Derde Blad. van ZATERDAG 4 Februari 1893. JN ïeuwsberichten. Eerste Kamer. Maandag was eerst Hoofdst. VU der Staatstbegrooting {ï'inan- ciën) aan de orde. De eerste spreker de heer Sassen, vroeg, of de bestaande regeling ten aanzien van den suiker-akoijns zon worden verlengd, en zoo niet, welke, dan de voornemens der Keg. waren. De heer van Lier drong aan op opneming in het pensioenfonds van de leeraren aan de gymnasia in gemeenten verplieht tot het onderhonden van gymnasia. De heer v. Swinderen achtte het niet verleenen van subsidie aan de kerkelijke gemeente op het Ëildt onrechtvaardig. De heer de Savornin Lohman bestreed krachtig znlk een subsidie als onrechtvaardig en onbil lijk; de snbsidieën mochten volgens zijn oordeel in geen geval uitgebreid worden. De heer Alberda van Ekestein drong aan op opneming van onderwijzers bij het Lager Onderwijs in het pensioenfonds. De heer v. d. Breggen wees op den hooge- ren akoijns voor inlandsch dan voor bni- tenlandsch vleesch. De Min. van. Fin. kondigde aan, dat spoedig gereed zal ko men een ontwerp tot wijziging der sui kerregeling, waarbij als tijdelijke over gangsmaatregel zal worden voorgesteld ver hooging van het cijfer voor rendement en het cijfer voor het totale productie 32 miljoen, terwgl verlaagd zal worden de f 6 per 100 Kilogram. De heer Rahnsen bestreed die voortzetting van protektie. De heeren Bultman en Sassen juichten den voorgenomen maatregel toe. Verder verklaarde de Min., dat uitstel van uit voering der belastingwetten tot groote financieele en fiskale moeilijkheden aan leiding zou geven in zake de kerkelijke snbsidieën en de overige punten bleef deMin. bij zijn vroegere verklaringen. De begroo ting van Financiën en Hoofdstuk XL Onvoorziene Uitgavenj werden goedge keurd. Aan de orde was toen Hooldst. VIII Oorlogmet de Vesting begroo ting en de suppletoire begrootingen. De heeren Fokker, Kahasen en Prins ont wikkelden hnnne bezwaren tegen de plan nen van den Minister. De heer de Savornin Lohman verklaarde in een nijdige rede, waarin hij den Min. van Binnenl. Zaken al de sohuld gaf van de vertraging der defensie regeling, dat hg tegen het Hoofd stuk zou stemmen, omdat hg geen mil joen meer wilde toestaan zonder oplossing der dienstplicht-kwestie. De heer Fran sen v. de Putte bestreed den vorigen spre ker met kracht, en was van oordeel, dat de tegenwoordfge Minister getoond heeft, dat het hem ernst was met de defensie. De heer Melvill van Lijnden was blijk- baar een voorstander van de plannen des vorigen Ministers, meer dan van die van den heer Seijffardt.De heer de Savornin Loh man traohtte zioh te verdedigen tegen den heer Fransen v. d. Putte. De Min. van Binnenl. Zaken toonde aan, dat de door den heer Lohman tegen hem gerichte be- sohnldiging ten eenemale bezijden de waar heid is. De heer de Savornin Lohman zeide daarop, dat, indien dan de Min. van Binnenl. Zaken de regeling der defen sie niet tegenhield, dan al de sehuld rustte op een Min. van Oorlog. De Min. van Binnenl. Zaken konstateerde dat de heer de Savornin Lohman erkend heeft, dat hij voor zijne beschuldiging geen be wijs kon aanvoeren, er gaf hem den raad voortaan beschuldigingen achterwege te houden, voor welker gegrondheid schijn nooh schaduw aanwezig is. De suppletoi rs begrooting van het vestingstelsel werd aangenomen met 36 tegen 2 stem men. De suppletoire begrooting van oor log werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd; de vestingbegrooting aan genomen met 36 tegen 2 stemmen. De begrooting van Hoofdst. VIU Oorlog werd aangenomen met 34 tegen 4 stem men, die van de heeren van Nispen tot Pannerden, de Savornin Lohman, v. d. Breggen en Doedes Brenning. Daarna werden goedgekeurd de suppletoire be grooting van Waterstaat voor 1892 en de Spoorwegbegrooting voor 1893. Een aanvang werd gemaakt met de behande ling van Hoofdstuk IX {W aterstaat). De heer van Lier vroeg eene subsidie tot verbetering van het Oranje-kanaal en van het Weerdinger-kanaal. In de zitting van Dinsdag werd het den vorigen dag aangevangen debat over Hoofdst. IX 1tVater staat enz.) voortge zet. De heer Fokker drong aan op Staats monopolie der telefonen, en op eene be tere zorg voor duin beplanting op Sohou- wen. De heer van Hennep keurde de tegenwoordige dubbele tijdregeling af en wenechte terugkeer tot den vroegeren toestand, of, indien verandering noodig is, overgang tot den Midden- Europeeschen tijd. Wil de Min. niet den zone-tijd be perken tot den inwendigen dienst der spoorwegen, dan vroeg Spreker eene wet telijke beslissing voor de tgdregeling. De heer Alberda van Ekenstein drong aan op verbetering der haven te Delfzgl, de heer Wertheim op verbetering van het lot der telegrafisten. Deze spreker ver klaarde zich tegen eene nieuwe verande ring der tgdregeling en wilde den invloed van den bestaanden toestand op de lan den iu Europa afwachten. Ook de heer Melvill van Lynden was van dit gevoe len. De heer Fransen van de Putte wees op de slechte uitkomsten der spoorweg overeenkomsten voor den staat en voor het personen- en goederen vervoer. De heer Bnltman drong aan op uitbreiding van den postdienst ten plattelande. De Min. van Waterstaat enz. verklaarde dat Staats-exploitatie in zake de telefonie in een niet te ver verwijderd tijdstip ge- wenscht was. Wat. de tijdregeling-kwestie betrof, had de Keg. geen pressie uitge oefend, en zij meende zich op dit oogen- blik van inmenging te moeten onthou den. De Keg. moet de spoorwegovereen komsten uitvoeren naar haar geest. Hoofdst. IX werd aangenomen. Aan de orde was toen Hooldst. X {Koloniën). Bg de begrooting voor Suriname ver klaarde de Minister van Kol. aan den heer Wertherm, dat eene rechtstreeksche Staats-ondersteuning van de indnstrie on- gewenscht was, maar dat wel de voor waarden voor ontwikkeling verbeterd, en immigratie van Javanen moet worden bevorderd. Hoofdst. X werd aangenomen, nadat de Min. op de vraag van den heer van Gennep bevestigd had het par- tioulier bericht, dat de bevolking van Zuid-Guinea aanvankelijk onze expeditie gunstig ontvangen had, maar later den postmeester overvallen en de bezetting bestookt heeft. Nadere beriohten ontbra ken. De heer van Gennep ried zachtheid aan, en de Min. verklaarde, dat dit in zijn geest was. De Kamer is gescheiden. Voor het oogenblik is het kalm in Frankrijk ten opzichte van de Panama kwestie; dit zal waarschijnlijk wel niet lang duren, want het publiek blijft steeds naar nienwe onthullingen vragen en als er nog iets te onthullen is, dan zal de pers het wel kunnen mededeelen. De finan- cieele instellingen zullen het misschien hier en daar kwaad te verantwoorden hebben. Zoo ontstond dezer dagen een paniek te Vesoul, te Lnre en te Luxernit. De spaar ders aldaar hebben hunne bg de postspaar bank gedeponeerde gelden ternggevraagd, in eerstgenoemde plaats onder omstandig heden, welke van zinneloozen schrik getuig den. De politie, niet bij machte de orde te handhaven, moest de hulp inroepen van de gendarmerie, eenige honderdduizenden franken zgn in weinige dagen opgevraagd. En volgens correspondenties van daar zon den uitdrukkingen onder de samengestroom de menigte als: „Ik zal wel oppassen dat het met mijn geld niet gaat als met Pana ma 1" maar al te duidelijk de reden er van hebben doen kennen. In de woelige zitting der Fransohe kamer, waar over de geheime fondsen werd beraadslaagd, zeide op een der rumoerigste oogenblikken de heer de Ranel, aldus deelt Ednard Durranc, kamerverslaggever der Justicemede, dat hij acht of tien dagen geleden Arton op een der straten van Pa rijs had ontmoet, die zgn horloge uitha lende tot een zijner vrienden zeide „Daar staan we nn reeds tien minuten, zonder dat ik gearresteerd ben. Er is volstrekt geen gevaar, dat men mij in heohtenis zal nemen 1" Inmiddels schijnt Arton het toch raadzaam geacht te hebben zich tijdelijk uit de voeten te maken, eerst naar Bel gië, terwijl hij voornemens scheen, ook Nederland met een bezoek te vereeren. Tot heden schijnt hij nog niet gearriveerd. Bij een spoorwegongelnk, dat Zater dag te bimmering bij Weenen plaats had zgn 31 werklieden gewond, waarvan twee ernstig. De Duitsche keizer is Vrijdag vier en dertig jaar geworden, welk feit feeste lijk is herdacht ook in het bijzijn van den Kussischen kroonprins, waarin men een nieuwen waarborg wilde zien voor den vriendschappelijken geest, thans tusschen de hoven van Berlijn en St Petersburg heerschende is. Naar het Hblad verneemt, is de commisie tot leniging van den nood der werkloozen te Amsterdam onmiddel lijk aan het werk getogen. Een groot aantal kaarten zgn verzonden naar de verschillende werklieden vereenigingen, stichtingen van liefdadigheid en ook aan een aantal bijzondere personen, die dage lijks met de werklieden in aanraking ko men. Het verzoek is daarbij gedaan, die kaarten in te vollen of te doen invullen met de namen van werkloozen (geheel onverschillig of zij tot hunne vereeniging behooren), die naar hunne meaning voor ondersteuning in aanmerking moeten komen. Die kaarten worden daarna door de commissie ten spoedigste gecontroleerd, en wanneer werkelijk gebleken is, dat hulp noodig is, zal dadelijk ondersteu ning verleend worden. Een niet onbelangrijk bedrag is reeds als giften ingekomen, maar dat bedrag is bij lange na niet voldoende om in den nood van zoovelen, al was het maar eenigszins, te voorzien. De 200 huzaren, die in het Old- ambt gedetacheerd waren, zijn gisteren naar hunne garnizoenen teruggekeerd. Zij werden vervangen door detachementen infanterie, terwgl in de versohillende dorpen twee huzaren achterblijven voor ordenancen-dienst. Te Winsohoten komen 30 infanteristen, te Bellingwolde en Beer- ta 20, te Sappemeer 30, te Noordbroek 20 en te Scheemda 20. Te Winschoten en Sappemeer worden de kapiteins gedeta- oheerd, hoofden der infanteriemacht. De maréchansée blgft aldaar op dezelfde sterkte. In een glasblazerij te Amsterdam geraakte een jeugdige werkman tussohen eene machine, met het gevolg, dat zgn beide beenen verbrijzeld en schier afge rukt werden, een der armen mede ern stige verwonding bekwam en de borst kas was ingedrukt. Meer dood dan levend werd de arme werkman naar het Gast huis vervoerd. De jonge koning van Spanje heeft de mazelen, vermeldden de Spaansche bla den, doch de geneesheeren verklaren, dat het eene lichte aandoening van roodvonk is. Verwondering wekt het feit, dat bg veel gebrek aan brood in Knsland, te Odessa en andere graanstapelplaatsen de nitvoer zoo gering is, waardoor ontzettend groote partgen beschikbaar moeten zgn. Naar bericht wordt, is Dinsdag ochtend vroeg Zante, de hoofdstad van het eiland van denzelfden naam, door eene vreeselij ke aardbeving geteisterd, nadat Zondag eenige aardschokken te Athene waren waar genomen. Tot op dit oogenblik is het aan tal slachtoffers onbekend. Slechts weet men, dat er twee lijken gevonden en vele per sonen gekwetst zgn. Er zgn verscheidene huizen vernield. Onder de inwoners heersch- te eene groote paniek. De minister van bin- nenlandsohe zaken zond aanstonds troepen met tenten en proviand daarheen. Door de Fransohe Kamer is eene wet aangenomen strekkende tot straf baarstelling van hen die het pnbliek aan sporen tot het terugnemen van hunne inlagen nit de spaarbanken. Na het ver wekken van eene hevigen aanval op de regeering der republiek, behaalden de voorstellers eene groote overwinning door de aanneming der wet. Zeven jaar geleden werd een herber gier te Grosspondincze in Hongarije ver moord. Zjjne weduwe werd gearresteerd en zij bekende de daad bedreven te hebben met behnlp van een politie agent, Drauklitz genaamd. Zij werd ter dood veroordeeld, doch haar straf in levenslan gen dwangarbeid veranderd, en haar mede plichtige tot 15 jaar dwangarbeid. Thans heeft de vrouw bekend, dat Drauklitz niet de minste schuld aan den moord heeft; zij had hem slechts beschuldigd om verzachtende omstandigheden voor haar eigen sohuld te kunnen aanvoeren. Vijftienhonderd arbeiders der Hon- gaarsche geweerfabriek hebben het werk Te Pest gelooft men, dat de werksta king in de wapenfabrieken sedert lang was voorbereid door Pruisische werklieden. Des morgens begaf een delegatie van werk lieden zich naar den directeur ter over handiging eener petitie, waarin verhoo ging van loon werd gevraagd, zoomede wgziging der bestaande reglementen. Op de weigering van den directeur staakten 1500 man den arbeid en dwongen ook hen, die nog aan het werk waren geble ven, daarmede op te houden. De politie neemt maatregelen, om de vrijheid van den arbeid te besohermen. Een liefdesdrama is dezer dagen te Ostende afgespeeld. Een mnzikant van het 3de linieregiment keerde terug van het concert der Kursaal naar de kazerne. Nabij het station werd hg in gehaald door een jong meisje, dat zijne minnares was geweest, doch waarmede hij sedert eenige maanden gebroken had. Zonder een woord te spreken, wierp het meisje den inhond eener kom vitri- hol naar het hoofd van den muzikant. Het meisje nam de vlncht en keerde niet meer in hare woning terng. Later heeft men haar afziohtelijk ver minkt lijk op den spoorweg, nabg Osten de, gevonden. De ongelukkige heeft zich laten over riden. Het hoofd was verpletterd, als ook een deel der sohonder; meer dan éen trein moet over haar heen zgn ge gaan. De ongelukkige was slechts 22 jaar oud In den St. Pietersberg nabg Maas tricht waren Zondag namiddag 5 jongens van 12 tot 16 jaren zonder gids afge daald en daarin verdwaald geraakt. Den geheelen nacht werd te vergeefs naar hen gezocht, tot het eindelijk Maandag ochtend een bewoner van St. Pieter, den heer Ferdinand Sohols, mocht gelukken de vermisten op te sporen en van een wissen dood te redden. Er zullen thans maatregelen worden genomen om dezen onderaardschen doolhof niet meer zoo ge makkelijk toegankelijk te maken. De gemeenteraad te Leiden heeft besloten een rechtsvordering in te stel len tegen de „Leidsche Duinwatermaat schappij," die beschnldigd wordt aan haar afnemers gedeeltelijk Rijnwater te hebben geleverd, dat door eene geheime leiding heet te zgn aangevoerd. Bg het ontruimen van een turfbak in het stadhuis te Schiedam zgn de archieven der vroegere gilden ontdekt. Van versohei- dene waren de archiefkisten versierd met schilder en beeldhouwwerk. In die van het gilde van St. Elog be vonden zich voorwerpen van gedreven of op andere wijze zeer fraai bewerkt ko per; in die van het gilde van St. Cris pin bevonden zioh meesterstukken van borduurwerk in zijde, fluweel en zil verdraad. Hoewel deze laatste, evenals de schrif turen veel hebben geleden van vocht, sohimmel enz., wordt getracht, al wat nog eenigermate voor bewaren gesohikt is, te conserveeren.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 9