦Kindermeid, DAGMEISJE Dagmeisje, Meid-alleen, Dagmeisje, MEISJE, DAGMEISJE school voor jongens alhier. Dit onderwijs wordt gegeven op Woensdag en Zaterdag middag. Donderdag j. 1. gaf „The Royal Eng lish Burlesque Company" eene voorstel ling in den Schouwburg, 't Was eene aaDgename afwisseling voor de trouwe Schouwburgbezoekers. Men scheen het dan ook op prijs-te-stellen, want ondanks de hoo- ge entrèe's waren alle rangen goed bezet. Hoewel de titel van het stnk, dat gegeven zon worden, „Baast np to date", eene parodie op Fanst verwachten deed, zoo werd men eenigszins bedrogen in deze verwachting, daar de parodie hoogst zwak was, en over 't algemeen slecht werd volgehouden. Niettemin amuseerde men zich nitstekend. Dans en zang, maar bovenal de toiletten der artisten waren aardig gekozen en werden lnide toegejuicht. „Ta-ra-ra-boum-de-ay"; „The man in the moon", en de „Slangendans" waren de glanspunten van den avond. Herhaal delijk werden de opvoerenden teruggeroe pen. Mr. Eric Thorne als Mephistopheles en Mrs. Ada Dorée als Martha speelden bij zonder goed te zamen in de bekende „Tninscène" en gaven werkelijk eeni- ge zeer goede tooneeltjes te zien. Onmo gelijk is het ons hier in nadere bijzon derheden te tredengenoeg zij het te vermelden, dat het pnbliek voldaan was, en zich dus blijkbaar aanbevolen hield voor dergelijke afwisselingen in onze saaie, doodsche, Haarlemsche theaterwe reld. De gisteren gehouden winter collec te voor de armen der Evang. Luth. Ge meente heeft opgebraoht eene som van 649.04. Door den makelaar A. H, Poortman te dezer stede, is wederom eene statistiek opgemaakt van de in zijn verkooplokaal „de Gonden Leenw" in 1892 gehonden veilingen van vaste goederen. Daarnit blijkt dat verkochtzijn 277 perceelen voor ƒ919195, en opgehouden 68 perceelen voor 414080. De aanneming van het vegen en schoonhouden der schoorsteenen van eenige stadgebonwen over het tijdvak van 4 Ja nuari 1893 tot en met 31 December 1897 is door B. en W.W. gegund aan G. P. D Perrinoni schoorsteenveger al hier en wel het eerste perceel voor 62 's jaars en het tweede perceel voor 35 's jaars. Ook aan het station alhier zal het perron-controlestelsel worden iogevoerd. De uitgang aan de Janstraat zal daar door vervallende controle zal worden nitgeoefend bij aankomst bij den uitgang aan den Kruisweg bij vertrek in de ves tibule, terwijl de doorgang aan de overwe gen Jans- en Kruisstraat streng zal worden geweerd. Onder den titel De Wilhelminabron, Keukenzout houdende Staalbron te Haar lem, is door de maatschappij tot Exploi tatie van Staalwaterbronnen eene brochure uitgegeven met het oog op kennisma king met het product der bron. Na in korte trekken de ontdekking van De onvermogende zieken vso naounge gemeenten zullen 1.75 per dag betalen, zijnde ongeveer de kostende prijs. De verpleegden in de eerste en tweede klasse betalen bovendien de kosten van de aan hen verleende genees- of heelkun dige hnlp. Inwonende dienstboden van ingezetenen van Haarlem worden in de 3de klasse kosteloos verpleegd, wanneer hunne mees ters zich verbonden hebben tot betaling van 3 's jaars, voor elke dienstbode die in hnn dienst is. Een verzoek van H. Scholten om het voetpad tuBschen zijn gebouw en het door hem verkregen gedeelte van den Hont te mogen afsluiten en daarvoor een evenre dige strook aan de znid-oostkant van het afgesloten gedeelte af te staan; B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken op de reeds vroeger in 1889 gegeven gronden. Van omwonende bewoners was een re kest ingekomen tegen deze vergunning. De Heer van Stirum had er bezwaar tegen met het oog op de publiekrech terlijke bevoegdheid van Heemstede, die zioh zon verzetten tegen de afsluiting van den openbaren weg. De Heer Bijvoet gaf in overweging alleen des Zondags of als er muziek was het voetpad af te sluiten. De voorzitter meende, dat dit laatste misschien wel mogelijk was, maar dat het verzoek zooals het daar lag moest worden gewezen van de hand. Conform werd besloten. Een verzoekschrift van J. v. d. Wate ren, onderkeurmeester, om voor de var- kensslagers te mogen stempelen, werd toe gestaan. Aan den Heer A. A. Sprenger werd, overeenkomstig het advies de commissie voor de pensioenen een pensioen van f 353.89 en een jaarlijksche toelage van 239.29 toegekend. Een voorstel tot ruiling van grond in de Bakkerstraat werd uitgesteld. Mej. J. van Eek word benoemd tot onderwijzeres aan school B. De heer Rochussen wordt benoemd tot makelaar in roerende goederen. In de Commissie voor het Mnseum wor den benoemd de Heeren S. J. Graaf van Limburg Stirum en H. J. Scholten. De verdiensten van den Heer A. C. Kruseman, die zijn betrekking had neder- gelegd, werden door den Voorzitter met enkele woorden herdacht. Tot leden der Commissie, van het La ger Onderwijs werden benoemd de Heeren Mr. J. P. van Outeren en H. Bnsse- maker. Toen hiermede de verschillende pun ten waren behandeld, vroeg de Heer Krol den Burgemeester wat hem geleid had tot weigering van de vergunning tot het geven van een concert in de Ver- eeniging op den eersten Kerstdag. De voorzitter antwoordt, dat hij hier van geen nadere verklaring behoeft te geven. Op den eersten Kerstdag en den eersten Paaschdag geeft hij geen verlof tot publieke vermakelijkheden. De Heer Krol meent, dat Haarlem dan toch in dit opzicht geheel alleen staat. De Voorzitter acht dit best mogelijk, maar neemt de verantwoordelijkheid op zich. De Heer Beijnes heeft gelezen, dat het rapport der gascommissie was ingekomen en ter lezing lag. Hem is daarvan ech ter nog niets gebleken. De Voorzitter geeft hierop ten ant woord, dat deze geruchten onjuist waren, en hiermede nam de zitting een einde. HAARLEM, 30 December 1892. Dinsdagavond trad in Café Brinkman de Heer Mr. H. Goeman Borgesius op als spreker in de vergadering der Kiesver- eeniging Vooruitgang. Na eene schets gegeven van de ver schillende sedert 1848 bestaan hebbende kieswetten, tot 1887, als wanneer de mi nister Heemskerk kwam met een voorstel tot grondswet herziening, den weg openen de tot uitbreiding van het kieseecht. Thans zijn drie ontwerpen in deze ingediend. Ieder zal volgens dit voortaan kiezer zijn voor Tweede Kamer en Provinciale Staten die kan lezen en schrijven en in eigen onderhond voorzien. Wie failliet of be deeld is, of geen belasting betaalt, wordt uitgesloten, terwijl zij, die meer dan vier jaar gevangenisstraf hebben ondergaan, geen dienstplicht hebben vervuld, uit den dienst ontslagen zijn, in het leger dienen beneden den rang van officiermede geene kiezers kunnen zijn. De wijze van stemming is dan als volgt: Er znllen zijn kies- en stemdagen. Op de eerste hebben clubs van vgftig personen het recht een kandidaat te stellen. Is er één kandidaat, dan wordt die gekozen. Dit ontwerp Tak geeft kans op acht honderd duizend kiezers, hoewel er op dit getal nog wel kwade posten zullen zijn. Omtrent het bestaande vermoeden, als zoude in dit stelsel de hoogere klassen door de lagere beheerscht worden, meent spreker, dat dit dan nu reeds gebleken zou zijn steeds toch worden gegoeden en geleerden gekozen, terwijl nog eenige an dere bezwaren een voor een besproken, kun nen weg gedacht worden. Met het ontwerp - Tak is evenwel het algemeen Stemrecht nog niet ingevoerd wel gaat het ontwerp Tak zoover als het gaan kan. Volgens Spreker zal zich ieder, die ver trouwen stelt in de aanstaande kiezers uit de lagere klassen, met het ontwerp kunnen vereenigen. Welke partij winstkan hebben bij uitbreiding van het kiesrecht kan en mag niet besproken wordén, maar hon den wij het vaan der recht vaardigheid hoog, dan is de overwinning zeker. Gelegen heid tot discussies was niet verleend. De firma J. C. Merwart Zoon, in Heerenartikelen, Lange Veerstraat 34 alhier, had het praktische denkbeeld hare clientèle aan te bieden een kleinen, doch netten scheurkalender voor 1893 op zwart schild met zilver. Het blokje bevat maand, dag en datum. Door het bestuur van de Ambachts school alhier ie het geven van herhalings- onderwijs aan genoemde inrichting opge dragen aan den heer M. L. van Gemert, hoofd van de R. K. Parochiale Burger. de waterbron geschetst en de groote voor- deelen er van voor Haarlem aangetoond te hebben, wordt de samenstelling van het water besproken en aangewezen dat de meest beroemde bronnen van Europa bij het geneeskrachtige water te Haarlem ver re achterstaan en vervolgens de gunstige werking ervan op het lichaam aangewe zen. In eene uitvoerig tabelarisch overzicht wordt ten slotte het Wilhelminabron-wa- ter vergeleken met eenige buitenlandsche medicinale wateren. Door haar aangenomen vorm doet de brochure zich aangenaam lezen. In de volgende lezing in Weten en WerkeB, te houden op Maandag 2 Janu ari, zal de spreekbeurt vervuld worden door den Heer A. van der Voort. ÜÜRGEKLfJKE STAND. ONDERTROUWD. 28 Dec. H. van Uden en C. Wijnands. J. A. Gerritsen en W. JA. van der Laarschot. P. van Lieshout en J. F. Homburg. GETROUWD. 28 Dec. P. van Merksfeijn en D. L. Zimmer man. K. Duits en C. M. van Kessel. A. Nieuwenhuizen en C. Kooien. G. A. Smelter en A. Koppen. J. SchellingsenC. E. Nederkoorn. 29 Dec. N. Schuiitvlot en A. M.. G. Beukhof. GEBOORTEN. 21 Dec. M. Kramer geb. Zoonen z. (levenl.) 22 Dec. G. Vink geb. Bakker z. H. P. Ie Brun geb. Brand z. 2.1 Dec. A. M. Bos geb. Koppen z. A. E. Pkilippo geb. de Zwaan z. A. Kessens geb. Bijster z. 8 P. Scbieving geb. Mllbornz. A.VVillemse geb. Zuiderwijk z. 24 Dec. K van Bruggen geb. van Doornz. M. Kuijk geb. van Zanten d. 25 Dec. A. M. van Leuwen geb. de Rooij z. 26 Dec. C. van Keulen geb. Tol z. J. H. Bartling geb. Valk d. B. Serné geb. van Zeist z. T. D. Stolker geb. de Haan d. M Vrcenegoor geb. Medenblik d 27 Dec. C. Terpoorten geb. Wessels z. A. P. Boogaard geb Wesseiink z. M. E. Akersloot geb. Edelbauser z. J. C. van der Ham geb. Swaanswijk d. 28 Dec. L. F. L Kloppenburg geb. Versteegh z. M. van Dam geb. van llooff z. J. W. A. van Zonneveld geb. Voetelink d. OVERLEDEN. 21 Dec. M. J. Landsmeer 17 m. d. Schoter straat. J. C. ïïandgraaf 21 m. z. Pepersstraat. 22 Dec. J. Hartel 16 dg. d. Nassaustraat. A. J. A. van Giezen 2 m. d. Spaarne. 24Dec. C. J. Ulrich 26 j. Kinderhuisstraat. W.J. van Gastele 2 m. z. Klaverstraat. D. Meij86j. Kennemerplein. 25 Dec. P. G. Stiphout 51 j. L. Wijngaardstraat. A. M. Wolzak 7 j.d. Leidschestraat. 26 Dec. W. E. Breuer 1 m. z. K. Jansstraat. A. J. Lubbers 69 j. Spaarn- wouderstraat. E. D. Ploeg 6 m. d. Ged. Oude Gracht. 27 Dec. P. Bruining geb. Voorder- haak 70 j. L. Heerenstraat. 28 Dec. G. K. Kleefstra 2 m. z. Oude Groenmarkt. J.M.van Leeuwen 20 m. d. Nassaulaan. KAASMARKT van 28 December 1892. Aang. en verk. 47 9tapele, uitmakend 5354 kazen, wegende 10791 kilogrammen. Hoogste prys per 50 kilogr. f 31. VEEMARKT 28 December 1892. Aangevoerd 9 Paarden. A DV tóKTEiNTlEiV in de Sociëteit „DE EEOON." Aangifte voor het lidmaatschap in gaande 1 Januari bij den Secretaris K. BAKKER, Fr. Varkenmarkt 6. Wegens Reparatie aan de warm waterketel kannen voorloopig geer baden gegeven worden. A. A. SPRENGER. die zich speciaal bezighondt met de ontwikkeling van achterlijke kinde ren en jonge lieden, vraagt nog eenige lessen. Franco brieven letter A, aan VAN DUIJN's Advert.-burean en boekb. Anegang 18. NIEUWE DOOR HET DIRECTIE A. VAN LIER. gJCjlT" Optreden van den Heer J. DE VRIES. Drama in 4 bedryven GEVOLGD DOOR Tooneelsptl in 1 bedrijf. Aanvang 7V2 uur- Balcon 1.25, Stalles en Ie Loge 1.,Parterre 0,75, 2e Loge ƒ0,60, Gaanderij ƒ0,30. HAARLEM. 1 Jan. '93. M.G. Regenten van het Evangelisch Luthersch Wees- en Armenhuis, verzoeken aan de leveranciers hnnne rekeningen vóór 15 Januari 1893 in te leveren. (683) Mevrouw KORTEWEGLAAN te JVormerveer, vraagt tegen half Februari eene en eene niet beneden 18 jaar. (684) Tegen 1 Februari gevraagd eene fatsoenlijke P. G., als meid-alleen. Adres Plein 19. gevraagd van half 8 tot 4 unr. Zich aan te melden 's morgens vóór 12 uur, Dreef 12. Tegen Februari gevraagd een fat P. G. Gierstraat 43. Terstond gevraagd een net dat flink werken kan. Hooimarkt 30. Gevraagd tegen 1° Februari een P. G voor noodhulp of voor vast, I druk gezin, burgerpot kunnende koken loon 80, waschgeld f 26 of loon 1.75 per week. Br. fr. onder No. 685 aan bet bureau van dit blad. Gebr. van VRIESLAND, vragen tegen primo Februari eene be kwame Aanbiedingen met opgaaf van Referentiën aan het adres Korte Veerstraat 4. Gevraagd, terstond een niet beneden de 17 jaar, Adres Jacobijnestraat No. 22. Een net gevraagd, leeftijd 14 jaar. Adres Klein Heiligland 31r00li. gevraagd, halve kosl. Groote Houtstraat No. 4 boven. Voor het bijhouden van boe ken wordt in een winkel zaak des avonds iemand gevraagd. Adres onder opgave van in- lichtigen onder No. 694 aan het bureau van dit blad. Men zoekt een dienst voor eene fatsoenlijke dienst bode, 18 jaar, door bijz. omstandigheden buiten betrek- king. Inlichtingen te bekomen Brou wersstraat l»™»1.

Haarlemsch Advertentieblad | 1892 | | pagina 2