HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN IN o. 40. Uitgave van DE ER VEIN L00SJES, Gedempte Oudegracht 86. Vijftiende Jaargang 144. van ZATERDAG 20 Mei 1893. Ned, Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. op ZONDAG en MAANDAG 21 en 22 Mei 1893. T E L E PjH O O N is' U M M E B TELEPHONISCHE VERBINDINK met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr —,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Acrsrteatlo ran tel 5 egels £5 eeate, elks regel meer cents, groots letters naai plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Eerste Pinksterdag. Collecte voor de Utrechtsohe- en Neder- landsche Zendingvereeniging en het Java- Comité in alle beurten, behalve de vroeg preek en Bakenesserkerk. Groots Kerk. Eerste Pinksterdag. Vroegpr. 7 ure, Es. Barbas. Voorm. 10 ure, Ds. Knottenbelt. 'e Avonds 6 ore, Es. Sioaan. Tweede Pinksterdag Vroegpr. 7 nre, Es. Peen. Voorm. 10 ure, Es. Hoog. Nieuwe Kerk. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. D. Bax, pred. te Haarlemmermeer. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Es. Moeton. Jans-Kerk, Eerste Pinksterdag Voorm. 10 ure, Es. Veen. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Barbas. Bakenesser Kerk. (Voo£ de Kinderen). Eerste Pinksterdag Voorm. 10 ure, Es. Moeten. Tweede Pinksterdag. Geen dienst. Eglise Wallonne. Eerste Pinksterdag. Dix heures, Mr. Eebry. Collecte pour les Missions Neêrlandaises. Tweede Pinksterdag Dix henres, pas de service. Gereformeerde Kerken. (.Ged. Oudegrac/it). Eerste Pinksterdag Voorm. 10 ure, 's av. 5 ure, Es. Mulder. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. Klein Heiligland). Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, 's av. 5ys ure, Ds. Schotel. Tweede Pinksterdag. Voorm. '10 nre, Es. Schotel. Ridderstraat Eerste Pinksterdag Voorm. 10 ure, 's av. 6 ure, Es. Langhoul. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Langhoul. Luthf/rscke Kerk. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Es. Helper Sesbrugger. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure. Es. Poolman. Collecte voor het Ned. Zend.-genootschap. Kerk derVereenigdeDoopsgezinden Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 nre, Ds. Hesta. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Es. Craandijk. Remonstrantse lie Kerk. Eerste Pinksteidag. Voorm. 10 ure, Es. Tideman. Collecte voor de weezen verpleging. Tweede Pinksterdag. Geen dienst. Kerk der Broedergemeente. Eerste Pinksterdag. Geen dienst. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. J. P. G. Westhoff, Luth. pred. te Amsterdam. Voor het Ned. Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Collecte voor de Lnthersche Zending. Es. Moeton verwacht deze week weder alle leerlingen ten zijnen hnize, Wagen weg 16a. Ds. Swaan berieht met dankzegging de ontvangt 2.50 van N.N. voor de Chr. bewaarschool in de Oranjestraat. Ds. Barbas bericht met hartelijken dank de ontvangst van 0.45, opbrengst van capsules van N. N. voor de Chr. school voor on- en minvermogenden. En verd r de volgende zilveren-feest gave: 10 voor „De liefde van Christus dringt ons", 5 voor Neerbosoh en 5 voor de Chr. school voor on- en min vermogenden. Neüerd. Herv. Kerk. Bennebroak. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, J. A. Gerthvan Wyk Jr. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 nre, J. A. Gerthvan Wijk Jr. Op beide dagen Collecte voor de Zending. Beverwijk. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, .7. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Eerste Pinksterdag Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Ticeede Pinksterdag. Voorm. 10 nre, geen dienst. Doopsgezinde Kerk. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, 7. Sepp. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, geen dienst. Bloemendaal. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, H. H. Barger. Nam. 2 nre, geen dienst. Tweede Pinkslet dag. Voorm. 10 ure, H. H. Barger. Op beide dagen Colleote voor de Zending. Heemstode. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, de Heer 7. L. Zeegers, van Meer en Bosoh. Tweede Pinksterdag. Voorm 10 nre, geen dienst. Hillogom. Eerste Pinksterdag. Voorm. 91/2 nre, M. Buchli Eest. Tweede Pinksterdag. Voorm. 91/0 ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 nre, G. A. Hoog. Pred. te Haarlem. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, geen dienst. Sandpoort. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 nre, 7. t>n« Loenen Martinet. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, 7. van Loenen Martinet. Spaar ndam- Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 nre, T. Hoog. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Velsen Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 nre, H. W aai denburg 's Avonds 7Vs ore, H. Waardenburgin 't lokaal voor Christel, belaag. Tweede Pinksterdag. Voorin 10 nre, 11. Waardenburg, Zandvoort. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 nre, V. Barneveld. Collecte voor de Zending en de Bilt. Nam. 2Va "re, geen dienst. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 nre, C. Barneveld. KRONIEK Voor het eerst zaten, in de Raadsver gadering van Woensdag 17 Mei de Wet houders op de estrade, reohts en links van den Voorzitter en den Secretaris, waardoor eene algemeen e plaats verschik king onder de leden had plaatsgehad. De officieele voorlezing van de notulen der vorige vergadering en de gebruike lijke mededeeling van ingekomen stukken, goedkeuringen op raadsbesluiten, te veei om op te noemen, volgden elkaar op, waar van de voornaamste was, dat namens den raad een adres van rouwbeklag aan H. M. de Koningin-Regentes was gezonden, maar de allervoornaamste, dat de percen tage tot bepaling der verteringsbelasting was gesteld op 4,9 °/Q. Het vorige dienst jaar was dit 3,7, zoodat hiernit gemak kelijk valt te berekenen, dat voortaan f 1.20 per 100 in de verteringsbelasting meer wordt geheven dan het vorige jaar. Punt 2 der agenda, voortgezette be handeling der prostitntie-verordening, kwam vervolgens aan de orde. De Heer Klein wenschte het verschil te kennen tnssohen „besmettelijk" volgens de rijks wet en „aanstekelijk" volgens deze veror dening de Heer Macaié gaf in deze op heldering en de Heer Klein scheen nog eens den raad te willen meetroonen op den weg der discussies over de algemeene strek king der verordening, maar de raad scheen er genoeg van te hebben en nam aan artikel 2, eenigermate nader bepaald door een amendement van den Heer van Styrum. Bij art. 3. met amendementen van de Heeren 't Hooft, van Styrum en de Kan- ter, had het heel wat voeten in de aarde eer men door aanneming van het laatst genoemde tot eenstemmigheid kwam. Een amendement van den heer Kruse- man, werd bij art. 4 verworpen en eene bemerking van den Heer Klein te niet gedaan, door verwijzing naar Art. 5. Toen begon het te vlottenna art. 5, bepalen de wie verplicht en gerechtigd zijn tot het uitreiben van gezondheidspassen, werden de overige, hier en daar of op voorstel der Commissie, of na amendement, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Voorzitter stelde thans voor de eind stemming te doen plaats hebben in eene volgende vergadering, ten einde de Com missie in staat te stellen, na te gaan of misschien door de plaats gehad hebbende wijzigingen een af ander artikel in het ongereede was geraakt, doch de Heer Macaré zag geen bezwaar, de eindstem ming had plaats en de verordening werd aangenomen met 21 tegen 7 stemmen. Zij treedt in werking vier weken na de af kondiging. In behandeling kwam als nn het voor stel van B. en W. tot het verleenen van 1500.in de kosten ad ƒ6000.dis voorloopig noodig geacht worden om te geraken tot den aanleg van eene spoor wegverbinding tnssohen Haarlem en Nienwerslnis door de Haarlemmermeer, over welk voorstel in de vorige verga dering de stemmen staakten. Zooals men zich herinnert had de meerderheid der Commissie van finanoiën geadviseerd tot verwerping van het beslnit. De heer Beynes stelde voor de discu- sies over dit pnnt te heropenen en toen de raad zich hiermede had vereenigd, volgde een warm pleidooi van genoemd lid in 't belang van de zaak. Jammer vond de voorsteller het, dat door het op nieuw opwerpen van de ljjn Haarlem Amsterdam, plan Sanders, een spaak in 't wiel was gestokeD, eigenlijk van een nienw plan Sanders, daar het eene com binatie was van het vroegere met het plan Kriege. Ook de heer de Brenk motieveerde zijne tegen stemming in deze, hoewel hij holde bracht aan de betoonde belangstelling van den Heer de Haan in deze. Mag Haarlem, zoo vroeg spreker, bijdragen in de oprichtingskosten van eene vennoot- Ook de Heer Prins blijft van meening, dat wij geen geld mogen geven voor voor- loopige onkosten en deelt nog mede, dat het plan Sanders den steun heeft der hooge regeering en ons geen geld kost. Maar nn kwam de Heer de Haan aan 't woord. Hij meent recht te hebben het subsidie te vragen in 't belang der ge meente en wil het Comité in deze niet gelyk gesteld zien met ooncessie-jagers. Hij geeft de verzekering, dat met de bij drage voorzichtig zal gewerkt worden en begrijpt niet, dat men wachten wil op den loop van een plan Sanders, dat niet bestaat. Ook de Kamer van Koop handel is met het plan Kriege ingenomen niet met het plan Sanders. De Heer de Lanoij, de plannen van het Dagelijksch Bestnnr wel willende be vorderen, verklaarde voor te zollen stem men. Nadat de Heer Prins nog een kort woord tot antwoord aan Dr. de Haan had uitgesproken, kwam het voorstel in stemming; zestien vóór, twaalf tegen. Wij geven dns ƒ1500 voor het maken van een plan voor een spoorweg Haarlem Nienwerslnis. Men vreest of en hoopt dat desa speculatieve onderneming voor de gemeente Haarlem gelnkken zal. R. Terstal had aan den Raad verzocht een stnkje grond, gelegen gelegen aan de Amsterdamsche poort, te mogen in huur ontvangen tegen betaling van 12 50 per jaar. B. en W. hadden tegen het verha ren geen bezwaar, doch wensohten per M1 ƒ0,10 te ontvangen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1