HAARLEMSCE TELEPmet AMSTERDAM. PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 2. Uitgave van DE ERVEN LOQSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vijftiende Jaargang. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op Zondag 8 Januari 1893. Nederd. Herv. Kerk. imrEnnEuu) ABONNEMENTSPRIJS: Z^ERDAG 7 Januari 1893. VERSCHIJNT- Per drie maandenT ,25. franco p. post —,40. Prijs per Adrertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond Afzonderlijke nommors 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte, Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, dis alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. "Voorrn. 10 nre, Knottenbelt. Nam. 2 ure, Veen. Doopebediening. 's Avonds 6 ure, Hoog. Voorbereiding en beveetiging. Nlenwe Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. D. C. Thijm, pred. te 's-Gravenhage. (Voor Van Lennep). Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Woensdag 'e av. 7 ure, G. van Asselt, Oud-Zendeling. Collecte voor de zending. De Heer van Asselt ie voornemens zegeteekenen van de macht des Evan gelies te toonen. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Hübrander, Godsdienstonderwijzer. Eglise Wallonne. Dix heures, Debry. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 'gav. 5 nre, Mulder. Woensdag 'eav. 8 nre, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 'sav. 51/2 nre, Schotel. Vonderdag 'sav. 8 nre, Schotel. Ridderstraat Voorm. 10 nre, 's av. 6 nre, Langhout. Lnthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Bevestiging van Kerkeraadsleden. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. 's Avonds 6 nre, llesta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Chr. Bewaarschool, t. Heerenvest. Maandag 'sav. 8 ure, Moeton. Bijbellezing. 2 Samnël 5 1 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Vinsdag 's av. 8 nre, de Heer Slotemaker de Bruin, Theol. Cand. Bijbellezing. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Grachtbig de Turfmarkt. Vonderdag 's av. 8 nre, Knottenbelt. Bijbellezing. Job. 18 28 v.v. Ds. Hoog zal in deze week nog geene catechisaties honden. Door Ds. Moeton met dankzegging ont vangen f 10.„voor znster Greta, om te beBteden voor arme kinderen in de wijk, van een meisje en een jongetje." Ds. Knottenbelt bericht met dankzegging ontvangen te hebben voor de zending eene gesorteerde oolieotie binnen- en bniten- landsche postzegels ten bedrage van 6428. Aan het verzoek zal worden voldaan. Bennebroek. Voorm. 10 nre, J. A. Gertli van Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, B. J. Swaan, Pred. te Haarlem. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. B. Slotemaker de Bruine. Theol. Cand. Woensdag 's Avonds 61/2 nre, J. Knylman, Hillegom. Voorm. 10 nre, M. Buchli Pest. Houtrijk en Folanen. Voorm. 91/2 nre, Veen, Pred. te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 7 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Velsen Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. 's Avonds 5 nre, H. Waardenburg. 's Avonds 7V2 nre, Evangelieverkondi ging op de Heide, de Heer van Zweden. Maandags 's Avonds 7V2 nur) de Heer Karmelk van Amsterdam. Over de Zen ding in 't lokaal voor Chr. belang. Donderdags 's Avonds 71/2 nre Samen komst in 't lokaal voor Christ, belang, II. Waardenburg. Zaterdags 's Avonds 71/2 nur, Evangelie verkondiging op de Heide, de Heer van Zweden. Zandvoort. Voorm. 10 nre C. Barneveld. Nam. 2 nre, C. Barneveld, Doopebediening. TOONKUNST. De Zangvereeniging van onze Toonknnst- afdeeling mag er zioh van verzekerd hou den, Woensdag avond, door de uitvoering van Max Brnoh's Odysseus, aan de tal rijk opgekomen leden der afdeeling een groot genot te hebben verschaft. De ver tolking van dit oratorinm mag, dank zij de degelijke voorbereiding van Koor en Orkest en niet het minst de gelukkige kenze der Solisten nitnemend geslaagd heeten. Gelijk alle menschenwerk kleefden der uitvoering kleine gebreken aan, doch deze verhinderden niet te komen tot een hoogst gnnstigen totaalindruk. Wij meenen dan ook, dat dit Toonkunst-concert mag ge rangschikt worden onder de beste van de laatste jaren. Het toonwerk zelf droeg daartoe het zijne bij. Hoe men moge den ken over de waarde van Brneh's muze, tot welk beslnit men moge komen bij eene vergelijking van zijne oratorische werken met de scheppingen der oude meesters en eindelijk, welke plaats men den componist meent te moeten aanwij zen onder de hedendaagsche componisten, ieder zal door deze uitvoering tot de er kenning zijn gekomen van des componis ten groote, ongemeens talenten. Bij de uitvoering van Odysseus komt het allereerst op het Koor en het Orkest aan; zij hebben het leeuwendeel te ver richten. Voor het Koor is de taak meer afmat tend dan mnzikaal hachelijk bij de mas sale behandeling der stof wordt van de dames en heeren veel gevergd. Voor het grootste deel nn was het Koor tegen de kracht eischende koren opgewassen en meermalen gaf het verrassende effecten te genietenhier en daar hadden de atta ques beslister, de intonaties zuiverder kun nen zijn. In de rustige, meer gedragen koren werd een mooie klank ontwikkeld en kwamen de nnanceeringen goed tot haar recht. De zangen der Phaaken munt ten in dat opzicht nit. Het Willkommen Fremdling is een van die breede koor- nummers waarvan Bruch het geheim heeft. Het dameskoor, hoewel aanmerkelijk in aantal geslonken, hield zich goed. De klank van de Alten is zeer welluidend en verraadt de aanwezigheid van voor treffelijke kraohten. In de 3de en 6de scène hadden de dames een uiterst dank bare taak te vervallen. Wat het orkest betreft, het behoeft nanwlijks gezegd, dat de verrichtingen ervan behoorden tot het meest volmaakte deel der uitvoering. De groote eenheid en zekerheid, waarmede dit orkest werkt, de wonderschoone klank, voortgebraoht in telkens wisselende combinaties van instrumenten, de bijzondere fijnheid, waar mede de instrumentale schoonheden van het werk werden ontvouwd, trokken beur telings de aandacht en boden op zich zelf reeds een bron van hoog genot aan. In de forto's maakte het grootsche klankvo lume meermalen een overweldigenden in druk. Waarlijk, het mag een voor recht heeten, de taak der begeleiding aan zulk een keurkorps toevertrouwd te zien. Van de solisten roemen wij in het bij zonder de wijze waarop MejuffronwAemann zong. Inderdaad, zij heeft de gelegenheid om revanche te nemeD, op den voor haar min der gelukkigen Bach-avond, niet ongebruikt laten voorbij gaan. Wederom heeft zij met haar diep uit het hart wellenden zang tot aller gemoed gesproken. Als artiste, in den hoogeren zin, staat zij ongetwijfeld boven Paul Haase. Deze zong de titelpartij met veel uit drukking en een mooi, manlijk, vol ge luid. Zijne voordracht getnigt van dat diepe inzicht en dien waren adel, welke alleen het eigendom zijn van waarachtige kunstenaars. Waar Odyssens optrad als held, schoot Haase te kort in kracht, doch die tekortkoming werd ruimschoots vergoed door den gloed der nitdrnkking, die zijnen zang bezielde. De meening dat hij nevens Mejuffrouw Asmann heerlijke oogenblikken heeft geschonken aan zijne hoorders, zal gewis op geen tegenspraak stniten. Mejuffrouw de Boever was in het twee de deel beter dan in het eerste. Haar gelnid mist in de hoogte den noodigen glans om het oor weldadig aan te doen, doch klinkt daarentegen in de middento nen zeer mooi. De party van Nansikaa vond in haar een waardige vertolkster. Het kleine duet van Odyssens en Nansikaa Bettler und Fremdlinge en het daarop volgende Wie er strahlet behoorden tot hare glanspun ten. De heeren van Dninen en Franse braoh- ten de kleinere bas - en tenorsolo's vol doende tot hnn recht, evenals de de dames en heeren nit het Koor welke aangewezen waren voor de Sirenen-en de Matrozen- koortjes. De heer Robert, de leider van het ge heel, heeft bg deze uitvoering opnieuw getoond, de vastheid te bezitten in welke de macht van den dirigent zetelt. Met nimmer wyfelende zekerheid heeft by de breede schare van uitvoerenden aangevoerd en weten te bezielenhet schip met groote stunrmansknnst over de klippen heen gebracht, waarop het zoo licht had kun nen stranden. Een woord van dank voor zgne wak kere leiding mag hier niet achterwege bljj ven. B. Weten en Werken. Bij de eerste lezing, die dit jaar in ons gehoorzaaltje plaats had, trad de Heer A. van der Voort op, een der heeren, hg de stamgasten van den kring zeer ge waardeerd. Dezen avond was tot ontwerp gekozen Ons planetensstelsel. d. w. z. dat, waar onze zon het middelpunt en onze aarde er eene planeet van is, nitmakende met honderd en zestig planeten ons stelsel, in orde gehouden in hoofdzaak door de zwaartekracht. Het eerst kwam de grootte van de zon ter eprake, en toen overviel one een kleine duizelingons begrip van getal en maat is zoo beperkt, dat wg ter vergelyking ons telkens hoeveelheden moeten ontleden. Als we b. v. b. vernamen dat de zon eene inhond heeft vanvgfen dertig billioen geografischs mglen, dan dienen we een begrip te hebben van èèn zoo'n mgl. Stel eens, maakte Spreker dui- delgk, dat Adam voor zes duizend jaar eene machine had te werk gesteld die elke seconde een steen van drie voet had gelegd, dan zon de eerste laag van één vierkante mgl pas na achtien jaren ge legd zgn en als tien machines werkten, zon Adam jnist omstreeks dezen tgd gereed zgn. Ziet, onze achting voor een knb. geogr. mgl begon te rijzen en toen, al konden we 't niet in cgfers uitdrukken' konden we vatten dat de zon dan ook wel capabel was tot haar werk, het ge heels zaakje in evenwicht te honden. Om de zon waarom men toch zon niet met een hoofdletter sehrgft en waar om zg in 's hemelsnaam toch tot het vrouwelgke geslacht behoort bewegen zich in volgorde Meronrius, Verns, Aarde, Mars, dan 130 kleine hemelliohamen, ver volgens Jupiter, Saturnns, Uranns en Neptnnns, de laatste heeft lang incognito deel uitgemaakt van ons stelselmen wist zgne plaats, zijne zwaarte, zgn afstand, maar niemand had hem gezien, zgn bestaan had men opgemaakt nit de storingen in de baan van buurman Uranns. De knappe rekenaars, die Neptnnns be paalden, vonden hnn nitcgferen bekroond toen de Duitsoher Struve hem met 'n zeer sterke telescoop eindelgk ter bepaalde plaatse ontdekte. Copernicus was de eerste die leerde dat

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1