Onlangs werd door een vrachtwa" gen in Londen eene werkvrouw overre" den. Het gevolg was, dat haar eene been moest worden afgezet, terwijl men vreest dat dit ook met het andere het geval zal zijn. Eene jury heeft haar nn 950 p. st., 11.040 schadevergoeding toegekend, door de vrachtrijders firma, waaraan de wagen behoorde, te betalen. Maandag moet op het hofbal te Weenen een „vreemd" incident zijn voor gevallen, zoo bericht althans een Hon- gaarsch blad. Na afloop van den eersten dans, waar aan door de geheele keizerlijke familie was deelgenomen, begaven de verschillen de gezanten zich naar den keizer. De Fransohe gezant, de ondste der aanwe zigen, maakte zich gereed den keizer te begroeten, maar hoewel deze vlak tegen over den gezant stond, sprak hij hem niet toe en keerde zich tot den opper- ceremoniemeester, met wien de keizer een lang gesprek aanknoopte. Het corps diplomatique was zeer ver baasd over deze bonding des keizers, wel ke onverklaarbaar voorkwam. De Fransche gezant heeft om zekerheid te hebben, ge zorgd later nog eens den keizer tegemoet te treden, maar ook toen sprak de kei zer hem niet aan. Wij schijnen thans te leven in een atmosfeer van onthullingen in zake finan- cieele instellingen. Eerst de Panama-zaak, nn het beruch te Welfenfonds, waaruit door Pruisen geput werd tot politieke doeleinden. Om trent het laatste deelt de Berlijnsche cor respondent van de New York Herald aan zijn blad mede, dat er groote sohan- dalen met betrekking tot dit fonds zijn gepleegd. Twee personen stellen alles in het werk om de waarheid te verbergen. De eene heeft er alle belang bij zich stil te honden en de bewijzen te vernietigen, die in zijn bezit zijn gebleven. De ande re heeft zijne bewijzen aan koningin Vic toria ter beoordeeling voorgelegd, waar op H. M. hem bezworen moet hebben het stilzwijgen te bewaren. Weer een ander heeft zijn bewijzen nog in handen, die waarschijnlijk zullen vernietigd worden als het WelfeDfonds is teruggegeven. Van een intiem vriend van wijlen Windt- horst vernam genoemde oorrespondent, dat de lijst met namen in het bezit van een Duitseh blad eene inventie is, maar dat er anthentieke documenten bestaan, door een geëmployeerde gestolen, die Bismarck's waakzaamheid wist te bedriegen. Ook deze ingewijde verwachtte binnen langer of korter tjjd een groot schandaal. Ondervraagd aan wien de geëmployeerde ontvreemde documenten had ter hand ge steld, weigerde de vriend van Windlhorst namen te noemen. De correspondent van de Herald gelooft dat bedoeld is de her tog van Cumberland. Dezer dagen riep een bewoner van ds P. C. Hoofdstraat te Amsterdam een agent binnen om twee inbrekers te arres teeren. De agent sommeerde de „heeren" om op staanden voet te vertrekken een uitnoodiging waaraan met de meeste voort varendheid werd voldaan! Voor zijn „be leidvol" optreden is deze agent 150 Dim mers in de ranglijst achteruit gezet. --Te Ter Aar is een moord gepleegd op een zwervende vrouw, 48 jaar oud. Ofschoon zij gehuwd was, hield zij zich sedert een drietal jaren op met een per soon van een laag en gemeen karakter, die haar dikwijls mishandelde en menig maal had gedreigd haar van kant te zul len maken. Dit schijnt bij dezer dagen gedaan te hebben. Beide personen verlieten 's avonds al vechtende eene tapperij te Lageraar. Die vechtpartij moet onderweg voortge zet en daarop de moord der vrouw ge volgd te zijn. De dader is onmiddellijk gearresteerd. Voor de dames, die het schaatsenrij den beoefenen, kan het, voor het geval het dezen winter nog noodig mooht zijn, nuttig zyn te weten dat hare Parijsche zusters, die ook druk aan schaatsenrijden doen het ijs is er in jaren niet zoo dik geweest als nu hare costumes zoodanig ingericht hebben, dat zy zich, als zij vallen, niet zoo licht meer kunnen bezeeren. Zij dragen namelijk kussentjes genaaid in hare mouwen, op de ellebogen, de knie ën, den rug, enz. kortom op nage noeg alle plekken, waar zij onzacht met het ijs in aanrakking kunnen komen. Zoo zacht gepantserd, glijden zij veel gerus ter op de gladde baan, en de kussentjes staan, met beleid en smaak aangebraoht, niet leelijk. Eenige dagen geleden werd mel ding gemaakt van het vinden van zil veren voorwerpen onder een boom, die op eene buitenplaats te Heemstede werd ge rooid. Thans is aan het licht gekomen, dat zij behooren aan den heer B. te Am sterdam, wiens villa in 1886 werd besto len. De vermoedelijke dader, die kort na zijne arrestatie in de gevangenis overleed, maakte deel nit van eene bende, die in dat jaar de omstreken van Leiden, Haarlem en Amsterdam onveilig maakte, maar hij weigerde eeuige inlichtingen te geven. Het toeval heeft thans een deel van het ge- stolene aan den dag gebracht. De minister van Waterstaat, Han del en Nij verheid Jheeft, naar de Telegraaf mededeelt, een maatregel genomen, waar door ongetwijfeld tal van jongelieden in ernstige ongelegenheid zijn geraakt. Tot dusverre werd van de adspiranten voor de betrekking van klerk bjj de telegrafie of de posteryen geen kennis van Eogelsch en Duitsoh gevraagdthans is, op het on verwachtst, en wel voor het in Februari a. s. te houden onderzoek, die eisch ge steld. Het komt ons voor, dat bij even tueel gebleken behoefte aan deze kennis bij beambten, wier bezoldiging aanvangt met f -400 's jaars, eene waarsohuwing, behoorlijk bytyds de wereld ingezonden, volkomen gemotiveerd zou zyn geweest. Door de rechtbank te 's Grravenha- ge is dezer dagen uitspraak gedaan in za ke den gewezen boekhouder bij de admi nistratie van het pensioenfonds van perso nen, behoord hebbende tot de hofhouding van wijlen prins Frederik, en van de goe deren van de prinses von Wied, verdacht van verduistering van gelden ƒ2000), welke hij uithoofde van zijne betrekking onder zioh had, en opzettelijke brandstich ting in het perceel in de Casuaristraat te 's Hage. Bekl. werd veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van 5 maanden voor de ondergane voorloopi- ge hechtenis. De hoofdinhoud van de overeen- komst, tusschen Nederland en Bslgië ge sloten is naar uit Brussel bericht wordt Het vervoer van mest is geoorloofd als in de laatste 60 dagen geen geval van besmettelijke longziekte is geconstateerd, noch in de laatste 30 dagen een ge val van mond- of klauwzeer in de plaatsen, van waar de mest afkomstig is. Het weiden van vee is geoorloofd onder de voorwaarde van het niet aanwezig zijn van longziekte gedurende de laatste 120 dagen ter plaatse, van waar het vee af komstig is, noch binnen een kring van 20 kilometer daaromheen. De termijn wordt op 30 dagen ingekort, in geval van het onmiddellijk afmaken van alle aangetaste en verdachte beesten. Voor mond- of klauw zeer is de termijn 42 dagen; de verbo den kring echter ook 200 kilometer. In de Westerstraat te 's-Gravenha- ge heeft zich blijkens het boven de deur aangebrachte biljet een geval van cholera asiatica voorgedaan. De lijder wordt in zyn huis verpleegd, terwijl een politiepost voor de woning is geplaatst. HAARLEM. 17 Januari 1893. In de ledenvergadering van Haar- lemsch Gemengd Koor is Maandag avond tot directeur benoemd de heer C. P. W. Kriens, kapel meester van het Gemeentelijk Muziekkorps, die deze benoeming onder eenig voorbehoud, de organisatie van het koor betreffend, heeft aangenomen. De Heer A. J Meijerink, gymnas tiek onderwijzer alhier, heeft het voorne men eerstdaags met zijne leerlingen eene uitvoering te geven ten voordeele van de koffie- en brooduitdeelingen. De Haarlemsche schouwburgdirectie heeft reeds bewijs gegeven van welwil lende medewerking. Nadere bijzonderheden zullen later be kend gemaakt worden. Een vrij talrijk publiek maakte Zondag avond kennis met het Operetten Gezelschap onder directie van den heer F. W. Stroetman uit Amsterdam. Die kennismaking zal niet tegen gevallen zyn en ongetwijfeld den aanwezigen eenige pret tige uren hebben verschaft. In der lus tige Krieg van Joh, Strauss werd zeer verdienstelijk gezongen, terwijl het spel zioh onderscheidde door die gemakkelijk heid, losheid en bevalligheid, welke voor-1 al vereisoht worden in de operette. De costnmes zagen er frisch en smaakvol nit zoodat het geheel een gunstigen indruk maakte. Aan genoemde operette ging een gedeelte vooraf van Undine, opera van Lörtzing, waarin eveneens zeer goed werd gezongen. Eenige specialiteiten brachten boven dien de gewensebte afwisseling in het vooale gedeelte. Het gehalte der voorstelling in haar geheel is van dien aard, dat werkelijk aan Stroetmans Operetten Gezelschap een plaatsje onder de winteramusementen niet geweigerd kan worden. De toegangsprij zen zyn zoo gesteld, dat zy voor de be zoekers van den Schouwburg geen bezwaar kunnen opleveren, a.s. Vrijdag zal een tweede voorstelling plaats hebben, waar bij de bekende operette van Millöoker der Bettelstudent hoofdschotel zal zyn. Na menige overwinning, ook in dezen winter, behaalde de heer J. J. Eden by de hardrijderijen van de Amsterdam- sche IJsclub Zaterdag weder nieuwe lau weren. De Amsterdamsche IJsclub loofde nl. een zilveren beker ter waarde van 600 uit voor dengene, die het „kampioenschap der wereld" zou verwerven, m. a. w, in drie van de vier door baar uitgeschreven wed strijden overwinnaar zoublijven.De heer J. J. Eden had Vrijdag in de beide wedstry- den (1500 en 5000 meter) den len prijs be haald, zoodat 6f hy, of geen der deelnemers Zaterdag het „kampioenschap der wereld" en de daarby behoorende sjerp van het „meestersohap der wereld" zou kunnen ver werven. De uitslag was op de baan 500 meter, met veertien mededingers, Eden de eerst aankomende in 51 '/s seconde. Hy heeft dus den lsten-prys in dezen wedstrijd en tevens het kampioenschap der wereld veroverd, omdat hy, hoe ook de uit slag zy in den 4en wedstrijd aan de voor waarde heeft voldaan van in drie der vier ritten den lsten prijs te behalen. Het behoeft nauwelijks vermelding, dat Eden, die op zoo schitterende wijze, - schit terend omdat men uit het record ziet, met welke geduchte mededingers hij had te kampen reed, de held was van den dag. Hij werd na zijne overwinning door de enthousiasch gestemde menigte op de schou ders genomen en rondgedragen. Zaterdagavond, toen de heer Eden te Haarlem terngkeerde, werd hy door eene deputatie uit de IJsclub van Haarlem en Omstreken aan het Station gecomplimen teerd. By kon. besl. is aan mr. E. A.Jordens, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Haarlem, met dank betuiging voor de vele en goede diensten, door hem in die betrekking bewezen. Van de beide elftallen, die Dinsdag 11 Januari 11. op de ijsbaan alhier deel namen aan de bandy matob, zyn thans photographiëu genomen en verkrijgbaar gesteld. De eene bevat het Engelsche elftal (Captain Mr. Tebbuth), de andere het Haarlemsche elftal (Captain Mr. Muiier). Beide photo's zijn goed geslaagd en zyn zeker voor de beminnaren van dezen tak van sport van veel belang. Sedert de vorige opgave werden door de Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" nog de volgende giften en gaven ontvangen Van bet versieringscomité der Ged. Oude Gracht 10.van N. N. 25. door tusschenkomst van de dames de Jongh 6 beddezakken met 6 bons voor haver- doppen12 spreien 24 lakens24 sloo- pen6 vrouwenborstrokken6 mansborst rokken, 6 paar sokken en 60 K. G. rijst met 60 bons voor beenen. Commissie tot Uitdeeling van Brood en Koffie aan Behoeftigen. Zaterdag 14 Januari maakten gebruik van de Brood- en Koffie-uitdeeling: 975 kinderen en 350 volwassenen. Maandag 16 Januari, 765 kinderen en 380 volwassenen. Dinsdag 17 Januari, 828 kinderen en 370 volwassen. L. 1. Zaterdagavond heeft alhier een treurig ongeval plaats gehad. Zekere v. D. die met zyn gezin op een bovenhuis in de Lange Raamstraat woont, had zich bereid verklaard als fakkeldrager dienst te doen by de feestelijke verwelkoming van den hardrijder Eden, terwijl zyn vrouw eveneens was uitgegaan, de zorg voor het vierjarig zoontje, dat lag te sla pen, overlatende aan twee dochters van 16 en 18 jaar. Deze gingen naar de benedenburen en kwameB van tijd tot tijd even Doven om te zorgen dat de- kachel niet nitging. Vermoedelijk hebben zij de laatste maal de denr wat hard dichtgeslagen, zoodat een tochtwind ont stond, die het gordijntje van het ledikant- je in aanraking heeft gebracht met de kachel. Toen de ouders tehuis kwamen, vonden zij de kamer vol rook en het gordijn smeulend. Dit begin van brand werd ge makkelijk geblnscht, maar het ongeluk kige kind bleek door den rook gestikt te zijn. V£BQADERING van den Baad des Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 18 Jan. 1893. des namiddags ten 1 ure, De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Trekken afdeelingen. 2. Mededeelingen en goedgekeurde be sluiten. 3. Voorstel B. en W.W. intrekking verordening hsffiog vergoedingen voor diensten door den dienst der gemeente reiniging bewezen, met regeling posten gemeente-begroo ting 1893 en dienst gemeente reiniging, met advies comm. van financiën. 4. Idem idem rekest D. Storm betref fende het hébben van beerputten in de Leidsohe straat en in de Oranjestraat. 5. Idem idem regeling bezoldiging amb tenaren plaatselijke Secretarie. 6Idem idem rioleering- en bestratings- werken Pieter Kies-, Ostade- en Rozenprieelstraten. 7. Idem idem tijdelijk berijden Korte Veerstraat in één richting. 8. Idem idem en rapport Comm. van financiën vaststelling voorwaarden verhuring gronden Veerpolder. 9. Idem idem en rapport Comm. v. financiën verhuring grond Oude Raamstraat aan Wed H. de Bell. 10. Rapp. Commissie van financiën re kening Kamer van Koophandel en fabrieken over 1892. 11. Rapp. Commissie bezwaarschriften pl. directe belasting. 12. Voorstel B. en W.W. gratificatiën hoofden le Tusschenschool en le Opleidingsschool. 13. Voordracht B.en W.W. benoeming on derwijzeres le Tusschenschool. 14. Idem idem benoeming onderwijzer le kl. School B. 15. Idem idem bevordering onderwijzer le kl. School C. 16. Verzoekschrift Dr. I. van Praag,. herbenoeming gemeente-geneeskun dige. 17. Gasrapport over November. GRAAN- EN Z AA DM AR KT. Marktbericht van 16 Januari 1893. Roode tarwe 5.375 t 6.—. Witte tarwe 5.50. 7.—. Rogge 5.— 5.10. Haver 3.—. 3.30. Ge/ st 4.75. 4.80. Buivenboonen 6. 6.10. Paardenboonen 5.20. 5.25. Groene erwten 7.—. 7.75. Markt van 10 Januari 1893. Boter. Aangev. 119, verk. 99 K.G. L. pr. f 1.40, H. pr. ƒ1.50 p. K.G. Biggen. Aangev. 34 verk. 34 stuks. L. pr. f 7.H. pr. 10.0 p. stuk. -schrammen. Aangev. 9 verk. 9 stuks. L. pr. 16 00 H pr. 18.00 p. stuk. Aardappelen Aangev. 21, verk. 14 H. L. L. pr. j 1-80 H. pr. ƒ2.00 pr. H. L. „Sociëteit VEREENIGING". CONCERT op Woensdag 18 Jai>. des avonds te 8 uur, door het Gemeentelijk Muziek korps onder directie van den Luit- Kapelmeesler C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Ouverture „Die Fingals-Höh- hle" (Hebriden)Mendelssohn. 2. a. „Dammerung1', Idylle a. d. Sommertagbilderu b. Vorspiel zura 5tenAkte a.JReinecke. honig Manfred"1 c. Canzonetta a. d. Istem StreichquartettMendelssohn. 3. Scènes PittoresquesMassenet. 1Marche. 2Air de bal let. 3. Angelus. 4. Fête Bohème. 4. Ouverture de FaniskaCherubini. 5. a. „Kol.-Nidrei", AdagioMar Bruch. b. Tarantella, op 19Popper. Voor violoncel-solo, uit te voeren door den heer Cuar- les Blazer. 6. „Zorahayda" légendeSvendsen. 7. .Der Kaiser und die Kaiserin", WalzerEilenberg,

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 4