EXAMEN, Societeit„Vereeniging" Tooverlantaara- Vertooning- GROOT CONCERT, Koor a Capella ADVERTENTIEN. De zevende dag (Zaterdag) is de Sabbat des Heeren uws Gods. Waarom overtreedt gij het gebod Gods door uwe inzetting? Rotterdamsche Tooneelisten, LE GRAS en HASPELS- Donderdag 16 Maart 1893, Dokteres en Modemaker, 3" LIEÜEIïAVÖXll, JEANNE LANDRÉ, Nederl. Vereeniging tot afschaffing van Sterken Drank» GROOTE ZAAL VAX FELIX FAVORE. Concertzaal der Sociëteit „VEREENIGING" Zaterdag 18 Maart 1893, gemoedsbezwaren krijgen. De heer v. Vlg- men verklaarde zich vóór het am. Kiel- stra. De heer van Löben .Seis achtte het voorstel noodig, maar verklaarde zich te gen het am. Kielstra, omdat de schutte rijen daardoor nog slechter zonden worden dan zij zijn. De heer Donner verdedigde zijn voorstel, en bestreed, nit bezorgd heid voor de sohntterlijke eenheid, het am. Kielstra. De Min. van Binnenl. Zaken had geen overwegend bezwaar tegen het voorstel, doch aehtte het onnoodig. De heer de Meyier kenrde het af, dat de heer Donner het am. Kielstra bestreed. Hij zon voor een der amendementen stemmen, omdat de Wet niet moet uitmaken, dat de Zondag en niet een door anderen er kende rnstdag de rnstdag is. Het am. Kielstra werd aangenomen met 39 tegen 31 stemmen, waardoor het am. Perf ver viel. De heer Donner trok daarop zijn voorstel in. Aan de orde was toen het ontwerp tot goedkeuring van de mail- kontrakten. De heer Vrolik had tegen de aanhangige voorstellen ernstige bedenkin gen. Zijns inziens zijn de eischen omtrent de snelheid praktiesch zonder beteekenis; zijn de verbintenissen der betrokken maat schappijen de vrij aanzienlijke opofferingen van den kant van den Staat niet waard, en worden de voordeelen van den Staat op het stuk der vrachttarieven onvol doende geregeld, en bovendien onduidelijk geformuleerd. In de zitting van Vrijdag was de heer A. van Dedem de eerste Bpreker. Deze vond de mail-kontrakten wel wat voor- deeliger dan de vorige, maar niet genoeg om er vóór te stemmen. Hij achtte een 14 daagschen mail-dienst voldoende. De heer Gerritsen verklaarde, in zijn maiden speechdat hij tegen zou stemmnn, om dat hij de Kamer onbevoegd achtte, haar opvolgster voor 15 jaar te binden. Boven dien achtte hij de kontrakten zelve on noodig Er is geen behoefte aan versnel ling van den maildienst gebleken, maar de maatschappijen hebben, enkel om beter te kunnen konkurreeren met buitenlandsche lijnen, hooger subsidie verlangd. Noodig is die protektie niet, daar de financieele toestand der Maatschappijen gunstig is, en zij flinke dividenden uitkeeren. De reisduur over 5 jaar zal nog langer zijn dan die der buitenlandsche lijnen in 1889, en voor onnoodige versnelling van 2y2 a 3Vs dag zullen wij 2y2 ton meer sub sidie moeten geven. Eindelijk bestreed Spreker de vrachtregeling, en wees op een overeenkomst der beide Maatschappij en Nederland en Rott. Lloyd met haar eenige konkurrente, de Ocean-lijn, om de vrachtprijzen kunstmatig hoog te houden. Mocht de Reg. daarmee onbekend zijn, dan drong Spreker op onderzoek aan, vóór de beslissing over dit ontwerp. De heer van Beuningen achtte de overeenkom sten ook niet bizonder voordeelig en het vrachtvervoer verkeerd geregeld, maar hoop te, dat de Reg. het hem mogelijk zou makea, vóór te stemmen. Ook de heer Plate wederom een maiden-Speech bestreed de kontrakten, omdat daardoor slechts een 11 mijls-vaart zal worden verkregen. Ook hij achtte het tarief voor het passagevervoer te hoog, en het laag vrachttarief onvoldoende gewaarborgd. Bo vendien was, naar Sprekers oordeel, de duur der kontraoten te laag. De heer Cremer, zonder onvoorwaardelijk bes wonderaar dezer kontrakten te zijn, wee- er op, dat zijne bestrijding der vroegere kontrakten volstrekt niet meebrengt be strijding van deze, daar aan zijne toemali- ge bezwaren grootendeels is voldaan. Hij betoogde, dat de dividenden der Stoom vaart Maatschappijen uitsluitend het ge volg zijn van hare partikuliere exploita tie, en dat eene kunstmatige opdrijving van vrachten niet te duchten isde vrach- tenmarkt in het Oosten hangt niet af van twee of drie maatschappijen. Spreker zou echter nadere inlichtingen van den Minister omtrent de vraohtkontrakten af wachten ook voor hem is daarin nog veel onduidelijks. Na verscheiden stemmingen is tot Com mies-Griffier der Kamer benoemd de heer Jhr. Mr. G. C. von Weiier. Indertijd werd, aan den O.-I. mili tair Bossart, tengevolge eener administra tieve vergissing, pensioen onthouden, waar op deze zich tot de Tweede kamer wend de, die het onrecht herstelde, dooh te laat, want de betrokkene was overleden. Thans moet door het departement van kolonie aan de weduwe, op haar verzoek om eene gratificatie, f 1925 zijn toege kend, of het volle bedrag van het pensioen dat haar man had moeten missen. De levering van de op 23 Februari gehouden besteding van 10.000.000 Klgr. Engelsche gaskolen voor de Gemeente gasfabriek te Arnhem is gegund aan de Heeren P. H. Hoos Zoon te Rotter dam, en wel voor Mickley ad. f 0.76^^ per 100 Klgr. franco wal Arnhem. Er wordt melding gemaakt van een nieuw ontdekt schilders-genie te 's Gravenhage, de bakker Daalhoff, iemand tusschen de twintig en dertig jaar oud. Spoedig zal men meer van de zaak hooren, want het plan bestaat van zijne kunst werken een tentoonstelling te doen plaats hebben. Als eene bizonderheid voor Haar lemmermeer kan vermeld worden, dat door den landbouwer Sepers, wonende aan den Ringdijk te Haarlemmermeer, de eerste zoetemelksche kaas is gemaakt. HAARLEM, lé Maart 1893. Het eerstvolgende ooncert van de Koninklijke liedertafel „Zang en Vriend schap" is vastgesteld op Woensdag 12 April a. s. Als solisten zullen daarbij de heeren W. Kes viool) en F. H. van Duinen (zang), beiden uit Amsterdam, hnnne medewerking verleenen, terwijl de piano-begeleing door den heer L. Sohlegel zal worden vervuld. Ongetwijfeld zal het velen aangenaam zijn, de heer Kes eens weder als solist te mogen hooren. In 1877, na de voltooiing van zijne studiën aan de Hochsohule te Berlijn, onder Joachim, was het bij zijn terugkeer in het vader land de liedertafel „Zang en Vriendsohap" toenmaals onder de leiding van den heer W. H. C. Schmölling, welke den heer Kes, op een harer concerten, gelegenheid gaf, zich voor de eerBte maal in Haarlem te laten hooren. Sedert geschiedde dit meermalen, tot de meeromvattende be trekking van Orkestdirectenr hem als solist op den aohtergrond drong en hij in anderen vorm met de gaven van zijn veel zijdig talent aanving te woekeren. Het. a Capella-koor onder direotie van den Heer Daniël de Lange zal vóór het vertrek naar Parijs hier ter stede nog een concert geven in de Sociëteit „Ver- eeniging; de 18 Maart a.s. is hiervoor als datum vastgesteld. Wie zich den sohitterenden uitslag her innert, waarmede het prachtige koor al om, zoowel in Nederland als in den vreemde is opgetreden zal zeker deze gele genheid om rein kunstgenot te smaken, niet onbenut laten voorbijgaan. Mejuffrouw M. M. Boldingh, lee- raresse in de Nederlandsohe taal en de Geschiedenis aan de Kweekschool voor Onderwijzeressen alhier, staat nommer één op de voordracht voor hoofd der Plantageschool school 3e klasse voor meisjeste Amsterdam. - De gezamenlijke werklieden van de inrichting der heeren Joh. Enschedé en Zonen brachten Maandagavond, als nagalm van het feest, Donderdag avond ge geven ter gelegenheid van het honderd en vijftig jarig bestaan der lettergieterij eene serenade met fakkellicht aan de drie heeren firmanten. Voorafgegaan door muziek trok de stoet tegen negen ure van de inrichting naar den Heer Mr. A. J. Enschedé in de Zijl straat, waar eene deputatie werd binnen genoodigd. Hetzelfde had plaats bij Mr. Joh. Enschedé Jz. aan de Damstraat en bg Mr. Ch. Enschedé aan het Spaarne. Terug gekomen aan de inrichting bleef men nog eenigen tgd feestvieren. Er was een groot publiek op de been, dooh alles is rustig en ordelijk afgeloopen. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie vervolgd 24 personen we gens dronkenschap op straat. In de maand Februari van het vorige jaar, was dit ge tal 35, dns 11 meer. Weder zijn door de politie alhier 3 bierhuishonders bekeurd ter zake het ver- koopen van sterken drank in het klein, zon der de daartoe vereischte vergunning en wel, L. in de Lange Boogaardstraat. W. A. K. in de Brouwer- en D. J. in de Leidschestraat. Gisteren, Maandag namiddag ten 3 ure, is een meisje van 5 jaar spelende in den Burgwal geraakt en ten 5% ure een 8 jarig knaapje op dezelfde wijze in het Spaarne by de Kaasmarkt gevallen, maar beiden geredeerstgenoemde door Adrianus Nederend, wonende Koolsteeg no. 5, die daartoe gekleed te water is gesprongen en laatstgenoemde door den agent van politie Wenting en Pieter Bos, wonende Spaarnwouderstraat. Gisteren avond, Maandag, ten ruim IOV2 ure, heeft een begin van brand plaats gehad in den schoenwinkel van C. Hen driks, in de Lange Veerstraat no. 30 ont staan door het in aanraking komen van het gordyn met het gaslicht, in de uit stalkast. De brand werd spoedig ontdekt en is door den bewoner gebluscht. De slan genwagen der politie is nog uitgerukt, maar heeft geene diensten bewezen. VERGADERING- van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG, 15 Maart 1893. deg namiddags ten 1 ure, De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde hesluiten. Verzoek ontslag onderwgzeres. 2. Voorstel B. en W. W. plan bebou wing Heerensingel met overname straten van de Ccöp. Bouwvereeni- ging „Haarlem". 3. Idem idem goedkeuring bouwplan nen nieuwe school letter F. 4. Idem idem met rapport Commissie van fin. hunrgronden. 5. Idem idem met rapport Commissie van fin. hunrgronden Leidschevaart. 6. Idem idem met rapport Commissie van fin. erfpacht grond Leidsche vaart W. Warmerdam. 7. Idem idem ruiling grond Scheepma- kersdyk met D. van Seggelen. 8. Idem idem met rapport Commissie van fin. staat af- en overschrgving. 9Rapport commissie van financieën af- en overschrgving begrooting Bnr- gerlyk Armbestuur dienst 1892. 10. Idem idem vaststelling suppletoirs begrooting Bnrgerlgk Armbestuur dienst 1892. 11Voorstel B. en W. W. retributie Gasfabriek. 12. Voordracht B. en W. W. benoeming onderwgzeres 2e kl. Opleiding- school voor meisjes. 13. Idem idem benoeming onderwgzeres 3e klasse. 14. Rapport Commissie Strafverordenin gen wgziging algemeene Politie verordening (voortzetting)met rekest J. H. Krelage. 15. Idem idem voorstel Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré wgziging Alg. Politieverordening. 16. Gasrapport over Januari. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2ure voor de eigenaars terug t? bekomen zijn. Een handmof. Twee maten voor droge waren. Een gutta-percha wielband. Een zilveren signet van een horlogeket ting. Een blauw boezelaar. Een pa ternoster. Een pakje katoen. Een schaar tje. Een fautasiehoed. Een parapluie. Een portemonnaie met eenig geld. Een oatechisatie boekje. - Een paar zwarte handschoenen. Een gouden medaillon. Een lederen tascbje. Een portemon naie met eenig geld. Een paar bruin glacé handschoenen. Drie witte man- chetsknoopen. 2 paar kindersokjes. Een zwarte zak waarin een portemonnaie met eenig geld. Eenige sleutels. Witte tarwe Rogge Haver Gerst Paaraenboonen 5.25 d 5.15 3.35 4.80 5.25 6.25. 4.—. 5. Markt van 13 Maart 1893. Boter. Aangev. 138, verk. 74 K.G. L. pr. f 1.60, H. pr. 1.70 p. K.G. Biggen. 122 Aangev. verk. 122 stuks. L. pr. 7.H. pr. 14.p. stuk. Bchrammen. Aangev. 73 verk. 73 stuks. L. pr. f 15.00 H pr. f 20.p. stuk. Aardappelen Aangev. 173, verk. 151 H. L. L. pr. ƒ0,80 H. pr. ƒ1.60 pr. H. L. Appelen Aangev. 83, verk. 60 H. L. L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ8.pr. H. L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 13 Maart 1893. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 16 Maart 1893, des namiddags van 23 uur door den Heer WEZERMAN, PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Adagio uit de 2e Symphonie.Beethoven. 3. Sonate No. 1Mendelssohn. a. Allegro moderato serioso. h. Adagio, c. Ree. et Finale. 4. Ave MariaSchubert. 6. Finale. Ex. 2010a. Matth. 153. Traktaat Vereen. ,Berea." NIEUWE VEREENIGDE directie: blgspel in 3 bedrgven van merlhac. Gevolgd door blgspel in één bedrgf. Aanvang 7Vï mr- Balcon 2,Stalles 1,75. Ie Loge f 1,50, Parterre 1,25,2e- Loge f 1.Gaanderg 0,50. Bovenzaal der van met medewerking van Mejuffrouw R. LEVIE, op Donderdag 16 Maart, 8 nor, Entrée 0 99. (BRAHMS—ROB. FRANZ). Donderdag 16 Maart, 's avonds half acht. Geheel nieuwe platen). Afgewisseld door fraaie duetten. Toegang 5 Ct. tot tegemoetko ming in de kosten. 8 uur, ie geven door het van den Heer DANIEL DE LANGE, vóór het vertrek naar Parijs. Entrée ƒ0.99. Entreebiljetten zgn te verkrggen en plaatsen te bespreken bij de Boek en Muziekhandelaars DE HAAN ZOON alhier, en des avonds aan de zaal. (200)

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2