bevonden. Het vunr verspreide zioh met groote snelheid over het gansohe gebouw, waardoor eene vreeselijke paniek ontstond. De meeste vrouwen liepen naakt de straat op. Vele vrouwen en kinderen werden doodgedrongen of doodgetreden, en talrij ke bekwamen zware kwetsuren. Te Amsterdam noodigde Woensdag een dertienjarige knaap een vriendje van gelijken leeftijd uit mede naar den sohouw- burg te gaan. Hij was rnim van geld voorzien, wat den vader van den genoo- digden knaap wel wat verdaoht voorkwam. Deze had de groote onhandigheid om van het geval kennis aan de politie te geven eu nu bleek bij onderzoek, dat de veel- beloovende jongen zijn vader voor een be drag van f 12 had bestolen. De vader zou zeker erkentelqker geweest zijn als de politie niet dadelijk in de zaak ware gemengd en hij alleen slechts geroepen ware zijn zoon, die nu gevaar loopt zijn geheele leven gesignaleerd te worden, te straffen. HAARLEM, 17 Februari 1893. Dinsdag avond had in het kerk gebouw op de Oude gracht eene uitvoe ring plaats van de christelijke Zangver- eeniging „Hosanna," directeur de Heer Riphagen. Deze jonge Vereeniging in 1890 werd zij opgericht telt vele goede zoowel dames- als heerenledenvooral bij de bassen zijn mooie geluiden. Het koor te beoordeelen naar de twee koornummertjes, die wij hoorden, gaat niet aan, naardien, als boven gezegd, de Vereeniging jong is en het daarenboven in het gebouw te warm was voor den zang. Toch trof ons eene soort van kleurloos heid, van matheid, niet in overeenstem ming met de vele frisBche geluiden en waardoor van de gehoorde twee koor tjes alle uitdrukking ontbrak. Aan de uitspraak een voortdurende kwes tie in gemengde koren was veel zorg besteed. De sopraan- soliste, die het schoone „Ich weiss, dass mein1 Erlöser lebet" zong) was tegen de moeilijkheden van het stnk niet opgewassenmet meer be- bescheiden accompagnement zouden de tonen behoorende tot het hooge register misschien beter tot hun recht gekomen zijn. Omtrent de voordracht van Psalm 103, veel te hoog voor dit koor, hoorden wij veel goeds zeggen van den Solo voor bas. Elke uiting op kunstgebied verdient j waardeering, daarom wenschen wy der jonge Vereeniging gaarne succes op haar pogen om den zang in haar midden tot eenige volmaaktheid te brengen. Naar men ons mededeelt, is de stu die voor de uitvoering van de Mattheus Pasion op 27 April a. s. in den boezem der zangvereeniging van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst in vollen gang. Op bijzondere avonden, buiten den gewonen repetitie-avond om, worden de koren door de dames en heeren afzonder lijk ingestudeerd. Het heerenkoor is aanzienlijk versterkt door de beste krachten van onze mannen- zangvereenigingen. Ook het kinderkoor is nagenoeg voltallig om de oefeningen aan te vangen. Het solo-werk zal aan voor treffelijke krachten worden toevertrouwd n. 1. aan Mejuffrouw Pia van Sicherer nit Berlijn, sopraan, mej. C. Ribbe uit Amsterdam, alt, Robbert Kauffmann uit Basel, tenor en Joh. Messchaert uit Am sterdam, bas. Ongetwijfeld wacht den muziekliefheb bers alzoo eene uitvoering, die met de beste in het buitenland zal kunnen wed ijveren. Het Opperetten-gezelschap van den Artis-schouwburg gaf alhier Donderdag voor eene goed bezette zaal De Vice-ad- miraal, muziek van Millöcker. Het fraai gemonteerde stuk met zijn geestige tekst zit goed in een en trekt ook vooral door het opgetuigde schip in het eerste bedrijf zeer de aandaoht, terwijl de costumes zoowel van de hoofd personen als van de koristen goed ge kozen zijn. De uitvoering liet, wat dui delijkheid betreft, niets te wenschen over en bet publiek toonde meermalen door hartelijke toejuichingen, dat het zioh uitstekend amuseerde. Aan den heer J. Lenpen is eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van tweeden commandant bij den staf van het Korps brandblusschersvoorts zijn by dien staf benoemd tot tweeden commandant de heer L. Sabelis, thans eerste adjudant, tot eersten adjudant de heer L. de Breuk, thans tweede adjudant, en tot tweeden adjudant de heer Gr. P. Beccari, thans eerste luitenant bij gemeld Korps. Benoemd tot klerk ter gemeente secre tarie C. P. J. Cassee alhier. Naar men ons mededeelt is de Heer P. Vergers alhier benoemd tot directeur der Christelijke Zangvereeniging „Hallelujah." De tentoonstelling van smeedijzer- werken trekt steeds een talrijk bezoek. De leerling-smeden der Haarlemsche ambachtsschool hebben deze week in drie groepen verdeeld de tentoonstelling bezocht. Uit verschillende steden van ons land komen de smeden naar Haarlem over om deze belangrijke tentoonstelling in oogen- schonw te nemen. Des Zondags is de toegang vrij. Voor eenigen tijd las men in de dagbladen, dat er hier ter stede plannen bestonden voor de oprichting eener vrye gemeente. Donderdag avond j.l. had er eene ver gadering plaats van eenige vryzinnige leden der Ned. Herv. gemeente (waarbij ook Dames tegenwoordig waren) met het doel om te bespreken wat er in de te genwoordige omstandigheden behoort te worden gedaan om bet hoe langer zoo meer verstrooid rakende vryzinnige deel van genoemde gemeente weer bijeen te brengen. Hierover had eene ernstige ge- daohtenwisseling plaats. Er was eene min derheid die de zaak wenschte te laten zooals zij was. Uit de meerderheid, die han delend wenschte op te treden, gingen stem men op voor de oprichting eener vrije gemeente. Weer anderen waren er voor om lid te blijven der Ned. Herv. Kerk doch een vereeniging op te richten iinnnen de Herv. kerk in den geest, zooals door de Synode in beginsel is aangenomen. Een der aanwezigen gaf aan de hand om naar de Remonstrantsche gemeente over te gaan. Door de leden die handelend wenschen op te treden zal nu eerstdaags in eene bij eenkomst besproken worden welke van de drie voorstellen de meeste kans van slagen heeft. Met het oog op de hiertoe bestaan- pe belangstelling wordt thans aan de Volkszangschool vanhet Haarlemsche Nuts- departement, onderwijzer de Heer J. W. Jenny Weyerman, eene voorgezette klasse geopend, tendoel hebbende meisjes, die vroeger van het onderwijs gebruik maak ten, in de gelegenheid te stellen hare zang studiën voort te zetten. Volgens achterstaande advertentie kunnen zij, die van dien nieuwen cursns wenschen gebruik te maken, zich hiertoe aanmelden Woensdagavond gaf mej ntlrouw Je anne Landré haar tweeden liederenavond met medewerking van mejuffrouw R. Levie (piano). De eerste afdeeling was gewijd aan Adolf Jensen, de tweede aan Edvard Grieg. De zangeres vond by de belangrijke kenze van liederen ruimschoots gelegen heid, de schoone talenten, waarover zij beschikt, in het voordeeligst licht te stel lend De innige voordracht van Jensens cyclus Dolorosa gaf haar in het bijzon der aanspraak op den dank der aanwe zigen. Het mag een zeldzaam voorrecht heeten met zooveel voortreffelijke gaven dit nommer te hooren vertolken. Gaarne hadden wij het applans tussohen elk num mer gemistmen bedeDke dat in een cyclus, als in ieder toonwerk dat uit verschillende onderdeelen bestaat, de pauzen toebehooren aan de componist, niet aan het publiek. De nummers van Grieg sohonken een ruimen blik in de frissche zangen van dezen Noordschen toondichter, die veel overeenkomst openbaart met Schumann, zooals Jensen zich een enkele maal een volgeling van Schubert toont. Met onverdeelde aandacht werden de voordrachten zoowel voor als na de pau ze gevolgd. Als piano-solo's bracht mejuffrouw Le vie met veel technisch talent ten gehoo- re: het lste deel uit de fis-moll Sonate van Jensen en eene belangryke Suite Aus Holberg's Zeit van Grieg, terwijl de begeleiding der liederen tevens aan hare handen was toevertroud. Beide dames hebben zeer zeker met succès de taak welke voor dezen avond op haar rustte volbraohtde waardeering voor het innig schoone Duitsche lied daar door bij den hoorder aanmerkelijk ver sterkt. De derde liederenavond zal plaats heb- op 18 Maartdaarbij komen aan de beurt Robert Franz en Joh. Brahms. Woensdag te ruim 7 ure is brand uitgebroken op de 2e verdieping van het turfpakhnis geteekend No. 24 en gele gen aan de Turfmarkt, iu gebruik bij den koopman H. J. Veldhuizen, waarvan de oorzaak alsnog onbekend is. De brand werd door een voorbijganger ontdekt en is spoedig gebluscht door spuit 5 van de brandweer en den slangenwagen der politie. Een groote hoeveelheid turven aldaar aanwezig is groot endeels verbrand maar alles is verzekerd. Door de politie alhier is aangehou den een 14 jarig dienstmeisje dat by verschillende goud- en zilversmeden op lichting had gepleegd van gouden ringen, die zij onmiddellijk daarna naar de Bank van Leening heeft overgebracht. Commissie tot Uitdeeling van Brood en Koffie aan Behoeftigen. Het aantal personen Woensdag bediend bedraagt 856 kinderen en 322 vol wassenen. Donderdag 16 Februari 901 kinderen en 334 volwassenen. Vrijdag 17 Februari 919 kinderen en 268 volwassenen. INGEZONDEN. Het is nu ongeveer een jaar geleden, dat men vernam, er door de Maatschappij der Gasfabriek aan den Gemeenteraad een aanbod en aanvrage gedaan werd, waar onder ook in hoofdzaak begrepen was de beteekenend lagere gasprys, die de GaB- verbruikers bij aanneming zouden te beta len hebben. Dat het oordeel van deskundigen in zoo'n zaak is ingeroepen moet ieder wijs noemen, maar om zoo een zaak zoo lang onopgelost te laten is iets dat wel een bespreking waard is. Als eenige wer- keloozen of afschaffers der kermis pro- poganda maken, zijn aller oogen er op ge vestigd, en nu zijn over het algemeen Gaverbruikers niet van die buitengewone reclame-makers, maar zij hebben toch ook aanspraak, dat hunne belangen voor zoo verre die van het Gemeentebestuur af hankelijk zijn, behartigd worden al mag men verwachten dat van Gasverhruikers geen geweldenarij te duchten is, onte vredenheid kweeken dient men vooral in deze tijden te voorkomen. Is om gegronde redenen het aangeboden contract niet aannemelijk, welnu, dat een ieder het dan wete en liefst zoo spoe dig mogelyk, nu de grootste Concurrent van het gas, de petroleum, zoo laag in prijs is. Is het aanbod van dien aard, dat werkelijk het aangebodene te behalen is, waartoe het dan niet aangenomen, anders zou men kunnen zeggen Uitstel is tekort doen. Er zyn zoo vele mannen die zioh voor veel mindere zaken opofferendat er eens iemand opsta, die 't mogelyk is, deze zaak tot oplossing te brengen Hoewel hy gaarne by deugdelijke over tuiging van zienswijze verandert, ziet stel ler tot op heden in de aanneming, direct voordeel voor de Gasverbruikers, dat an ders nog ongeveer tien jaar uitblijft. De Gemeente profiteert ookeen werk verschaffing die groot is, een terrein open, dat voor 't heden nog groote waar de heeft en dat, nu de Gemeente zoo langzamerhand in een financieelen nood komt, zeer te stade kan komen, want het wordt betwijfeld of de thans ontvan gen hnur, de tegenwoordige huurwaar de vertegenwoordigt. Een Gasverbrniker. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 15 Feb. K. Bakker en A. C. van Wijngaard. P. L. Schrijnemaekers en M. Burger. GETROUWD. 14 Feb. A. L. W. Timmerman en W. S. Jan sen. 15 Febr. J. D. Slingerland en JP. C. Delforno. L Aartsen en H. G. C. Puist. 16 Feb. J. C. Fröbe en M. P. Baggerman. W. J. Angenent en A. A. WDonck. GEBOORTEN. 8 Feb. E. Radsma geb. Schrier z. 9 Feb. A. A. Hereé geb. Sewering d. J. A. Harten dorp geb. Sebens z. M. Hofland geb. Ofman d. M. C. J. A. Bocage geb. Metz d. G. J. Hienkens geb van Wees d. 10 Feb. A. de Wilde geb. Ketelaar d. A. M. Terstal geb. van der Pol z. H. O. J. P. Sarlemijn geb. Ligteringen d. G. van der Meulen geb. Ko ning z. P. Rees geb.Vermeercn z. H. P. H. Waleveld geb. Gans z. A. Stevenhagen geb. Homburg z. S. Bakker geb. Rombout z. S. M. P. Pörtzgen geb. Wesselingk d. 11 Feb. A. M. Prinsen geb. van Acker z. H. W Möring geb. Kuipersz. T. Slootweg geb. Bax d. A. Hurkmans geb. Dekkers d. M. de Ruiter geb. van Huis z. C. van Stipriaan geb. Krap z. M. M. Voorderhake geb. Broekhnijzen d. 12 Feb. C. M. Smit geb. van Campen d. A. M. G. Bruigom geb Zwemmer d. G. Otte geb. Hoogland d. B. Heerens geb. van der Steijlez. lsFeb. M. Broekhuizen geb. Maarse d. T. van Beek geb. Otte d. W P. Koster gtb. Hurkmans z. S. Kort geb. Klingers z. M J.Creemers feb. Breuring z. E. Heemskerk geb. Martin A. Vogels geb. Rijbroek z. J. Kappel- hof geb! van Garste z. J. Jansen geb. Smo- renburg z. G. L. van Dijk geb. Lemmers z. A. G. Gijsbertse geb. van Huizen z. G. Kuipers geb van Bottenburgz. R K. Tien stra geb. Wijma z. 14 Feb H. M. Boelens geb. van den Eijkkoff z. C. M. de Jong geb. Kruup d. (levenl.) 15 FVb M. van Tongeren geb. de Liefde z. J, E. L. T. van den Berg geb. Tombergh z. J. J. Landman geb. Wie- derholdt d. 16 Feb. A. F. Martens geb. Mulder z. OVERLEDEN. 8 Feb. G. Meijer 13 m. d. Leidschestraat. M. H. Bannier geb Hazen 75 j, Anegang. A. Verhagen 30 j. Burgwal. 9 Feb. B. Ver- kruissen 3 m. z. Hagestraat. F1. H. Hunting 2 m. z. K. Poellaan. 10 Feb. A. A. Arps 24j. Jansstraat. L. Persoon 2 m. z. Z. Buiten- spaarne W. J. Kroon 13 m z. Oranjestraat. 11 Feb. A. G van der Laan 4 m. d. Kruis weg. 12 Feb. A. J. Eeckelaert76j. Zoete- straat. W. Bolle 34j. Ruijchaverstraat. A. Maas 80jK Heerenstraat. H. G. Brink man 25 j. Beeksteeg. J. van Zurk 9 j. z. Spaarne. E. Vaessen 67 j. Leliestraat. 13 Feb. G. J. Buising 59 j. Jansstraat. 14 Feb. B. Kievit 13 d. z. Kamperstraat. M. C. van der Steilen geb. Terwiel 64 j. Rave- lingsteeg. A van Heel 25 j. Gasthuisvest. 15 Feb. H. Weijlingh 641Hazepaterslaan. A. M. van Nieuwenbuijzen 3 m d. Oranje straat Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een potloodhouder. Een paternoster. Een tascbje met breiwerk. Eene handmof. Eene rijtuiglantaarn. Een onderstuk eener gonden oorbel. Een katoenen zak. Een meter katoen van een petrolenmtoestel. Eene sigarenpijp en een gebruikte postzegel in eeD doosje. Een gouden oorknop. Eene bonte mnts. Eene ledige portemonnaie. Een zwarte zak waarin een werkkiel. Een zilveren slot van een kerkboekje. Een zilveren armband. Eene schaaf. Een koperen slentel. Eenige sleutels. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem. Gelet op art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Doen te weten, dat bij huDne beschikking van 2 Februari 1. 1. aau H. Kooij alhier, vergunning is verleend tot oprichting van eene slachterij en rookerij in het perceel aan de Hagestraat No. 53 Kad. Sectie D No. 6526. Haarlem, 15 Februari 1893, Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. 10KDENS, De Secretaris, C. M. RASCH. VEEMARKT 15 Februari 1893. Aangevoerd Prijs 3 Koeien ƒ160.— ƒ190.— 19 N. Kalveren 7.12. 3 Schapen 12. 8 Paarden. „Sociëteit VEREENIGING". Populair CONCERT door het strijk-orkest van het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luitenant Kapelmeester C. P. W. KRIENS» en optreden van den Heer HENRY WILDEN», als Presitidigitateur, op Zondag 19 Februari 1893» des avonds te acht uren. PROGRAMMA. Eerstt Deel. 1Marsch über das Abt'sche Lied „PrühliDgszeit"Skala 2. Ouverture „La Vestale"Frontini. 3Finalsatz „O, fand ich jubelweise" aus der Oper Lokengriu',. .Wagner. a. MenuettoBoccherini. b. Entre-acte et GavotteGillet. Voor strijkinstrumenten. 5. Divertissement EspagnoleDesormes. 1. Allegro. 2. Havanaise. 3. Bolero. 4. Ca. chucha. 5. Zapatéado. Tweede Deel. Professor HENRI WILDEN Prestidigitateur. 30 minuten Pauze Derde Deel. Professor HENRY WILDEN. Vierde Deel. 1Ouvertare op Schubert's liederen.Suppé. 2. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opera „Fanst" (op verzoek).Gounod. Fluit-solo door den heer George Schmidt. 3. „Gilda-Walzer" aus der Oppe- rette „Der Vice-Admiraai".Millöcker. 4. „M usikalisches Actienunteruehmen PotpourriConradi

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2