de. Dit moeten de moordenaars geweten hebben, en men is dus te meer verbaasd over hetgeen zij hebben gedurfd. In de steenkoolmijn General Blumen- thalnabij Recklinghausen, heeft eene ont ploffing plaats gehad, waarbij 17 personen onmiddellijk gedood en 18 gewond werden, van welke laatsten er een op weg naar het ziekenhuis is overleden. In Italië begint men thans ook te vragen om eene parlementaire enquête in zake de Italiaansche bankschandalen, en bestaat er in verschillende hooge kringen groot wantrouwen waar de meaning meer en meer veld wint, dat onderscheidene par lementsleden zich hebben laten omkoopen. Volgens bericht zouden ook eenige oud minister-presidenten in de zaak genoemd worden, terwijl nog gezegd werd, dat de Nationale bank bijdragen leverde voor ge heime doeleinden. Twee der tegenwoordige ministers, mede uit de verte beschuldigd, wezen elk vermoeden ten stelligste af. In Schotland neemt de beweging ter gunste van het parlementair stemrecht voor de vrouw toe. Door den afgevaardigde van de Inverness Burghs is aan het parlement overgelegd een petitie van vrouwen, hoof den van huisgezinnen te Inverness, om haar te plaatsen op de lijst der keizers voor het parlement of haar te ontheffen van het betalen van belastingen. De petitie was geteekend door 70 vrouwen, alle hoof den van gezinnen, weduwen of ongehuwd en onafhankelijk. Aan HH. MM. de Koningin en de Koningin-regentes wordt door de com missie voor het oprichten van een stand beeld voor Jan Pieterszoon Coen te Hoorn, verzocht, de onthulling met Hare Hooge tegenwoordigheid te willen vereeren. Door het hoofdbestuur der Poste rgen is gunstig beschikt, op advies van den directeur van het postkantoor te 's-Gravenhage, om ten genoegen van de Vereeniging Die Jlaghe te 's-Gravenhage een biljet in de wachtkamer op te han gen, waarop gewaarschuwd wordt tegen het leelijke gebruik van den naam's Hage in plaats van 's Gravenhage of Den Haag. Omtrent het plaats gehad hebben de ongeval te Velsen verneemt men nog, dat de looomotief is bovengebracht, doch dat de verongelukte personen daarop niet wa ren gevonden. Na langdurig dreggen is het lijk gevonden van den machinist Kloos. Naar den stand van den „handel" te oor- deelen, moet Kloos nog op het laatste oogenblik het gevaar bemerkt hebben, of anders moet de handel verkeerd ge werkt hebben. Het rustig uiterlijk van het lijk toonde aan, dat geen doodstrijd was gestreden. Na nog verschillende voorwerpen ge vonden te hebben, behoorende tot de loco motief, werd tegen half zeven Zaterdag avond het verdere zoeken naar de twee vermisten opgegeven. Zondag morgen heeft men het lijk van den leerling-machinist Oosterhout gevonden. Ook hier bleek de dood onmiddelijk ingetreden. Naar men ons mededeelt is het Maan dag gelukt het lijk van den remmer te vinden. Algemeen roemt men den ijver en de toewijding betoond door allen, die op eeni ge wijze met de zaak in verband ston den. Een leerrijk geval behandelde de Amsterdamsche rechtbank; leerrijk voor hen, die valsch geld, dat zij voor goed ontvingen, in betaling geven. Iemand tracht te zich van een ontvangen, doch valsch halvegnldenstuk af te maken, maar het werd geweigerd. Later werd het aaneen ander in betaling gegeven en ook toen ontstond eene woordenwisseling, waarop de politie zich van het geldstuk meester maakte. De substituut-officier van justitie eischte gevangenisstraf van eene maand. De man is vrijgesproken. Door grondverzakking is te Maas tricht eene brug over de Jeker ingestort. In het Villapark is mede verzakking waargenomen, welke men beide toeschrijft aan de werking van het water, geduren de de laatst plaats gehad hebbende over strooming. Een sergeant van het regiment gre nadiers en jagers is disciplinair gestraft met 14 dagen provoost, omdat hij de hand weigerde te geven aan zijn op pen sioen gestelden lnitenant-kolonel, batal jonscommandant, toen deze hoofdofficier, gelijk aan onderofficieren van het batal jon, hem die toestak bij het afscheid ne' men van het korps. De gestrafte is in beroep gekomen bij den krijgsraad. Een brutale inbraak heeft Zondag avond te Aalsmeer plaats gehad. Na zorg vuldig alles gesloten te hebben, gingen de bewoners des avonds om 10 uur een na- bijwonend familielid bezoeken, en toen zij een paar uur later te huis kwamen, lag alles overhoop. Eene kast was opengebro ken, de laden waren uitgehaald, terwijl in den winkel niets onaangeroerd was ge laten. Vermist werden eenige kistjes si garen, fiesschen met eau de cologne, pak jes thee en bussen cacao, benevens een paar gouden ringen, een kerkboek en eeni ge kleedingstukken. De dieven hebben zich door een bovenraam aan de achter zijde der woning toegang weten te ver schaffen. Men verwondert zioh er over, hoe zij onopgemerkt hebben kunnen blij ven, daar er in den winkel en in de woonkamer licht brandde, en de woning midden in het dorp staat, waar het tot laat in den avond op Zondag druk op straat blijft. De politie doet ijverig on derzoek. Maandag ochend was men te Heere veen getuige van een niet alledaagsohe soort van werkschaffing. Een hoog bejaard en gegoed ingezetene, dezer dagen overle den, had namelijk bij uiterste wilbeschik- king bepaald, dat zijn stoffelijk overschot niet met een lijkwagen, doch door honderd dragers naar het kerkhof moest worden vervoerd, aan elk van welke f 2 moest worden uitgekeerd. Werkelijk droegen of vergezelden dan ook honderd arbeiders het lijk. Te Utrecht had men bij een inge zetene, die sedert eenigen tijd ziek is, de beide kinderen, opdat de zieke er geen hinder van zou hebben, opgesloten in den kelder 1 Wel is het daar koud, doch dat is spoedig verholpenFluks een pot met vuur in den kelder gebracht, steenkolen er om heen gelegd, de kel derdeur dioht en alles was in orde. Kort daarop vond men, bij een toe vallig bezoek in dien kelder, deze vol kolendamp en de kinderen als levenloos op den grond liggen. Niet dan met veel moeite en bij het eene kind pas na een paar uur, gelukte het den dokter de kleinen weer tot bewustzijn te brengen. Vrijdag j.l. ontving een ingezetene van Yzendyke drie visitekaartjes uit Bre da, Prinsenhage en Rijsbergen, en twee brieven uit Roosendaal, (in Noord-Bra bant) en Lobith, allen het postmerk van 13 Januari 1893 dragende, die de reis naar Noord-Amerika hadden meegemaakt en vandaar heel accuraat teruggezonden waren met het stelsel Mis sent to New- York U. S. A. Jan. 25 93. De brief nit Roosendaal bevatte eenige honderden guldens waarde aan order. De misslag heeft vermoedelijk op de lijn Vlissingen Roosendaal plaats gehad. De rechtbank te Rotterdam heeft de Friesche „millioenenjuffrouw" Trijntje de Jong wegens diefstal van eiernetjss, toebehoorende aan een onden tobbert, met wien zij in een logementje in de 2e Lombardstraat aldaar logeerde, tot 3 maanden gevangenis veroordeeld. Een rondventende „boterboer" in Amsterdam, wiens waar gestolen was, moest bij het rechtsgeding zelf erkennen dat de scheikundige, die de opgespoorde boter onderzocht, gelijk had toen hij ver klaarde dat er geen boter- maar kunst boter diefstal gepleegd was. Vrijdag avond is in de buurschap „de Langereis", gemeente Hoogwoud, de hoogbejaarde, alleen wonende weduwe d. B. verbrand. Het schijnt, dat zij, getrof fen door eene beroerte, in hare val de lamp medegesleept heeftmen vond haar overdekt met brandwonden en zieltogend. De brand, die de woning reeds had aan getast, werd door de buren, die het onge val ontdekten, gebluscht. Zaterdagavond is te Amsterdam een moordaanslag gepleegd op een man, door den echtgenoot der vrouw, die hij menig maal bezocht. Met zeven geslagen en ge stoken wonden, bevindt de man zich in bedenkelijken toestand. Even zoo eene vrouw, moeder van zes kinderen, gesohei- den van haren man levende. Op den avond waarop zij in gewone omstandigheden hun zilveren bruiloft zouden gevierd hebben, werd zij door den gescheiden echtgenoot bezooht en ontving toen eene levensge vaarlijke verwonding. HAARLEM, 7 Februari 1893. In de Kunstzaal van Teyler's Stich ting zijn thans ter bezichtiging gesteld de reproductiën van de voornaamste tee- keningen van Rembrandt, uit de meest beroemde openbare en particuliere verza melingen van Europao. a. van het Prent- kabihet te Berlijn, het Louvre te Parijs, het Britsch Museum, het Koninklijke Prentkabinet te Dresden, het Museum te Stockholm, de Kunsthal te Hamburg, enz. Onder de particuliere verzamelingen bekleedt die van den Hertog van Devon shire, afkomstig van de in 1754 te Rot terdam verkochte verzameling van Nic. Ant. Flinck, zoon van den Schilder Govert Flinck, de voornaamste plaats. Verder zijn er teekeningen uit de verzamelingen van de Heeren J. P. Heseltine, Seymour Haden en Sir Fred. Leighton te Londen, Léon Bonnat te Parijs en Adolf von Beckerath te Berlijn, benevens eenige orgineele teeke ningen uit Teyler's verzameling. De vroeger tentoongestelde teekeningen van hedendaagsche meesters, zijn tegelij kertijd door anderen vervangen waarbij zeer belangrijke werken voorkomen van Ch. Rochussen, Bosboom, Waldorp, Ver veer, L. Meyer, Mesdag, Mauve, W. Maris, W.Roelofs, Springer, Mevr.Bonner, Herm. ten Kate, Madou, Tapiro, Wijld, Veyras- sat, Vrolijk en anderen. Volgens het verslag van de Stui vers-Spaarbank van de afdeeling Haarlem en Omstreken van den Volksbond, Ver eeniging tegen Drankmisbruik, is in 1892 in 6140 posten ingelegd de som van 11649.59Va en terugbetaald in 676 posten 11688,91. Het gemiddeld be drag der inbreng-posten was 1,90 4272 posten waren lager dan ƒ1. slechts 11 posten ƒ100 en hooger. Aan rente werd 2i/a pot toegekend, het bedrag der ontvangen rente was 428.641/a- Op 31 December 1892 bedroeg het kapi taal der Stuiver-Spaarbank ƒ11317. 79Vs, behoorende aan 1075 deelhebbers. Het reservefonds is geklommen tot 523.96Va. Het Bestuur der Stuiver-Spaarbank be staat uit de H. H. A. van der Voort Azn., Voorzitter G. C. Merens. Onder-Voorzitter, W. D. Nolting, Penningmeester, A. C. de Koek, Secretaris, C. van Cuijk, T. Ilpsema Vinc- kers, D. A. Braakenburg, G. van Cittert Pzn. C. Eekhout, Mr. A. J. van Thiel, J. de Goeje, G. van Egmond, G. J.Droste,F, C Hos, P. van Thiel, J. C. Graue, C. A. Honigh, Vt. Kersten, H. J. Otto, A. van der Laan, H. J. Bronkhorst, J. Geldorp, C. J. M. P. de Wilde, A. vander Togt, J. Ratelband, P. van Eijk, Tb. van Ghert, D. A. Swens. P. D. Huidekoper, H. J. van Egmond. Door het hoofdbestuur van de Ne- derlandsche Vereeniging tot afschaffing va n sterken drank is, naar aanleiding der aan- hangigige kieswet, aan de Tweede kamer een adres gerioht, waarin het verzoekt aan het wetsontwerp in elk geval te willen toevoegen het verbod om op verkiezings dagen in het ressort der daarbij betrok ken kiesdistricten sterken drank in drank winkels te verkoopen of aan te bieden. Het gevoelen bestaat dat in dit verzoek onbillijkheid ligt opgesloten. De drankverkooper betaalt hooge ver gunningsrechten en staat dus in deze in eene ongunstige positie tegenover andere handelszaken, terwijl bovendien op de drankwinkels een bepaald sluitingsnur wordt toegepast, dat zoodoende zou wor den uitgebreid en men geleidelijk zon kunnen komen tot algeheels sluiting op zulke dagen als de wetgever bepaalt. Het vermoeden ligt dan ook wel voor de hand dat bovengenoemd verzoek van het hoofdbestuur der afschaffiings-vereeniging blijken zal niet voor inwilliging vatbaar zijn. Te 's-Gravenhage is eene combi natie ontstaan, ten doel hebbende aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te verzoeken, niet goed te keuren het wets ontwerp Kieswet ingediend door de mi nisters Tak en van Tienhoven. Naar men ons mededeelt, worden ook hier ter stede pogingen aangewend om in deze mede te werken. In de zoogenaamde bruidenbus is over het jaar 1892 ontvangen een bedrag van 477.74', welke som bestemd is voor de algemeene armen. Aan het Nederd. Hervormde Wees huis alhier is door Mej.J. M. Ros, on langs alhier overleden, een legaat groot ƒ500 vermaakt. De directie der Nederlansch-Ame- rikaansche Stoomvaartmaatschappij heeft besloten in de tweede helft dezer maand, vermoedelijk den 25sten, weder te begin nen met het vervoer van tusschendek passagiers naar New-York. Er zullen ech ter geen Russische joden vervoerd wor den." Passage bespreking bij de agenten, nadere inlichtingen gratis. Op het brooze ijs van den Kin derhuissingel waagden zich Maandag na middag twee kinderen, jongens van negen en elf jaar, met het noodlot tig gevolg, dat beiden er doorzakten en verdronken. Na lang vruchteloos dreggen werden hunne lijken gevonden. Gisteren avond omstreeks 7 uur, heeft een begin van brand plaats gehad op een bovenachterkamer van een huis aan de Kin der huisvest No. 41id, ontstaan door het in aanraking komen van de raamgordijnen met een brandende kaars. De brand werd spoedig ondekt en is gebluscht door den Inspecteur van politie Wijbinga en den beneden bewoner, zoodat de schade zeer gering is. Commissie tot Uitdeeling van Brood en Koffie aan Behoeftigen. Het aantal personen Zaterdag bediend bedraagt 892 kinderen en 349 vol wassenen. Maandag 2 Februari 782 kinderen en 323 volwassenen. V EHGADERING van den Baad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 8 Feb. 1893. des namiddags ten 1 ure, De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. 2. Voorstel B. en W.W. en rapport Commissie van Financiën, bouwen galerij met grafkelders algemeene begraafplaats. 3. Idem idem met idem aangaan geld- leening. 4. Idem idem met idem af- en over schrijving begrooting 1892. 5. Idem idem met idem verhuring Vleeschhal. 6Idem idem met idem idem Koekamp. 7. Idem idem adres D. Storm beer putten Leidsche vaart en Oranje straat. 8. Idem idem adressen afsohaffing ker mis. 9Idem idem uniformjassen agenten van Politie 4e klasse. 10. Nader voorstel idem ruiling grond Bakkerstraat met C. H. Klerk 11Voorstel idem rekest H. Bakker Hz. reclame-kiosk Groote Markt. 12. Idem idem opdracht lessen leeraar G. H. Blits. 13. Rapport Commissie van Pensioenen rekest P. van der Eist om pen sioen. 14. Voordracht B. en W.W. benoeming onderwijzers 3e klasse school E„ 15. Gasrapport over December. Markt van 6 Februari 1893. Boter. Aangev. 1.45, verk. 145 K.G. L. pr. 1.40, H. pr. ƒ1.60 p. K.G. Biggen. Aangev. 126 verk. 126 stuks. L. pr. 7.H. pr. ƒ9.p. stuk. Schrammen. Aangev. 54 verk. 54 stuks. L. pr. 13 00 H pr. 24.00 p. stuk. Aardappelen Aangev. 118, verk. 109 H. L. L. pr. 7 1.40 H. pr. 2.00 pr. H. L. Appelen Aangev. 70, verk. 48 H. L. L. pr. ƒ4.H. pr. ƒ7.pr. H. L. Peren Aangev. 3 H. L. L. pr. ƒ6.H. pr. 10.pr. H. L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 6 Februari 1893. Roode tarwe 5.50 Witte tarwe 5.60 6.10. Saver 3. 3.47» Gerst 4.50 4.80. Duivenboonen 5.75 6.25. Paardenboonen 4.75 5.30. Groene erwten 6.70 7.50. KAASMARKT van 1 Februari 1893. Aang. en verk. 8 stapels, uitmakende 1326 kazen, wegende 2 701 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogr. 27.50.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2