Rijks-Normaallessen Docter Kameau, m FAFORITE, Kunst zij ons Doel ADVERTENT1EN. De zevende dag (Zaterdag) is de Sabbat des Heeren uws Gods. Waarom overtreedt gij het gebod Gods door uwe inzetting? Woensdag 22 Februari 1893, Vrijdag 24 Febrnari 1893, ïïederlandsche Opera. id naar beneden 14 jaar worden niet opgenomen. Tot op dien leeftijd worden ze gewoon lijk thans door hnnne moeders onderwe zen. De onderwijsvakken zijn voornamelijk, kleermaken, koken, Deensch en Engelsoh kleermaken wordt viermaal per week van 10 tot 2 nnr onderwezen. In onze ooren klinkt het Vreemd, dat kleermaken het hoofdvak ie op eene hoogere meisjes school. Op IJsland zijn er evenwel alleen in de hoofdplaats kleermakers en daarom maken de meeste IJslandsche vronwen zoowel de kleeren van hunne mannen als hnn eigene zelf. Aangaande de arrestatie te Kninre van de beide Gebrs. Buisman en Roelof v. d. Werf, die reeds te Heerenveen achter slot en grendel zitten, deelt het U. D. het volgende mede Zondagavond jl. zaten zij in zekere her berg te Kuinre onder een glaasje het ge sprek kwam op een bericht in zekere cou rant, dat vermeldde, hoe gnnstig tegenwoor dig de spieringvangst te Kninre was. Omdat de genoemde drie personen zich ook met spieringvangst bezig hielden, vreesden zij, dat zij door dit bericht meer concur rentie zouden krijgen en daardoor schade lijden. De burgemeester van Kuinre werd door hen verdacht inzender van dat be- rioht te zijn, hoewel ze daarvoor niet het minste bewijs hadden. Verhit door den sterken drank, nam hunne misnoegdheid op den burgemeester dermate toe, dat zij, na de herberg verlaten te hebben, voor het huis van den burge meester straatrumoer maakten, hetwelk ten gevolge had, dat deze naar buiten kwam, hen tot rust vermaande, met verzoek om stilletjes naar huis te gaan. Hij kreeg daar op een slag in het aangezicht, een schop en een trap, doch het gelukte hem nu zich door de vluoht te redden. De maréchaus sees van Steenwijk waren reeds den vol genden ochtend aanwezig en hebben de schuldigen opgespoord. Ter handhaving van de rust is de poli tie te Kuinre belangrijk versterkt. Een der drie personen, die te Heereveen gevankelijk zijn binnengebracht, had een doek om het hoofd. De burgemeester moet tot verdediging met zijn stok een der aan vallers een slag op het hoofd hebben gegeven Men meldt uit Oostwoud Twee meisjes van 4 en 5 jaar, kinde- Van den bnkker C. P. aldaar, lagen dezer dagen, terwijl de huisgenooten reeds wa ren opgestaan en aan den arbied, wakker te bed. De eeu klaagde over koude voet jes. De ander zegt, dat zij haar zusje wel helpen zal„zij zal een vuurtje aan steken." Een lucifer, spoedig gevonden, wordt brandende in het bedstroo gestoken, en spoedig brandt het vuurtje luohtig op. Zeer verblijd over den goeden uitslag, verlaat de kleine vnuraanmaakster nog maals het bed en roept getuigen bij hare heldendaad. Gelukkig nog niet te laat, om den brand in zijn begin te stuiten. Wellicht zal binnenkort een belang rijke versnelling van het verkeer met Engeland verkregen worden. De Great spoor weg maatschap pij is voorne mens snelvarende booten in de vaart te brengen tussohen Harwich en den Hoek van Holland. Yan daar zouden dan de rei zigers door de H. IJ. S. M. onmiddellijk naar Amsterdam worden vervoerd, waar zij, na omstreeks acht uur des avonds uit Londen te zijn vertrokken, reeds vóór negen uur des morgens zonden aankomen. Lord Hamilton, voorzitter der maat schappij, vertoeft thans tn Amsterdam om de noodige onderhandelingen met de be trokken spoorwegmaatschappij te voeren. Aldns luidt een berioht in het Hbld. Enkele weken geleden werd er aan het postkantoor te Alfen een brief in beslag genomen, waarop voor fran- keerkosten een reeds gebruikte postzegel van 5 cent geplakt was. Aangezien die brief uit Leiden verzonden was, werd daar ten postkantore een onderzoek in gesteld, wat aanleiding gaf een der brie venbestellers te verdenken, waarom de zaak in handen der politie gegeven werd. Na onderzoek werd procesverbaal te gen dien brievenbesteller opgemaakt, als verdacht, dat hij van een brief, hem door een ingezetene van Zoeterwoude ter be zorging in de bos aan het postkantoor toevertrouwd, het goede postzegel afge nomen en een gebruikt daarvoor in plaats gesteld had. Bij eene onderzoek te zijnen huize werd een groot aantal post zegels van een cent, 2V2 cent en een van 5 cent gevonden, welke alle blijk baar van stukken zijn afgenomen. Door de administratie der postergen werd hij reeds in zijne bediening geschorst. Een vrouw van een schipper te Akkerwouden, die een kleine wond aan den dnim der rechterhand had, vermoede lijk gekregen bij het poetsen van den kachel, is, hoewel haar door een profes sor eerst de arm afgezet was, toch aan bloedvergiftiging gestorven. Tijdens de begrafenis van den pas toor te Ophoven, waarbij de geheele ge meente zich op het kerkhof bevond, werd al het offergeld, gedurende den lijkdienst opgehaald (een vrij aanzienlijk bedrag), door een tot hiertoe onbekenden dief uit de kerk ontvreemd. Te Rotterdam houden zich vier koop lieden op van wier praktijken verschillende winkeliers de slachtoffers werden, die zich naar aanleiding daarvan tot de politie ge wend hebben. De bedoelde personen vragen goederen op zicht, en wanneer het goed gebracht wordt, nemen zij het aan en zeg gen den brenger dat het betaald is. Wanneer de patroon of winkelier daarna weder stuurt met de gequiteerde quitantie, ne men zij deze aan, scheuren het gekwi teerde plakzegel er af, geven dit aan de knecht terug en behouden de rekening. De knecht wordt dan weggezonded, zoo niet goedschiks dan kwaadschiks. Op de ze wijze zijn, voor zoover bekend is reeds pendules, karpetten, vogelstandaards, een horloge, enz., in hun bezit gekomen. HAARLEM, 21 Februari 1893. In verband met de in onzen Ge meenteraad veelbesproken kwestie D. Storm, waarover in de Raadsvergadering van 8 Februari j. 1. tuaschen den heer Rethaan Macaré en den Voorzitter, Bur gemeester E. A. Iordens, een verschil rees omtrent de wijze waarop door B. en W. uitvoering was gegeven aan een raadsbesluit in deze is thans door den Heer Rethaan Macaré een voorstel bij den Raad ingediend tot toevoeging aan art. 5 der Algemeene Politieverorde ning met de volgende zinsneden. „Eene vergunning kan slechts worden ingetrok ken: a. indien de voorwaarden, waaron der ze verleend is, niet worden nage leefd; b. indien eenig openbaar belang vordert, dat hetgeen, waarvoor vergun ning is verleend, niet langer blijft voort bestaan." Men kent de geschiedenis; Burgemees ter en Wethouders hadden de vergun ning aan den Heer Storm om te hebben putten en rioolspruiten op gemeentegrond ingetrokken ten einde hem te nopen tot betaling der gelden, die men kraoh- tens de verordening van hem meende te kunnen heffen, iets waarmede het Raads lid Rethaan Macaré zich niet kon ver eenigen, aangezien er volgens de toe lichting van het voorstel beginselen waren uit het oog verloren, die aan onze politie-verordening ten grondslag liggen- Men herinnert zich den indruk, wel ken het toen gesprokene op de toehoor ders en op den Voorzitter maakte. De toelichting verklaart in deze: „Hoewel ik daarbij uitdrnkkelgk voor opstelde, dat ik slechts beginselen wilde bespreken, schijn ik in de toelichting mij ner opvatting niet gelukkig te zijn ge weest, het is mg toch gebleken, dat, al heeft niemand mij een woord genoemd, dat ik zon hebben terug te nemen, de indrnk, dien mijne woorden op onzen Voorzitter en op sommige der toehoorders hebben gemaakt, eene geheel andere is geweest, dan door mij gewenscht en bedoeld was. Hoewel ik mij daarvan niet bewust ben, moet ik aannemen, dat mg in het vuur der improvisatie uitdrukkingen zijn ont vallen, waaraan wijder beteekenis kan worden gegeven, dan ik bedoelde, of dat de keuze der door mij gebezigde beelden aanstoot heeft gegeven. Daar wij geen stenografisch verslag be zitten, is het mij niet mogelijk na te gaan, waar de fout schuilt, één ding is echter voor mij zeker en wel, dat ik niet de minste bedoeling had iets kwetsends te zeggen, wel wilde ik in het belang der burgerij in den meest zachten vorm eeu afkeurend oordeel uitspreken over eene bestuurshandeling, die m. i. niet wel over een te brengen is met juiste rechtbegin- selen, als lid van Uwen Raad aoht ik mij daartoe evenzeer gerechtigd als ge roepen, maar personen wilde ik niet aan vallen. Vervolgens zet de Heer R. M. het standpunt uiteen, waarop hg zich plaatst ten aanzien van de verordening tegenover dat van B. W. en zegtIk kan geen enkelen rechtsgrond vinden, waarop B. en W. de betaling van den Heer Storm vorderen, alsmede dat de Raad er niet in mag be rusten „dat Burgemeester en Wethou ders den heer Storm dwingen tot betaling van hetgeen hij niet schuldig is, door gebruik te maken van eene hun niet tot zóódanig doel door den Raad gegeven bevoegdheid tot intrekking van jaren ge leden verleende, met de Verordening van 1891 geen verband hondende vergunnin gen". Een ten slotte„De vorm, dien ik gekozen heb, om eene beslissing van den Raad uit te lokken, is, naar ik meen, de zachtste, dien ik kiezen kon." „Geene motie van afkeuring wordt door mij voorgesteld, alleen eene aanvulling der politie-verordening, waardoor daarin weder het beginsel zal worden opgenomen, dat in het oude, in 1887 afgeschafte art. 151 reeds was uitgesproken. Neemt de Raad die aanvulling aan, dan zal daardoor naar ik vertronw tweeërlei bereikt worden. Nieuwe misvattingen zullen vóórkomen en de gevolgen van vroeger begane afge wend worden. Meer wordt door mij noch gewenscht, noch bedoeld." Bij gelegenheid van het 10 jarig bestaan der schietclub Willem III had Zaterdag avond in de Sociteit „Vereeni- gings' een wedstrijd met flobertbulks plaats voor de leden en de donateurs. De nitslag was als volgt: le prijs J. Sipkens Cz. met 36 pnnten2e prgs W. F. H. Voet met 33 pnntenle Afd. leden-corpsschut- ters, le prgs P. van Rhijn met 47 pun ten 2e prgs A. Smits met 45 punten 2e Afd. leden-corpsschutters (5 schoten) le prijs P. van Rhijn met 23 punten 2e prijs A. Smits met 23 punten; 3e Afd. leden, niet corpssohutters, 5 schoten), le prijs O. F. H. Sohönhuth met 21 punten, 2e prgs W. F. H. Voet met 17 punten. Rozenprgs met drie rozen P. van Rhijn. Donateurs wedstrijdle prijs G. A. van der Stear Jr. met 43 punten; 2e prgs C. Sipkens Jr. Door den architect S. J. W. Mons is Maandag aanbesteed het bonwen van acht woonhuizen aan den Wagenweg, namens de Coöperatieve bouwvereeniging „Hout- lust." Ingekomen waren 18 inschrijvings-biljet- ten. Minste inschrijver was deHeerM. van Ommeren, aannemer alhier, voor ƒ39332 of ƒ40102 met balcons. Te Haarlem is overleden Leendert Ruifrok, geboren 12 Juni 1807, ridder der militaire Willemsorde 4e klasse en ver sierd met de medaile voor de citadel van Antwerpen. Hij nam een werkzaam deel aan de krijgsverrichtingen van de jaren 1830-1831, eeuwen 0. a. in de citadel ge woond. Zijne laatste levensjaren bracht hg door in het Ned. Geref. Diaconiehuis alhier. Commissie tot Uitdeeling van Brood en Koffie aan Behoeftigen. Het aantal personen Zaterdag bediend bedraagt 941 kinderen en 316 vol wassenen. Maandag 20 Februari 812 kinderen en 261 volwassenen. Dinsdag 21 Febrnari 746 kinderen en 419 volwassenen. De laatste nitdeeling zal plaats hebben Woensdag 22 dezer. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 20 Februari 1893. Roode tarwe 5.25 Witte tarwe Rogge Waver Gerst Duivenboonen Groene erwten 6.25 4.80 5.40. 3.30 3.50. 5.25 6.50 7.— Markt van 20 Februari 1803. Boter. Aangev. 114, verk. 144 K.G. L. pr. 1.60, H. pr. ƒ1.80 p. K.G. Biggen. Aangev. 46 verk. 46 stuks. L. pr. f 10.H. pr. 14.00 p. stnk. Schrammen. Aangev. 113 verk. 113 stuks. L. pr. 16.00 H pr. ƒ26.00 p. stuk. Aardappelen Aangev. 164, verk. 146 H. L. L. pr. ƒ1.H. pr. ƒ2.50 pr. H.L. Appelen Aangev. 78, verk. 62 H. L. L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ6.pr. H.L KAASMARKT van 15 Februari 1893. Aang. en verk. 15 stapels, uitmakende 1603 kazen, wegende 3313 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogr. 28. Ex. 20:10a. Matth. 153. Traktaat Vereen. „Berea." NIEUWE VOORSTELLING door de Tooneelisten van den Tivolisehouwburg te Amsterdam. Directie CHs. DE LA MAR. Tooneelspel in 4 bedrijven van Georges Ohnet. Aanvang 7 V2 uur. Balcon 1,50, Stalles en le Loge 1,25; Parterre 1, 2e Loge 0,75; Gaanderij 0,30.. Directeur J. G. DE GROOT. Grootb Opera in 4 bedrijven of 5 tafereelen. Muziek van G. Donizetti. Aanvang 7ys uur. Balcon /'2,25; leLoge ƒ2, Stalles f 1,75; Parterre /"1,50; 2e Loge ƒ1,25; Gaanderij/0,60. De hoofdpartijen worden door Mevr. DIRCKX en den Heer ORELIO gezongen. TEEKENCOLLEGE De vierde kunstbeschouwing met introductie van Dames, zal gegeven worden op Donderdag 23 Febrnari 1893, 's avonds ten 7^ uur, in de bovenzaal der Sociëteit „Yereeniging" alhier, en bestaan uit aquarellen en teekeningen van verschillende Meesters. Het Bestuur: A. L. KOSTER, President. F. J. RIEPSAAME, Secret. it JAARLIJKSCHE ALGEMEENE VERGADERING, in het gebouw van 't Nut van 't Algemeen, op Zaterdag 25 Februari, ten 4 nnr. Punten van behandeling: Jaarverslag en Rekening en Ver antwoording over 1891/92. Namens het Bestuur G. C. EVER WIJN LANGE. TE HAARLEM. Met 1 April kunnen weder nieuwe Kweekelingen worden aangenomen. Zij moeten op dien datum den 14-jarigen leeftijd bereikt hebben. Aangifte vóór 1 Maart. Inlichtingen geelt gaarne De Directeur, J. DE KOGK.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2