Uitgelokt door de gunstige berich ten van familieleden en vrienden is de trek uit het Oldambt naar Noord-Ameri- ka weer aangevangen. Ongeveer 120 per sonen, gehuwden en ongehuwden en kin deren, zijn Zaterdagmorgen nit Nieuwe- Sohans vertrokken teneinde over Liver pool en Philadelphia naar Jowa en Illi nois te reizen. Ook maken enkele land bouwers zich gereed om in het aanstaande voorjaar derwaarts te reizen, ten einde meer goedkoope landerijen aan te koopen en te exploiteeren. Na afloop van het concert van het a cappella koor, Maandag avond in tegen woordigheid van H. M. de Koningin-re gentes te 's Gravenhage gegeven, ont ving de leider, de heer De Lange, van den heer P. H. von Weckherlin de me- dedeeling van zijn benoeming tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Deze erkenning van hooger hand der verdiensten van den heer De Lange zal zeker in de mnzikale kringen algemeen sympathie wekken. Men herinnert zioh de veel besproken uitspraak der rechtbank te Zntfen, die eeni- gen tijd geleden besliste, dat eene dienst bode, die niet op tijd thnis komt, wanneer zij haar uitgangsdag heeft, en dientenge volge door haar meesteres wordt weggezon den, ook het haar toekomend loon ver beurd heeft. De rechtbank te Almeloo heeft in een ander geval van dien aard bewe zen niet deze meening te deelen. De recht bank te Maagdenburg heeft zelfs beslist dat een patroon zijne bedienden kan ver bieden op Zondag uit te gaan, waarin zij dus nog verder dan de Zutfensche recht bank gaat. -Een bediende, wien door zijn chef verboden was Zondag nit te gaan, had zijn principaal wegen,s vrijheidsbe roving aangeklaagd. De aanklacht werd echter afgewezen. De rechtbank stemde wel toe, dat een verordening verbiedt de bedienden op Zondag gedurende zekere tijd diensten te doen verrichten, doch hnn daarmede nog niet het recht gegeven was buiten voorkennis van den patroon nit te gaan. De bediende, was toen hij in dienst trad, met deze bepaling bekend gemaakt, en hem bleef dns niet anders over dan zieb daaraan te onderwerpen. Te Deventer werd Donderdagmiddag een vrouw in bewusteloozen toestand bij de spoorbrug gevonden. Zij had een klein kindje naast zich en een mandje met koop waar bij zich. De vrouw werd in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen en het kindje werd bij een geacht ingezetene, die in de bnurt woont, waar de vrouw gevonden werd, in huis genomen. De toestand van vronw Alikot, de ongelukkige, die bij den brand op de Geldersche kade te Amsterdam, drie kin deren verloor, is volgens verklaring der geneesheeren veel gunstiger, zoodat alle hoop op herstel bestaat. Het lijkje van een der kinderen, die zoo jammerlijk om het leven kwamen, nl. dat van het 5 jarig meisje, dat nog het best te herkennen was, is naar het schouwlokaal aan de Weteringsehans gebraoht. Er wordt nl. onderzocht in hoeverre het gerucht waarheid bevat, dat de benedenbewoonster, zekere vronw V. d. Henl, bij wie de brand onstond, haar bovenbnurvronw niet zou hebben gewaarschuwd. Vrouw Van der Heul, die door het gebeurde geheel van streek en zelfs ten huize harer bloedverwanten, bij wie zij tijdelijk inwoont, eene bloedspuwing moet hebben gehad, is door de politie gehoord en heeft verklaard, dat zij tot tweemaal toe vrouw Alikot had gewaarschuwd. 'Vrijdag naoht te elf uur brak te Amsterdam een ontzettende brand uit in de broodfabriek de Haan op Marken achter de Marken straat, een der dichtstbevolkte buurten dier stad. In korten tijd stond de geheele fabriek in vlam en vreesde men het ergste voor de aanliggende perceelen, waarvan sommige bewoners, in radeloozen angst hun bewustzijn verloren. Te half een bezweek een der muren. Brandweerlieden en politieagenten droegen allereerst zorg, dat de bewoners der belen dende perceelen met achterlating van al wat zij bezaten, in veiligheid werden gebracht. Een kwartier later na het neerstorten van den eersten munr bezweek ook een twee de, juist die welke bijna onmiddellijk aan, de bedoelde woningen grensde, eerst be gon het telephoonrek, dat nog boven den muur was blijven stand honden, te zwaai en en te waggelen en eindelijk dook het omlaag in den vuurmond en onmiddellijk daarop storte de muur met donderend ge raas in. De toeschouwers in de Marken straat, die, daar de fabriek geheel door de omringde perceelen ingesloten stond, niet precies konden zien wat er eigenlijk ge beurde, meende niet anders, of een geheel blok huizen was den weg der fabrieksge bouwen gevolgd en der verwoesting prijs gegeven. Volgens voorloopige berichten zonden drie brandweermannen gedood zijn onder een ingevallen munr. Te half twee was men den brand meester, hoewel de brand weer nog gestadig groote hoeveelheden water naar binnen spoot, gedurende den geheelen Zaterdag. Gelukkig bepaalde zich het aantal gewonden tot twee niet ernstig gekwetsten. Het hoofdgebouw der stoom brood- en meelfabriek was de nevengebouwen niet medegerekendop beurpolis verzekerd voor 243,000. Werd vóór eenigen tijd gemeld, dat de vooruitzichten voor de veenderij in de lage venen van Friesland dit jaar veel slechter waren dan gewoonlijk, de werkelijkheid overtreft nog de ongunstige verwachtingen. De voorraad aanwezige turf is nog zoo groot, dat vele verveners in het geheel niet laten werken, anderen slechts 1 /3 van hetgeen zij gewoon wa ren. Ook deze toestand zal natuurlijk weder een groot gebrek aan werk en veel armoede in het aanzijn roepen. Er zijn arbeidersgezinnen, die andere jaren 800 a 1000 in de venen verdienden en die ditmaal van alle verdiensten ver stoken zullen zijn. Door arbeiders nit Hoornsterzwaag en Jubbega, (Fr.) werd Zaterdag een tocht naar Heerenveen ondernomen, om den burgemeester om werk te vragen van gemeentewege. Eene commissie werd door den burgemeester ontvangen. De arbei ders deelden mede, dat het vroeger van wege het armbestuur verstrekte werk zoo goed als afgeloopen was en weldra weer werknood zou heerschen. Zij vroegen daar om opnieuw gemeentewerk, dat de bur gemeester niet kon toezeggen. Hij beloof de eohter onderzoek en overleg met het armbestuur. Kalm trokken de arbeiders daarna weer naar huis terug. Te Leiden hebben een achttal stu denten op initiatief van mr. D. A. van Eek het plan opgevat een sociologische studenten-vereeniging op te richten. In het ontwerp der statuten lnidt art. 1 aldns „De sociologische stud.-V., van oordeel, dat de maatschappelijke toestanden niet beantwoorden aan het gevoel van recht vaardigheid en menschenliefde, stelt zioh ten doel de oorzaken der wanverhoudin gen op te sporen". De vereeniging zal zich alleen bewegen op oeconomisch terreinzij zal sprekers van verschillende richtingen laten optre den, cursusvergaderingen houden en den leden, zoover de middelen toereikend zijn, doelmatige lectnnr te verschaffen. HAARLEM, 28 Februari 1893. Vrijdag avond gaf de Hollandsche Opera, directeur de heer J. G. de Groot, in den schonwbnrg alhier de opera de Favoriete van Donnizetti. De hoofdpartij en werden vervuld door Mevrouw Dircks- van der Weghe en de Heeren Orelio en van Ghelnwe. Gaven bovengenoemden zoowel door spel en zang te genieten, toch was de meening gewettigd, dat de uitvoering van de ondergeschikte partgen nog al te wen- schen overliet, wat betreft de zuiverheid van toon, terwijl omtrent de koren de zelfde opmerking werd gemaakt. Als naar gewoonte was ook deze Ope ra goed gemonteerd. Naar wij vernemen, zal de natio nale tentoonstelling ter bevordering van de belangen van de photografie worden gehouden in het lokaal Felix Favore, en is de opening thans vastgesteld op Zater dag 27 Mei e. k., terwijl de sluiting voorloopig ïb bepaald op Juni d. a. v. Naar de vele toezeggingen te oordeelen, welke zijn ontvangen, belooft bedoelde ten toonstelling zeer luisterrijk te zijn. De commissie van de tentoonstelling is samengesteld uit de Heeren F. J. M. Hnijsser, voorzitter J. Bes, le seoretares, W. J. .0 Wijsmuller Jr, J. D. Wackwitz Jr. J. M. Hoog, C. G. Godzon en C. G. H. Bakker. De6 van de Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen had Zaterdag plaats in het nuts- gebonw. Nadat de Voorzitter, de Heer Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré de ver gadering had geopend, werd mededeeling gedaan van het bedanken van den Eere voorzitter, den Heer Mr. E. A. Iordens, als zoodanig en tevens in dankbare herin nering gebracht wat door hem voor de Vereeniging gedaan is. Uit het Verslag van den Secretaris, Mr, C. M. Rasch, bleek, dat de veranderde om standigheden eene reorganisatie noodig maakten, naardien de verdeeling in zeven afdeeliDgen van de leden der commissie van onderzoek de armenzorg beter en de bedeeling vlugger wordt. Verder bleek, dat de toestand der finan ciën niet ongnnstig mocht genoemd wor den, dank zij de vele vrijwillige bijdragen, zonder welke de Vereeniging thans voor een belangrijk te kort zon staan. Gedurende 1892 verleende de Vereeni ging hnlp aan 545 gezinnen bestaande nit 2660 personen. Van dezen behoorden 1129 tot den Hervormden, 1302 tot den Roomsch Katholieken godsdienst en de overigen tot verschillende gezindten. Bij de afdeeling Werkverschaffing werd door 111 personen hulp gevraagd, wat in 70 gevallen plaatsing ten gevolge had. De ontvangsten hadden f 15612.90, de uitgaven 16450.34 bedragen, zoodat men stond voor een nadeelig saldo van ƒ837.44. In 1892 is aan wekelijksche ondersteu ningen besteed ƒ6790.15, aan giften ƒ1766,32', aan levensmiddelen en brand stoffen ƒ489.41', aan kleederen enz. ƒ510.14'. Op uitnoodiging van den Heer J. A. Bakker alhier was een groot getal personen, waaronder men opmerkte den Commissaris der Koningin, en den Burge meester dezer gemeente, Maandagavond bijeengekomen in de groote zaal der So ciëteit Vereeniging om kennis te nemen van de elektrische verlichting van de zaal en wel naar aanleiding van het feit, dat de hiertoe benoodigde elektriciteit werd opgewekt langs chemischen weg, dus zonder krachtmachine. De zaal was door zes boog-, acht enke le en een samengestelde gloeilamp verlicht. De rust van het licht viel zeer te roemen. De lichtsterkte van de gloei lampen had sterker kunnen zijn, doch dit is natuurlijk slechts eene kwestie van stroomsterkte. De bijeenkomst werd geopend met eene toespraak van den Heer Bakker, waarin de stelsels van elektrische verlichting werden besproken. Hierna kon ieder, die zulks verlangde kennis nemen van de wijze waarop de elektriciteit werd verkregen, berustende op de bekende eigenschap, dat wanneer de draden van eene elektrische batterij met elkaar contact hebben er lichtver schijnselen ontstaan, terwijl een metaal tusschen de beide stroomen gesteld, aan het gloeien gebracht wordt, en dan hangt de kracht van het hierdoor ontstaane licht verschijnsel af van de sterkte van den stroom en deze van de grootte der batterij, wat natuurlijk tot een aanzienlijk zink en zuurverbruik leidt. Doch dit ter zijde gesteld, is gebleken, dat de groote vraag, regelmatige aanvoer van elektrieiteit ook in dit stelsel is opgelost, zoodat de ver lichting brnikbaar is, voor de gevallen, waarin van het aanwenden van eene dy namo geen sprake kan zijn. Gaarne vestigen wij de aandacht op bet concert, dat morgenavond door het strijkorkest van het gemeentelijk Muziek korps in de sociëteit Vereeniging zal ge geven worden. Niet alleen dat het pro gramma voor deze uitvoering belangrijk mag heeten wat de orkestnnmmers betreft, waaronder voorkomt de vierde Symphonie van Beethoven ook de solisten Mejuf frouw Klimmerboom uit Amsterdam en de heer Blaser, de hoogst verdienstelijke violoncellist van het orkest zullen, onge twijfeld het hunne bijdragen om aan de uitvoerig in haar geheel luister bij te zetten. Mejuffrouw Klimmerboom is eene goed geschoolde zangeres, die o. a. in de Nederlandsche Opera steeds met succes op treedt. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG, 1 Maart 1893. des namiddags ten 1 ure, De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Mededeelingen en in ingekomen stuk ken. Goedgekeurde Besluiten. Verzoekschriften onderwijzeressen ontslag. 2. Voorstel B. en W. W. en rapport Commissie van Financiën, wijzi ging plan geldleening. 3. Idem idem adres Vereeniging „de Goede Verwachting" pensioenfonds 4. Idem idem bezwaarschrift J. C. da Kuyff-Seel, plaatselijke directe be lasting. 5. Idem idem adres J. Holland, concessie stoomtram Alkmaar. 6. Idem idem idem D. W. Kievits, ver gunning kabels electrisch licht. 7. Voordracht B. en W. W. benoeming onderwijzer 3e kl. school C. 8. Voorstel Commissie Strafverordenin gen, wijziging Algemeene Politie verordening. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 25Febr. 1893 in de «Gouden Leeuw" te Haarlem, 1. Een dubbel HEERENHUIS met grooten TUIN en ERVE, aan de Nieuwe Gracht, No. 98, f 11300 I.. G. Prins. 2. Eed HUIS en ERVE en grooten TUIN, aan de Zijlstraat No. ldzwart en rood, Niet ge veild. 3. Een PAKHUIS en ERVE, aan de Groe- nendaalsteeg No G. f 750. 0 Groenendaal. 4. Een PAKHUIS en ERVE, aan het Klein Heiligland No. 50a, f 445 J. v. Waard. 5. Een HUIS en ERVE. in de LaDge Anna- stlaat, No. 10. 6. Een PAKHUIS en ERVE. achter het voor gaande No. 10 rood. No. 5 en 6 gecomb. J 4480, J. Swens 7. Een dnbbel HEERENHUIS en ERVE met TUIN, aan de Nieuwe Gracht No. 100, f 9000 J. W. L. Sickesz. 8. Een WINKELHUIS en ERVE nabij de Nieuwsteeg No 51, f 4750 L. Toeset. 9. Een HUIS en ERVE. aan de Ursulasteeg No. 17, 905 A. G. v d. Putten. 10. Een HUIS en ERVE, aan de Botermarkt. No. 24, 5910 P. Hoogeveen. II. Een HUIS. aan de Brouwersvaart No. 52. 12. Een HUIS met grooten TUIN, naast het voorgaande No. 50. No. 11 en 12 gecomb. ƒ1670 D. A. Joekes. Postkantoor Haarlem. OPGA VE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, welke stukken thans door de Afzenders kun nen worden teruggevraagd. Brieven. Mevr. Bachricb, "Werkl. Ver. Eensgezindheid, de Gelder, N. Kuiper, Wed, J. H. v. d. Mculen, R. Prager, I). Herstal, allen te Amsterdam; Mevr. Hofstee, Alkmaar; L. Geeve, Arnhem; Norbeth van Leuth, Enschede; Lienesch, Den Hoog; P. Klaasen, H. Norden, den Haag; de Boer, Haar lem; M. Th. Warmerdam, Lagendijk ;G.'t Voor de, Hengeloo; W. Meijer, Leiden; II. Matthies- sen, Rotterdam; Mevr. van Wensch, Rotter dam; J. P. N. Escher, Utrecht; Briefkaarten. Mevr. Pratik en 2 W. Mulder, AmsterdamB. de Itooy, HaarlemJ. Muller, HaarlemMej. Sas, Rotterdam. Brieven verzonden geweest naar het Buitenland: Jacob Suart, ChicagoWr. de Bie, Santa Fe. Markt van 27 Februari 1893. Boter. Aangev. 119, verk. 119 K.G. L. pr. 1.70, H. pr. ƒ1.80 p. K.G. Biggen. Aangev. 87 verk. 80 stnks. L. pr. 7.—. H. pr. 14.p. stuk. Bchrammen. Aangev. 65 verk. 65 stnks, L. pr. 16.00 H pr. ƒ25.p. stuk. Aardappelen Aangev. 136, verk. 118 H. L. L. pr. ƒ1.25 H. pr. ƒ2.pr. H. L. Appelen Aangev. 39, verk. 26 H. L. L. pr. 4 50 H. pr. ƒ6.pr. H. L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 27 Februari 1893. Roode tarwe f 5.25 Witte tarwe Rogge Haver 5.20 6.60. 5.5.15. 3.25 3.75. „Sociëteit VEREENIGING". CONCERT door het strijk-orkeat van het Ge meentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luitenant Kapelmeester C. P. W. KR1ENS. Solisten, Mejuffrouw ANNA KLIMMERBOOM, Dramatische Zangeres der Nederlandsche Opera te Amsterdam, en de Heer CHARLES BLAZER, Solo-Violoncel te Haarlem. Piano-accompagnatenr de Heer G. KLIMMERBOOM te Amsterdam op Woensdag 1 Maart 1893 des avonds te acht uren. PROGRAMMA. 1Ouverture zum Gnethe's Trauer- spiei „Egmond"Beethoven. 2. Symphonie No. 4 Bes majeur. Beethoven. a. Adagio, Allegro Vivace. b. Adagio. c. Allegro Vivace, (Scherzo.) d. Allegro ma non Troppo, (Finale). 3. Recitatif et air de l'opèra „Mireile" Mej. Klimmerboom.Gounot. 4. Ouverture znr Oper .Hans Sachs"Lörtzing. 5. Einleitung nnd Romance fiir V ioloncel-SoloLiibeck. Uit te voeren door den heer Cuarles Blazer. a. Aan de ToonkunstKlimmerboom. 6. b. Im MaienHiller. c. LenteliedKlimmerboom. 7„O, fand ich jubelweise" Final- satz I Act aus der Oper Lohengrin"W agner.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2