In België neemt het aantal advo caten op schrikbare wijze toe. Sinds 1885, toen hnn aantal te Brussel nog slechts 176 bedroeg, is dit thans gestegen tot meer dan 700In dit zelfde tijdsverloop zag de Lniksche balie haar ledental stij gen van 100 tot bijna 300die van Ant werpen van 118 tot 175. Te zamen is in die jaren het aantal advooaten in Bel gië met een derde vermeerderd. De opwinding der verkiezingen schijnt geen nadeeligen invloed te hebben geoefend op den eetlnst der gasten, die den avond na de hnldiging van president Cleveland op het bal te Washington tegen woordig waren. Genuttigd werden65000 oesters, 3600 liter soep, 10000 croquettes, 7000 sandwiches, 900 dM3 kreeftensalade 1800 liter gestoofde schildpad, 1800 mud kippensla, 150 kalkoenen, 900 liter rum 800 pd. paté de foie gras en 1300 gal lons ijs. Dit heette een „gewone lunch". 15r waren 11000 gasten, die door 300 man werden bediend. De Fransche pers schijnt de Duit- sche-keizerlijke familie maar niet met rust te knnnen laten. Vermeldde Figaro voor een paar jaren, dat de keizer aan eene bedenkelijke oorkwaal lijdende was waarvan het tegenovergestelde voldoende bewezen werd thans kan men weer in een ernstig Fransch blad lezen, dat de keizer met zijn broeder Heinrich op ge spannen voet zou verkeeren, zoo zelfs, dat de laatste voor een paar jaren zich zou verwijderen, waartoe de reis naar Chi cago als voorwendsel gebruikt zou worden. Ook dit blijkt geheel uit de lucht gegrepen. Ongeveer een jaar geleden huurde eene dame te Parijs als keukenmeid Irma G., oud 33 jaar, die zij geheel vertrouwde. Zaterdag 11. tehuis terngkeerende na een afwezigheid van acht dagen, ontdekte zij dat Irma verdwenen was in gezelschap van haar 19-jarigen zoon. Voor hun ver trek hadden ]de beide voortvluohtigen het huis geplunderd en behalve vele an dere voorwerpen van waarde 2200 frs. In Birma wordt het opiumgebruik aan eene nieuwe regeling onderworpen. De bepalingen omtrent het bezit en het gebruik van opium, in Opper-Birma in zwang, worden nu ook op Neder-Birma toegepast. Feitelijk wordt het bezit en het gebruik van opium in deze laatste provinoie geheel verboden. Eene uitzon dering wordt alleen gemaakt voor gere gelde opiumschuivers, die als zoodanig hunne namen moeten laten registreeren. Hiertoe zijn ook Europeanen gehouden. Een vernielende orkaan is over Nieuw Caledonië en de Nienwe Hebri- den heengegaan en heeft groote schade aan de koffie en cacao-planten aangebracht. Ook zijn een aantal kleinere schepen verloren gegaan. Op Nieuw Caledonië heeft de storm 10,000 ton nikkel, welke voor verscheping klaar lag, weggezweept. Tien menBchen zijn bij de ramp omgeko- mon. Uit het officieels rapport over de Italiaansohe banken, aan de kamer over legd, blijkt o. a. dat er in de kas der Romeinsohe bank den lOen Januari 1893 een tekort van 28.600.000 lires was, dat men eenige dagen vóór de inspectie door denkbeeldige chèques had zoeken te ver bergen. Wat de circulatie der bankbiljetten De ontrouwe keukenprinses werd in een kosthuis teruggevonden men vond bij haar nog 1700 frcs. De jonge man is nog niet. opgespoord. De Parijsche gemeenteraad heeft eene som van 14,000 fr. toegestaan voor den aanleg van een tuin in de nabijheid van het Fransche paviljoen op de wereld tentoonstelling te Chicago. De staat zal voor hetzelfde doel 12.000 fr. bijdragen. In Griekenland wordt het ambt van soherprechter zeer veracht en de beul is er geen oogenblik zijn leven zeker. Sedert jaren wordt de post vervuld door een mis dadiger, die, onder voorwaarde dat hij het ambt zou waarnemen, begenadigd werd. De scherprechter en zijn knecht wonen op een rotseiland in de haven van Nauplia; en telkens als er een terechtstelling moet plaats hebben, worden zij door een oor logsschip van het eiland afgehaald en naar de plaats gebracht waar de terechtstelling moet geschieden. betreft, zoo is ontdekt tdat de uitgifte belangrijk het wettige cijfer overtrof. Er waren den lOen Januari 1893 voor 64.600.000 lires te veel in omloop. Nog is aan het licht gekomen dat men op cladestine wijze dubbele series van bil jetten fabriceerde. De gouverneur, in over leg met den kassier, droeg in 1890 en in 1892 aan een Engelsche firma, die de biljetten voor de Romeinsohe bank maak te, de vervaardiging van eenige series van biljetten van 1000, 500, 100 en 25 lires die dezelfde nommers droegen als reeds uitgegeven bankbiljetten. Enkele hooggeplaatste ambtenaren ont dekten bij toeval dit bedrog en dwongen den gouverneur, onder bedreiging alles be kend te maken, de dubbele biljetten te vernietigen. De conclusie van het rapport luidt, dat de Bomeinsche Bank moet worden geslo ten, daar zij geen enkelen waarborg biedt en het vertrouwen van het publiek heeft verloren. Naar verzekerd wordt zal de nieuwe Banca d' Italia bij de lipuidatie der Ban- ca Romana ongeveer 50 millioen lires verliezen. De nationale werkmans-tentoonstel- ling, die binnenkort door den Prins van Wales in de Agricultural Hall te Lon den zal geopend worden, belooft veel goeds. De voornaamste Londensche gilden hebben haar bedacht met, ruime geldelijke bijdra gen, en aan velerlei inzendingen zal het niet ontbreken. Het eigenlijke doel dezer tentoonstelling is, goed werk van bekwa me handwerkslieden onder de oogen te brengen van het publiek, daardoor het streven naar technische bekwaamheid aan te moedigen en, zooals de Daily News het uitdrukt, den oorlog te verklaren aan broddelwerk. Charles Wells, de befaamde Engel sche speler, uitvinder en oplichter van beroep, is de vorige week te Londen totaeht jaar dwangarbeid veroordeeld. Hij stond te recht wegens niet minder dan 23 beschul digingen en de bewijsstukken wogen volgens sohatting der rechters te zamen wel hon derd pond. Deze „oiviel-ingenieur en scheepsbouwkundige", gelijk hij zich noem de, maakten er zijn werk van, onnooze- len op te lichten door hun schatten voor te epiegelen als vrucht van de exploitatie zijner fraaie uitvindingen. Voor een voor schot van 1800 pond st. beloofde hij 100.000 p. st. binnen vier maanden. Met het aldus verkregen geld genoot bij het leven in zijn weelderig ingericht jacht. Eene Duitsche dame, de gouvernan te van de kinderen van den Griekschen kroonprins, heeft zich te Athene van het Parthenon naar beneden gestort en zoo den dood gevonden. Zij had den bewaker van den Acropolis den sleutel van het Parthenon gevraagd om van het fraaie uitzicht daar te genieten. Zij ging op een zeer gevaarleken hoek staan. Een Grieksch arehitect, op den Acropolis aanwezig, waarschuwde haar, aangezien het hard woei, die plaats te verlaten. Het was echter te laat: reeds was zij naar bene den gevallen. Aan den voet van het Par thenon vond de architect haar beweging loos en zwaar verminkt liggen. Hij riep hulp en liet het lichaam naar het hos pitaal brengen, waar het meisje kort na aankomst overleed. Zij was nog geen 25 jaar oud. Haar aanstaande maakte, toen hij het ongeluk vernam, uit wanhoop een eind aan zijn leven. Een broeder van de jonge dame schoot zich voor eenigen tyd in de Tkiergarten te Berlijn dood. 't Is goed, dat men bij het eten niet altijd nadenkt over de wijze van toebereiding en verdere behandeling, maar als men een berioht uit Miinchen leest, moeten den meest onverschillige op dit punt de oogen wel opengaaan in Münohen namelijk. Daar ter stede heb ben de bakkersgezellen aan de stedelijke overheid verzocht, om den eigenaars der bakkeryen op te leggen, hun ruimer dan tot dusver in de werkplaats van hand doeken te voorzien, ten einde het over tollige zweet af te drogen. Daar zij alle weken slechts één handdoek per man ontvangen, moeten zij het zweet afvegen aan doeken, waarop het witte brood vóór het bakken wordt gelegd. Gelukkig, dat te Haarlem geen Miin- ohener brood wordt gegeten De oommissie der tabak- en sigaren handelaren te Amsterdam heeft een oir- culaire aan heeren winkeliers gericht, waarbij zij, onder mededeeling, dat daar reeds 302 winkeliers in dit vak voor ge- heele of gedeeltelijke sluiting op Zondag zijn, voorstelt om met 1 Mei a. s. de winkels en magazijnen] des Zondags te 5 uur namiddags te sluiten, De landbouwer A. F. uit Konings- bosch, gemeente Echt, die op Nederlandsoh grondgebied eene kudde schapen weidde, werd door een Pruisisch controleur en een ambtenaar der belastingen, beiden te paard, naar zijn naam gevraagd. F. gaf te kennen op Nederlandsch grondgebied te zijn, daarop traohtten zij hem met de schapen op Pruisisch grondgebied te drij ven, hetgeen hem, door het verzet van den landbouwer, geholpen door zijn hond, niet gelukte. Door A. F. is tegen beide beambten eene klacht bij de justitie in gediend. De oplichters hebben er weder een nieuwen truc op gevonden om handelaars tot aangifte van goederen te bewegen. Zoo ontving dezer dagen de vleescbhouwer E. Mulder te Veendam uit Amsterdam eene bestelling van 10 kilo runderrookworst, terwijl de levering van een groote hoe veelheid spek, vet en mager, in 't voor uitzicht werd gesteld. Die worst en dat spek zouden moeten dienen voor bedeeling van armen. Zoo zeide tenminste de bestel brief, die onderteekend was door mevrouw B. Hummeling, Mauritskade 63 0. Voor zichtigheidshalve lift de heer Mulder, vóór j| bij aan de bestelling voldeed, te Amsterdam informaties inwinnen en spoedig kwam van daar telegraphisch bericht: „Niet vertrouwdgroote beruohte oplichters bende." De Raad van Haarlemmermeer heeft besloten tot bijbouw van school N. 4 te Hoofddorp en 't geven van uitgebreid dag lager onderwijs. Het te heffen schoolgeld zal bedragen 50 en 25 gulden 's jaars. z. A. P.Hoenderdosgeb.vanBruggenz.end. 24 Maart. W. Korte geb. Felder z. A. Moser geb. Sluijter z. M. C. E. Venneker geb. Hoorendijk d. A. C. Erdtsieck geb. van Maas z. A. M. van Kordelaar geb.van Zyld. A. J. Veltkamp geb. de Groot z. A. van der Hart geb. van der Mey d. 25 Maart. H. C. van Halm geb. Hoenson d. S. C. de Ridder geb. Wijdom z. M. M.vanNorde geb. van Wieringen z. en d. W. Gorter geb. Langevis d. en z. R. van Baaren geb. de Waal d. M. M. van Tongeren geb. Mes z. 26 Maart. B. P. Vogelenzang geb. Tromp de Haas d. A. van der Wateren geb. Sares d. J. C. Smink geb. van Zomeren z. F. Prins geb. de Boer d. 27 Maart. C. M. Hietbrink geb. van Lingen z. P. Aben geb. Litjes d. G. M. Oudshoorn geb. van der Vorst z. M. Vink geb. Christiaanse d. M. Greutergeb. Groenewoud d. G. Blokker geb. Prins z. en d. M. Gerritsen geb. Prederiks z. M.van Opzeeland geb. Hommers d. M.J.Graadt van Ruggen geb. Jongewaard de Boer d. 28 Maart. A. Smelter geb. Koppen z. T. van Nes geb. Schrage d. C. J. de Rooijgeb. Knaapen d. (levenl.) - C. van Looij geb. Zwarter d. C. van Rijkeren geb. Soellaart d. 22 Maart. J. Schouten geb. Verbeek d. C. H. Ligtvoet geb. Dorsman d. M. J. Smit geb. Kuijtenz. C. M. Toebes geb. Akkerman z. SU Maart. A. S. van Egmond geb Hurk- mans z. H. Rijbroek geb. van Deurzen d. OVERLEDEN. 22 Maart. M. P. Rees geb. van Opijnen 57 j. Begijnestraat. 2a Maart. A. Hoogen 29 Zoetestraat. A. Cassee 13 m. d. Nassaulaan 24 Maart. W. P. Röben geb. Kater 38 j Hazepaterslaan. M.C. Bijster lOdg. z. Krom. J.C. van der Landen i2 m.z. Oianjeboom- straat. T. van Altveer geb. Grootveld 62 j. Leidsche straat. W. P. Wijers 4 j. z. Hout markt. 25 Maart. M. C. Hoenderdos 2 dg. d. Kamperlaan. J. van der Eem geb. Beele S3 j. K. Poellaan. H. van Dam geb. van Maris 58 j. Nassaustraat. S. JKemp 6 jz, Z. Pol derstraat. G. M. van Kimmenaede 13 md. d. Burgwal. H. M. Lablans 2 j. d. Drossestra&t. E. J. 1. Havers 1 m. d. Spaarne. 26 Maart. W. de Beer 25 j. Frankestraat. 27 Maart. M. Stam geb. Schouten 72 j. Oranjestraat. I. G. Heppenstrijdt 62 j. L. Margarethastraat. C, J. Hessen 8 m. d. Koksteeg. 28 Maart J. F. Knipper 2 m. z. Gasthuisvest. A. de Braber 32 j. L. Margarethastraat. 29 Maart. D. de Vos 48 j. Baljuwslaan. HAARLEM, 31 Maait 1893. Deze week eindigde het onderwijs aan de openbare Herhalingsschool alhier- Het aantal leerlingen, dat de school be zocht heeft is, ten gevolge van een ver zwaard toelatingsexamen, niet zoo groot geweest als in vorige jaren. Daartegen over staat echter, dat de leerlingen ge trouwer de school hebben bezocht. Voor al kan dit van de meisjes gezegd worden dat nog enkele harer somtijds wegbleven, werd veroorzaakt door belemmeringen in de huishoudingen, waarin zij werkzaam zijn. Het onderwijs ving aan met 56 leer lingen, verdeeld in twee klassenvan de 30 der hoogste klasse verlieten slechts 3 tusschentijds de school; by de laagste klasse bedroeg het getal der afgeschre- venen 9. In het algemeen kon men met de leorstof wat hooger gaan dan in vo rige jarenhet peil van de ontwikkeling was aanmerkelijk beter. Daaraan is het ook zeker toe te sohrijven, dat het ge drag der jongelieden weinig te wenschen overliet Het teekenonderwys genoot eene bijzondere belangstellingde avonden waarop het gegeven werd waren het drukst bezocht. Aan de sohool zijn onder de leiding van het Hoofd, den heer P. D. Graaff, werkzaam geweest de heeren P. C. Bouwmeester, J. de Weeger en W. W. Vallentgoed, terwijl het onderwijs in de handwerken was opgedragen aan Mejuf frouw M. C. J. Scharff. ERGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 29 Maart. M. Molenkamp en L. E. Groos. J. van der Molen en A. Lucas. J. B. van Zutphen en E. M. Strengera. J. Beereen C. G. Oldenberger. J. P. D. vanVasten- hoven en M. M. van den Berg. J. L. Mom maas en W. Mikkes. P. H. Cliteur en J. P. Vermeer. 30 Maart. G. J. van der Vosae en M. R. Mossinkoff. P. B. Elffers en C. Oc- keioen. GETROUWD. 28 Maart. J. F. Swaen en H. H. M. Rijf- snijder. 29 Maart. K. Kroa en J. Verkruis- sen. C. A. Martin en J. M. Pelser. 30 Maart. P. M. J. Koning en M. JBonk. GEBOORTEN. 22 Maart. A. de Waard geb. van den Berg d- 23 Maart. M. vandenHoff geb. Bax z. G- ZijUtra geb. van der Kooii z. C. Bloemzaad geb. Hulsthof z, G. Stollenga geb.van Waard Postkantoor Haarlem. OPGA VB van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, welke stukken thans door de Af zenders kun nen worden teruggevraagd. Brieven. H. de Vries, J. R. Peters, G. Poel, 1). van Nek, J. van Mosschel', C. van Emmerik, M. Eliinga, "Wed. J. M. Bosch, alieo te Amsterdam E. Smidt, Appeldoorn; M. A. Frowein, Arnhem; E. L. Piknrt, Mevr. Tjeenk Willink, Wed. van de Spek, Den Haag; R. Wijkhuizen, de Boer Firma Haas, Haarlem; Keur, Zaïdvoort; J. Vernes, Zwammerdam J. Tromp Briefkaarten. J. Dnpon, AmsterdamB. de Rooy, Haarlem Brieven verzonden geweest naar het Buitenland: Amerika. E. Nieuwboer, Bentor, Engeland; H. Weaterveld Londen. FrankrijkLepellier, Calais. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd dos Zondags) van 's middags 12 tot 2ure voor de eigenaars terug ts bekomen zijn. Een zwart garen kinderhandsohoen. Een zwarte handmof. Een sohosn. Een kaartje Beistrickwolle. Een schil dersdiamant. Een zilveren broche. Een gouden heerenring. Een honden- muilkorf. Een roodgeruite zakdoek, waarin eenige voorwerpen. Een kope- rën gewioht. Een barnsteen sigaren- pyp in étui. Een wit kinderboezelaar. Een Amnlet. Een ijzeren passer. Een paar glacé handschoenen. Een grooten zwartharigen hond. Een zilveren cylin- derhorloge. Een kinderkruiwagentje. Een naailap. Een koperen tabaksdoos. Twee lappen witgoed. Eenige sleu tels. VEEMARKT 29 Maart 1893. Aangevoerd Prys 14 Koeien ƒ160.— ƒ400.— 103 N. Kalveren 5.9. 46 Schapen 8.17. 9 Paarden. KAASMARKT van 29 Maart 1893. Aang. en verk. 6 stapels, uitmakende 665 kazen, wegende 1299 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogr. ƒ28.50 ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 4 April 1893, des namiddags van 1-2 uur, door den Heer W. EZERMAN PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaMendelsaohn. 2- AdagioHaijdn. 3- SonateBach. 4. HallelujahHandel. B. Finale. Gedrukt bij DE ERVEN MOSJES, te Haarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 10