V Er loopen weer gernohten over een mislukten aanslag op het leven van den czaar, bij gelegenheid van een reis langs Charkoff, De keizerlijke trein werd door allerlei signalen, o. a. door het vuren der langs den spoorweg opgestelde soldaten tot stilstand gebracht, daar ontdekt was dat een stuk der rails was opgebroken. De weg werd hersteld en daarop de reis voortgezet, Dit is de voorstelling, die een Rus sisch ambtelijk blad van het gebeurde geeft; daar het den amtelijken bladen in Rns- land anders streng verboden is melding te maken van aanslagen op de czaar, ge looft men dat het stilstaan van den trein aan geheel andere omstandigheden moet worden toegeschreven. De oplossing van dit raadsel meent de Peterbnrgsche oorrespondent van de Stand ard te kannen geven door het volgende „zeer geloofwaardige" bericht. Op des keizers reis naardeKrim gingen in den om trek van Charkoff eenige duizenden boeren, die een verzoekschrift wilden aanbieden, op de rails liggen. IVn de trein naderde, raakten zij in gevecht met de soldaten, die den weg bewaakten, 15 soldaten wer den gedood, terwijl 40 boeren deels neer geschoten, deels overreden werden. Terwijl de Dnitsche Rijksdag nog immer in gisting is omtrent de zaak Ahl- wardt, is de Ahlwardt-oommissie druk aan het werk. Haar antisemietisoh lid Pieken- bach herinnerde aan eene scherpe beoor deeling in 1879 uitgesproken in zake het Invaliedenfonds en deze heer borduurde op dit stuk zeer lang voort, natuurlijk tot groot genoegen zijner medegenooten. Dooh naardien deze kwestie in de laatste zestien jaar een zoodanige wending heeft genomen, dat genoemd fonds werkelijk geen schade had geleden, is het de vraag in hoeverre Ahlwardt's aanklacht in deze van kracht zal bevonden worden. In de overige stnkken heeft de commis- I sie niets van waarde gevonden. Opmerkelijk mag genoemd worden een brief van Ahlwardt, gesohreven aan den hoofd-inspecteur Crohn, waarin hij zelf het anti-semietisme ten sterkste veroordeelt en opkomt tegen den blaam, op hem ge legd, als zonde hij een jodenhater zyn, en het meest in tegenspraak met zijne ge dragingen is zijne betnigiog: Elke gods dienstige onverdraagzaamheid zal ik tot mijn laatsten ademtocht bestrijden; zoo dat men stellig van de veranderlijkheid van Ahlwart's denkbeelden geen gnnstigen indruk heeft verkregen. Toch zyn er nog een massa lieden die in hem en zijne tij partij de brengers zien van het einde der maatschappelijke nooden. Ahlwardt heeft, door de onomstootbara bewijzen hiertoe gedrongen, reeds een zij ner meest ernstige beschuldigingen tegen een der ministers moeten opgeven. Een der bladen maakt de opmer king, dat in de gemeente Helder familie leden van Andreas Hofer zyn. De broeder van Hofer verliet zyn vaderland te midden der droevige gebeurteDessen van dien tijd en vestigde zich te Amsterdam. Hy een bezoek aan Monnikendam leerde hij daar een meisje van het eiland Urk kennen, met wie by in het huwelijk trad. Toen de man overleden was, trok zij ne weduwe met haar zoontje naar hare vroegere woonplaats terug en vandaar dat zich onder Urker visohhandelaren familieleden van den held uit Tyrol bevinden. By de onthulling van zyn standbeeld zou het meent het blad zeker hoogst inte ressant zyn, als, te midden van de man nen en vrouwen des lands, die de nage dachtenis van hnnnen grooten vaderlan der vereeren, zich in Urker visscherskos- tunm een familielid bevond, in de ge meente Helder woonachtig, den naam voerende van Jan Andreas Hofer. Naar aanleiding van het feit, dat onlangs aan boord van een onzer oorlog schepen in een der kolenhokken eene ont ploffing plaats had, waarbij een stoker het leven liet, zal bij de marine een nieuw model veillgbeidslantaarn worden inge voerd, terwyl de noodige verbeteringen voor den afvoer van gassen worden aan bracht. Een dieren-mishandelaar uit Goor is op welverdiende wijze gestraft. Hij kwam naar Hengelo met ongeveer 4000 ganzen, maar had de arme dieren zoo af gebeuld dat. toen zij aldaar aankwamen zij alle,uitgeput van vermoeienis en door be hoefte aan water, op een poel met water aanvlogen de een op den ander, met het gevolg, dat een 600 tal stikte. De koopman lijdt hierdoor een schade van f 900. Hy zal nu voortaan wel zor gen, dat zijn ganzen genoeg te drinken krygen. Vrijdagmiddag heeft te Rotterdam een hevige brand gewoed. Het lompen en beenderen pakhuis van de firma S. E. Cohen in de Kipstraat brandde geheel af. Tot laat in den avond was men met de blnssching bezigdoor de massa wa ter, die in het perceel werd geworpen, werd de halve stad met een verpestenden rookwalm vervuld. Van het lompenpak huis staat nog sleohts één muurde overige zyn geheel of gedeeltelijk ingestort, j terwyl, doordien dit instorten grootendeeels buitenwaarts plaats vond, de omliggende perceelen schade bekomen hebben. Mevr. Anna RóssingSablairolles gaf Donderdag avond voor een zeer tal rijk en aanzienlijk publiek hare afscheids- voorstelling in het Salon des Variétés te Amsterdam, bestaande uit Nora van H. Ibsen en Asschepoes van Jo van Slooten. In het begin van Mei treedt deze ge vierde actrice voor het eerst op bij hare nieuwe direotie, Jan C. de Vos en Willem van Korlaar, in den Tivoli-schouwbnrg te Rotterdam. Te Apeldoorn heeft een vijfjarig kind zyn dood in het zand gevonden. Met nog drie anderen was het in de zandkuilen in de Enk aan het spelen, toen dit met znlke massa's begon af te sohuiven dat allen bedolven raakten. Op hun noodgeschrei kwam hnlp opdagen, die drie der kinderen redde, doch onbewust van het vierde, zyn taak ein digde. Toen later werd vernomen, dat er nog een verloren was, werd een nieuw i onderzoek ingesteld, dat tot de ondekking van het lijke leidde. Te Wanneperveen is eene werksta king nitgebroken onder de metselaars knechts, die bezig zyn mét het bouwen van een nieuwe school. Zij eischen geen hooger loon, geen minder werkuren, ze verlangen eenen borreld. Het gemeen tebestuur namelijk heeft bepaald, dat er geen sterke drank daar op het werk mag worden gebruikt, en aan deze bepaling verkiezen de arbeiders zich niet te on derwerpen. Tot dusver wil geen van beide partyen toegeven. Volgens den regenmeter der ryks- landbonwsohool te Wageningen bedraagt de gevallen regen over de maand April 2 mM. tegen 211/2 mM. over dezelfde maand van 1892. HAARLEM, 2 Mei 1893. Omtrent de Zwemschool aan de Houtvaart alhier, wordt er de aandacht op gevestigd dat de bassins geheel van de Houtvaart zyn afgescheiden. Op deze wijze wordt 't water uit de Houtvaart door de werking van eene watermolen door den wind of door handenarbeid in beweging gebracht, aan de Zuidzijde door twee filters heen, in de bassins gemalen om later aan de Noordzijde uit die bas sins in de Houtvaart weg te vloeien. De bassins zijn zoo ingericht, dat wanneer het water in de Houtvaart verontreinigd wordt, dat onmiddellijk vervangen kan worden door de werking van twee h drie Nortonpompen, die goed drinkbaar water geven, zooiat de Zwemschool aan de Roul- vaart geheel ingericht kan worden als de bestaande Zwem- en Badinriohting aan de Mauritskade te 's Gravenhage, met dit voordeel dat de bassins aan de Hout vaart veel grooter en dieper zijn en eene afzonderlijke inrichting voor Dames en meisjes heeft. In 't groote zwembassin voor beeren is een geheel nienw springtoestel van drie meter hoogte gemaakt en zyn er eenige Gymnastiek toestellen geplaatst. Het openen en sluiten der boomen bij 't passeeren der treinen, bij de overwegen aan de Leidschestraat, geschiedt nu onder toezioht der Holl. Spoorw. Maatsohappy. Den lOden, 17den en 24sten Juni znllen er wedstrijden gehouden worden in 't snelzwemmen en duiken. Aan de Zangvereeniging Haarlemsch Gemengd Koor is de onderscheiding ten deel gevallen dhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Bnrgemeester der gemeente, onder hare donateurs te mogen opnemen. By een voor de vereeniging vleiena schrij ven heeft ZEd. daartoe zyn verlangen ken baar gemaakt. Naar wij verder vernemen, bestaat bij den heer Kriens, directeur van genoemd Koor, het voornemen een voorbereidende cursus in den zang te openen voor dames en heeren met goede stemmiddelen en aanleg voor den zang, doch die door ge brek aan mnziekkennis worden terugge houden, als werkende leden toe te treden. De Heer Mr. E. A. Iordens, oud- burgemeester dezer gemeente heeft vóór zijn vertrek naar 's Gravenhage der Ko ninklijke liedertafel Zang eu Vriendschap een onvangrijk toonwerkEs tmss doch Friihling werden van Brambach, voor Koor en Solokwartet aangeboden. Voor de te Haarlem te honden 6e Jaarlyksche Algemeene Vergadering van den Nederlandschen Bond van Oud-Onder - officieren hebben de navolgende heeren welwillend het lidmaatschap van het Eere- Comité aanvaard Jhr. J. B. van Merlen, Eere-Voorzitter der afdeeliog, Ond-Officier, Jhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Bnrgemeester van Haarlem, N. W. Hofstede, Luitenant Kolonel der infanterie, H. P. van Raden, Majoor der Cavalerie, Mr. W. Jager Ger- lings, Majoor Commandant d.d. schutterij. S. R. N. van der Meulen, Oud-Lnitenant Kolonel oavalerie, C. J. M. de Wilde, Oud-Luitenant Kolonel O. I. Leger, Mr. A. W. Thöne, Auditeur Militair, Jhr. C. F. van de Poll, Ond-Officier Cavale rie, F. M. Baron van Lijnden, Oud-Offi- oier Cavalerie, J. D. Onderwater, Ond- Officier, Jhr. W. P. Teding van Berk hout, Bnrgemeester van Haarlemmerliede enz, Mr. C. M. Rasch, Secretaris van Haarlem, G. C. Merens, Notaris, Jhr. Mr. A. J Rethaan Macarè, Officier van Justitie en lid van den Gemeenteraad, W. J. Brender a Brandes, Ingenieur, J. Krol Kz. Voorzitter van de Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en tot be vordering van het vreemdelingen verkeer en lid van den Gemeenteraad. Den leden, donateurs en verdere ge- noodigden met hunne dames zal op Za terdag den 15den Juli door de Sociëteit Vereeniging een Concert worden aange boden. Zondag 16 Juli, zal in de Bloemendaal- sche duinen een schiedwedstryd gehouden worden met Beanmontgeweer en flobert buks. Voor dien wedstrijd zyn reeds 15 groote en 4 kleine medailles beschikbaar gesteld, waaronder van H.M. de Koningin en der Koningin Regentes, van den Commissaris der Koningin in Noord Holland, de Offi cieren der Schutterij, den Majoor Comman dant der Schutterij, de Vereeniging voor Vaderland en Koning, den Heer van Kem pen te Voorschoten en anderen. Daaren boven werd door vele anderen toezegging voor kunstvoorwerpen gedaan. De wedstryd is behoudens eventu- eele wijzigingen vastgesteld als volgt le. Korpswedstrijd geweer voor afdee- lingen van den Bond. 2e. Korpswedstryd geweer voor alle in den Bond met Koninklijke toestemming opgerichte en erkende schietvereenigiugen. 3e. Korpswedstrijd geweer voor de On derofficieren v/h leger te Haarlem in garnizoen, Volontatrs der Militaire school, Onderofficier v/h Bataljon d.d. schnttery, Weerbaarheid, Vereeniging „Voor Vader land en Koning" en Schietclnb Willem III allen te Haarlem. 4e. Korpswedstryd buks voor Afdee- lingen van den Bond. 5e. Korpswedstryd buks voor Afdee- lingen van den Koninklijken Bond van Oud-Onderofficieren in België. 6e. Personeels wedstryd geweer. 7e. Personeele wedstryd buks, beide voor alle leden en donatenrs v. d. Bond naar keuze, en 8e. Vrije wedstryd met flobertbnks voor alle deelnemers aan wedstryd 17. Een muziekkorps zal zich gedurende een paar uren op het terreió doen hooren. De daarop volgende feestelijkheden zyn 1. Zondag avond een cnncert varié in de groote zaal der Sociëteit „Vereeniging". Na afloop hiervan bal. 2e. Maandag, Rijtoer door de omstreken van Haarlem. De Haarlemsche gaskwestie wordt eerstdaags besproken in eene vergadering, Dinsdagavond 9 Mei a.s. te houden in de Sociëteit de Kroon. Het bekende Gas- rapport, aan den Gemeenteraad ingediend, zal alsdan ingeleid worden door den Heer G. E. L. Hijmans. Tot het bijwonen van deze vergadering worden belangstel lenden en belanghebbenden nitgenoodigd door het Bestuur der Kiesvereeniging „Vooruitgang" en dat der Vereeniging van Induetrieelen en Kooplieden. Bij Kon. besluit van 27 dezer is de titulaire rang van generaal-majoor ver leend aan den op verzoek eervol en met behoud van recht op pensioen ontslagen kolonel der Inf. v. h. leger in Ned-Indie M. A. du Croo. De heer Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden heeft zyn ontslag inge zonden als lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor het district Beverwijk. Het stedelijk muBeum van schilderijen en oudheden op het raadhuis was in de maand April bezocht door 664 personen, waarvan 341 tegen betaliDg. Het aantal kiezers voor de provin- oiale Staten in het Hoofd kiesdistrict Haar lem bedraagt blijkens de gesloten lijsten 5877. Bij kon. besluit zijn benoemd tot notariB binnen het arond. Haarlem, ter standplaats de gemeente Haarlem, P. Bruyn Pz.te Haarlem, B. E. C. Seignette, te Den Helder, en P. F. de Bordes, te Haarlem, allen candidaat-notaris. Bij de heden gehouden aanbeste ding tot het bouwen van eene schilderij zaal met portaal voor Teylers Stichting waren ingeleverd 16 biljetten, als: W. van der Kroft, f 15930; J. H. Daudey, f 15800; J. J. Guldemond, f 15100W. A. van Zanten, f 14945H. London, f 14720; D. H. van Leeuwen, 714670; A. F. Captein, 14600; J. van Ek Zn., 14200H. van Es, 14030 Gerrit van Abs, f 14012; G. P. J. Bec- cari, f 13940; Cbr. Cobelenz, f 13700; P. Rings, f 13466; J, Antonisse Hzn., 7 13445; J. Giebels &J. van Servellen, f 43420; Martens &Zn., f 13180. VERGADERING- van den Baad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG, 3 Mei 4893, de» namiddags te 1 ure, De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. 2. Rapport Commissie Strafverordenin gen met ontwerp-verordening tot regeling van het toezicht op de prostitutie. 3. Voorstel B. en W.W. met Rapport Commissie van Financiën rooiings- lijn postkantoor en overname strook grond Zijlstraat. 4Idem idem met idem bijdrage Locaal- Spoorweg Haariem-Nieuwerslnis. 5. Idem idem benaming straat Kleine Houtweg. 6. Rapport Commissie van Finanoiën snppletoire begrooting voormalige Corporatiën van Neringen, Am bachten en Bedrijven. 7Idem idem rekening 1892 stads Ar men- en Ziekenhuis. 8. Idem idem idem Barbara-Gasthnia. 9. Voorstel B. en W.W. en rapport Commissie van Financiën staat On voorziene Uitgaven, dienst 1893, 10. Voordracht B. en W.W. benoeming onderwijzeressen 3e kl. School C. 11Verslag Opzichter gasverlichting over Maart. Postkantoor Haarlem. OPGA VE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personen, welke stukken thans door de Afzenders kun nen worden teruggevraagd Brieven. H. J. Kuiper, H. Hendriks, N. Brugge, W. Francken, allen te AmsterdamWed. van Rooden, Haarlem; Chr. Schimmel, Wijk aan zee; J. C. de Laat Briefkaarte n. J. C. Fröbe en J. A. v. Rooozendaal beiden te AmsterdamMicbon en Co. Tilbnrg J. Pieteras Venlo; L. Bleekemalen G. Schotvanger? Brieven verzonden geweest naar het Buitenland: Amerika. P- D. Retel, Silver City. Ruslan d. Brener, Petouja. Italië. R. Marazzi Dili. Ventimiglia. PAARDENMARKT 1 Mei 1893. AangevoerdPrijs 212 paarden van f 40.tot 500. meest allen werkpaarden van inlandsch ras alsmede enkele lnxe paarden. De han del was vrij levendig. 0R6ELBESPELIN6 in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 4 Mei 1893, des namiddags van 23 uur door den Heer WEZERMAN. PROGRAMMA. 1Preludium en FugaJ. S. Bacb. 2. Elsa'a Brautzng zmn Munster. Wagner 3. Fantasie op 't Koraal „Christus, der ist mein Leben'*F. WMarkuil. 4. CommunionGoilmant. 5. HalelujahHandel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2