HAARLEM8CH Eerste Blad. No. 3. Vijftiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 11 Januari 1893. N ieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDIN8 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr —,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 85 cents, elke regel Afzonderlijke nommera 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlanga verachenen werken, op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. BEKLAGE, Dr. H. P. Uit mijn Schets- p boekf 1 GORTER, D, De aetiologie en de contagio- aiteit van de Lepra Arabum1.50. GROENEVELO, A. De timmerman in Huis en School. Proeve van een leer gang voor Houtarbeid ten dienste der scholen voor handenarbeid1.25. SCHUPHOVEN, K, H, LOEI', Wet van den 12en December 1892 op het Ne derlanderschap en bet Ingezetenschap, met aanteekeningen en bladwijzer .30. SCHW1PPERT, P. A De duitsche Taal gids. Halfmaandelijkseh Tijdschrift. Eer ste jaargang3.75, XIEPTINCK, Dr. J. W. en Dr. W. C. t. MANEN, Onze Godsdienstpredlking. 19e Jaarg No. 1. Per Jaarg. v. 24 all. 1.80. Nederland. Verzameling van oorspronke lijke bijdragen van Nederlandsche Let terkundigen onder redactie van Mr. M. G, L. van Loghem (Fiore della Neve). Jaarg. 1893 aü I1.25. Europa. Verzameling van letterkundige bijdragen onder redactie van W. Gos- ler. 56e Jaarg. No. 1. Per jaarg. van 12 aflev11.75. Voordrachten Bibliotheek, onder redactie van J. A. Holtrop, all. I Per jaargang van 12 aü3. Vragen van den dag. Populair tijdschrift onder hoofdredactie van Dr. II. Blink 8e jaarg. ail. 1 Per jaargang von 12 aü. 5.40. School en Studie. Maandschrift voor op voeding en onderwijs onder redaciie van M. J. Koenen, A. J, M. Brogtrop en D. Hom. Vijftiende jaarg. No. 1 Per jaargang2.25. Bnitenlandsche nieuw verschenen werken OSSIT, A quoi bon rf 1.90. Bovenstaande werken zijn voorhanden hij de boekhandelaars de erven Loosjes. Weten en Werken. De gang van de beschaving over den aardbodem was het onderwerp van de voordracht, Maandag avond gehouden door den Heer J. B. A. Saeijs, die zich ten doel geateld had deze lang niet malsehe, dooh loonende kwestie onder onze aan dacht te brengen. De beschaving begint waar de geschie denis een aanvaDg neemt, doch reeds vóór de j geschreven geschiedenis, welke reeds eenige trap van beschaving veron derstelt. De Volkenkunde moet ons in deze op den weg brengen; wij tasten in enkele •opzichten in het duister om, weten niet eens waar de eerste menschen woonden. Men noemt als zoodanig het paradijs; waar het ergens gelegen is, weet niemand met juistheid te bepalen, doch kan heel goed geweest zijn in de nabijheid van het Pamir nir-platean, Azië, omdat daar drie men- schenrassen te samen stooten en men ver onderstellen kan, dat van daar de versprei ding van het menschdom over het aard rijk is uitgegaan. Om ten aanzien van de beschaving met zekerheid het 0Dt6taan, den voort gang en de verspreiding te kunnen be palen, bestaan eenige hnlpmiddelen, in de eerste plaats de taal: Het aantal talen op de wereld gesproken, schat men op achthonderd, terug te brengen tot acht hoofdgroepen, welke in meerdere of min dere mate, bij veel verschil, overeenkomst bezitten, zoodat de vraag zich zou kun nen voordoen of de oorspronkelijke taal in één of meer der laatste bevat is. Den taalvorschers zij bet overgelaten in deze licht aan te brengen. Vervolgens dient het vuur genoemd te worden. Spreker stelde ons hier in ken nis met de legende omtrent de wijze, hoe de mensoh in 't bezit van 't vuur geko men zou zijn. De Titanen, Promotheus, Zeus en Hercules werden ons voorgesteld als in het feit betrokken, maar ook werd aangetoond hoe 't beschavingsmiddel het vunr evengoed anders dan langs boven- natuurlijken weg eigendom des mensche- lijken geslacht geworden kan zgn. De voedings middelen en de bereiding ervan hebben mede hun invloed uitgeoefend op de beschaving. Heeft men in de tro pen het voedsel zoo goed als voor 't grij- pen, ook in de gematigde, zelfs nog in de konde luchtstreken kwam dit voor. Men denke aan de heuvels der overblgf- selen van schaaldieren in 't Soagerak, aan den overvloed van visch in Kamsohatka. De meening dat de menscheneters zonden aantoonen de behoefte aan dierlijk voed sel, wordt weersproken door 't feit, dat honderdmillioen Indiërs enkel van plan ten voedsel leven en daar zeer wel bij varen. Kleeding en woning doen mede het hare tot den voortgang der beschaving. Spre ker bracht hier verschillende voorbeelden bij van de wijze van kleeding als ge volg van de opvatting welke lichaamsdee- len naar het algemeen gevoelen behoor den bedekt te zijn, en besloot hieruit, dat deze zeer uiteenloopende begrippen van schaamtegevoel de zedelijkheid en knisch- heid niet bniten sluiten, alsmede dat de welvoeglijkheid dikwijls in zake het be dekken van het lichaam voor de beide geslachten zeer verschillende eÏBchen stelt. De Chineezen, door de natuurlijke lig ging van hun land, geheel van den om gang met andere volken uitgesloten, wer den het eerst besproken in betrekking tot de beschaving. Steeds op zich zeiven ge staan hebbende, was toch binnen hnnne grenzen het spoor der vooruitgang te vol gen. Verschillende kunsten en wetenschap pen werden door hen beoefend, lang vóór dit bij anderen volken plaats had. In Europa kwamen de Grieken het eerst tot beschaving. Hunne dichters, hnnne beeldhouwers, hunne bouwkundigen, hnnne redenaars, zijn nog de moddellen, die de Europeesche beschaving zich ten voor beeld stelt. Door hnnne volksplantingen met de overige wereld in aanraking ge bracht, gingen van daar de weldaden des voornitgangs uit. In herinnering werd ge bracht hoe een Cyrus, een Darius en Xer xes, zelfs met machtige legers en uitge breide hulpmiddelen van anderen aard het kleine Griekenland niet konden vermees teren, hoe later zelfs de Griek Alexander de Groote der wereld zijne macht deed gevoelen, hoe een en ander in nauw ver band stond met der Grieken ontwikkeling ook op staatkundig gebied. Doch ten laat ste vervolgde de beschaving haren weg van het Oosten naar 't Westende Bo- meinen lagen aan de beurt. Zij maakten zich vervolgens meester van de bescha ving, werden beroemd wegens hnnne wet ten en rechts-instellingen, totdat ook, en hiermede sloot de Spreker zijne voordraoht, de Germanen waren aangewezen om de behaalde voordeelen voort te plan ten en tot rijpheid te brengen. Wij hadden een recht genotrijk nurtje ouder het gehoor van den Heer Saeijs doorgebracht. Hg heeft er slag van het dorre geraamte der wetenschap te omklee- dcn met belangrijke feiten en een en ander weer te geven zóó, dat we 'olijven lnisteren en er niet aan denken, dat op die wgze heel wat kennis wordt binnen gesmokkeld, die onzen gezichtskring ver ruimt en tot onderzoek dringt. Aanstaanden Maandag wordt de spreek beurt vervuld door den Heer H. A. van der Menlen van Haastrecht. Ia het armenhuis en Sheerness stierf dezer dagen een 92jarig vrouwtje, wier levensgeschiedenis geene andere merk waardigheid opleverde dan deze eene, dat zg in ditzelfde armhnis geboren was en haar gansche bestaan er in had gesleten. Vermoedelijk jnist daarom en omdat het haar bij gevolg aan den maatstaf der vergelijking ontbrak was zij over de verpleging steeds tevreden en bleven de gebruikelijke grieven van armhaismenschen aan hare lippen vreemd. Maar toch kwel de haar één besef van onrecht, dat zij dan ook herhaaldelijk aan de regenten van het hnis kenbaar maakte. Zij had zich namelijk in het hoofd gezet, dat haar langdnrig verblijf in het armhnis baar aanspraak gaf op een pensioen. Deze gedachte, dat men zich een pensieon zou hebben verdiend door twee-en-negentig jaren lang het brood der openbare lief dadigheid te eten, behoort zeker tot de orgineelste die er ooit in eenmenschelijk brein zijn ontkiemd. In een gedeelte der Enropeesche pers begint men te gelooven, dat het be richt van de lynch-gevechten te Bakers- ville als een verzinsel was te beschouwen, doch daar tegenover staat, dat gedurende de laatste dagen geen beriohten over New- York konden binnenkomen, terwijl het bericht toch ook nog door een oogge tuige is bevestigd. De Amerikaansche Unie had zich voorgenomen de veel besprokenMormonen- aecte uit te roeien, tenzij zij de veelwij verij, een hunner geloofsartikelen, wilde opgeven. Aan Mormonen, die sedert November 1890 zich niet meer aan veelwijverij heb ben schuldig gemaakt, is door president Harrison gratie verleend van vroeger des wege beloopen straffen. Daarentegen znl- len verstokte zondaren voortaan met de volle strengheid der wet vervolgd worden. Hetzelfde besluit is reeds meermalen genomen, maar nog nooit nitgevoerd, wat ook niet goed goed kan, omdat aan den bestaanden toestand maar niet zoo in een slag een einde kan gemankt worden en op het overige levensgedrag der Mormonen niet veel is af te wijzen. Vrijdag avond ten tien ure barstte er een brand nit in de gebouwen van de Italiaansch-Amerikaansche Columbus ten toonstelling te Genua,die sedert 4 December gesloten was. De vlammen barstten terzelf de tijd op verscheidene pnnten uit. De ge- geheele linkervleugel en de machine-gale rij van het miniaterie van oorlog zgn vernield. Te middernaoht stuitte de brand weer het vnur. De brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. In Frankrijk heeft men aluminium gebezigd, om er platen van te maken, die men tnsschen de beide zolen van den schoen plaatst. De platen, niet dikker dan 1 a 2 tiende millimeter, worden gegloeid, om niet hinderlijk te zijn in de buig zaamheid van het schoeisel. Het doel is,' te voorkomen, dat het vocht bij regen of sneenw tnssohen het leder naar binnen drÏDgt, terwijl men bij koud weder ge makkelijker warme voeten behoudt, zelfs wanneer de lederen zool versleten is. Te Petersburg is in den ouderdom van 32 jaar gestorven onze landgenoot Wolf Polak, meer bekend onder den naam Lnblin, die zich als cellist, ook in het bnitenland, naam had verworven. Hg stierf aan de gevolgen van eene konde, gevat op reis naar Moskon, waar hij zich had doen hooren. Te Bakersville (Noord-Carolina) heb ben Dinsdag vijfhonderd gemaskerde man nen de gevangenis overvallen, waar, in afwachting van zgn vonnis, gevangen zat de moordenaar van een voornaam bur ger der stad. Zeven gendarmes deden een aanval op de bende ten einde den mis dadiger te bevrijden; zij werden echter in een hevig gevecht alle zeven gedood. Van de menigte werden behalve een aan tal gewond, ook vijf en twintig personen gedood waaronder verscheidene aanzienlij ke burgers. De moordenaar was intnsschen volgens het lynchrecht om het leven ge bracht. De poli'ieontving versterking, en de op roermakers eveneens. De agenten, die den dood van den Sheriff wilden wreken, de den eenen aanval, waarnit Woensdag op nieuw een gevecht voortsproot waarin andermaal 25 personen gedood werden. Vijf-en twintig jonge dames te Not tingham hebben eenen bond gevormd tegen de walgelijke mode, die den vrouwen voor zoover zij smakeloos en gedachteloos genoeg zijn om voor elk bevel nit den naaiwinkel het hoofd te bnigen gebiedt om het vnil der straten aan hare klee deren in hare woning te dragen, of het wolksgewijze der anderen voetgangers in de longen te doen dwarrelen. Voor den ingang der bears in de Londensche City heeft de post-administra- tie, bg wgze van proefneming, een auto matisch toestel doen plaatsen. Door daarin een penny te werpen krijgt de kooper oen enveloppe, waarin een kleinere en veloppe en kaart. Op die kaart kan hg, rustende op een kleinen lessenaar, die ge lijkertijd naar beneden valt, eene bood schap schrijven. Tevens wordt door mid del van een electrisebe schel een looper van het naaste postkantoor gewaarschuwd, die den brief nit het toestel neemt en direct bezorgt. De kosten daarvan moeten gesloten worden in de bnitenste envelop pe, waarin ook de te verzenden brief zich bevindt. De kosten van dezen expres-dienst be dragen drie stnivers per Eng. mijl. Het gewone port behoeft niet betaald te wor den. Desnoods kan men ook het gebrnik van een cab bevelen, doch moet dan den prijs daarvan ook in de buitenste enve loppe sluiten. Is het bedrag daarvan on voldoende, dan wordt het ontbrekende van den geadresseerde ingevorderd. Indien de proefneming slaagt, znllen dergelijk toestellen ook op meerdere pnn ten in de stad geplaatst worden. Aan den voet van den vnnrspnwen- den berg Aqua in de republiek Guati- male, Midden-Amerika, zijn de overblijfsels ontdekt van eene voorhistorische stad, hoogst waarschijnlijk voor eenwen, door eene plotselinge natuurramp verdelgd. Voor enkele maanden heeft men daar een aanvang gemaakt met de opgravingen, waarbij behalve allerlei soort van stee-

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1